User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Nissan Sunny Stop etme Problemi

painkller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Nissan Sunny Stop etme Problemi

herkese iyi haftalar,
    Aracimda yakit olarak sadece lpg kullaniyorum. Benzide deneme sansim yok. Lpg kitim atiker marka ve 4 5 senelik olmasi gerekiyor.

Son 2 gundur aracim viteste uzerinde yol varken stop ediyor. Yani yigilip kaliyor viteste oldugu icinde direksiyon frenler vs normal calisiyor ama bosa atip tekrar mars bastigimda giv giv giv almiyor, 1 2 kere sonra kontagi kapatip actigimda arac calisiyor. 1 2 dk icerisinde yine ayni sekil tekrarliyor. 2 3 tekrar sonrasi stabil calismaya devam ediyor. 2 gundur bu sorunu yasiyorum. Uzerinde surat varken dahi stop ediyor. Cekisinde, devir cevirmesinde kalkisinda herhangi bir sorunu yok. Sanki arabanin lpg anahtarini orta konuma almis gibi bir durum oluyor.

Benim ilk dusuncem motora yakit gitmemesi oldu. bugun kontak acik gaz kesici fislerini cikarip taktim lakin herhangi bir sey olmadi. Normalde tik tik ses gelmesi gerekiyor. Sigortasini sokup taktigimda kesiciler acip kapatti (tik tik yapti) lakin fislerini cikardigimda bunu yapmiyor. Fislerini cekip akuden 12v verdigimde tik aciyor cektigimde tik kapatiyor. - hattinda bir sorun olmadigini burdan tespit ettim. Lakin arac calisiyor yani motora gaz gidiyor, yani kesiciler aciyor ama temasizlik yada kablolarmi oksitlendi tam iletemiyor anlayamadim.

Beyin(regulator) kesicisini ve beyin yakinindaki gaz kesiciyi denedim tuptekine bakamadim, ama ayni hattan beslendikleri icin ondada sorun oldugu belli.

Benim ilk cozumum lpg anahtarini degistirip ve elektrik baglantisini birdaha cekmek olucak.

2 gecedir arastirma yapiyorum, ilk pisliktir dedim yuklendim egzozdan bir pattt sesi geldi sonra stabil calisti. Ama 3. Ve 4.ye tekrarlayinca bir sorun oldugu asikar.

Sorunun cok fazla nedeni olabilecegi icin bu konuda fikir almak istiyorum.
    Aramizda cozum icin onerisi olan varsa dinlemek isterim.

Iyi gunler.
    Konu painkller tarafından (26-12-2016 Saat 13:49 ) değiştirilmiştir.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araba stop edince bir kablo ile kesiciye aküden elektrik vermişsin. Bence Lpg filtresi ile birlikte kesiciyi değiştir. Güzel bir lpg ayarı ile devam et. Ben 2000 model enjeksiyonlu tofaşta 40-50 kuruş yakıyorum. Sende yakıt ne durumda ?
    Coğrafya kaderdir

rekord2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lpg anahtarın bozulmuştur muhtemelen.
    bbm pin :2B244451

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cuma gunu tulumu cekip sanayiye gidecegiz, elektrik baglantisindan diyorlar ama bakalim.

Benim yakitim sehir ici 35 40 kurus arasi, 2-3 dk rolantide isitirim arabayi. Cold start misali bir miktar gaz vererek isitirim genelde.

Sehirler arasinda guncel fiyatlarla 20kurus civari yakarim. 1.70 ken 13 kurus falan yakardim.

Vallaha bana lpg anahtari tam olarak besleyemiyor bu yuzden kesiciler kitliyor gibime geliyor ama.

Filtre olan gaz kesicisi arizalanmista olabilir. Calisirken fisini cekiyorum araba calismaya devam ediyor :/
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Role takanlar oluyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gemsazr9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Role takanlar oluyor
    bendede role vardı sabahları çalışmıyor diye. sanırım tesisatı yenilerken söktüler, bayadır yok yani. Rolenin sebebide sanırım anahtardaki besleyicinin gücünü tam yerine getirememesi bu yüzden role ile işi çözmek benim için son çare olucak.

Peki kontak açıkken gaz kesicilerin gaz geçişini açması gerekmiyormu? Yoksa anlık olarak açıp araç çalışana kadar kesiyormu gaz geçişini. anlamadım gitti :/
    çünkü hiç bir şekilde gaz kesicilerine kontak açık araç stop vaziyette gaz kesicilere güç gitmiyor. Araç çalışırkende 12,6 12,3 arası bir voltaj gözüküyor voltmetrede.

çözüm için cumayı bekleyeceğim malesef. Arabanın başında olmadan artık arabaya ampül taktırmam, çünkü ne nerde bilmeyince köy düğünü oluyor.

Herkese çok teşekkür ederim.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sanki
    anahtar gibi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bugün sanayiye gittim,
    söylenene göre tahminim gibi ya ateşleme ya lpg. yanlız araç kontak açık marş basınca almazken kontak kapa aç yapınca hemen alıyor artık.
    son zamanlarda stop azaldı, ara sıra tekleme başladı. Grip olmuş hasta gibi iyileşiyormu desem bilemedim. Bu araç beni deli edicek.

Şuan stop etmesini bekliyorum, birini bulup kontağı kapattırmadan marş bastırıp tek tek bujileri ve ateşleme bobin kablosunu kontrol edicem. Eğer elektrik var ise, tek sorunumuz lpg kalıyor. Anahtardan başlıyarak lpg tesisatını, gaz kesicileri, regülatörü değiştiricem.

Eğer sorun ateşlemede ise sanırım masraf daha büyük olucak, özellikle distribütörde ise. Bakalım, stop etmesini bekliyorum.

Bu arada kesinlikle araç rolantide stop etmiyor, okadar bekletmeme rağmen gün içinde totalde 1 -2 saat gayet stabil çalışıyor.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sorunun ateşlemeden olduğunu kesinleştirdik.
    1-2 ustayla konuştum ve yalovada arabayı gösterdim bi kaç yere lakin çözemediler ki zaten devresi çok karışık.

Devreyi ve distribütörü koyuyorum buraya ;

Bobin stop anında ateşlemeyi kesiyor ama kontaktan 12v geliyor bu süre zarfında. Yani bobinin beslenmesinde sorun yok. Lakin bobinin soketinde 2 adet kablo giriyor bunların biri +12v kontak (B/R renginde şemalanmış.) Diğeri gri(GY koduyla şemalanmış). bir kablo bu kablo bir yine distribütörden çıkan bir soketle birleşip distribütörün içine gidiyor. Bu sokette 4 tane kablo var, distribütöre giden. bobinin üstünden giden soket üzerinde koyu yeşil renginde kabloya bağlanıyor ve bu kabloda distribütörün içinde Distribütör beyni (ignition unit) denilen şeye giriyor. Sonrasında ne olduğu hakkında bilgim yok.

Kondansatörü çıkarıp soketlerini temizledim, sıkıntısız duruyor.

Kiminle konuşsam manyeto diyor. Lakin öyle bir parçayı bulamıyorum bir türlü. Sanırım distribütörü söktürücem, çözülmezsede çinden bir distribütör getirticem Allah'tan bulabildik. Manyeto yukardaki parçalanmış şekilde verilen şemada hangi parça olduğunu bulamadım, hangisi olabilir? Ona göre arattırıp temin etmem gerekicektir çünkü.

Benim aklıma takılan yegane soru şu. Bobin üzerinde elektrik var. ateşleme olmamasına rağmen bobinden 12v geçiyor. bu sorun bobinden kaynaklanabilirmi?
    yani bobin hiç bir tekleme, kelkinme silkeleme olmadan bi anda stop ettirirmi? Bi anda elektriği kesermi?

araç sıcak soğuk fark etmiyor. Bi anda gidiyor, kontak açık 5dk bekleyince çalışıyor veya kontağı kapa aç kapa aç yaparak hemen çalışıyor bir müddet yine gidiyor.
    Rolantide, vites boşta, vitesde/ süratli süratsiz stop ediyor. Ateşleme bobininden çıkan kablo ateşleme yapmıyor.
    TR - B13

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler