User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
30 sonuçtan 20 ile 30 arası

Konu: Araçlarda Cut Off Sistemi Hakkında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merruse vakit ayırsa bu işi çözer gerçi
    Ver coşkuyu ver coşkuyu. )
    Hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır. / Bayezid i Bistami

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı merruse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz hangi devirde cutoff yapmasını bekliyorsunuz?

Eğer TPS ten eminsek, (üzerinde ford logosu olmasına pek fazla aldırış etmeyin, zira servis bile 2.0 ile 1.6 nın TPS lerini karıştırıp birbiri yerine takabiliyor. Parça no sundan gidin) Debriyaj kaçırıyor olması ihtimali de var.

Zetec S/SE deyip geçmeyin onun ECU sunun bir kaç tipi var. MAF ile çalışanı var, MAP ile çalışanı var, hem MAP hem MAF ile çalışanı var. Euro4 bunlar. Hatta otomatikse euro3. Benim hatırladığım 3-4 ayrı tipte ve değerde TPS sensörü de var. Dolayısı ile buradan üfürmek pek mantıklı değil ama 2000-2500 devirden önce eğer çok dik bir yokuştan falan inmiyorsanız cutoff a girmez araç. Ancak herşey normal olduğu halde cutoff a girmiyorsa geriye LPG nin hangi sensör girişlerini kullandığını kontrol etmekte fayda var.
    Merruse abi ısrarla TPS diyorsan vardır bir bildiğin tekrar kontrol edeceğim. Dediğin mantıklı değiştiyse öncesini bilemem tabi. Ben sadece bulduğum verilere göre kıyasladım parça kodundan gitmem gerek. Tekrar kontrol edeceğim.

Bu arada bu TPS yi ölçerken bahsetmeyi unuttuğum birkaç şey var. TPS nin kabloları takılı Ama boğaz kelebeğinden sökük. Araç çalışıyor rölanti yine stabil değişmiyor. Hatta bir tur attım yine bişey yok. Araba normal çalışıyor. Araç rölantide çalışırken TPS yi elime oynatınca araç stop ediyor. TPS bağlı değilkende cut off u denedim yine olmuyor. Bilmiyorum bundan bi yorum çıkarmı ama aklıma geldi yazayım dedim.

Belki merruse nindediği gibidir. Boğaz kelebeği kirlendi klepe tam kapatmıyor. TPS de 0.80 volt vermesi gerekirken 0.85 volt veriyor ve cut off gerçekleşmiyor. Bu kadar hassasmıdır bilemem ama.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yok ısrarla TPS demiyorum, benim ısrarım basit olandan başlamakla alakalı aslında. En kolay onu ölçebileceğiniz için öncelikle ondan %100 emin olduktan sonra başka şeylere geçmek daha doğru "bence"

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhabalar:

Bir sorum olacak. Boğaz kelebeği bildiğim kadarı ile hava akışının önündeki bir klepe. Gaz pedalına bastıkça o klepe açılıp kapanıyor. Ne kadar açıksa o kadar motora hava girişi sağlanıyor. Araç çalışır vaziyette durduğu zaman gaza basılı değilken boğaz kelebeği tam kapalı konumda oluyor. Bu esnada araç rölantide çalışması için az bir havaya ihtiyaç duyuyor. Bu hava boğaz kelebeğine baypas olan rölanti valfinden temin ediliyor. Rolanti valfine enerji gelerek baypas kısmını açıyor ve araç için gerekli hava buradan sağlanıyor. Buraya kadar anlattıklarım doğrumu yoksa sistem farklı bir şekildemi çalışıyor.

Gelelim asıl soruma. Cut off esnasında boğaz kelebeği kapalı, rölanti valfidemi kapalı olması gerekiyor? Yoksa benim rölanti valfi açık kalıyor motor oradan hava alıyorda yakıt harcamaya ondanmı devam ediyor? Belki mantıksız olacak ama sistem böylemi çalışıyor sorun bu olabilirmi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rölanti valfi fordlarda kelebek yakınında bir parça değil. PWM ile kontrol edilen ayrı bir parça. Genel teori olarak yazdığınız doğru ancak açık kalırsa rölantiniz düşmez. 1000-1500 devir civarında salınım yapar.

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba Arkadaşlar :

Sonunda cut off çözüldü. Ecu tamiri yapan bir arkadaşın Ankara daki arkadaşı durumu anladı. Güncelleme gerektiğini söyledi. PG dedikleri bir cihazla yazılımı aracın ecusuna yükleyebildik. Lovato LPG ecu suna bağlanarak viteste gazdan çekme testini denedim. 1500 d/dk ya dek üst devirlerin tamamında enjektör açma süresi 0 sn görünüyor. Benzindede LPG dede.

Bağlantı olmadanda inanın cut off un çalışıp çalışmadığı anlaşılıyor. Düz bir yolda 2. viteste 3000 d/dk da iken ayağımı gazdan çekince araç yavaşlıyor. 1500 d/dk da sanki hafif gaza dokunmuş gibi irkiliyor (enjektörler beslemeye başlıyor) ve hızın düşüşü devam ediyor.

Bu konuda bana yardımcı olan arkadaşlara başta maxi ve merruse olmak üzere teşekkür ederim. Belki birçok kişi farkında değil veya önemsemiyor ama belki bana %5 gibi küçük bir tasarruf sağlıyacak ama cidden merak ediyordum. İlgi meselesi yani.

İş bittimi derseniz tabiki hayır ben araştırmaya devam ediyorum. Benzin enjektörü açılış süresi var mesela 2.5ms gibi. Acaba diyorum 1ms yakıt verdiğinde piston içerisine kaç litre benzin püskürtüyor bir enjektör? Benzin enjektörlerini püskürten nozulların çapı nedir? Püskürtme basıncı nedir gibi? Bu bilgileri toplayarak %100 doğru ölçüm yapabilen bir yol bilgisayarı yapılabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Omronsiemens Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar :
    Benzin enjektörü açılış süresi var mesela 2.5ms gibi. Acaba diyorum 1ms yakıt verdiğinde piston içerisine kaç litre benzin püskürtüyor bir enjektör? Benzin enjektörlerini püskürten nozulların çapı nedir? Püskürtme basıncı nedir gibi? Bu bilgileri toplayarak %100 doğru ölçüm yapabilen bir yol bilgisayarı yapılabilir.
    Nozzle çapı ile işiniz yok. Motor SE ise, enjektörleriniz 160 cc, S ise 180 cc olması lazım. Yeşil renkli diye hatırlıyorum. Enjektörün parça no sunu verirseniz ya da internetten araştırırsanız hangisinin kullanıldığını bulabilirsiniz. PWM süresini ölçüp oradan hesaplayabilirsiniz ama gene de %100 doğru olmaz. Bir döngüde iki kez püskürtüyor ondan açılma süresini (0.87 ms olması lazım) açılma ve kapanma sürelerini toplam PWM den düşüp gerçek değere en yakın tüketim miktarını hesaplayabilirsiniz. Basınç ta 3 bar olması lazım. Motorun sol tarafında benzin basınç regülatörü var. Onun üzerindeki değere bakın, kimi 2.95 bar olabiliyor.
    Her şartta hata payınız olacak. Az ya da çok ama olacak. %100 doğru hesaplamanız zor.

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba Merruse :

Benim motor Zetec-S.Dediğinize göre 180 cc olması gerek. Bunun anlamı 1 sn açık kalırsa 180 cc yakıtmı püskürtüyor demek? yani 2.5ms dediğimizde :
    1 sn = 1000ms ise
    2.5 ms de : 1000/2.5=400 ise
    180 cc / 400 dersek = 0.45 cc mi püskürtüyor?

Tabi 4 silindir varsa bu değer çarpı dört olacak. Ama bir döngüde 2 defa püskürtüyor demişsiniz. Yani periyot 500ms mi? 1000ms mi? burayı anlayamadım.

Eğer enjektör kapasitesi 180cc değeri 3 barda hesaplanmış ise zaten motorda bunu 3 bar ile püskürtüyor ise basıncı hesaba katmak gerekmez.

Dediğiniz gibi %100 doğru olması bu durumda imkansız. Ama araçlar da bu şekilde ölçüyor sonuçta. Doğruya en yakın diyelim. Ama şu iki kez püskürtme olayını anlayamadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merruse hocam cevap yazmıyorsun? Çokmu soru soruyorum?

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba Arkadaşlar :

Sonunda cut off çözüldü. Ecu tamiri yapan bir arkadaşın Ankara daki arkadaşı durumu anladı. Güncelleme gerektiğini söyledi. PG dedikleri bir cihazla yazılımı aracın ecusuna yükleyebildik. Lovato LPG ecu suna bağlanarak viteste gazdan çekme testini denedim. 1500 d/dk ya dek üst devirlerin tamamında enjektör açma süresi 0 sn görünüyor. Benzindede LPG dede.

Bağlantı olmadanda inanın cut off un çalışıp çalışmadığı anlaşılıyor. Düz bir yolda 2. viteste 3000 d/dk da iken ayağımı gazdan çekince araç yavaşlıyor. 1500 d/dk da sanki hafif gaza dokunmuş gibi irkiliyor (enjektörler beslemeye başlıyor) ve hızın düşüşü devam ediyor.

Bu konuda bana yardımcı olan arkadaşlara başta maxi ve merruse olmak üzere teşekkür ederim. Belki birçok kişi farkında değil veya önemsemiyor ama belki bana %5 gibi küçük bir tasarruf sağlıyacak ama cidden merak ediyordum. İlgi meselesi yani.

İş bittimi derseniz tabiki hayır ben araştırmaya devam ediyorum. Benzin enjektörü açılış süresi var mesela 2.5ms gibi. Acaba diyorum 1ms yakıt verdiğinde piston içerisine kaç litre benzin püskürtüyor bir enjektör? Benzin enjektörlerini püskürten nozulların çapı nedir? Püskürtme basıncı nedir gibi? Bu bilgileri toplayarak %100 doğru ölçüm yapabilen bir yol bilgisayarı yapılabilir.
    cevabını yeni gördüm ve sevindim çözüldüğüne, rica ederiz

enjektör işeme süresinden yakıtı hesaplayabilirsin, birkaç correction factor (hesaptaki düzeltme faktörü) ile kısa süre içerisinde yakıtı oturtursun ama
    tam doğru ölçmek istersen başka değerleride hesaba katmak zorundasın, zaten bunun bilinen bir formulü bile var.
    turbo araçlarda bu daha zor.

Fuel Consumption MPG(U.S):
    [Speed]/(513*4*[InjDutyCycle]/100*0.015873)

edit:
    unuttum yazmayı
    bu motorlar çok hassas ve bu modellerde cut off sistemi yoktu diyerek saçmalayan hangi servis acaba?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba Merruse :

Benim motor Zetec-S.Dediğinize göre 180 cc olması gerek. Bunun anlamı 1 sn açık kalırsa 180 cc yakıtmı püskürtüyor demek? yani 2.5ms dediğimizde :
    1 sn = 1000ms ise
    2.5 ms de : 1000/2.5=400 ise
    180 cc / 400 dersek = 0.45 cc mi püskürtüyor?

Tabi 4 silindir varsa bu değer çarpı dört olacak. Ama bir döngüde 2 defa püskürtüyor demişsiniz. Yani periyot 500ms mi? 1000ms mi? burayı anlayamadım.

Eğer enjektör kapasitesi 180cc değeri 3 barda hesaplanmış ise zaten motorda bunu 3 bar ile püskürtüyor ise basıncı hesaba katmak gerekmez.

Dediğiniz gibi %100 doğru olması bu durumda imkansız. Ama araçlar da bu şekilde ölçüyor sonuçta. Doğruya en yakın diyelim. Ama şu iki kez püskürtme olayını anlayamadım.
    Enjektör hacimleri belirtilirken cc/min yani %100 dutycyle da sürekli açıkken 1 dakikada püskürtebileceği yakıt miktarı belirtilir. Yani hesabınız baştan hatalı. 60K ms de 180cc püskürtürse 2.5 ms kaç cc püskürtür denklemi kurmanız lazım.
    Ters yazmışım 2 döngüde bir püskürtme olur. Kafam neredeydiyse artık... Yani krankın iki turunda enjektör bir kez püskürtür. O nedenle devir sayısını ikiye bölmeniz lazım.
    Şöyle yapalım,

Motor dakikada 3bin devir ile dönsün,
    - Enjektör eğer bir den fazla püskürtme yoksa 1500 defa açılıp kapanacak demektir.
    - Her püskürtmede açık kalma süresi (atıyorum) 10 ms ise;
    - Her bir enjektör toplamda 1500 x 10 = 15K ms süresince açık kalacak demektir. Yani 15 sn
    - 60/15 = %25 duty cycle var.
    - %100 dutycycle da dakikada 180 cc püskürtüyorsa %25 dc da 45 cc yakıt püskürtür. E araba 4 silindir ise 4 x 45 = 180 cc bir dakikada yakıt yandı gitti. Bu alet 3bin devirde sabit gaz ile stabil halde 100 km gidebiliyorsa 60 x 180 = 10800 cc tüketecek demektir. O 10.8 lt/100 km ortalama tüketim demek işte. Focus için konuşursak 2200 devir civarı falandır 90 km/h. ortalama 7,9 lt /100 km yakıt tüketmesi lazım teorik olarak. Tabi sürtünme olmayacak, rüzgar olmayacak ot olmayacak kıl olmayacak vs vs vs.. Her şartta ilk baştaki 10 ms değerini kafadan attığımızı da unutmayalım.

Merruse hocam cevap yazmıyorsun? Çokmu soru soruyorum?
    Çok sormuyorsunuz da ben siteye çok sık girmiyorum. ***** yaşlılık.

--..-.----.-..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)