User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Akü kutup başı ?

Ucanadamyoktur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Akü kutup başı ?

Öncelikle herkese merhabalar. Geçen gün başıma geldi işe giderken bir sorun yoktu dönüşte kontağı açtım bütün ışıklar yandı abs'nin sönmesini bekliyorum söndü marşa bastım ve bütün ışıklar söndü yol bilgisayarı vs kapattım açtım hiç tık yok kaputu açtım voltage stablizerin üzerinde de hiç ışık vs yoktu + kutbu oynattığımda herşey geri geldi somunu kontrol ettim sıkıntı yok gayet sıkı - kutupta aynı gayet sıkı sanırım ki aracın yaşınında vermiş olduğundan kaynaklı kutup başları ölüyormuş gibi geldi değiştirme düşüncem var ve takmışken iyi birşey takmak istiyorum önerebileceğiniz bir marka vs var mı ? Araçta ses sistemi yok bu ses sistemi yapan araçlarda kutup başlarını değiştiriyorlar onlardan takma düşüncesi geçti ama bunun bir gereği var mı ? Şimdiden yardımlar için teşekkür ediyorum. Ayrıca akü henüz 2 senelik

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    stinger kutup başı kullanın
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Standart kutup başı alıp çok az gres sürerek takın bi sıkıntı çıkmaz ama sizin kutup başı gevşemiş ondandır sıkın düzelir .
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Ucanadamyoktur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Standart kutup başı alıp çok az gres sürerek takın bi sıkıntı çıkmaz ama sizin kutup başı gevşemiş ondandır sıkın düzelir .
    Eve döndükten sonra özellikle kontrol ettim herhangi bir gevşemede yok.

Alıntı meganes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    stinger kutup başı kullanın
    Siz yazdıktan sonra google da baktım bulamadım bir türlü ama öneri için teşekkür ederim

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Kutup başını değiştirme, hiç gerek yok.

Onun yerine her iki kutup başını da sök, hem akünün kutup başlarını, hem de kablo terminallerini temizle.
    Ardından iyice bastırarak yerine oturt ve civatalarını sık.
    (Kutup başları koniktir, terminal ne kadar aşağıdan kavrarsa o kadar iyi olur.

Buraya kadar hep laf salatası....

Neden temizlik diyorum?
    Zamanla terminal ile kutup başı arasında oksitlenme olur, rengi beyaz ya da yeşil olabilir. Bu oksitlenme, iki metal parçanın arasında ince (ya da kalın, her neyse) bir tabaka oluşturur.
    Aradan akım geçer aslında, ama hava rutubetlendiğinde büyük kalleşlik yapar.

Temizlik şart yani.

Bu temizlik nasıl yapılacak peki?

Aslında şu aleti kullanmak en iyisi:

Ama, benim tercihim bu, çok daha verimli çalışır:

Ama, bunlar da şart değil.

Büyücek bir bardak ya da konserve kutusu, ya da, ne bileyim uygun bir kabın içine kaynar derecelerde sıcak su koy.
    İçine 2 kaşık karbonat at, azıcık karıştır.
    Kablo uçlarını (terminalleri) bu suyun içine daldır, birkaç dakika bırak, pırıl pırıl olacaklar.
    İstersen ince zımparayı parmağına dolayıp iç kısımlarını (ki, iç kısım önemli) iyice temizleyebilirsin.
    Ben öyle yapıyorum.

Sonra da, tel fırça ya da zımpara ile kutup başlarını (deli gibi aşındırmadan) pırıl pırıl yap.
    O karbonatlı sıcak su ile işin bittiğinde kutup başlarına dökebilirsin mesela, çok işe yarar.

Neyse, temizlik bitince her şeyi güzelce kurula, yerlerine sıkıca monte et. Çok fazla sıkma, yalama olmasın.

Bir adım daha var. Bu adım önemli.
    Bu oksitlenme bir daha olmasın diye üzerine terminalleri taktığın kutup başlarının hava ile temasını kesmen lazım.
    Bunun için her taraflarına gres sürebilirsin mesela.
    Ya da, WD-40 sıkabilirsin. O sayede altı, üstü, içi, dışı kaplanır, çok da iyi olur.

Bunları yaparsan, hem akünün ömrü uzar, hem de senelerce akü, çalıştırma, vs derdi çekmezsin.
    Hayatından bir dert eksilir....

Kolay gelsin.

Sert@ç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Standart arabada çok çok gereksiz kutup başını değiştirmek
    Geçen akücüde titanyum gres sürüyolardı paslanma kirlenme ısınmayı engelliyomuş
    Alıntı hakotech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 tane daha konu acarsan magnumdan lamboyu kazanıcaksın hemde yalamadan..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler