User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: İki Problem | Direksiyonun Eğri Durması ve Bagaj Kilidi

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

İki Problem | Direksiyonun Eğri Durması ve Bagaj Kilidi

Merhabalar;

Şu aralar nazara geliyoruz sanırım. İki ufak problemim var. Fikir veren herkese şimdiden teşekkürler.

1. problem: Direksiyonun eğri durması.
    Aracı ilk aldığımda alt takımı komple değiştirdim. En ufak problemim yoktu. 2 yıl sorunsuz bindim. Şubat tatiline gidince memlekette bir ses peydah oldu. Sağ - sol ön salıncaklar ve alt kol değişti. Rot ayarına gittim. Problem yok ayar yerinde denildi. Aradan biraz geçince fark ettim ki araç düz giderken direksiyon eğri duruyor. Neyse 2 gün önce rot-balans makinesinde ayarlandı. Ayardan önce sola eğriydi. Ayardan sonra sağa eğri oldu. Tekrar gittim. Yeniden ayarlandı. Bu defa tekrar sola eğri oldu. Geri döndüm gittim. Tekrar sağa doğru eğri oldu. Bu işlem 5 kez tekrar ettikten sonra eskiye göre daha az olsa da hafif sağa eğrilik var. Direksiyonu düz tuttuğumda hafif sola gidiyor araç. İstediğim kıvama getiremedik. Hava da kararınca eve döndüm. Bu olayın sebebi nedir? Ayar mı tutmuyor diyorum ustaya. Yok ondan değil ayarlanıyor diyor. Ayarlarken direksiyonu aparat ile ben sabitledim. Baya dümdüz. Makinede ayarı sıfır yapıyor neredeyse. Ama olmuyor. Hep bir tarafa eğri duruyor düz yolda giderken. Lastik basınçları da eşit. Olayı çözemedim. Bu konuda fikrinize ihtiyacım var.

2. problem: Bagaj kilidi.
    Kumandadan ortadaki butona basılınca ***** bagaj açılıyor. Ancak 2 gündür bagaj ile birlikte sağ arka kapı da açılıyor. Normalde bagajı kapatınca aracın tekrar kilitlenmesi ve dörtlü flaşörün bir kez yanması lazım ama araç kilitlenmiyor ve dörtlü yanmıyor. Tekrar benim kilit butonuna basmam gerekiyor. Eskiden kumandadan bagajı açınca sağ arka kapı kilidinden ses gelir ama asla açılmazdı. Şimdi açılıyor ve geri kendiliğinden kilitlenmiyor. Sağ arka kapı ayda bir filan kumandadan kilidinin açılmadığı olurdu. İkinci defaya düzelirdi. Şu an öyle bir durumda yok.
    Yarın sağ arka kapı kilidini sökmeyi düşünüyorum da bir fikir alayım dedim.

alihan11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilk problem bendede var sanırım direksiyon kutusundaki boşluktan kaynaklanıyor.

wwwzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İyi bir rotcu ve iyi bir elektrikci. Aynı anda açma olayı oksitlenme olabilir soketleri kontrol etmek de fayda var. Rot direksiyon sabitleyici taktirma sen otur direksiyona

Jön Türk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rot balanscı ön lastikleri sağ sol değiştirdi mi ?
    #eksikpazar

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    alt kol dediğiniz ne anlamadım ama kendi aracımda yıllardır sorunsuz bindim ok gibi oluyodu ne zaman yan sanayi rot kolu rot başı taktım bi ayar tutturamadık ayarlıyoruz ilk zamanlar düzelir gibi oluyor sonra yine çekmeye başlıyor haftasonu gidicem ama 3.sefer olcak
    he benim ustam çok titiz uğraşır sıkılmaz ama siz farklı yerlere gidin bi yine düzelmezse bence dediğim gibi yan sanayi parça kaynaklıdır

mkerim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar;

Şu aralar nazara geliyoruz sanırım. İki ufak problemim var. Fikir veren herkese şimdiden teşekkürler.

1. problem: Direksiyonun eğri durması.
    Aracı ilk aldığımda alt takımı komple değiştirdim. En ufak problemim yoktu. 2 yıl sorunsuz bindim. Şubat tatiline gidince memlekette bir ses peydah oldu. Sağ - sol ön salıncaklar ve alt kol değişti. Rot ayarına gittim. Problem yok ayar yerinde denildi. Aradan biraz geçince fark ettim ki araç düz giderken direksiyon eğri duruyor. Neyse 2 gün önce rot-balans makinesinde ayarlandı. Ayardan önce sola eğriydi. Ayardan sonra sağa eğri oldu. Tekrar gittim. Yeniden ayarlandı. Bu defa tekrar sola eğri oldu. Geri döndüm gittim. Tekrar sağa doğru eğri oldu. Bu işlem 5 kez tekrar ettikten sonra eskiye göre daha az olsa da hafif sağa eğrilik var. Direksiyonu düz tuttuğumda hafif sola gidiyor araç. İstediğim kıvama getiremedik. Hava da kararınca eve döndüm. Bu olayın sebebi nedir? Ayar mı tutmuyor diyorum ustaya. Yok ondan değil ayarlanıyor diyor. Ayarlarken direksiyonu aparat ile ben sabitledim. Baya dümdüz. Makinede ayarı sıfır yapıyor neredeyse. Ama olmuyor. Hep bir tarafa eğri duruyor düz yolda giderken. Lastik basınçları da eşit. Olayı çözemedim. Bu konuda fikrinize ihtiyacım var.

ön düzen cihazları ne marka idi ???

ön düzen cihazı en son ne zaman kalibre edilmiş ??

direksiyon sağa ve sola tam çevirdiğinizde aynı turu dönüyor mu ??

direksiyonun düzelmesi için daha işinin ehli bir rot ayarı yapan yere gidiniz.
    1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye.
    İnternetin hızıda varla yok arası bir şeydi. Yoksa internet yok muydu???

4rd4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı sorunu bende yaşadım. Z rotları ile sag rot kolunu değiştirdim. 3 kez gittim balans için direksiyon eğriliğinden neysa onu düzelttik şimdide araç sola çekiyor. Başka yere gittim iki kez düzeldi diyorlar uzun yola çıkınca araç sola çekme yapıyor. Rot kolundan sanırım sinir bozucu bir durum. Eskiden ok gibiydi hallettik koyduk resmen

umutcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mkerim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

+1
    Ölçü/kontrol/ayar cihazlarının kalibrasyonu çok mühim, sanayine bu kalibrasyon konusunu önemseyen çok az sayıda usta/servis vb. var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Hunter diye bir marka hocam. Makine güncel dendi.

Şu an direksiyon eğriliği gitti. Ancak hafif sağa çekme var. Yaz lastikleri takılırken ön lastikler karışmış olabileceğinden şüphelenip sağ sol yer değiştirdim. Yarın tekrar test edeceğim düzgün bir yolda.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hunter diye bir marka hocam. Makine güncel dendi.

Şu an direksiyon eğriliği gitti. Ancak hafif sağa çekme var. Yaz lastikleri takılırken ön lastikler karışmış olabileceğinden şüphelenip sağ sol yer değiştirdim. Yarın tekrar test edeceğim düzgün bir yolda.
    makinanın bilgi tabanının güncel olması ayrı kalibrasyon yapılmış olması ayrı bir olay.

ayrıca direksiyon simidi tam ortadayken, tam sağa ve tam sola çevrildiğinde aynı turları mı dönüyor?
    1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    makinanın bilgi tabanının güncel olması ayrı kalibrasyon yapılmış olması ayrı bir olay.

ayrıca direksiyon simidi tam ortadayken, tam sağa ve tam sola çevrildiğinde aynı turları mı dönüyor?
    Kalibrasyon için net bir şey diyemem tabi.
    Tam sağ ve tam sol yaptığımda sola biraz daha çok dönüyor. Aralarında az da olsa fark var hocam, eşit değil tur.

Bugün bir şey fark ettim. Yavaş giderken direksiyon sağa eğri, ancak hızlanınca dümdüz oluyor. Eğrilik kalmıyor.
    Konu marikan tarafından (29-04-2017 Saat 09:20 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kalibrasyon için net bir şey diyemem tabi.
    Tam sağ ve tam sol yaptığımda sola biraz daha çok dönüyor. Aralarında az da olsa fark var hocam, eşit değil tur.
    o zaman bu işi yapan zaten direksiyonu ortalayamamış.
    o makina kameralı denenden di tahmin ediyorum.
    kameralara doğrudan gelen parlak gün ışığı bile ölçümü etkileyecektir.
    ölçüm anında değerlerin gelip gittiğini falan gördünüz mü??
    yanlış anlaşılmaz ise bu işi yapabilecek bir kaç yer öneririm size.
    aslında düzgün bir çubuk ve işi bilen biri bu ayarı çok rahat yapar.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Başka yerde şansımı deneyeceğim mecbur hocam. Tavsiyelere açığım ama Diyarbakır'dayım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün başka bir rotçuya gittim. Makineleri yeniydi. Kurulum yapılalı bir kaç ay olmuş. En başta söyledim bir kaç kez ayarlattım ama düzen tutmadı diye. Sorun olmayacağını garanti etti.
    Direksiyon ve rot ayarı hafif hatalı çıktı bu makinede. Bir de sol ana merkez eğrilmiş bu araç hafif sağa çeker dedi. Dediği gibi de hafif sağa çekme vardı.
    Direksiyon işini halletim çok şükür şu an tam düz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler