User Tag List

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Arabada Su radyatörünün arkasındaki plastik kapak ( Fanı Tutan Yerde )

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Arabada Su radyatörünün arkasındaki plastik kapak ( Fanı Tutan Yerde )

Merhaba resimde gördüğünüz radyatör aracımınki 66cm x 46cm ölçülerinde. Bunun önünde Intercooler ve onunda önünde klima radyatörüm var. Hepsi de aynı ölçülerde tabiki. Şimdi olay şu. Bu radyatörün çalışması için arkasının boş olması gerekmez mi? Hava geçecek ki ısı transferi olsun. Bunlar ise arkasını kapatmışlar ve ortaya 40cm bir fan koymuşlar o kadar. Birde düşünüyorum. Kapattılar madem neden açı veripte o 40cm çapındaki yerden çıkmasına yol vermediler. Bildiğin dümdüz kapalı. Intercooler verimi falan hak getire diye düşünüyorum şimdi. Fakat sonradan da diyorum ki. Belkide adamlar o kadar suyu içinde barındırsın ama az hava geçirsin bize yeter demişlerdir. Çünkü önden fazla hava alırsa içerinin sıcaklığını korumak ile ilgili problem olabilir. Yada fazla hava Drag etkisi yaparak arabanın yakıtını engeller. Sonra da yine düşünüyorum ki. Yaw honda gibi yap bir radyatör yap 40cm x 40cm bağla fanı. Kalın birşey olsun su kapasitesi için kullan gitsin. Bu kadar malzemeden de tasarruf olurmuş hemde. Neyse gece gece çok düşündüm yine.

Ama neden? Çünkü şimdi Araca yükleme yapıyorum iki katı güç bekliyorum. Intercooler takacaz öne kocaman mesela. Bakıyorum arkası kapalı, nasıl bir kafa bu.

Sonrada soruya geliyorum. Ben şimdi bunu yapan mühendis arkadaşlarlan konuşmadan bu arka kapağı değiştirsem. Fan olduğu yerde pozisyonunu korusa. Yada sağa sola alsam . Ama radyatörün tamamı açık kalsa ne olur? Ve Hatta bu radyatörün havasını motorun içe vermektense aracın altından çıkarsam ne olur? Daha iyi olmaz mı? Allta zaten vakum olacağını varsayıyorum.

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ayrıca Ek tasarımlar için birkaç şey ekleyeyim dedim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler