User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
31 sonuçtan 20 ile 31 arası

Konu: Günün ilk çalışmasında motor devrinin bir süre yüksek kalması

Naman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Normaldir.
    Dizellerde ise soğuk şartlarda kontak açıp motoru çalıştırmadan bir süre beklenmesi tavsiyedir. Kontak açıkken ön ısıtıcılar devreye girer. Donma derecesi düşük olan en590 eurodizellerde bu bekleme süresi çok az olur. Zaten ciddi bir ısınma gerekiyorsa kontak açıldığında sarı renkli bir lamba ile bu belirtilir.

Volkann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    acil durumlarda beklemesseniz bir hasar yaratcağını sanmam fakat rolanti düşene kadar beklemekte fayda var.
    ben cuprada rolanti düştüğünde hareket ederim fakat arac ısınana kadar 2.5 devri geçmemeye çalışırım.
    aynı şekilde aracı stop etmedende 30 sn bekler oyle stop ederim.
    99' ZN 106 GTİ
    14' SC İBİZA CUPRA
    94' MAM 106 XSİ (TU5 SWAP)
    16' FK2 TYPE-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sistemin genel adı jikle
    illa eskisi gibi mekanik bir teli kendinize doğru çekmeniz gerekmez, karburatörlü araçlarda öyle idi
    bunu artık araç beyni otomatik yapıyor soğuk hava ve soğuk motor ısınana kadar

bence beklemeniz gereksiz-anlamsız
    marşa basın ve yürüyün (tabi motor ısınana kadar 3000 deviri geçmeden sürün)
    beklemek hem zaman kaybı hem boşuna yakıt tüketimi demek

edit:
    zaten otoritelerde aynı şekilde yapın der
    çünkü siz ilk çalıştırmada beklerseniz aracına göre motor 5-10 dakikada anca ısınır
    ama yola çıkarsanız yükte olacağından motorun ısınması 2-3 dakikada yeterli sıcaklığa ulaşacaktır.

beklerseniz ısınma uzun sürecek ve motor ısınana kadar çok yakacak
    her araç motoru ısınana kadar fazla yakar.
    bunu hergün en az 2 kere yaşadığınızı düşünün ve aynı şeyi on binlerce araç sahibininde yaparak harcanan gereksiz yakıtı hesaplayın.

beklemenin hiç bir anlamı yok
    (tekrar yazayım motor ısınana kadar 3000 deviri geçmiyoruz, dizelde ise 2000 deviri geçmemek mantıklı evet)

edit2
    bakın bu benim arabanın motor suyu sıcaklığının yakıta % olarak etkisi (çarpanı)
    kısacası jikle haritası diyebiliriz (birde motor soğukluğuna göre rölanti devir haritası var)
    üst satır motor su sıcaklığı, alt satır ise % olarak yakıta etki eden değerler
    gördüğünüz gibi ancak 76 ve üzeri sıcaklıklarda jikle iptal oluyor ve beyin normal enjeksiyon haritasından okumaya devam ediyor, daha alt sıcaklıklarda ise jikle devrede ama onunda etkisi sıcaklığa göre yani basitçe jikle devrede veya jikle devre dışı mantığı yok.. motor ısındıkça jikle ufak ufak devreden çıkıyor. araç 94 model

* o yüzden termostatı bozuk araçlar fazla yakar, çünkü normal kullanımda motor suyu sıcaklığı 50 derecenin altında kalmakta ve mecburen bu gibi jikle çarpanı devreye girmekte araç ta çok yakmaktadır.

Söyledikleriniz genel kanının aksine ama mantıklı gelen yönü de yok değil. Eğer durum dediğiniz gibiyse gerçekten boş yere vakit ve para kaybediyoruz. Motor zarar görmeyecekse yoldayken ısınsın (3000bin devir altında olmaya dikkat ederek)

enesy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bekir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söyledikleriniz genel kanının aksine ama mantıklı gelen yönü de yok değil. Eğer durum dediğiniz gibiyse gerçekten boş yere vakit ve para kaybediyoruz. Motor zarar görmeyecekse yoldayken ısınsın (3000bin devir altında olmaya dikkat ederek)
    Yeni nesil araçların bazılarında kullanım kılavuzunda tavsiye olarak " Motor yağlanması rölanti devrinde düşük olduğundan aracı ( 2000 dizel 3000 benzin ) düşük devirde seyahat haline ısıtın " gibi bir uyarı var

MertSerhanÖ. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı enesy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni nesil araçların bazılarında kullanım kılavuzunda tavsiye olarak " Motor yağlanması rölanti devrinde düşük olduğundan aracı ( 2000 dizel 3000 benzin ) düşük devirde seyahat haline ısıtın " gibi bir uyarı var
    bunu bikere daha duymuştum.Herkes cold startı düşük devir giderek yapın diyor.Aslı astarı varmıdır?
    Sizin Maymun Olmanıza Darwin de Şaşkın.

Belly Detail

enesy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MertSerhanÖ. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunu bikere daha duymuştum.Herkes cold startı düşük devir giderek yapın diyor.Aslı astarı varmıdır?
    Benim evimden ana yola kadar 2 km ara sokaklar 14 tümsek bir sürü de çukur var o yüzden evden çıkarken mecburen düşük devir minik minik gidiyorum. Ana yola çıktıktan sonra düşük devir kullanıyorum zaten ısınıyor çok kısa sürede.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önceki aracınız dizelmiydi?

Uzun sure dizel kullananlara garip gelir bu durum ama normaldir.

Enjeksiyonlu araçlarda jikle tertibatı kalktı çünkü motor ecusu rölanti devrini elektrikle çalışan bir valf ile sağlamakta.

Hatta yeni nesil elektronik gaz kelebekli araçlarda bu rölanti valfide yok, gaz kelebeği ile rolantiyi ayarlıyor.
    Eski aracım da benzinliydi 2010 1.6 Auris. Ama cold start yaptığını en azından bu kadar bariz yaptığını hatırlamıyorum.

Bu arada aracım Audi A4. Leon değil @Sert@ç.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MertSerhanÖ. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 5 6 defadır deniyorum. Çalıştırıp emniyet kemeri takıp hazırlanırken geçen 10 sn den sonra hareket ediyorum. Kısa vadede bir şey anlamak mümkün değil tabi ama daha önce bazen bu şekilde aceleyle kalkış yaptığımda oluşan titreme olmadı. Titreme direkt buna bağlı değil demekki.

Yalnız bir şeyi farkettim. Araç cold starttayken vitesi hızlı bir şekilde önce D ye sonra N ye alınca cold startı hemen kesiyor ve tekrar yapmıyor. Bundan şu anlam çıkabilir: Eğer aracı çalıştırınca hemen gitmeyecekseniz cold startla motor daha iyi hazırlansın ama eğer hareket edecekseniz zaten cold starta gerek yok yolda da sağlıklı ısınacaktır.
    @enesy nin aktardığına da uygun düşüyor.

Burak K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dizel araç için sabahları 1-2 dk bekleyip hararet göstergesi 90'a gelir,ondan sonra bi 5 dk daha normal gidip daha sonra yüklenirim. Stop ederken de uzun yoldaysam ya da yüksek devirde geldiysem inerim 1 sigara içip sonra stop ederim. Bi zararını görmedim
    Alıntı ygtkrmdnz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya kabarırsa

GrandLotus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sabah uyandınız, hemen yataktan kalkıp fırlıyor musunuz? Yapabilir misiniz? Yaparsanız ne olur kramp girer misal bacağınıza ayağınıza kramp girdi. Ne oldu? Düştünüz. E motorda böyle... O yüzden bir şey kaybetmezsiniz, 1 dk bekleyin. Sesi değişince, devir düşünce hareket edin. Bazı arkadaşlar orda beklerken yakıtın fazla olacağından bahsetmiş. Evet bu doğru ama oturup motor suyu sıcaklığını 90 dereceye kadar bekleyin demiyoruz. Motor jikleyi kapatana kadar en fazla 1 hadi 2 dk bekleyin. Bişey kaybetmezsiniz. Ortalama bir trafik ışığı bile 50 sn yanıyor. Arabanız için 2 dk çok değil kanımca. Ayrıca o süreçte arabanızın yağı da üste çıkmış olur. Aşınmayı geciktirirsiniz.

Edit: Motor suyu sıcaklığına göre de devir çevirin. ''Jikle kapattı hah çık arabanın üzerine'' yapmayın. Atıyorum aracınız 6500 dev/dak çeviriyorsa bunu motor su sıcaklığı 90 dereceyken yapın. Su sıcaklığı düştükçe Santigratına göre de devir çevirin.
    Motoru farklı olan aşırı besleme (turbo benzinlileri kast etmiyorum 250+ racing motor tipi), fabrikasyon racing(///M motorlar gibi yada AMG) gibi motorlardada kullanıcı klavuzlarına göre hareket edin. Günlük kullanıma uygun bir aracınız var ve kitapçığında beklemeyin motorunuzu seyir halinde ısıtın vb cümleler yazıyorsa yine çok devir çevirmeden beklemeden çıkabilirsiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bizim rc'dede ilk çalışmada rolanti yüksek çalışıyor hatta çoğu araçta öyle normal diye biliyorum

Vintage - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bazı düşünceler var özelliklerde dizellerde 5-10 dk arası beklenmeli gibi ki ben bu süreyi abartı buluyorum yani 1-2 dk en fazla araba için yeterli için düşünüyorum dizel motorlar yıllar içinde çok gelişim gösterdi yani benzinli motorla çalışma prensibi bakımından farklılıklar azaldı
    karbüratörlü araçlarda ki günümüzde bunlar çok az kaldı artık (2000-öncesi modeller) jikle vardır direksiyona yakın konumda manuel olarak onu kendinize çeker ve ilk çalıştırmada bir nevi destek alırsınız
    enjeksiyonlu araçlarda bu otomatik olarak yapılır yani bunu araç kendisi yapar

bir diğer konuda burada daha çok dikkat edilmesi gereken ilk çalıştırmadan itibaren yüksek devirlerde arabayı zorlamamak 3000 ve üzeri basa gaz
    04Punto 89CivicEF 81Golf 94CivicEG 97CivicEK 93Uno 05Corsa 98Starlet

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler