User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
46 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Dizel için Emme Manifoldu Tasarımı, Nasıl yardımcı olursunuz?

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Dizel için Emme Manifoldu Tasarımı, Nasıl yardımcı olursunuz?

Merhaba,

Kendimi oyaladığım bazı projelerimden birini hakkında yorumlarınıza ve bilginize ihtiyacım var. Şu anda 1.9JTDM aracım için büyük bir emme manifoldu tasarladım üretime başlayacağım ama hala tasarımda bazı fikirler aklıma geliyor. Bitirmeden önce sizelere bazı bilgileri sunmak istedim.

1) Araçta Kapak işlendiği için hava girişleri büyütüldü.
    2) Gaz kelebeği 72mm (2.5") boru için büyütüldü ve Turbo çıkışından itibaren hep 2.5" olarak değiştirilecek.

Akış analizi yaptığımda,

1) Girişe 161000mm/sec gibi bir akış veriyorum. bunu 4 Bar'da 75C olarak veriyorum. Akış hızı yaklaşık bu değerler için 72mm çapında bir borudan gelirse hesabına dayanıyor.
    2) Çıkışların hepsini atmosfere yani 1Bar@20C açınca hepsinden aynı akış gelmiyor. Tabiki çok fark yok ama yine de var. Son 3 silindir iyi beslenirken ilk silindir biraz az hava alıyor gibi.

Tabiki bu analiz zamana göre değil. Ve Zamanla sadece 1 silindirin hep hava alacağıni belirtmedim. eğer Teker teker akış yapsam, süper bir besleme alabiliyorum zaten. Neyse. diyeceğim eski manifold zaten bir felaket. Bazen bakıyorum 1.9TDI lar için manifold yapanlar var. Onlardan bin kere daha iyi.

Ne dersiniz? fikirlere açığım. Ama lütfen alay etmeyin. Ne gerek vardı da demeyin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mevcut manifoldda ne gibi sorunlar gördün?
    Araba Alfa 159 mu?
    Amacın daha fazla aircharge olduğuna göre daha çok güç üretmek mi istiyosun?
    161,000mm/sec akış hızını afterturbo diye anlıyorum, değeri göre belirledin?
    4 bar & 75 derece oldukça yüksek değerler gibi geldi, intercooler öncesi 75 derece olacak diye anlıyorum, peki 4 bar'ı nasıl belirledin?
    Stok durumla ilgili ölçüm yaptın mı? MAP vs. motor parametrelerini okuyabiliyor musun?
    Alay edilecek bir durum olmadığı gibi bu tip CAD & simülasyon çalışmaları çok güzel !

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Stok manifold ile ilgili en büyük sorun bu aynı zamanda bmw dizellerde de var olan manifold Flap'ları zamanla kopup pistonlara hasar verebiliyorlar. Onun haricinde 159'un bi seride plastik bu manifold sanırım. Performans için ne yapılabilir teknik bilgim yok ancak alay edilmeyeceği kesin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkür ederim.

Turbo olarak elimde 2060vklr var. Bu turbo ile 2.5Bar'a kadar basabileceğimi biliyorum. 3.5Bar MAP veya 4BAR map takacağız zaten. bundan dolayı Maksimum 4 Bar Absolute Pressure Olarak yazdım.
    75C sıcaklık ise Intercoolerdan çıkabilecek en yüksek sıcaklık olabileceğini düşündüm. Bunlar kelebekten sonra göreceğimiz değerler olarak varsaydım. Program direkt olarak mass air inlet parametresini kabul edemiyor. Sürekli hata veriyor 1000Bar abolute değerler buluyor. Sanırım bug var. Bundan dolayı flowSpeed üstüne 4Bar + 75C girince akışı rahatlıkla hesaplıyor.

Stok durumuna hiç bakamadım araba 3 aydır yatıyor. İşlerim çok yoğun şirket aracını kullanıyorum, kendi aracım da ( 159 ) yavaştan toparlanıyor. Manifoldu takarsam motoru toplayıp üstüne bindireceğim. Sonraki işler ise egzoz manifoldu ve intercooler bağlantıları olacak.

Şimdi orjinalden epeyce uzaklaştık zaten, EGR komple iptal ( EGR soğutucusu vb ne varsa ). Swirl valve olayı zaten iptal idi. Motoru vb ne varsa komple söküldü. Manifold girişini orjinal kullansam. EGR kısmı rezalet. kesip flanş kaynatayım dedim. 46mm girişi var. ne kadar büyütebilirim ki? Ayrıca kapakta portları büyüttük. Dikkat ederseniz orjinal manifoldtan daha büyük girişlerimiz var artık. Bundan dolayı manifold kullanılamaz durumda yani.

Pipe Flow Speed Calculator

Akış Durumu son :

Orjinal Manifold
    https://www.google.com.tr/url?sa=i&r...68847678034706

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anladığım kadarıyla fotoğrafta ki gibi bir sıkıntı yaşıyorsunuz ve bunu çözmek istiyorsunuz ? Naçizane fikrim; Giriş alanından itibaren (72MM) son 3' silindire doğru %30-%40 Daraltmak yerine mümkün olduğunca 55,60 Mm çekmeniz ve manifold içerisindeki basıncı daha eşit dağıtabilmek için manifold kazanından bağımsız olarak portları sağ tarafa doğru dar açı vererek yerleştirmeniz olur, tabiki kazan yatay çizgisini bozmamak durumunda. Bu şekilde denediğiniz zaman tahminimce olağan değerleri yakalayacaksınız Eğer söylediklerim çok saçma değerler doğurursa sizde benimle dalga geçmeyin

Türkiye'de ki asıl katliam Sahibinden'de değil vatanımızın içerisindedir . /OMRASM01

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Açıyı değiştiremem, çünkü borozanların açısı kapak içinde de var. O açıyı girişe doğru lineer tutmak istiyorum. Hemen deneyeyim bakalım ne olacak. 3. piston üstünü açayım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Deneme_1

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre2blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Deneme_1
    Sonuçlarda iyileşme mevcut, 3 ve 4 borazanın üstünü biraz daha açıp 4. borazan dan sonra, kazanı 4/1 veya 4/0.5 oranında linear bir şekilde uzatırsanız daha iyi olacağı düşüncesindeyim
    Türkiye'de ki asıl katliam Sahibinden'de değil vatanımızın içerisindedir . /OMRASM01

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha da iyileşti. en azından 3 Silindir iyi. Giriş Silindirine bakıyorum yine.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arka uçta mazot pompası olduğu için bundan sonra anca 10mm daha oynayabilirim. Başka birşey düşünüyorum. Girişe kanat koymak gibi. Havanın bir kısmını 1. silindire zorlaması için. Elimde Mükemmel tasarım var. Ama sığdıramadım.

PS: Bu motoru tasarlayan mühendisi bulursam kulaklarından çekeceğim. Mazot pompası için yer mi kalmamış yaaa.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre2blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arka uçta mazot pompası olduğu için bundan sonra anca 10mm daha oynayabilirim. Başka birşey düşünüyorum. Girişe kanat koymak gibi. Havanın bir kısmını 1. silindire zorlaması için. Elimde Mükemmel tasarım var. Ama sığdıramadım.

PS: Bu motoru tasarlayan mühendisi bulursam kulaklarından çekeceğim. Mazot pompası için yer mi kalmamış yaaa.
    1. Borazan sonuna kadar 72mm dairesel alan mevcut borazan bitimine 3-5 mm kadar, sola 90^ dönmüş üçgen koyarak 10 birim hava giren silindire 12,13 birim hava girmesine olanak sağlaya bilir benim mühendislik buraya kadar

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gördüğüm kadarı ile manifoldun içinde borozan kullanmamışsınız yani içeriye doğru çıkıntılı olacak şekilde..
    Bu parçalar olmadığı sürece akıcı kontrol etmeniz çok zor test şartları maksimum hava için ancak maksimum havada yakaladığınız değerleri bu sefer düşük hava debilerinde yakalamanız çok zor olacak..
    O yüzden içeriye borozanları eklemeniz çok yararlı olacak.. Veya borazan eklemek istemezseniz de havanın akışına karşı gelecek flaplar yapabilirsiniz..
    Benzer şekilde daha önce manifold üretmiştik. hatta şuanda kendi aracım için de bi tasarım yapıyorum. o yüzden deneyimlediğim bilgi yukarıda yazdığı şekilde..

Bir de üretimi nasıl yapmayı düşünüyorsunuz ? flanşlar CNC de yapılacak gibi çizilmiş peki hazne alu. levhadan mı bükülecek ?
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu sahibinin affına sığınarak ben de bir soru sormak istiyorum: Modifiye amaçlı olarak emme manifolduna polish denilen işlem yapıldığında,hava akışının niteliğinde değişme olmuyor mu?Burada paylaşılan grafiklerdeki gibi,akışın ne durumda olduğunun kontrol edilmesi gerekmiyor mu?Bu işlemlerin ezbere yapıldığına dair kanaatim olduğu için,durumu daha anlaşılır kılmak ve temellendirmek adına bu soruyu sormuş bulunuyorum.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yavuz364 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gördüğüm kadarı ile manifoldun içinde borozan kullanmamışsınız yani içeriye doğru çıkıntılı olacak şekilde..
    Bu parçalar olmadığı sürece akıcı kontrol etmeniz çok zor test şartları maksimum hava için ancak maksimum havada yakaladığınız değerleri bu sefer düşük hava debilerinde yakalamanız çok zor olacak..
    O yüzden içeriye borozanları eklemeniz çok yararlı olacak.. Veya borazan eklemek istemezseniz de havanın akışına karşı gelecek flaplar yapabilirsiniz..
    Benzer şekilde daha önce manifold üretmiştik. hatta şuanda kendi aracım için de bi tasarım yapıyorum. o yüzden deneyimlediğim bilgi yukarıda yazdığı şekilde..

Bir de üretimi nasıl yapmayı düşünüyorsunuz ? flanşlar CNC de yapılacak gibi çizilmiş peki hazne alu. levhadan mı bükülecek ?
    Cevap için teşekkür Ederim. Borozan koyamadım çünkü olabildiğince kaynaktan uzak durmak istedim. Birde Manifold içine vida koymak istemiyorum. Kopup düşmesin diye. Bende ara kapak yaptım ona da açı vererek birşeyler denedim ama bu hala son aşama değil. Borozanları birde üretmek sorun. Manifold girişi yuvarlak değil. Yuvarlaktan dikdörtgenimsi alana çevirebilirim ama bu seferde parçayı koymak için yeterli hacim yok. ( Ahh o mühendisler yok mu )

Parçaların üretimini de kendim yapıyorum. Dik işleme merkezim var zaten. Hepsi talaşlı üretim ile CNC de kesilecek. Hazne dahil olmak üzere bloktan tek parçadan üretilecek. 5083 veya 7075 kullanacağım.

Konu sahibinin affına sığınarak ben de bir soru sormak istiyorum: Modifiye amaçlı olarak emme manifolduna polish denilen işlem yapıldığında,hava akışının niteliğinde değişme olmuyor mu?Burada paylaşılan grafiklerdeki gibi,akışın ne durumda olduğunun kontrol edilmesi gerekmiyor mu?Bu işlemlerin ezbere yapıldığına dair kanaatim olduğu için,durumu daha anlaşılır kılmak ve temellendirmek adına bu soruyu sormuş bulunuyorum.
    Polish nekadar işe yarar bilemem. Ama yaraması gerekecektir. Eğer akış yüzeye çok yapışırsa problem çıkması olası gibi geliyor. Akademik bilgim yok ama "fully developed flow" diye baktığınız zaman, akışın nezaman stabil olacağı sanırım yüzey prüzlülüğüne de bağlı olacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk Çalışmalarımdan Bazı resimler

20mm Köpükleri birleştirip Tam hacimi bulmaya çalıştım. Bunun dışına çıkmak yasak!

Elimde 70x70mm Lama vardı hemen bir deneme çalışması yaptım. Deliklerin, çapların durumunu kontrol ettim. Sonuçta resimleri tarayarak ölçü almıştım. Gördüğünüz gibi çok hareket alanım yok.

Borozan yapmak sorunlu. en fazla bu şekilde bir bağlama yapabilirim. Bunun da vidalaması sorun.

Hava Girişini Manifold üzerinde değiştiriyorum ki borozan benzeri bir parça üretilebilir olsun .

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biraz da tasarım şuna benzese daha optimüm gibi geliyor bana,yere bakıncada mantıklı gelmiyor böyle birşey sanki garip yani beynim durdu .Fluid1-2'den kaldım ama böyle birşeyin akış analizi nasıl çıkar bilmiyorum.
    Bu arada tebrik ediyorum şahsen,değil silindire eşit hava gitmesini hesaplamak köşeli manifold yapanlar var küt diye dönen köşesi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu şekilde olması çok zor. Eve gidince en mükemmel tasarımı paylaşacağım. Yer sorunu çok büyük. Bu şekilde girişe açı verirsem bile kelebekten önce keskin bir dönüş vermek zorundayım ( 180 dereceden büyük ) bundan dolayı bile sorun başka şeylere doğru kayacak.

boosted_pug - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elinize sağlık Trde çok uğraşılmayan bir parça üzerine yoğunlaşmışsınız tebrikler. ücreti karşılığında aracıma bu tarz bir parça yaptırmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yardımcı olmak isterim. Çok ciddi zaman sıkıntınız yoksa sizin için üretim yapabilirim sanırım.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)