User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
57 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Su eksiltme problemi

sirhot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation Su eksiltme problemi

Aracım 2001 model 1.6 16v Megane Coupe.
    Km 105000
    Aracı 98 binde aldım son 2 aya kadar hiçbir problem yoktu. Son zamanlarda motor suyu eksilttigini farkettim ilk zamanlar ayda 1 bardak anca eksiltiyordu. LPG bakımını yaptırırken hortumlarda damlalar farkedip kelepçeler dahil hepsini yenilettim. Sabahları zor çalışma yok. Duman atma yok. Yağa su Karışma olayı yok. Hararet yapma olayı yok. Son 2 aydır haftada 1 pet şişe su eklemek zorunda kalıyorum. Altına akan görünen bi su yok arabanın içinde islaklik yok. Araba sıcakken stop ettikten sonra kapağı hafif araliyorum minimumda olan şu maksimuma çıkıyor sonra soguyunca yine düşüyor. Hava olabilir dendi ama taşma yok drvamli eksiliyor.Ustalar doğru düzgün bakmıyor bişe yok aracında diyip gecistiriyor. Bikaç kişi üst kapak contasindan olabilir dedi ama maliyeti çok yuksekmis galiba. Bu konuda fikri olan yada daha önce yaşamış olan var mı? Avrupa yakası iyi usta tavsiyeside alabilirim aracı hergün ise git gel için kullanıyorum ama korkarak biniyorum. Kafayi yemek uzereyim artik.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Buarada mobilden yazdım cümle düşüklüğü varsa şimdiden kusura bakmayın..
    Konu sirhot tarafından (02-05-2017 Saat 23:30 ) değiştirilmiştir.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Genleşme kabı veya kapağı değişmiş olabilir mi? Yada kapağın yan sanayi takılmış olma ihtimali var mı?
    Orjinali alınmadığı sürece sürekli olmasa da çoğu zaman kapaktan su atıyor çünkü, arkadaşın 1.6 cliosunda aynı şekilde oldu. Çin malı veya yan sanayi olursa kapak hava kaçırıyor, su atmasına ve taşırmasına sebep oluyor. Siz görene kadar kuruyor olabilir misal.
    Bence bi kontrol edin derim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Grimlord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genleşme kabı veya kapağı değişmiş olabilir mi? Yada kapağın yan sanayi takılmış olma ihtimali var mı?
    Orjinali alınmadığı sürece sürekli olmasa da çoğu zaman kapaktan su atıyor çünkü, arkadaşın 1.6 cliosunda aynı şekilde oldu. Çin malı veya yan sanayi olursa kapak hava kaçırıyor, su atmasına ve taşırmasına sebep oluyor. Siz görene kadar kuruyor olabilir misal.
    Bence bi kontrol edin derim.
    Elimde 4 adet kapak mevcut. Hepsi tek tek denendi. Genlesme kabı sifiriyla değişmiş ben almadan önce. .

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Su pompası ve çevresine baktınmı? Bazen zamanla contadan kaçırabiliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Su pompası ve çevresine baktınmı? Bazen zamanla contadan kaçırabiliyor.
    Kontrol ettim sıkıntı görünmüyor

safaks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Antifirizden dolayi minik minik kacaklar olusmus olabilir. Radyator giris cikislarindan hafif hafif buhar seklinde kaciyor olabilir. Kalorifer petegide ayni sekilde. Surekli su eklediysen simdi antifiriz koysan dahada kacirabilir. Piyasada radyator tamir edici tozlar var. Onlari kullanan varmi acaba. En kotu onu denemek lazim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    termostatı iyi kontrol edin oradan eksiltiyordur.

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Termostat çevresi de iyi incelensin.Derecesine gelmeye yakın incelemeye başlayıp tam derecesine gelince gözlemlemek lazım.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı safaks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Antifirizden dolayi minik minik kacaklar olusmus olabilir. Radyator giris cikislarindan hafif hafif buhar seklinde kaciyor olabilir. Kalorifer petegide ayni sekilde. Surekli su eklediysen simdi antifiriz koysan dahada kacirabilir. Piyasada radyator tamir edici tozlar var. Onlari kullanan varmi acaba. En kotu onu denemek lazim.
    ilk aldığımdada antifriz doluydu ama bi kaçak yoktu hiçbir yerde.. Anlayan ustada yok hepsi para koparma peşinde maalesef..

Alıntı süleymann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    termostatı iyi kontrol edin oradan eksiltiyordur.
    Fan açmada vs sıkıntı yok termostat arızalı olsa fan açmama gibi bir sıkıntı olmaz mıydı? Aslında merak ettiğim konu araba sıcakken su minimumda stop ettiğinde kapağı hafif gevşetince komple maksimuma kadar dolup soğuyunca neden yine minimuma iner. Bunun açıklaması nedir sizce..

Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Termostat çevresi de iyi incelensin.Derecesine gelmeye yakın incelemeye başlayıp tam derecesine gelince gözlemlemek lazım.
    Yukarıda belirttim fan açma vs sıkıntı yok. Aslında pek bilgim olmadığı için kendim anlayamıyorum bilmeyen ustalarada saçma sapan paralar ödemek istemiyorum..

rekord2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muhtemelen aracın hortum değişimi sonrasında doğru düzgün havası alınmamış, ayrıca illaki ya bi kelepçe veya benzeri bir noktadan da ince bir sızıntı mevcuttur. Havayı iyice alacak bir usta bulun, bide araç çalışırken bütün bağlantı noktalarının kontrolünü yapın. Bide olmaz ya, motor tapalarını kontrol edin derim ben.
    bbm pin :2B244451

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ARkadaşlar az once arac fan açana kadar olduğu yerde çalıştırdım. Alt radyatör hortum bağlantı yerinden ufak ufak buhar çıkıyordu.( radyatörde olabilir altına yatamadığımdan tam göremedim). Yüksek ihtimal sıkıntı burada gibi. Onun dışında termostat ve çevresini inceledim herhangi bir kaçak göremedim. Birde sormak istediğim eksozda kafa var benim hani ses vs çıkmıyor. içinde su birikmesi vardı bu normal mi peki? kışın soğuktan buhar vs diyoruz ama yaz için böyle bi durum söz konusu değil gibi.Aracın motor suyunu eksozdan atma gibi bi durum olabilir mi?
    Konu sirhot tarafından (03-05-2017 Saat 12:13 ) değiştirilmiştir.

CenkB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sirhot Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ARkadaşlar az once arac fan açana kadar olduğu yerde çalıştırdım. Alt radyatör hortum bağlantı yerinden ufak ufak buhar çıkıyordu.( radyatörde olabilir altına yatamadığımdan tam göremedim). Yüksek ihtimal sıkıntı burada gibi. Onun dışında termostat ve çevresini inceledim herhangi bir kaçak göremedim. Birde sormak istediğim eksozda kafa var benim hani ses vs çıkmıyor. içinde su birikmesi vardı bu normal mi peki? kışın soğuktan buhar vs diyoruz ama yaz için böyle bi durum söz konusu değil gibi.Aracın motor suyunu eksozdan atma gibi bi durum olabilir mi?
    Egzozdaki su normal olabilir diye düşünüyorum. Buhar nereden çıkıyorsa oraya bakmak lazım.
    Radyatör delinmiş olma ihtimali yüksek demenize göre. Sanki motor soğukken marşa basıp buhar çıkan noktaya bakmak lazım. Gerekirse elle yoklayıp ıslaklık var mı bakılabilir.
    Onun dışında oringleri kontrol edin.
    Daha önce F7r aracımda silindir kapak contasından su eksiltiyormuş. Arkada kalıyormuş. Ayna tutup gördü. Ama buhar radyatörden çıkıyorsa sorun oradadır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CenkB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Egzozdaki su normal olabilir diye düşünüyorum. Buhar nereden çıkıyorsa oraya bakmak lazım.
    Radyatör delinmiş olma ihtimali yüksek demenize göre. Sanki motor soğukken marşa basıp buhar çıkan noktaya bakmak lazım. Gerekirse elle yoklayıp ıslaklık var mı bakılabilir.
    Onun dışında oringleri kontrol edin.
    Daha önce F7r aracımda silindir kapak contasından su eksiltiyormuş. Arkada kalıyormuş. Ayna tutup gördü. Ama buhar radyatörden çıkıyorsa sorun oradadır.
    Su olayı çok değişik nokta atışı yapmak zor.. bakalım yarın bi lifte kaldırıp tekrardan kontrol edicem. Umarım gördüğüm gibi hortumdur. Yoksa conta vs çok masraflı olur galiba..

safaks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Büyük ihtimal fazla antifirizden radyatör giriş çıkışlarındaki plastik yerleri aşındırdı. Ordan buhar atıyor. Radyatörcüye giderseniz size çözümü bulur.

Cagri89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bi ihtimal olarakda lpg regulatörünü kontrol edin zamanında bende zor bulmuştum kaçağı. Çoğu regülatorün baglantı noktaları oksitlenerek kaçağa sebeb oluyor. Regulatörün alt kısmını kontrol edin çünkü gözden kaçabiliyor. Benim başıma gelmişti garantiden değiştirdiler. Yenisidr bikaç ay içinde aynı duruma geldi.

Satanael - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski araclarda bu su eksiltme sorunları olabiliyor. sonucta yılların verdigi eskime ile bütün hortumlar kendinden geciyor zamanla. conta vs gibi yerlerdende ufak kacaklar olabiliyor zamanla. ne kadar arac hararet yapmasada conta belli bi zaman sonra özelligini yitiriyor sonucta. 5 sene önceki 2000 model 1.4 palio aracımda bu sorun vardı. hangi hortuma el atsak elimizde kalıyordu cpgunu degiştirmiştim hatta ozamanlar. ama dedigim gibi zamanla eskiyen radyotor kacakları , hortum kelepce gibi ekipmanlardan olusan kacaklar ve eskiyen silindir kapagı contasından olusan kacaklar bunlara sebeb olabiliyor.
    Alıntı SR20DE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konularda bordo klavyeli hızlıların yazıları yok mu öldürüyor beni

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün bi usta daha baktı bi aletle hava basıp kaçak var mı diye baktı ama kaçak yok.. bulamadık.. şimdi motoru acmam lazim dedi ama guvenemiyorum. Problem çözülemedi. Yetkili servis e götürsem bişi degisirmi boşuna Ustalara para yedirmek istemiyorum

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sirhot Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fan açmada vs sıkıntı yok termostat arızalı olsa fan açmama gibi bir sıkıntı olmaz mıydı? Aslında merak ettiğim konu araba sıcakken su minimumda stop ettiğinde kapağı hafif gevşetince komple maksimuma kadar dolup soğuyunca neden yine minimuma iner. Bunun açıklaması nedir sizce..
    dostum sıcak su basınç yapar. motor sıcakken kapağı gevşetmekle hata yapıyorsun. her sıcakken gevşettiğinde hava yapıyor motor suyun. dolayısı ile conta yakmaya kadar sebep olur bu hareket birçok araçta. su soğumadan kapak gevşetme bence bir daha. bahsettiğin hortumu birde liftde incele. ayrıca genleşme kabı haznenin kapağının da orjinal servis malı olduğuna emin olmanı tavsiye edebilirim.

eğer motor conta yakmış olsa bunu çoğu usta zaten kolayca anlar. bence saçma sapan bir sebep çıkma ihtimali yüksek. kılcal bir çatlak gibi.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dostum sıcak su basınç yapar. motor sıcakken kapağı gevşetmekle hata yapıyorsun. her sıcakken gevşettiğinde hava yapıyor motor suyun. dolayısı ile conta yakmaya kadar sebep olur bu hareket birçok araçta. su soğumadan kapak gevşetme bence bir daha. bahsettiğin hortumu birde liftde incele. ayrıca genleşme kabı haznenin kapağının da orjinal servis malı olduğuna emin olmanı tavsiye edebilirim.

eğer motor conta yakmış olsa bunu çoğu usta zaten kolayca anlar. bence saçma sapan bir sebep çıkma ihtimali yüksek. kılcal bir çatlak gibi.
    Abi Son yazdığımı okuduysan bi hava bastı ama akan bi su olmadi. Eğer dediğin gibi kilcal biyerde olsa damlatma vs yapmazmiydi. Dediginı anladım bidaha yapmadım zaten o kapağı açma işini. Düzgün bi usta bulana kadar gezecegim galiba..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler