User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
30 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Araçlarda Cut Off Sistemi Hakkında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Araçlarda Cut Off Sistemi Hakkında

Merhaba Arkadaşlar:

Aracım 2000 model ford focus ambiante serisidir. Öncelikle benim isteğim performans değil ekonomi. Size kısaca yardım istediğim konudan bahsedeyim.

Araştırdığım kadarı ile enjeksiyon teknolojisine sahip araçlarda cut off sistemi mevcut. Bildiğim kadarı ilede bu sistem şöyle çalışıyor. Araç yokuş aşağı inerken veya düz yolda ilerlerken 1250-1500 d/dk üzerinde, araç viteste, ayağımızı gaz pedalından çekersek Ecu yazılımı aracın kinetik enerjisini kullanır enjektörlerden yakıt püskürtmesini durdurur aracın devri 1250-1500 d/dk altına düşene kadar tasarruf amaçlı yakıt beslemesini tamamen keser. Bu sistemin çalıştığını yol bilgisayarı olan birçok arabada deneyerek gözlemledim.

Aracımda bu durumun nasıl olduğunu gözlemlemek amacı ile ELM 327 adlı ODB soket kablosu edindim. SanecELM327 isimli bir yazılım bularak aracımın ECU suna bağlandım. Araç üzerindeki tüm sensörlerin bilgisini bu programdan görebiliyorum. Örneğin araç dururken ki yakıt tüketimini (l/h), araç ilerlerkenki anlık yakıt tüketimini (l/100km), akü voltajını vs...

Yaptığım denemelerden görüdüm ki aracımda cut off sistemi çalışmıyor. Tüm devirlerde araç viteste iken ayağımı gaz pedalından çekiyorum ama anlık tüketim 2.5 l/100km altına hiçbir zaman düşmüyor. Bu konuyu çok araştırdım ford servisi servis müdürüne kadar konuyu ilettim. Ama maalesef piyasada bu işin ehli olarak bilinen kişilerin çoğu cut off sisteminin adını dahi bilmiyor. İnternetten araştırdığım ve tahmin ettiğim kadarı ile boğaz kelebeği potansiyometresi veya boğaz kelebeğinden hava alması aracın cut off şartını sağlamıyor. Boğaz kelebeği potansiyometresini ölçtüm tam gaz ve rölanti değerleri fabrikasyon verilerle birebir aynı. Boğaz kelebeği ve borularda herhangibir problem yok.

Sizden öğrenmek istediğim bu araçta cut off sistemi ECU da tanımlımı değil yoksa bu aracın cut off yapmamasına aracımdaki bir arızamı neden oluyor?

Eğer bu araçta cut off mevcut değilse bunu yazılıma ekleme şansımız varmı?

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araçlardaki cutoff sistemi başka isimle anılıyor olabilir öncelikle onu söyleyeyim
    yani örnek bmw cutoff der, mersedes fuel cut diyebilir vs vs
    esp, asr gibi yani, farklı terim kullanılıyor olabilir.

zaten kısa bir ford araması yaptım fuel cutoff swichi varmış sizde
    ama kaza anında atıp, yakıtı kesen bir switch bu.
    fuel cut off ona diyorlar.

öyle yada böyle söz konusu sistem isimleri farklı olsada yaptığı iş aynı, ekonomi..
    bunu anlamayan sığırlar halen mevcut ve bitmiyorlar
    forumdaki yazımı okudun heralde?
    ** http://www.techturkey.com/forum/maka...uketmeyin.html
    Bu sistem aracında mutlaka vardır.
    motor devrinin kendi kendine aşağıya doğru yavaşladığı durumda benzin yakması kadar saçma bir durum olamaz.
    bazı durumlarda bu sistem devre dışı kalıyor, o da beyin yazılımını nasıl yaptılarsa ona göre değişir.
    TPS potansiyometresi ayarı bozuksa, motor sıcaklığı soğuksa, yani daha ısınmamış ise
    belki motorda x bir arıza varsa gibi.

fakat bunu her zaman araç yakıt bilgisinden göremeyebilirsin!
    mesela çoğu fiat gazdan ayağını çekince sıfır olmuyor ama audiler oluyor, gibi
    elm327 üzerinden baktığın şeyde pek farklı bir şey değil
    tüketilen yakıt aslında bir formül ile ortaya çıkan bir şey ve bu formüle göre bazen rakam sıfır olamıyor.
    motora giren hava, havanın sıcaklığı, enjektör duty, benzin basıncı,maf değeri, km ve başka birkaç şey daha.
    olay formülden ibaret yani.

dolayısı ile bunu tam tespit etmek istiyorsan enjektör datasına bakman lazım
    enjektör duty cycle yada enjectör time yada enjektör milisecond gibi (enjekör açılıp kapanma zamanı)
    bu bilgiye de genelde orijinal servis cihazı ile ulaşabilirsin.
    yada ben şöyle yaptım; direk bir enjektöre osiloskop takıp sinyale baktım.

gerçek elm327 üreticisi olan firmanın pdf lerini inceledim enjeksiyon bilgisini göremiyorsun
    ** Elm Electronics
    sonra OBD2 pid komutları var, iletişim ve komutlar onun üzerinden yapılıyor ve çoğu bilgi zaten biliniyor
    ** https://en.wikipedia.org/wiki/OBD-II_PIDs
    örnek OBD portuna taktığın elm327 cihazına o kullandığın program 0C pid bilgisini yollayınca rpm bilgisi geliyor.
    dediğim gibi standart pid komutları arasında enjektör açılık-kapanma zaman bilgisi yok.

Bu yukarda linkini verdiğim pid kodları standart olanlar
    aslında her üreticinin kendine ait özel komutlarıda var, onları yayınlamazlar.
    mesela ben fiat ve alfaromeoda kullanılan enjeksiyon bilgisi pid komutunu biliyorum.
    sende forda özel bir yazılım bulursan onun içinde dediğim bilgiyi bulabilir ve deneyebilirsin
    giderken gazdan ayağını çekince sıfır olduğunu görmen lazım.

şimdi nette aradım bak mesela bundan bahsediyorum
    bu orijinal fiat alfa lancia ortak test cihazının ekran görüntüsü
    sağ üst köşe enjektör bilgisini gösteriyor, gazdan ayağını çekince orası 1500 gibi devirlere dakar sıfır olur.
    ** https://i.ytimg.com/vi/E0F881f1ybM/hqdefault.jpg

msec , milisecond, ms
    enjektörün açık kalma zamanıdır
    bu değer ne kadar yükselirse o kadar çok benzin motora püskürtülüyor demek
    1 saniye, 1000 milisecond demek.
    100ms, 0.1 saniye demek
    (max 16-17 milisecond görürsün)

No23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bildiğim kadarı ile aracın cutoff konumuna gelmesi için gaza yada debriyaja basılmaması gerekiyor. yani araç boşta olmayacak ya da gaz pedalına basılmayacak. buraya kadarını herkes biliyordur zaten konuyu görünce aklıma geldi, 5-6 ay önce bursa bayraktar servisteki bi abimi ziyarete gitmiştim. lexia boştaydı bağladık benim citroene aleti bızıklıyoruz. araba çalışıyor pedallara herhangi bir müdehale yok. ancak sistemi check ederken farkettik ki debriyaj basılı görünüyor. tabi benim abi teknik sorumlusu oranın anladı mevzuyu. debriyajın üstünde bir switch var. bu switchi eliyle oynatınca lexia debriyajı basılı olmaktan kurtuldu. yani demem o ki o switch bozuksa araç debriyajı basılı görüyor yani araç boşta sanıyor ve cutoff yapmıyor. rampa aşağı giderken denedim yakıt 0 a inmiyordu benim araçta da, elimle switch i oynatınca 0 oldu. ford,citroen,peuget birçok parçayı ortak kullanıyor bir kontrol ettirin isterseniz. @Omronsiemens
    Beni satmayan tek dostum arabam...

Evo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Audi, Opel, Ford araçlarında yokuş aşağı tüketim kompresörde "0" olarak gösterilirken,
    Alfa veya Fiat gibi İtalyanlar da hiç bir zaman 0 gösterilmez. Minimum 2,5 litre gösterir. Ama bu yokuş aşağı kompresörde inerken yakıt tükettiği anlamına gelmiyor.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @No23 çok güzel bir nokta yakalamış
    debriyaj switchi bozuksa ve bu sistem içinde kullanılıyorsa cutoff devreye girmeyecektir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok mantıklı No23. Dediğiniz doğru yarın ilk işim kontrol etmek olacak. Ama sanki o yeni nesil arabalarda var gibi geliyor bana debriyaja basmadan marşa basmıyor araç. Ama dediğim gibi mantıklı bakmaya değer. İnşallah odur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hakan Abi yorumların için sağol:

Dediğiniz gibi cut off değişik anlaşılıyor.Ben fordu araştırdım 3 çeşit cut off var. Birincisi senin dediğin gibi kaza anında yakıtı kesen bir switch , ikincisi motorun zarar görmemesi için yüksek devirlerde yakıtı kesen (Gaz kesici) , üçüncüsü ise bizim bahsettiğimiz ekonomi için kinetik enerjide aracın yakıt beslemesini kesen cut off.

Ben scanmaster elm diye bir yazılım buldum ve elm327 kablosuyla arabanın ecusuna bağlandım. Oradada PID değerleri vardı onları anlamadım. Sonuç olarakta cut off yapması gereken yerde 2.32 lt/100km anlık değerini gördüm. Dediğin gibi orijinal servislerdeki ford yazılımı ile bunu denemek lazım ama tabi hangi servis bunu yapar????Yetkili servise gidiyorum derdimi anlatıyorum aracın modeli eski onda o dediğiniz olmaz diyo. Dediğimi anlayabilse...

Aracıma Lovato marka LPG de taktırdım. Forumda baya bi muhabbet dönmüş LPG dede cut off olurmu diye e yani heralde olur. LPG enjektörleri benzin enjektörlerinin sinyallerini simüle ederek çalışmıyormu? O zaman LPG dede tartışmasız cut off çalışır. Burdan yola çıkarak orijinal lovato ecu bağlantı kablosu aldım. Yazılımınıda buldum. zaten o yazılımda benzin enjektörlerinin milisaniyelerini görebiliyorum. Araç 3000d/dk da yokuş aşağı viteste ayağımı gazdan çekiyorum araç ısısı 90 derece ama yine benzin enjektörleri 2.5ms buna karşılık LPG enjektörleri 3.5ms de sabit kalıyor. Yani değer yine sıfıra düşmüyor.

Başka araçta deniyeyim dedim. Kabloyu LPG ecusuna bağlayıp laptopu yan koltuğuma koydum.

Volvo S40 2004 model lovato LPG takılı. Yokuş aşağı 3000d/dk viteste ayağımızı gazdan çektik. Lovato yazılımda benzin enjektörleri 0.0ms buna karşılık LPG enjektörleri 0.0 ms.

Mercedes C200 95 model. Yokuş aşağı 3000d/dk viteste ayağımızı gazdan çektik. Lovato yazılımda benzin enjektörleri 0.0ms buna karşılık LPG enjektörleri 0.0 ms.

Demek oluyorki lovato yazılımından okuduğumuz değer doğru. Ama benim arabada olmuyor. Ne hikmet anlamadım. Gaz potansiyometresi sağlam.Ya boğaz kelebeği açık kalıyor tam kapatmıyor hava alıyor. O nedenle gaza basılmış gibi hissediyor ECU yakıt göndermeye devam ediyor. Bilmiyorum anlamadım. Bir taraftanda diyorumki motor hava alsa rölanti oynaması lazım.Rolantide ne benzinde ne LPG de milim oynama yok.

Bunlarıda düşününce iş çözümsüz kalıyor. En son çare dediğin gibi enjektörlere bir osilaskop bağlayıp cut off anında izlemek. Ama osilaskop yok. Ben PLC programlıyabiliyorum işim bu ama 1-2ms yi yakalayacak hızda PLC bulup denemek lazım. Bu işi çözecem ama nasıl???

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhabalar :

No23 arkadaşın dediği gibi debriyajda bir switch var. Debriyaja basınca anahtarlayıp ECU ya bir bilgi gönderiyor. Ölçü aleti ile kontrolünü yaptım. Bir sıkıntı görünmüyor. Maalesef problemin kaynağı buda değil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhabalar :

Aracımı bugün özel servise götürdüm. Durumu anlattım. ECU ya bağlanıp yola çıktık. Ford servisinin kendi yazılımı ile ölçtüğü değerde 2.28 L/100km. Sonuç olarak dedikleri Zetec-S ve Zetec-SE motorlu araçlarda cut off sistemi yok. Neden diye sorduğumda bu seri motorlar motor ısı değerinden çok etkilenirler çok hassastırlar bu nedenle yokuş aşağı cut off yapıp motor sıcaklığını düşürülmesi istenmez. O nedenle de cut off bu araçlara uygun değil konulmamış deniyor.

Şimdi arkadaşlar sağolsun o kadar uğraştılar. Uydurma bilgi, üfürme bilgi denilemez, e inanmadım desemde yalan olur. Ama ne deyim bilmem tabi. Sadece Zetec-S ve Zetec-SE ler böyleymiş. Bendekide ne şans gidip almışım bu arabayı. Nerden buldum körün taşı gibi. Satacam artık başka çaresi yok.

gokhansaler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben eski mantıktayım hacı at boşa gitsin ) benim golf boşta yakıt yakıyor olarak gösteriyor araç hareket halindeyken ama viteste sıfır diyor ben buna inanıyor muyum inanmıyorum atıyorum boşa )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Omronsiemens
    şunu birazda ben araştırayım iyice, cut off olmayan araba ilk defa duydum.

@gokhansaler
    sende cahil olma boşuna benzin yakma, ekranda gördüğün değer doğru.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ford, bu sisteme DFSO (deceleration fuel shut off) ismini vermiş.
    çünkü arabada kaza anında yakıt pompasının elektriğini kesen fuel cut off switch isminde bir anahtar var
    bu ikisi çok karışıyor, bizi ilgilendiren DFSO

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cutoff hem zetec-s de hem de zetec-se de var.
    Sizin sorununuzun birden fazla nedeni olabilir, ben olsam basit olanla yani TPS i söküp max ve minimum değerlerinin aracın üstündeyken ölçülen değerlerle aynı olup olmadığını kontrol ile başlardım. İkincisi parça nosunun araç ile uyumlu olup olmadığından emin olurdum.
    Hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır. / Bayezid i Bistami

--..-.----.-..

ozans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hangi devirde deniyorsunuz? Belki devir tutuşmuyodur cut-off tablosuyla.

Örnek olarak benim arabanın cut-off tablosu :

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim giulietta da aldığım günden beri vites te yokuş aşağı giderken 0 değerini görmüyor Alfa nın yol bilgisayarı mı farklı çalışıyor acaba.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. Merruse arkadaşın dediği gibi ilk araştırmalarıma TPS sensörü ile başladım. Haliyle o bozuk sistem gaza basılı zannediyor ve cut off yapmıyor diye düşündüm. Nerden bulduğumu tam hatırlamıyorum ama aracımla alakalı aşağıdaki verilere ulaştım.

Bu bilgiler ışığında araç çalışmıyor iken max ve min (gaza basılı değilken ve gaza tam basılı iken) TPS nin direnç değerlerini ölçtüm. Bire bir neredeyse tutuyor. 3-10 ohm oynuyor. Buda gayet normal.

ECU dan gelen 5V tamı problem var diyerek kontağı açtım yine gaza basılı değilken ve gaza tam basılı iken ki değerleri ölçtüm. Hiçbir sıkıntı yok. Zaten TPS basit bir potansiyometre. ECU dan gelen 5V u kelebek pozisyonuna göre bölerek kelebeğin durumunu ECU ya bildiriyor. Özetle max ve min gerilim değerlerindede sorun yok.

TPS sensörünün üzerinde FORD yazısı var orijinal olduğunu düşünüyorum.

Ozans arkadaşın dediğine gelirsek 3000d/dk da ve 4000d/dk cut off un durumunu gözlemledim. Zaten bu devirlerin üzerinde cut off yapıyorsa yapmasın daha iyi. O devirlere çıkacaksak yapmasın o cut off u. Zaten o devirlere ulaşana kadar bi dünya yakıt yakacak sonra kesse ne fayda.

Şüpem yok bu iş eninde sonunda çözülecek. En azından mantıklı yorumlar , güzel grafikler var. En azından bu motorlar sıcağı sever soğumayım diye cut off yapmıyor diyen yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    acaba fordun orjinal cihazında hava/yakıt karışım oranı anlık olarak okunmuyor mu? Yada arabayı satacak kadar rahatsız ediyorsa geçici temin edebileceğiniz wideband sıkıntınızı giderebilir. Sonuçta motor cut offta iken wideband fakire düşüp "---" ye düşmez mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yurtdışı forumlara baktım
    zetec-s ve zetec-se motorlarda cutoff kesinlikle var.
    en azından kimse, bu motorlar hassas, soğuğu sevmez gibi ilkokul terk bir açıklama yapmıyor.

mutlaka araçta yolunda gitmeyen ama aracın çalışmasına etki etmeyen (cutoff dışında) bir sorun var.
    danışmak için ford uzmanı elektronikten anlayan, tüm cihazları bilen, sensörleri tanıyan bir tamirci arıyorum
    malesef henüz bulamadım, alayı sök takçı, onu değiş bunu değiş, olmadı şunu değiş.

merruse vakit ayırsa bu işi çözer gerçi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Omronsiemens Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. Merruse arkadaşın dediği gibi ilk araştırmalarıma TPS sensörü ile başladım. Haliyle o bozuk sistem gaza basılı zannediyor ve cut off yapmıyor diye düşündüm. Nerden bulduğumu tam hatırlamıyorum ama aracımla alakalı aşağıdaki verilere ulaştım.

...
    ...
    ...
    Bu bilgiler ışığında araç çalışmıyor iken max ve min (gaza basılı değilken ve gaza tam basılı iken) TPS nin direnç değerlerini ölçtüm. Bire bir neredeyse tutuyor. 3-10 ohm oynuyor. Buda gayet normal.

ECU dan gelen 5V tamı problem var diyerek kontağı açtım yine gaza basılı değilken ve gaza tam basılı iken ki değerleri ölçtüm. Hiçbir sıkıntı yok. Zaten TPS basit bir potansiyometre. ECU dan gelen 5V u kelebek pozisyonuna göre bölerek kelebeğin durumunu ECU ya bildiriyor. Özetle max ve min gerilim değerlerindede sorun yok.

TPS sensörünün üzerinde FORD yazısı var orijinal olduğunu düşünüyorum.

Ozans arkadaşın dediğine gelirsek 3000d/dk da ve 4000d/dk cut off un durumunu gözlemledim. Zaten bu devirlerin üzerinde cut off yapıyorsa yapmasın daha iyi. O devirlere çıkacaksak yapmasın o cut off u. Zaten o devirlere ulaşana kadar bi dünya yakıt yakacak sonra kesse ne fayda.
    Siz hangi devirde cutoff yapmasını bekliyorsunuz?

Eğer TPS ten eminsek, (üzerinde ford logosu olmasına pek fazla aldırış etmeyin, zira servis bile 2.0 ile 1.6 nın TPS lerini karıştırıp birbiri yerine takabiliyor. Parça no sundan gidin) Debriyaj kaçırıyor olması ihtimali de var.

Zetec S/SE deyip geçmeyin onun ECU sunun bir kaç tipi var. MAF ile çalışanı var, MAP ile çalışanı var, hem MAP hem MAF ile çalışanı var. Euro4 bunlar. Hatta otomatikse euro3. Benim hatırladığım 3-4 ayrı tipte ve değerde TPS sensörü de var. Dolayısı ile buradan üfürmek pek mantıklı değil ama 2000-2500 devirden önce eğer çok dik bir yokuştan falan inmiyorsanız cutoff a girmez araç. Ancak herşey normal olduğu halde cutoff a girmiyorsa geriye LPG nin hangi sensör girişlerini kullandığını kontrol etmekte fayda var.
    Hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır. / Bayezid i Bistami

--..-.----.-..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)