User Tag List

5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: BMW F20 1.16i P0012 Hatası

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

BMW F20 1.16i P0012 Hatası

Merhabalar,

Sözkonusu aracımda sık sık P0012 "A" Camshaft Position - Timing Over-Retarded (Bank 1) hatası alıyorum. Bu hatayla ilgili gözlemlerim şunlar:

1) Bu hatayı verirse sabahları ilk çalıştırmadan sonraki 5 dakika içinde veriyor. 5 dakika içinde vermezse, bir daha da vermiyor.
    2) Motoru kapatıp açınca, hata mesajı ortadan kalkıyor ve check kontrol menüsüne girdiğimde de arıza yok bildirimi oluşuyor.
    3) Arıza hafızaya kaydedilmiyor. Yani sonradan tamirciye götürüp makineye bağlattığım zaman tamirci bu kodu göremiyor. Ben torque pro ile anlık olarak okuduğum için söyleyebiliyorum hatanın ne olduğunu.

Benim sağdan soldan öğrendiklerim, bu sorunun krank devir sensöründen ya da VANOS solenoidlerinden kaynaklı olabileceği yönünde. Bu konuda bir bilgisi, tecrübesi, yaşantısı olan var mı, varsa bana yardımcı olabilir mi?

Bir husus daha: Arabam yazılımlı. Şimdi yalnızca bir şüphe üzerinden yazılımı yazan firmayı gereksiz yere zan altında bırakmak istemediğim için, nerede yaptırdığım bilgisini paylaşmayacağım. Bu konudaki fikrinizi öğrenmek istedim. Sizce bu hatayı yazılımdan sonra veriyor olabilir mi? Arabayı alır almaz yazılım attırdım (2013 model, ben yeni aldım) ve yazılımı attırdıktan 1500 km sonra bu hatalar ortaya çıkmaya başladı. Ama arabaya hiç stock binmediğim için, stock halinde bu arıza var mıydı bilemiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Ben yazılımı yaptırdığınız firmanın videosunu izlemiştim sizle beraber yanılmıyorum sanırım isim tutuyor çünkü

Geçmiş olsun öncelikle, sensör bozulabilir sonuçta mıknatıs görev yapıyor. Sensörü bir değiştirip deneyin derim veya yazılımı yazılımcınızla konuşup orj e çevirin 1 hafta kadar bir kullanın tekrar o şekilde deneyin derim. Ona göre yön biçin.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    THP motorlarda oluşan sente ayarı hatası olabilir mi acaba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Victiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    THP motorlarda oluşan sente ayarı hatası olabilir mi acaba
    Biraz daha açabilir misiniz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzer kardeş motorların kullanıldığı araçlarda (ds3, 207 gt-rc, cooper s, vs.) egzantriğin zamanlamasını ayarlayan vvt valfi oluyor. Bu parça eskidiğinde egzantriğin zamanlamasını bozarak aracın yanma zamanını bozuyor. Böylelikle sente ayarı değişebiliyor. Sizde de böyle bir sorun olabileceğini düşündüm. Tabi daha bilgili arkadaşlar yanlışım varsa düzeltebilirler.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler