User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Egzantrik dişlisi triger'i nasıl kopartır gelin görelim. Araç:Clio 1.6 16V Motor:K4M

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Egzantrik dişlisi triger'i nasıl kopartır gelin görelim. Araç:Clio 1.6 16V Motor:K4M

Geçen bir konu Clio sport stop etme diye bir konu aşmıştım.

Ertesi gün araç sanayiye gitti rolanti valfi değiştiği anda boşta çalışırken triger koptu diye haberi geldi.

Neyse söküldü bakıldı kapak egz. dişli yuvaları bozulduğu için çıkma dolu kapak alındı, egzantrik dişlileri alındı.

Mevzu şu ben bu arabayla yeri geldi kesiciye kadar devir döndüm bişey olmadı.

Fotolara geçelim. Ustanın anlattığı ve benim anladığım kadarıyla triger kendinden kopmamış.

Egzantrik dişlisinin dışında bir sac parça var (anladığım kadarıyla) o parça da dişliye puntolu durumda.

Dişlilerden 1 tanesinin dışındaki parça sen kop gir trigerin arasına ve kopart.

İyi tarafımdan bakıyorum yolda olsa muhtemelen komple motoru yenilemek zorunda kalacaktım.

Bu işin toplam maliyeti 2600 TL cik oldu arkadaşlar 15.02.2017 itibariyle. Bilgilendirme amaçlı yazdım.

Sağlam ve saç parçası kopan dişli.

Dış saç parçası duran dişli.

Dış saç parçası kopup trigeri koparan dişli.

Ma lum bu motor renault ve dacia grubunda oldukça yaygın. Yakın zamanda böyle bir düşüncesi olan varsa dişlileri de değiştirsin muhakkak.

2 tanesi 200 TL civarında.

Ayrıca usta şunu söyledi bu dişliler yerine dışında sac olmayan dişliler üretilmiş biz ondan taktık dedi.

Sanıyorum ki dediği malzeme şu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mesajı düzenlerken Türkçeyi katlettiğim için kusura bakmayın arkadaşlar.

Kısaca özet geçeyim.
    Motor üzerindeki egzantrik dişlisinin dışındaki parça kopuyor, triger ile dişli arasına giriyor ve kayışı kopartıyor.
    Sonrasında kapak sökülüyor ve rektefiyeciye gidiyor. O da diyor ki bu adam olmaz dolu bir kapak alınıyor.
    Toplanırken de egzantriklerin hatalı olan (usta beyanıdır anlamam egzantrikten) modeli yerine yeni tip olanı takılıyor.

Bu tip konularda şansım iyidir hep bana denk gelir nedense,bu da öyle oldu.
    Böyle bir motora sahip aracı olanlar varsa triger değiştirirken bu dişlileri de kontrol etsinler çok pahalı değiller zaten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynısını geçen sene 1.4 16v clio ile yaşadım... Geçmiş olsun... Benimde biraz daha az bi rakama çıkmıştı...

Ertekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel bir bilgilendirme olmuş. bu motora sahip arkadaşlar değerlendirecektir. Sanada çok geçmiş olsun kardeşim, iyiki devir dönerken başına gelmedi de bukadarıyla atlatıldı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı orka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun
    Teşekkür ederim.

Alıntı bason Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynısını geçen sene 1.4 16v clio ile yaşadım... Geçmiş olsun... Benimde biraz daha az bi rakama çıkmıştı...
    Sana da geçmiş olsun. Usta 3-4 araçta daha karşılaştım dedi bu durumla.
    Üretici de farkına varıp parçayı revize ederek üretmiş. Bu tür iyileştirmeler yapılıyor.

Alıntı Ertekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel bir bilgilendirme olmuş. bu motora sahip arkadaşlar değerlendirecektir.
    Sanada çok geçmiş olsun kardeşim, iyiki devir dönerken başına gelmedi de bukadarıyla atlatıldı.
    Evet 1 kişiye bile faydam olsa ne mutlu. Normalde bu işin maliyeti ödediğime oranla daha düşük.
    Aynen araba bozulmasa o akşam gölcüğe gidecektim kızımı almaya, allah korusun yolda olsa bu soğukta çok sıkıntı olurdu.
    O yüzden gidene acımıyorum, şükür durduğu yerde oldu.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler