User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Motor kulağı yapma - yaptırma

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Motor kulağı yapma - yaptırma

Merhabalar. Aracım için mümkünse poliüretan motor kulağı veya eş değeri kuvvetli tutabilecek kulak yapmak yaptırmak istiyorum. Nasıl yapabilirim ve maliyeti ne olur?

Araç alfa romeo 147 1.9 dizel.

gökberk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eğer dediğin tarzda motor kulağı yaptırırsan ya da engine torque damper tarzı bir şey...
    Motordaki titreşimleri koltukta otururken hissedebilirsin.
    JDM Don Lastiği...
    JDM Kevgir...
    JDM Marlboro Lights...
    .
    .

Alıntı 3rk4n Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ve sonsuzda dek o virajda mutlu olarak yaşadilar.

psikolojikdeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kendin yapabilirisn yada en basit kendi kulağını cam mastiği ile güçlendir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki daha dayanıklı ve konforlu bir çözümü nedir?

Cam mastiği dediğiniz bunu sağlar mı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rain man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki daha dayanıklı ve konforlu bir çözümü nedir?

Cam mastiği dediğiniz bunu sağlar mı?
    motor arka kulağı deforme olmuştu ve bulamamıştım,bastım içine dysonu,aynı şeyi daha önce şansıman askı takozunada yapmıştımyabancı görsellerden ilham alarak,sonrasında daha bi hevesli aradım kulağı ve bulup taktım bulunamıyan parçalar için geçici çözüm olabilir ama sürekli kullanım için hiç iyi değil,kırım iti gibi titriyordu araba
    delilikten muzdarip değilim,her anının tadını çıkarıyorum...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    veysel bak örnekler altta ama kesinlikle tavsiye etmem,dediğim gibi geçici çözüm.75 de biliyosun şanzıman arkada,en arkadan en öne ya 4 ya 5 böyle takoz var,hepsini yeniledim zamanla,ölüyken çok vuruntu ,titreme oluyodu kalkışlarda,dysonla dolduruncada heleki rolantide titriyodum koltukda
    diy engine mount - Google'da Ara

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    metinde (@crow) yaptı aynı şeyi alfa75 e
    çok sert oldu aşırı vibrasyon var falan diyordu

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu tür poliüretan takozlar pist araçları için uygun günlük hayatta kullanılan arabaya uygun değil kaldı ki araca zararıda var çok kısa sürede iç trimlerden zırrrr diye sesler duymaya başlayacaksın.

Ayrıca cam mastiği falan yetersiz kalır bir anlamı olmaz.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    cam mastiği dedikleri şey: pencere camı değil
    aracın ön camını yapıştırmak için kullanılan silikon.
    o dysondan 50 kat daha sert, hiç olmaz!!

dyson çok sert oluyor.

ama olması gereken sertlikte çift kompenent poliuretan lar var
    onlar mis gibi oluyor, bence olur yani
    daha geçen hakan abinin yaptığı motor kulaklarını elimle ezdim sertiğine baktım süperdi bence
    resimleri konusunda var (velet yeni motor vs)

http://www.techturkey.com/forum/do-i...usuyor-18.html

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @alfa75 Abi ben de mesela bir sağ taraf motor kulağını geçen sene aradım aradım bulamadım. En son aldım takarken bir parçası kısa geldi mecburen torna gördü vs. Motor gaza basınca oynuyor resmen, bir nissan videosu vardı kaput açık geziyordu gaza bastığında kopartarak gidiyordu tabiri caizse o hesap Standart motor kulakları çok dayanıksız. Bulunamamasından ziyade ürün olmamasından dolayı çözüm arıyorum.
    @0M42 zaten fazlasıyla sert şu an günlük kullanım için. Ama ya ben alıştım ya da henüz o kadar sert değil Zaten hazır al tak şeklinde satılan bir poliüretan kulak yok. Salıncak burçları için var ama. Bakalım.
    @Maxi Evet konusunda görmüştüm. Nasıl yaptığıyla veya yaptırabilme olasılığımla ilgili irtibata geçmem faydalı olacak sanırım. Eğer orjinal üründen daha dayanıklı ve konfor konusunda da titreşime sebep olmayacaksa seve seve yaptırmak isterim. Zaten torka dayanmayan bir salıncak burçları kaldı bir de bu mesele. Gerçi poliüretan salıncak burçlarını da kimse tavsiye etmiyor günlük kullanım için. Bozuldukça teknorot alıp değişmekten başka çaremiz yok gibi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle bir video var belki işine yarar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    metinde (@crow) yaptı aynı şeyi alfa75 e
    çok sert oldu aşırı vibrasyon var falan diyordu
    Merhaba,
    Maxi'nin dediği gibi benim alfa 75'in motor arka takozunun içini dyson ile doldurarak sağlamlaştırdım. Bu dyson'u poliürethane bir malzeme. Normal silikon yada mastik değil. Dolayısıyla sertlik, esneklik ve dayanıklılık bakımından çok çok farklı bir ürün.

Gelelim vibrasyon olayına. Haklısınız titreşimleri daha çok hissediyorsunuz ancak bununda çözümü var. Çözümü poliürethan donduktan sonra üzerinde esnemesi için çeşitli boşluklar açarak bu sorunu çözebilirsiniz.Ben benim Alfa 75'i bir nevi proje aracı gibi kullandığım için istediğim işlemleri üzerinde yapabiliyorum. Hatta bir sonraki aşamada ön arka süspansiyondaki burçları sertliklerine göre poliurethan ile değiştirmek ve yapmış olduğum hand made burçların ömürlerini gözlemlemek. ( öyle 2 yıl hiç bişi olmadan gidiyorsa benim işim görülmüş demektir yada 3 ay sonra burçlar erimiş olursa orj. parçaya döncez mecburen. )

Sertlik meselesini de şu şekilde açayım. Yapmış olduğunuz kulak, burç vs. üzerinde matkap ile esneme yönüne göre sağ sol veya yukarı aşağıda matkap ile çeşitli delikler açarak kulağın (burcun) daha da esnemesini sağlamaktır. Böylece içeride boşluk olduğu için esneme ve vibrasyon daha da azalacaktır. O yüzden ben öncelikle motor kulağını full dyson ile doldurdum. Titreşim vibrasyon diyelim maximumda. ( öyle çok çok da olmadı bu arada beni rahatsız etmiyor.) bir hafta sonu yukarı ve aşağıdan (esneme yönü) 5 mm. lik 2 tane delik delecem. baktım yetmedi. diğer haftasonu 1'er tane daha. bu şekilde min. titreşimi elde edeceğimi tahmin ediyorum.

Tabi herkesin aracının böyle delmeye müsait olacağını sanmıyorum. Benimki müsait. o yüzden istediğim gibi oynayabiliyorum.
    Son söz poliürethane burçlarını kimsenin tavsiye etmemesi meselesi : 1- Herkeste olan ORIJINAL takıntısı. 2 - Ç.k kadar burcu 120 TL.'ye iteleme meselesi.

Saygılar,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı The_Crow Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gelelim vibrasyon olayına. Haklısınız titreşimleri daha çok hissediyorsunuz ancak bununda çözümü var. Çözümü poliürethan donduktan sonra üzerinde esnemesi için çeşitli boşluklar açarak bu sorunu çözebilirsiniz.
    Saygılar,
    Poliüretanın daha ne anlamı kalıyor ki ? Amaç zaten daha az esnemesi sertliğinden ötürü delik delip esneyecek hale getirmek poliüretan mantığına aykırı zıt bir durum olmuş.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @0M42 @The_Crow

Öncelikle yazılanlar için teşekkürler. 75'i yakından görmek isterim. Hem alfa romeo kullanıp hem de bu tarz işler yapan kişi-alfista sayısı oldukça az. Gördükleri değer de ha keza öyle. Videoyu izledim. Reoflex 60 isimli sıvı uretan maddeyi karıştırıp motor kulak haznesine doldurup 16 24 saat arası bekliyor. Sağlamlığından şüphesi yok ancak kendisi de videonun sonunda belirtiyor, eğer istenirse içerisine matkap ile delikler açarak titreşimi azaltmak mümkün diyor.

Maddeyi arattım ürünün tr'deki dağıtımını polyesterciyiz.biz diye bir siteye yönlendirdi. Ürün orada var gibi. Benim merak ettiğim sağlamlığı yanında sağlayacağı konfor olacak çünkü henüz konforun tamamından feragat edemem tek araç olduğu için. Sistemde bir şey yok çünkü, kulaktaki plastik kısım çıkartılıp içine bu madde dolduruluyor ve bir güne yakın bekletiliyor. Fiyatı da satılıyor olsa sanırım tek motor kulağı fiyatına 4ünü yapmış oluyorsun bu yönden iyi. İyi bir tornacı ile öncesinde konuşup halledebilirim sanırım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @crow bahsettiğiniz altaki gibi,motor arka kulağı yapıpda çok sert olunca alt üst oyup içine radyatör hortum parçası sokmuştum bende ,dediğiniz gibi özellikle o takoz ve diff askı takozu bu tip zihnisinir projelere uygun,nasıl denk geldiyse bulunca hepsini almıştım.Geçen sağ motor kulağına 230 tl verdim,oda demir kulaksız yani,hiçbir antin kuntin özelliği olmayan düz takoz,orayada böyle bişey denenebilecek olsaydı kesin denerdim. @Maxi nin bahsettiği mastik olayını bende dün akşam görselleri atarken farkettim,kırmızı olanı,olası duruyor,ben bildiğin cam yapıştırıcı bastıydım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @crow bahsettiğiniz altaki gibi,motor arka kulağı yapıpda çok sert olunca alt üst oyup içine radyatör hortum parçası sokmuştum bende ,dediğiniz gibi özellikle o takoz ve diff askı takozu bu tip zihnisinir projelere uygun,nasıl denk geldiyse bulunca hepsini almıştım.Geçen sağ motor kulağına 230 tl verdim,oda demir kulaksız yani,hiçbir antin kuntin özelliği olmayan düz takoz,orayada böyle bişey denenebilecek olsaydı kesin denerdim. @<a href="http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=4372" target="_blank">Maxi</a> nin bahsettiği mastik olayını bende dün akşam görselleri atarken farkettim,kırmızı olanı,olası duruyor,ben bildiğin cam yapıştırıcı bastıydımhttp://martybugs.net/Pintara/images/...poly_holes.jpg

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada @The_Crow sizn 75 in konusu ,fotosu v.s varmı forumda,merak ediyorum açıkcası arabayı ,yaptıklarınızı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada @The_Crow sizn 75 in konusu ,fotosu v.s varmı forumda,merak ediyorum açıkcası arabayı ,yaptıklarınızı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    buldum fotoları,alttaki cam mastiği kullanmıştım,dyson bundan esnek

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler