User Tag List

16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Sürekli yırtılan aks körüğü hakkında

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sürekli yırtılan aks körüğü hakkında

Herkese merhaba. Farklı bir soru ile karşınızdayım. Yazılımlı bir araçta sürekli ortaya çıkan aks körüğü yırtılması sonucunda çözüm ne olmalıdır?

Araçta 3 cm'lik yay var. Yaydan dolayı normal duruş poziyonundan daha aşağıda olan akslar daha hızlı dönmenin etkisiyle daha çabuk mu yırtılıyor?

Custom aks yapan bir yerle görüştüm. Verdiği fiyat orjinal komple akslar ile aynı. Ne yapmalıyız? orjinal aks da alsam yine aynı sorunu yaşama riskim var, bu konuda tecrübesi olan kimler?

6 ay önce revize edilmişti akslar bu arada. Bronz baskı balata sonrası rodaj süresinde aracın ani öne atması sonrasında tekrar baktık ve titremenin sebebinin körük yırtılması olduğunu gördük.

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aks korugu bozuk yolda falan bir cisim gelmesiyle yirtilmazmi?

Slipshod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Körük yırtılması titreşime yol açar mı gerçekten? Jantlarımdan kaynaklı olduğunu düşündüğüm titreşim sorunum var körükleri bir kontrol edeyim.
    Emniyet kemeri sizi koltuğa değil hayata bağlar!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Slipshod Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Körük yırtılması titreşime yol açar mı gerçekten? Jantlarımdan kaynaklı olduğunu düşündüğüm titreşim sorunum var körükleri bir kontrol edeyim.
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aks korugu bozuk yolda falan bir cisim gelmesiyle yirtilmazmi?
    Bilmiyorum. Öyle de olmuş olabilir, oradan akan yağ aksın çalışmasını bozduğu için titreşime yol açamaz mı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    titreşim yaptığını hiç duymadım o yüzden emin olamadım bende ses yapar bildiğim kadarıyla, bende ses yok ama kontrol etmekte fayda var. kullanılan körükler orjinal mi bu arada? eskiden taunus varken yan sanayi körük kullanırdık çabuk yırtılıyordu onda da. günümüz araçlar içinde durum aynıysa ondan olabilir senin durum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    titreşim yaptığını hiç duymadım o yüzden emin olamadım bende ses yapar bildiğim kadarıyla, bende ses yok ama kontrol etmekte fayda var. kullanılan körükler orjinal mi bu arada? eskiden taunus varken yan sanayi körük kullanırdık çabuk yırtılıyordu onda da. günümüz araçlar içinde durum aynıysa ondan olabilir senin durum.
    Revizyonda orjinal körükleri kullanıldı. Dediğim süreçten sonra ortaya çıktı.

safaks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeni degistirdim. Usta israrla yumusak tip koruk almami istedi. Parcacida orjinal diye sattiklari sertti. Usta yinede yumusak olani aldirdi. Daha cabuk yirtiliyor dedi. Dogrumudur degilmidir bilemedim. Ama oyle cabuk asinicak bi parca degil. Titresimde yapmaz benim bildigim ama bilen arkadaslar daha iyi yorumlar herhalde.

serci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    titreşim sorunum vardır 4 jantı düzelttirdim 1 takım yeni jant aldım düzelmedi..
    En sonunda sağ iç aks ta küçük bir boşuk oldugunu farkettik onu değiştirdikten sonra titreşimden eser kalmadı.
    Titreme sorunu varsa iç aks ı kontrol ettirin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı serci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    titreşim sorunum vardır 4 jantı düzelttirdim 1 takım yeni jant aldım düzelmedi..
    En sonunda sağ iç aks ta küçük bir boşuk oldugunu farkettik onu değiştirdikten sonra titreşimden eser kalmadı.
    Titreme sorunu varsa iç aks ı kontrol ettirin
    jantlar teneke jant. bir tanesinin kenarında yamukluk var tornaya sokmadan araç üstünde düzeltilebildiği kadar düzeltip balans ayarı yaptırdım titreme kesilmedi. jantlardan şüpheleniyodum ama akslara baktırmak lazım. 10 gün sonra vize var vize öncesi bir baktırayım akslara. teşekkürler.

K0213 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aks körüğünü custom işlemler sonrası cırtla tutturanlar oluyor, acaba fazla sıkıştırma sonucu sabit kalıyor olabilir mi?
    Birde körüklerin kalitesi beni düşündürüyor!
    Fiat's Are Faster Than You Think!

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç yere yakınsa çalı çırpı taş vs. atlayarak kısa sürede deforme olmasına neden olabilir yada kullanılan körükler çok adi.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Burak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 ay once sağ patladı değiştirdim, simdi de sol patladı. Yuksek hızda uzun sure gitmek körüklerin patlamasını kolaylaştırabilir mi? 150-160 sabit şekilde 200-250 km kadar gittim durdum baktım sol jant gres içinde Spor yayın etkisi var mı emin değilim 5cm yay var aracımda.
    Alıntı Sert@ç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ünal turanı ara yurdun önüne getirsin bütün kekoları, "tedavi olmak istiyorum"de, girsinler 2-3 dakika kesiciye, kız arkadaşınada yaz; barışmazsak tedaviye devam.

SubieGuy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1. Tasarlanan yükseklikten basık araçlarda körük erken yırtılır, zira normalde aksların yere paralel açıda çalışması amaçlanır ama basılmış araçlarda akislerin ucu yukarıya bakar. Devamlı açılı çalışan körük erkenden çatlar gresi dışarı atar, gres gidince su toz çamur girer bilyalar bozulur.
    2. Egsozun yakınından geçen körükler erkenden sertleşir ve yırtılır.
    3. Uzun süre yüksek hızda gidildiğinde merkezkaç ile körük dışarı doğru şişer ve yırtılır. Çözümü ya sık değiştirmek, ya göbeğinden şişmeyi engelleyecek şekilde cırt kelepçe ile tatlıca sıkmak, ya da lastik değil silikondan imal körük kullanmaktır, ki ülkemizde silikon körük satan yere hiç denk gelmedim.

AşkınS. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Körükler artık kaliteli degil eskisi gibi. Kalitelisini bulmakta zor. Sert körükler çabuk zarar goruyor ya da takarken cogu usta duzgun takamiyor ve cikiyor. Titreme olayı da eger uzun sure körük olmadan gezildiyse ve yagi tukendiyse lalenin icinde ufak aşınma yapar. Buda hem ses(tam sag tam solda) hemde titreme yaptırır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sıfırdan doldurup kalkıyorsan, özellikle dönerken patinaja kalıyorsa yırtılması normal. Onun dışında orj körükler yan sanayiye göre daha sert, birde yan sanayi deneyin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevaplar için teşekkürler. Sıfırdan doldurup kalkmıyorum, patinaja düşmemeye özen gösteriyor düşük viteste çok basmıyorum ancak bronz baskı balata kullananlar bilirler ilk alışma evresinde araç kalkarken biraz gaz verip kaldırıp debriyajı hemen çekmemiz gerektiğinden aniden öne atar ya araç, işte o evre sonrasında (tabi bunun içinde 800 km yolculuk ve top speed de var) gelişti.

Sanırım sebebi bunların hepsi.

Araç 3 cm de olsa basık, haliyle akslar paralel durmuyor.

Karter altı plastik muhafazayı kaybettik, şu an muhafaza yok eger bir şeyler gelip yolda değdiyse o da körüğü bozmuş olabilir.

Çözüm ne olacak peki? Orjinal yayları takmak istemiyorum ama takarsam bu sorun düzelecekse takmak isterim veya coilover da taksam sonuçta düşüklük kalacağı için yine dezavantajda mı olacağım?

Custom aks yapma işine ne diyorsunuz?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler