User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Değişik otm.şanzuman sorunsalı (honda accord 2000 ex)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Değişik otm.şanzuman sorunsalı (honda accord 2000 ex)

Abilerim arkadaşlarım aracı sogukken çalıştırıp 5 10 dk gezdikten sonra örneğin d3 te giderken kendi kendine 2.vitese veya 1e çekmeye çalışıyor çok vuruntulu bi şekilde ama devir yükselmeden tekrar vitesi yükseltiyor,
    Detaylı anlatmak gerekirse d3 te 3.viteste giderken gazı bıraktığım anda vites küçültüyor,
    1 den 2 ye geçerken kaçırma yapıp birden vuruntulu şekilde vites geçiriyor
    d4 te ise bazen 4 e geçirmiyor kaçırıp duruyor şanzuman...

Servis dökümanlarında ise b selenoidi ve c selenoidi vites geçişlerini sağlayan selenoidi olduğunu görünce bunlar şanzumanın dışından sökülebiliyor ve ben söktüm temizledim..
    Taktım 2 gün düzeldi sonra tekrar yaptı...
    Oringlerini değiştirdim yine fayda olmadı şuan araç yatıyor kullanmıyorum.
    Bilgisi olan varmı başına gelen varmı? Selenoidlerden şüpheleniyorum sizce ?
    Şimdiden teşekkürler
    Alıntı iynn-RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    adam 100-200 ölçerken yanlışlıkla 260 yaptı

rekord2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracın km nedir? En son şanzıman bakımı ne zaman yapıldı yada yapıldı mı? Yapılmadı ise, şanzıman yağını filtre ve o rıngleri değiştirin, sensörleri de temizleyip takın. Sorun ortadan kalkacaktır.
    bbm pin :2B244451

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İzmit'te HondaAli var, adamın asıl işi şanzıman ve o arabanın şanzımanından onun kadar anlayan fazla kişi olduğunu düşünmüyorum. Bi konuşun isterseniz.
    Hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır. / Bayezid i Bistami

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rekord2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracın km nedir? En son şanzıman bakımı ne zaman yapıldı yada yapıldı mı? Yapılmadı ise, şanzıman yağını filtre ve o rıngleri değiştirin, sensörleri de temizleyip takın. Sorun ortadan kalkacaktır.
    380binde araç ,bakımlarının ne zamandan yapıldığından haberimde yok açıkcası ben 4 ay önce aldım aracı yağınıda değiştirmiştim hemen castrol z marka yağ koyuldu...

Alıntı merruse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İzmit'te HondaAli var, adamın asıl işi şanzıman ve o arabanın şanzımanından onun kadar anlayan fazla kişi olduğunu düşünmüyorum. Bi konuşun isterseniz.
    Evet duydum bende ancak imkanımız var ve elimiz yatkın kendimiz halletmeyi düşünüyoruz,Başına gelen varmı elektronik veya mekanik mi olup olmadığını anlamak için böyle bi konu açtım.Ona göre boşuna indirmeyelim şanzumanı ama Tamir kiti'de istiyor zaten artık 380 binde araç

timucintt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracın selenoidlerinin arıza kodunu yakması söküp temizlemen selenoidlerin bozuk olduğu anlamına gelmez söküp temizleyerek arızanın giderememen normal... sadece o selenoidlerin işini düzgün yapamadığı veya basınç kayıpları olduğu için bu uyarıları ve tekleme yapabilir... öncelikle şanzıman yağını değişmende yarar var.. ve yağını değişirken sadece hondaya has olan atf-dw1(eski adı atf-z1) şanzıman yağını kullanman lazım... senin accordun şanzıman süzgeçi şanzıman gövdesi içinde bulunduğu içinde değişimini şanzıman sökülmeden yapamazsın.... şanzıman yağını değişerek belki arızayı kısa vadede çözebilirsin ama uzun vadede o şanzımanın inmesi gerekecek ve kavrama kiti ve o ring takımının değişmesi gerekecektir...
    1991 HONDA CRX - TOTALLED
    1988 TOYOTA CELICA GT ST162 - SOLD
    1991 HONDA INTEGRA LS - SOLD
    1990 HONDA CIVIC EF - SOLD

85-92 OLDSKOOL COMING SOON

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı timucintt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracın selenoidlerinin arıza kodunu yakması söküp temizlemen selenoidlerin bozuk olduğu anlamına gelmez söküp temizleyerek arızanın giderememen normal... sadece o selenoidlerin işini düzgün yapamadığı veya basınç kayıpları olduğu için bu uyarıları ve tekleme yapabilir... öncelikle şanzıman yağını değişmende yarar var.. ve yağını değişirken sadece hondaya has olan atf-dw1(eski adı atf-z1) şanzıman yağını kullanman lazım... senin accordun şanzıman süzgeçi şanzıman gövdesi içinde bulunduğu içinde değişimini şanzıman sökülmeden yapamazsın.... şanzıman yağını değişerek belki arızayı kısa vadede çözebilirsin ama uzun vadede o şanzımanın inmesi gerekecek ve kavrama kiti ve o ring takımının değişmesi gerekecektir...
    Abi Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim çok saolun.
    Araca uzun süre binme düşüncemden dolayı şanzumanı indirdik açtık,Tork konvertörünü (türbin) Ümraniye'de bulunan Atco firmasına yaptırdım Balatası bitikti onunda memnun kaldım tavsiye ederim kaynağını makine yapıyor..Tastaki pistonlar iyidi,1.vites balataları hariç diğer balatalar çok kötü durumdaydı 4 adeta balata kalmamış sacına kadar inmiş.Böyle olmasına sevindim çünkü 4.viteste 180km'yi geçmiyordu Ve yağlı beyindiki (mekanik beyin)pistonların 3ü sıkışıktı.1500 zımpara ile temizledik şimdi şıkır şıkır
    Sadece akşamları çalıştığımızdan 4 günde anca toparlayabildik ) sadece şanzumanı aracın üstüne koymak kaldı
    Umarım selenoidlerde arıza yoktur.
    Sizce dediğim arızaların sebebi mekanik beyindenmidir ?

timucintt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yok arızanın tek nedeni zamanında yapılmayan şanzıman yağı bakımıdır... çok önemsemiyor insanlar genelde bunu yada hondanın atf yağı yerine daha kalitesiz hondanın şanzımanına uygun olmayan şanzıman yağları konulduğu zaman aşınması ısınması ve yağın ömrünün hızlı şekilde eskimesi çok normal... pistonların kilitlenmiş dedin bunun en büyük nedeni yağın tortulaşmasından kaynaklı... + olarak Türkiye'ye gelen çoğu otomatik şanzımanların bağımsız bir yağ soğutucusu olmamasından kaynaklı... eğer imkanın varsa şanzıman için ayrıyetden bir yağ soğutucu alman yeni şanzımanın için ilaç olacaktır... yeni kullanacağın şanzıman yağınıda hondadan almanı öneririm. şu anda litresi 54 lira x7 litre koyman gerekecek...
    1991 HONDA CRX - TOTALLED
    1988 TOYOTA CELICA GT ST162 - SOLD
    1991 HONDA INTEGRA LS - SOLD
    1990 HONDA CIVIC EF - SOLD

85-92 OLDSKOOL COMING SOON

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlarım abilerim şanzumanı pazar günü araca taktık.Çok şükür bütün sorunlar gitmiş... Öncelikle @timucintt abime yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim.
    Aracında bu tarz sorunlar çıkabilcekler olanlar için nelerin arızalı olduğunu yazayım
    Araç 380.000 kmde daha önce şanzuman bakımının ne zaman yapıldığından bilgim yoktu, Şanzumanı açtığımız zaman yağını yeni değiştirmeme rağmen yağlıktan çıkmasıydı.(değişimde 3 litreydi daha fazla boşalmıyor)
    Balata tozlarından dolayı bütün filtrelerin tıkanmış olması,Mekanik beyindeki küçük filtrelerde bile pislik vardı...
    Bu yüzden mekanik beyindeki çalışan bazı pistonlar rahat çalışmıyordu sıkışmıştı...Hangi pistonlardı ne işe yaradıklarını bilmiyorum tabi
    Araç 170i geçmiyordu,4ün balataları yanmayı geçmiş artık sacına gelmiş bitmişti...
    Türbindeki balatanın yanık olması
    Tamir kitiyle herşeyini yeneleyip pistonların rahat çalışmasını zımpara ile sağladık ve sorun çözüldü,Bayada farketti geçişleri sanki tam otomatikten dsgye geçtik
    Yağıda 6 litre 400ml kadar aldı
    Maliyete gelicek olursak tamir kiti 600 tl,Türbin tamiri,500 lira,Hondanın orjinal yağı 55x7litre =385 tl Parçalar benzinle yıkandı Benzin 40 tl
    Kesinlikle @timucintt tavsiye ettiği gibi honda yağı konulmalı şanzumana,O yağın kokusu rengi berraklığı belli ediyor farklı olduğunu...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba arkadaşlar,
    Otomatik şanzıman yağı değişiminde kullandılan vakumlu yağ değişim yöntemi ile ilgili önemli bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.
    Yazımın ilerleyen bölümlerinde sağlıklı yağ değişimi nasıl yapılır tarif ettim.

Öncelikle şu noktalara dikkat etmemiz gerekir:
    1.Otomatik şanzıman yağı ömürlük değildir.
    2.Şanzıman içinde sürekli bir aşınma söz konusu.
    3.Aşınma arttıkça sistemin çalışması olumsuz etkilenir.
    4.Aşıntı ve sıcaklık nedeniyle yağın vasfı değişir.

Yağın 60.000 km'de değişmesi gerekir. Bu ifadeyi doğrudan kullanan ZF şanzıman üreticisi.
    Fakat nasıl oluyor da ZF şanzıman üreticisi yağ değişmeli diyor da bu şanzıman X marka bir araca
    takııldığında yağı ömürlüğe dönüşüyor.

Otomobil üreticileri ürünlerinin işletim maliyetini düşürerek rekabet ediyorlar.
    Yani "Benim arabamı al çünkü bakım onarım maliyetleri daha az", demeye getiriyorlar.
    Garanti süresi boyunca otomatik şanzımanda bir sorun yaşanmadıkça marka için bir sorun yok.
    Garanti bittikten sonra araç sahibi sorunlarıyla baş başa kalıyor.
    Şimdi bir marka çıkıp "Otomatik şanzıman yağının da düzenli olarak değişmesi gerekiyor" dese,
    Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu "bu aracın bir de şanzıman yağı masrafı varmış" diyerek bu aracı tercih etmeyebilirler.

Otomatik şanzıman yağı nasıl değiştirilmelidir?
    Serviste yağ değişimi yaptırdığınız taktirde maalesef eski yağın tamamı boşaltılamıyor.
    Örnek: Şanzımanın içinde 8,5 Litre eski yağın yaklaşık 5 litresi boşaltılabiliyor.
    Geriye kalan 3,5 Litresi şanzımanın içinde kalıyor.
    Boşaltılan 5 Litre eski yağın yerine yeni yağı eklemiş oluyor.
    Yeni yağ boşaltılamayan eski yağ ile karışıyor.
    Şanzımanın içinde yine kirli ve düşük nitelikli bir yağ dolaşacak.

Sağlıklı değişim nasıl yapılır?
    Ancak temizleme ve değişim makinesi ile eski yağın %100'ünü
    şanzımandan boşaltabiliyorsunuz.
    Bu yöntemle yapılan değişimde hem şanzıman içi özel bir sıvı ile temizleniyor
    hem de eski yağın tamamı boşaltılarak % 100 yeni yağ eklenmiş oluyor.

Bu değişim sayesinde şanzımanın ömrü uzar.
    Yağın kirliliğine veya bozulmuş özelliğine bağlı şikayetler de giderilebiliyor.

Sevgi ve saygılarımla

Not:
    Bu makine yazılım, mekanik arıza veya ürün hatası ve benzer nedenlerle yaşanan şikayetleri gidermez.
    Mavi Servis İstanbul Ataşehir'de bu işlem yapılıyor.
    Konu ALOFT tarafından (13-02-2017 Saat 10:55 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler