User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Motor yağı sorusu - bi bitmedi bu konu...

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Motor yağı sorusu - bi bitmedi bu konu...

Öncelikle şunu belirteyim, ben 4000, bilemedin 5000 km olduğunda yağ değiştiririm.

Soru şu:

Genellikle yaz kış Mobil Super 3000 5w40 kullanırım.

Okyanusun diğer tarafında ise millet Shell Rotella T6 delisi. Çok tutuluyor.

Ama bu yağ bizim memlekette yok.

Ben de, ortalıkta bakınırken Shell Helix HX8 5w40 hakkında oldukça iyi şeyler okudum.

Aramızda bu yağı kullanan var mı acaba?

Özellikle birinci elden deneyimi olan arkadaşların cevap vermesi konunun sağlığı açısından önemli.

Ha, sentetik olmak şartı ile farklı yağ tavsiyeleri de olursa çok güzel olur.

Ama ricam, hepsiburada yağ yorumları gibi, "5 yıldız, elime çabuk ulaştı" cinsinden yorumlar olmasın.

Helix Ultra düşünmüyorum, çünkü para ağaçta yetişmiyor.
    Zırt pırt yağ değiştiriyorum zaten.
    HX( ile Ultra arasında da pek fark yok, sadece fiyatı daha makul.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benimki birinci elden deneyim olur mu bilemiyorum ama, Pennzoil tam sentetik 5w30 kullanan birisi olarak önerebilirim. Gösterdiğin yağın GTL versiyonu, kutusu bile aynı. Fakat;

Shell Rotella Türkiye'de Rimula adıyla satılıyor Hakan abi. Rimula T6 5W40 eğer bulabilirsen birebir aynısı olması lazım.

Rotella burada çok tutuluyor çünkü içerisindeki katkı madde oranı baya yüksek, ve ucuz. Sonuçta kamyon yağı. Fakat pist ve yüksek devir kullanımda HX8, Rotella kadar iyi olmayabilir. Çünkü HX8 API SN sınıfı.

Eğer ki Rimula'nın birebir aynısını bulamassan, API SN yağları eleyip direk olarak API SL sertifikalı yağlara bakmanı öneririm. Eski sertifika tercih et dememin sebebi, API SN sertifikası energy conserving sınıfıdır ve emisyon amaçlı içerisindeki zinc oranı SL'e göre 40% daha azdır. Bilirsin ki molybdenum ile beraber zinc en önemli aşınma önleyici katkılardan biridir. Fakat fazlası katalitik konvertörü tıkar, özellikle yağ yakıyorsan. Katalitik konvertör kullanmıyorsan hiç bir problem yaratmaz. Meşhur Rotella T6'da son bir kaç seneye kadar SL sınıfıyken, daha yeni SM sertifikası aldı. Halen en son SN sertifikasına geçmiş değil, geçmesi için içerisindeki katkı maddesini baya kısması lazım, o da işlerine gelmiyor.

Para ağaçta yetişmiyor diyorsun, 5000 km de sıfır gibi yağı değişiyorsun. Olmadı bu abi. Turbo olsa anlarım da SC'nin yağa direk etkisi de yok. Yağın rengine göre karar vermiyorsun değil mi abi?

Senin yerinde olsam, o kadar motor yapıyorsun, rodaj bittikten sonra bir kerelik yağını analize gönder en azından kafan rahat eder. Örneğin kendi sonucumu paylaşayım;

Buraya göndermiştim ben, öneririm.

Blackstone Labs

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Detay ne Dou ne de senin kadar bilmiyorum abi ama bildiğim şey Dou'nun da yazdığı gibi Rotella ve Rimula'nın birebir aynı oluşu.

Rimula Avrupa, Rotella Amerika kıtasındaki isim farklılığından ibaret, bi nebze pazarlama stratejisi. TDI forumda okumuştum.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler