User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: 0,50 piston hak.

raja52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question 0,50 piston hak.

Merhaba,

0,50 piston (sanırım standarda göre büyük) nedir? ne işe yarar bilgisi olan var mıdır? Motor yapılırken standard mı kullanılmalı yoksa 0.50 mi kullanılmalı?

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı raja52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

0,50 piston (sanırım standarda göre büyük) nedir? ne işe yarar bilgisi olan var mıdır? Motor yapılırken standard mı kullanılmalı yoksa 0.50 mi kullanılmalı?
    bu motorun rektifiyesi ile alakalıdır, motorun gömlekli mi değil mi bilmiyorum ama motor rektifiye edildiğinde büyüyen silindir çapı için kullanılır bu tür pistonlar, hacmi aman aman arttırmaz yani herhangi bir katkısı olmaz...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu motorun rektifiyesi ile alakalıdır, motorun gömlekli mi değil mi bilmiyorum ama motor rektifiye edildiğinde büyüyen silindir çapı için kullanılır bu tür pistonlar, hacmi aman aman arttırmaz yani herhangi bir katkısı olmaz...
    Aracım Corsa 1.7 dti, turbo büyütme ya da hybrit turbo yapma gibi bir planım var. Bu kapsamda üst kapağı bir açtırıp, duruma bakıp, gerekli bakımları yapmak istiyorum. Aslında bir problem yok ama kapak açılınca mecbur bir tornaya giriyor, honlama vs yapılıyor. Parça araştırırken gördüm 0,50 pistonu, performansa katkısı olur mu diye bir araştırayım dedim. Bilgi için teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dizel aracın turbosunu ne kadar büyütmeyi planlıyorsunuz? 4 bin devir bandı var max. zaten o yüzden merak ediyorum.
    91 Miata - Sold
    06 Pug207 - Sold
    06 Sorento
    Laurel coming soon...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Miata91 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dizel aracın turbosunu ne kadar büyütmeyi planlıyorsunuz? 4 bin devir bandı var max. zaten o yüzden merak ediyorum.
    Konuları takip ediyorsanız, Türkiye'de birçok örnek mevcut. GT25, TF035, 2260, K03 vb. birçok turbo, büyük enjektör ile 200-250 hp bandında günlük kullanılan onlarca referans araç var. Maliyetleri de öyle aman aman çıkmıyor. Hele orjinal turbonun pal değişimi çok basit ve uygun maliyetli. Aşağıya birkaç örnek bırakıyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sadece turbo mu büyütülüyor bu işlemlerde? Dizel sistemi hakkında pek bilgili değilimdir açıkcası. Şuan tuhaf geliyor Referans araçlar güzelmiş ama bilemedim. Sadece turboyla olmaz gibi geliyor.
    91 Miata - Sold
    06 Pug207 - Sold
    06 Sorento
    Laurel coming soon...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sadece turbo mu büyütülüyor bu işlemlerde? Dizel sistemi hakkında pek bilgili değilimdir açıkcası. Şuan tuhaf geliyor Referans araçlar güzelmiş ama bilemedim. Sadece turboyla olmaz gibi geliyor.
    Turbo büyütülüyor, soğutma ihtiyacı için büyük intercooler takılıyor, manifold genişletiliyor ve yazılım yapılıyor. 4000-5000 lira bandında aracın gücünü 3 katına çıkarmak Türkiye şartlarında çok kolaylaştı. Hatta foruma üye olan birçok arkadaş var.

ioz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gömleklerde bir şey yoksa, honlama yapılmayacaksa ve zaten pistonlarda da herhangi bir deforme yoksa bence hiç değiştirmeye gerek yok. Tek değişen hacim olacaktır o da çok çok küçük bir oranda.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kısaca 0.50 olcu demek , aracın orjınal piston capından 0.5 mm geniş olması demektır. Buda tabkı cok cok kucuk hacım artısı saglıyacaktır.

Ama bu duruma rektefıyecı karar verir laynerlerın olçulerı alınır ovalleşme varsa bır mıktar talaş kaldırılır. En sonda honlama yapılarak işlem bitirilir.

laynerlerın yanı gomleklerın atıyorum 75 mm den 75.5mm cıkmıs olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç 3 katı güce çıkacak ve sadece o işlemlerle.. biraz sakat durum gibi geldi bana. Fren sistemi, diferansiyel vs. açısından.. Sanmıyorum.. Yine de yaparsanız paylaşırsınız ben de öğrenmiş olurum sağlıklı şekilde bu işin yapıldığını. Allah kolaylık versin umarım başarılı olursun.
    91 Miata - Sold
    06 Pug207 - Sold
    06 Sorento
    Laurel coming soon...

Emre911 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç 3 katı güce çıkacak ve sadece o işlemlerle.. biraz sakat durum gibi geldi bana. Fren sistemi, diferansiyel vs. açısından.. Sanmıyorum.. Yine de yaparsanız paylaşırsınız ben de öğrenmiş olurum sağlıklı şekilde bu işin yapıldığını. Allah kolaylık versin umarım başarılı olursun.
    forumu biraz gezerseniz zaten yarısı 1.7 dti konusu örnekler ortada

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler