User Tag List

15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Radyatör temizliği

İbrahim Erdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Radyatör temizliği

2000 km önce tamamen kırmızı sıvı ile değiştirdiğim aracın geçen gün radyatör suyunun çamurumsu bir renk aldığını ve haznenin içinde ufak bir şeyler yüzdüğünü farkettim. Araç 98 model büyük olasılık tesisat baya kirlenmiş o kadar senede.

https://www.youtube.com/watch?v=s--5ft5YiHg

Şu videodaki gibi bir uygulama yapmayı planlıyorum. Eminim buradaki gibi çamur çıkacaktır radyatörden. Temizleyici veya yöntem öneriniz nelerdir?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Marketten yağçöz ve porçöz ile güzelce devirdaim yaptırıyoruz.Sonrada su ile iyice temizliyoruz.Tesisatca eski yıpranmıs parca boru vs varsa sıkıntı cıkartabilir.Aksi takdirde bnm ustanım cok yaptıgı gördüm.Bir problem cıkmıyor.Çıkan pisliğin yanında çamur temiz kalır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı smtakdnz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Marketten yağçöz ve porçöz ile güzelce devirdaim yaptırıyoruz.Sonrada su ile iyice temizliyoruz.Tesisatca eski yıpranmıs parca boru vs varsa sıkıntı cıkartabilir.Aksi takdirde bnm ustanım cok yaptıgı gördüm.Bir problem cıkmıyor.Çıkan pisliğin yanında çamur temiz kalır.
    Etkili ama riskli bir yöntem pek deneyebileceğimi zannetmiyorum büyük olasılık bir yerden patlak verir. Metal değil de plastik hortumlar contalar için sıkıntılı olabilir.

tornado38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    radyatör bakırsa açtırın temizletin değiştirebildiğiniz hortumları değiştirin ve eğer araçta tüp varsa T bağlantıları kontrol edin içi komple tıkalı bağlantılarla karşılaşmışlığım var sökük halde motor soğukken tazyikli su basın bloğa sonra komple toplayıp kaliteli antifiriz ve pet şişe su ile doldurun musluk suları aşırı kireçli oluyor ve aliminyum malzemelere resmen kaplama yapıyor yok radyatör aliminyum ise değiştirme ihtimaliniz varsa değiştirin(hararet probleminiz varsa değiştirin yoksa size kalmış)kimyasal madde ile temizliği kesinlikle önermem her şey olabilir devirdaimden tutunda motor iç contalara kadar zarar verip dlebilir
    Alıntı _Burak_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amotisörleri presleticem Allah ne verdiyse + yaylarıda dibine kadar kesicem tek sarım kalacak
    araba 33 cm düşecek
    çıkarken hepinizden helallik alacam
    ordan kınalı otobana basıcam

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tornado38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    radyatör bakırsa açtırın temizletin değiştirebildiğiniz hortumları değiştirin ve eğer araçta tüp varsa T bağlantıları kontrol edin içi komple tıkalı bağlantılarla karşılaşmışlığım var sökük halde motor soğukken tazyikli su basın bloğa sonra komple toplayıp kaliteli antifiriz ve pet şişe su ile doldurun musluk suları aşırı kireçli oluyor ve aliminyum malzemelere resmen kaplama yapıyor yok radyatör aliminyum ise değiştirme ihtimaliniz varsa değiştirin(hararet probleminiz varsa değiştirin yoksa size kalmış)kimyasal madde ile temizliği kesinlikle önermem her şey olabilir devirdaimden tutunda motor iç contalara kadar zarar verip dlebilir
    Usta su basma olayı için termostatı sökmemiz gerekmez mi nasıl olacak? Radyatör büyük olasılık çelik sac bu arada. T bağlantısı olayını anlamadım radyatör ile lpg arasında nasıl bir bağ var ki?

tornado38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çelik radyatör pek rast geldiğim bişey değil eğer çelik olduğundan eminseniz basın kireç sökücüyü ama motordan ayırıp söktükten sonra. termostat tabiki sökülmeli.tüp beyni yani regülatöre giden suyun alındığı yere bakın kesinlikle bir yerlere ki bu genelde kalorifer hortumları olur t parça ile su alınmıştır buralardan bahsediyorum
    Alıntı _Burak_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amotisörleri presleticem Allah ne verdiyse + yaylarıda dibine kadar kesicem tek sarım kalacak
    araba 33 cm düşecek
    çıkarken hepinizden helallik alacam
    ordan kınalı otobana basıcam

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bikaç sefer suyu değiştirmek iyi oluyor tek seferde tüm pislik çıkmıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Radyatörü temizleterek o çamurumsu olayından kurtulmanız zor. Soğutma sıvısının içinde gördüğünüz kahverengilik çamur değil yüksek ihtimalle pas. Yıllar içinde aracın radyatör suyu değiştirilmediyse antifreeze sıvısının pas önleme özelliği kaybolmuştur ve aracınız metal döküm bloğa sahipse bloktaki su kanalları paslanmıştır. Radyatörü temizletirsiniz yeni antifreeze ve su karışımı koyarsınız ancak antifreeze blok kanallarındaki pasları çözmeye başlar ve su yine kahverengi çamur rengini alır.
    Blok içindeki paslardan kurtulmak için çok daha detaylı temizlik işlemi yapılması gerekir.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bende takipdeyim pratik bir yöntem varsa özel bir sıvı bu iş için yapılmış falan..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mbulur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Radyatörü temizleterek o çamurumsu olayından kurtulmanız zor. Soğutma sıvısının içinde gördüğünüz kahverengilik çamur değil yüksek ihtimalle pas. Yıllar içinde aracın radyatör suyu değiştirilmediyse antifreeze sıvısının pas önleme özelliği kaybolmuştur ve aracınız metal döküm bloğa sahipse bloktaki su kanalları paslanmıştır. Radyatörü temizletirsiniz yeni antifreeze ve su karışımı koyarsınız ancak antifreeze blok kanallarındaki pasları çözmeye başlar ve su yine kahverengi çamur rengini alır.
    Blok içindeki paslardan kurtulmak için çok daha detaylı temizlik işlemi yapılması gerekir.
    Geçen gün tekrar kontrol ettim. Kırmızı sıvı pembeleşmiş biraz. İçinde yüzen parçalar kireç parçaları gibi. Sürekli şebeke suyu kullanılmış çaydanlığın içi gibi yani. Hararet konusunda sıkıntım yok açıkçası 2 gündür 600km den fazla yol yaptım ve devirli kullandım ona rağmen 91 dereceyi geçmedi. Su eksiltme durumu ihmal edilecek kadar az. Açıkçası çok detaya girmek istemiyorum. Uygun bir temizleyici ile tesisatı sökmeden sürekli sıvı değişkliği ile temizlemeyi düşünüyorum.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    https://shop.wurth.com.tr/radyator-temizleyici-250ml

Bu sanırım temizlendikden sonra konuyor.
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu isin cözümü wurth radyator temizleyiciler var birebir cozum veya 3lt antifirizi koyun devirdaim etsin sonra bosaltin kiri pasi atsin ama oda bi yerleri acma tehlikesi var

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    temizlik sonrası sogutma hortumlarını kesinlikle yenileyin.

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben brodwayde yaptım içindeki suyu döküp komple antifiriz koydum radyatörü patlattı ve komple sıfır radyatör aldım
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    %100 antifreez koyulmaz
    Hazir sulu karisim antifrizler haric tabiki

Motora musluk suyu koymayin
    Yoksa uzun vadede size camur olarak doner o

http://www.techturkey.com/forum/maka...m-ve-nemi.html

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)