User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: ek4 vti çeyrek depo benzin ile çalışmama sorunu

Asimos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

ek4 vti çeyrek depo benzin ile çalışmama sorunu

Herkese hayırlı günler.
    Benim uzun zamandan beri çözümünü bulamadığım yada başaramadığım bir sorunum var.
    Arabam 99 model ek4 vti ve arabam çeyrek deponun altında benzin varken yada benzin ibresi kırmızının 2 çizgi üstündekinin altındaysa çalışmıyor.

Evimizin önü yaklaşşık 20-30derecelik bi yokuş , dolayısıyla evimin önüne park ediyorum.Genellikle yokuşta park ettiğim zaman kesinlikle çalışmıyor.Çalışması için yaklaşık bi 10dk. boyunca uğraşıyorum.Sonuç olarak çalışıyor ama 10-15 kere marş yapıyorum , benide çileden çıkarmış oluyor.Eğer yokuş değilde düz biyerde olursa birazdaha kolay çalışıyo 10-15 değilde 7-8 kere marş yapmam gerekiyor.
    Şimdi asıl olayı anlatıyorum.Kontağı 2. poz. getirip beklediğim zaman , pompa 3 yada 5 sn. çalışıyor sonra tık diye röle ile duruyor.Buraya kadar herşey normal fakat pompa yakıtı basarken (sesini çok net duyuyorum) eğer deponun içindeki benzini yakalarsa o 3-5sn.lik zaman içinde bianda sesi değişiyor , yani normal pompa sesinden 1sn.lik bi zaman içinde bi anda tok bi sese dönüşüyor.Yukarda belirttiğimde 10-15 kere marş yapma durumunda o tok ses hiç gelmiyo dolayısıyla aslında arabaya marş yapmıyorum o tok sesi duyana kadar kontak aç kapa yapıyorum.
    Yakıt pompasını kendim değiştirdim , aslında pompanın mekanizmasına tam oturmadığı gibi saçma bişey geliyo aklıma fakat bunu istesemde yapamam çünkü mekanizmaya oturmaz diye düşünüyorum.
    Pompanın altındaki süzgeçi de oem ile değiştirdim , belki ondandır diye ama olmadı.

Bu konuyu bayağıdır araştırıyorum , canister sistemiyle alakalı olabilme olduğundan şüphelerim var ama bu canister işinde hiç anlamıyorum.Kısaca yardımlarınıza ihtiyacım var.
    İnşallah derdimi anlatabilmişimdir.Teşekkürler.
    PSN:dohcvtec99

Diyadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Civiclerde dik yokuşta az benzin olunca çalışmama huyu var eski aracımda aynı sorun vardı. (1,4is)

Depodaki benzin bir kısıma yığılıyor ve pompa benzini çekemiyor sizde miktar fazla marş denemeleride düzde fazla,

Yerinizde olsam sağlam bir araç bulup benzin pompasını komple denerdim büyük ihtimal sorun pompada.

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kanisterle ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum neticede pompaya benzin geldikten sonra basması lazım kullandığınız pompada sorun olabilir yada pompanız depo dışı ise emiş kısmı bağlantı yerlerinden hava alıp basamıyor olabilir.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

by_hayali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    oem pompa kullanmıyosun abi bildiğim kadarıyla gayet normal bir durum walbro veya aem gibi affermarket pompalar oemden biraz daha kısa kalır buda depodaki yakıt oranını orjinal pompaya göre daha fazla bırakmanı gerektirir. yukus assagı değilde arabanın onunu yukarıda bırakırsan bu sorunu daha da azaltabilirsin pompaya dogru eğim saglamış olursun yakıtı.
    SSD-S2k

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Diyadin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Civiclerde dik yokuşta az benzin olunca çalışmama huyu var eski aracımda aynı sorun vardı. (1,4is)

Depodaki benzin bir kısıma yığılıyor ve pompa benzini çekemiyor sizde miktar fazla marş denemeleride düzde fazla,

Yerinizde olsam sağlam bir araç bulup benzin pompasını komple denerdim büyük ihtimal sorun pompada.
    yaa bu civiclerde bu sorunun kronik olduğunu bikaç kere daha duydum ama bende başka biçok kimsede bu sorun yok nerdeyse...

Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kanisterle ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum neticede pompaya benzin geldikten sonra basması lazım kullandığınız pompada sorun olabilir yada pompanız depo dışı ise emiş kısmı bağlantı yerlerinden hava alıp basamıyor olabilir.
    Pompa depo dışı değil dış yapısı oem ile aynı...

Alıntı by_hayali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oem pompa kullanmıyosun abi bildiğim kadarıyla gayet normal bir durum walbro veya aem gibi affermarket pompalar oemden biraz daha kısa kalır buda depodaki yakıt oranını orjinal pompaya göre daha fazla bırakmanı gerektirir. yukus assagı değilde arabanın onunu yukarıda bırakırsan bu sorunu daha da azaltabilirsin pompaya dogru eğim saglamış olursun yakıtı.
    yok oem değil aem
    kankacım kısa kalamaz , kalmaması lazım , çünkü busefer mekanizmaya oturmaz , kısada kalsa altındaki çorap deponun tabanına temaslı olduğunu düşünüyorum.Senin tezini hemen çürütüyorum kankacım bu sorun oem pompada da vardı.

Çok enteresan bişey söyliyim arabayı eğer çalıştırabilirsem mevcut benzinle yaklaşık 30-40 km yol yapabiliyorum.

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu Civic'lerin deposu çok ilginç zaten, sağa doğru virajda benzin ibresi düşüyor sola doğru virajda benzin ibresi artıyordu.

Benim aklıma ya deponun bir yerde hava alması ve bundan dolayı pompanın yeterli emme gücüne erişememesi geliyor.
    Yada deponun içi pis, depo azalınca pompa tortu içinden benzini çekmeye çalışıyor gibi bir ihtimal geliyor.

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Depo zaten hava alır almasıda gerekir depo havalandırması bu yüzden var ki pompa benzini zaten deponun alt kısmından çeker yani benzine dalmış pozisyonda olur bu durumda hava yapması mümkün olmaz (depo içi pompalar için konuşuyorum) Muhtemelen pompda bir sorun var.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selim abi benim aklıma soyle bir sey geldi

Benzin tankı yaparsan sorun belkı cozukle bılır
    yanı Ankde yapılan cogu turbo 106 da boyle bır sıstem yapıyorlar
    benzınden dolayı yasanan kesıklıkler ortadan kalkıyor

senın sorun sadece ılk marş da ama belkı ısıne yarayabılır

Bır tane tank yapıyorsun abı yaklasık 3 lt lık

aem pompa o tanka basıyor benzını
    bır tanede dıs pompa yapıp motora benzın basıyorsun abı
    bu surecte her zaman hazırda benzın oluyor

Daily Drive : VW Polo 1.6 TDI
    Race : Honda Civic TypeR FK2

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 senedir ies kullanıcısıyım orj pompa depo vs hiç böyle bir sorun yaşamadım,yokuş dikmiş aşağıymış sağmış solmuş maşallah ne zaman bassam tek seferde çalıştı
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

Dynatech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eg civic ile yine sizde ki gibi Aem depo içi pompa ile bende aynı sorunu yaşıyorum. İstanbul Park da ki pist günlerinde depo yarım ceyrek arası ise sert virajlarda yakıt kesiliyor. Fuel sloshing dedikleri olay yani. Depo çeyrek ve altında ise yokuş aşağı inerken vs ani fren yaparsam yine kesiklik oluyor bazen stop ediyor. Araç std halinde iken ibre dibinde bile olsa boyle seyler olmuyordu. Zannedersem benimde sizinde kullandığınız Aem pompa dan kaynaklı bir sorun. En mantıklı çözüm Mertcan ın önerdiği ancak o sistemle de ne muayeneden geciyor araba ne de piste girebilıyorsunz.

Mertcan Ank da kim yapıyor o sistemi An fittings leri ile vs ??

batuu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar aynı sorun benim vtec'te de vardı. Aem benzin pompası ile hondata beyin vardı. Eğer oem beyin yoksa sorun beyinden kaynaklıdır. Benzin pompasınıda oem ile değiştirip deneyin bence. Ben hem beyini hem pompayı değiştirip sorunu düzelttiydim.

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dynatech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eg civic ile yine sizde ki gibi Aem depo içi pompa ile bende aynı sorunu yaşıyorum. İstanbul Park da ki pist günlerinde depo yarım ceyrek arası ise sert virajlarda yakıt kesiliyor. Fuel sloshing dedikleri olay yani. Depo çeyrek ve altında ise yokuş aşağı inerken vs ani fren yaparsam yine kesiklik oluyor bazen stop ediyor. Araç std halinde iken ibre dibinde bile olsa boyle seyler olmuyordu. Zannedersem benimde sizinde kullandığınız Aem pompa dan kaynaklı bir sorun. En mantıklı çözüm Mertcan ın önerdiği ancak o sistemle de ne muayeneden geciyor araba ne de piste girebilıyorsunz.

Abi mete usta yapıyor 106 lara daha once yaptı aslında basıt bır sıstem surge tankı alınca fıtıngsler fln ostım de kolayca bulunuyor

Alıntı batuu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar aynı sorun benim vtec'te de vardı. Aem benzin pompası ile hondata beyin vardı. Eğer oem beyin yoksa sorun beyinden kaynaklıdır. Benzin pompasınıda oem ile değiştirip deneyin bence. Ben hem beyini hem pompayı değiştirip sorunu düzelttiydim.
    Batu 11 yıl kullandım hıc oyle bı sıkıntı yasamadım sana denk geldı
    Daily Drive : VW Polo 1.6 TDI
    Race : Honda Civic TypeR FK2

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MeRtCaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selim abi benim aklıma soyle bir sey geldi

Benzin tankı yaparsan sorun belkı cozukle bılır
    yanı Ankde yapılan cogu turbo 106 da boyle bır sıstem yapıyorlar
    benzınden dolayı yasanan kesıklıkler ortadan kalkıyor

senın sorun sadece ılk marş da ama belkı ısıne yarayabılır

Bır tane tank yapıyorsun abı yaklasık 3 lt lık

aem pompa o tanka basıyor benzını
    bır tanede dıs pompa yapıp motora benzın basıyorsun abı
    bu surecte her zaman hazırda benzın oluyor
    Mertcanım haklısın bu sistem çok mantılıymış , biraz uğraş gerektiriyor gibi eğer sorunu çözemezsem bunu bi araştırayım kardeşim.

Alıntı meganes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 senedir ies kullanıcısıyım orj pompa depo vs hiç böyle bir sorun yaşamadım,yokuş dikmiş aşağıymış sağmış solmuş maşallah ne zaman bassam tek seferde çalıştı
    işte sizin gibi çok arkadaş var olduğunu bildiğim için , arabanın dizayn hatasıymış , depo hatalı üretilmiş gibi sözlere pek aldırmıyorum.

Alıntı Dynatech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Alıntı batuu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben zaten oem pompayı bu sorun çıktığı için aem ile değiştirdim.Heralde ömrünü tamamladı pompa diye düşündüm.Yaklaşık 2 senedir aem pompayla gazlıyorum.çeyrek ve altı benzin seviyesinde önceki oem pompa da şimdi aem pompa da aynı sorunu bana yapıyodu , yapıyo.
    Mustafanın söylediği aklımı bulandırdı , pompa kısa kalıyo falan... Ben şu pompanın kıçındaki süzgeç ile arasına 3-5cm.lik bi boru ile uzatayım bakalım neolacak.

batuu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MeRtCaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi mete usta yapıyor 106 lara daha once yaptı aslında basıt bır sıstem surge tankı alınca fıtıngsler fln ostım de kolayca bulunuyor

Batu 11 yıl kullandım hıc oyle bı sıkıntı yasamadım sana denk geldı
    Abi sorma ya zaten o süreci en iyi sen biliyosun. Baya rahatsız ettiydim seni

Mikrop_Ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çeyrek depo benzin varken böyle bişey yapmasının sebebi yokuşta durduğu içindir. Ama düz zeminde de geç çalışıyosa pompa veya filtre tesisat vs onlarda problem olabilir.
    Benim ibre alt çizgideyken düz zeminde filan sorunsuz çalışıyor. Benzin ışığı da yansa çalışıyor ama yokuşta önü yukarda oldugu zaman calısmıyor ibre en alttayken.
    Sizinki kronik depoda benzin aşşada kaldı sorunuyla ilgili degil bence.

rekord2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende zamanında Daewoo Espero vardı, neredeyse aynı kalıbrede arabalar, alt yapısı vectra A sadece. Yarım depodan çeyrek depoya inmeye başladığında hemen benzin alırdım, benim için benzinin bittiği nokta çeyrek deponun az üstü idi. Çünki çeyrek depo veya az altına indiğinde, araba hiç bir eğim de calısmazdı. Bence benzini fazla tutun.
    bbm pin :2B244451

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mikrop_Ali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çeyrek depo benzin varken böyle bişey yapmasının sebebi yokuşta durduğu içindir. Ama düz zeminde de geç çalışıyosa pompa veya filtre tesisat vs onlarda problem olabilir.
    Benim ibre alt çizgideyken düz zeminde filan sorunsuz çalışıyor. Benzin ışığı da yansa çalışıyor ama yokuşta önü yukarda oldugu zaman calısmıyor ibre en alttayken.
    Sizinki kronik depoda benzin aşşada kaldı sorunuyla ilgili degil bence.
    mikropcum düzdede aynı nerdeyse hiç fark yok ama pompatı değiştirdikten sonra daha sık olmaya başladı.bence büyük ihtimalle pompa yukarda kalıyo

Mikrop_Ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Asimos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mikropcum düzdede aynı nerdeyse hiç fark yok ama pompatı değiştirdikten sonra daha sık olmaya başladı.bence büyük ihtimalle pompa yukarda kalıyo
    Depo filan hiç söküldümü? Crx te başıma geldi benim şimdi hatırladım depoyu değiştirmiştim taktıgımız pompa yukarda kalmıştı çeyrek depo benzin varken çalısmıyodu sonra tekrar sök tak yapınca düzelmişti

muratbalci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzer sorunu bende yaşıyorum, aracım 1.4 is bir süre önce bende pompamı değiştirdim, şu an ki pompa bosch marka araçla uyumlu bir pompa. Orjinal pompa ile son altı yedi litre de kesin sorun yaşıyordum, yeni pompa ile iki üç litreye kadar düştü. Fakat tam çözümü aracın depo kapağını açıp havalandırdığımda yada vakumu boşalttığımda buldum. Hafif eğimde bile çalışmayan araç tek marşta çalışıyor. Aracım ile ilgili tespitim depo havalandırmasını ve kanister bağlantısını yapan 2 yollu valfin bozuk olduğu yönünde, yani depo hava almıyor oluşan vakumdan dolayı benzin pompası zorlanıyor. Aynı sorundan dolayı aracımın çekişi de ciddi olarak düşüyor, fakat vakumu tahliye edince çekiş normale dönüyor. Bence kanister sisteminden şüphelenmekte haklı olabilirsiniz. Bu arada bahsettiğim iki yollu valf sol arka tekerleğin üzerinde plastik bir muhafazının altında. Valfin Testi için vakum pompası gerekiyormuş, ben test edemedim yenisini sipariş ettim değiştirdiğimde farkı yazarım.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler