User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: LPG Söküm Prosedürü ve Proje Çizdirme Hk. Yardım

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

LPG Söküm Prosedürü ve Proje Çizdirme Hk. Yardım

merhaba arkadaşlar.

benim emektar 124'den LPG sistemini söktüreceğim, zaten çok kullanmıyorum ağız tadıyla bineyim bari dedim

prosedürler değişmiş sanırım, proje + söküm faturası alıp Araç Kontrol Merkezi diye bi yere giderek aracı onaylatmak gerekiyormuş. Ardından muayeneye girip Ek-1 ile yeni ruhsat işlerine vs. gireceğim sanırım.

bu konuda bilgisi olan ve proje çizim için uygun fiyata destek olabilecek tanıdığı olan var mıdır? aracı komple bakıma da soktum daha da parçalanmayayım

adım adım işlemleri takip etmek için:

faz 1

http://www.techturkey.com/forum/gene...ml#post8342243

faz 2

http://www.techturkey.com/forum/gene...ml#post8348589

faz 3

http://www.techturkey.com/forum/gene...ml#post8357643

aracımın konusu:

http://www.techturkey.com/forum/otom...124-limon.html
    Konu dkaya87 tarafından (10-07-2017 Saat 17:07 ) değiştirilmiştir.

clioGT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşıma lpg sistemini komple söktürdüm,
    akabinde maslak sanayide söküm projesi veren bir yere aracı götürdüm.

350 TLye projesi faturasıvs evrakları aldım.

muayene istasyonuna gittim zaten aracın muayenesi de bitmişti, muayene yapılırken dedim lpg söküldü bununla ilgili de işlem yapabilir misiniz.
    muayeneden sonra kağıt verdiler gidip ruhsatınızı yenileyebilirsiniz dediler. bitti gitti
    seni unutmayacağız...

www.hilmisenlen.com

youssef - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla taktırıp işletmesi dert, söktürüp işletmesi ayrı bir dert

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı youssef Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla taktırıp işletmesi dert, söktürüp işletmesi ayrı bir dert
    söktürmesi daha büyük dertmiş sanki

clioGT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yok valla hiçbişey yapmıyorsun, sökturduğun yerle evrakaları alacağın yer aynıysa hatta, dumduz ordan tuvturke gidiyorsun o kadar
    seni unutmayacağız...

www.hilmisenlen.com

youssef - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı clioGT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yok valla hiçbişey yapmıyorsun, sökturduğun yerle evrakaları alacağın yer aynıysa hatta, dumduz ordan tuvturke gidiyorsun o kadar
    Öğrenmiş olduk sayenizde. sağolun

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de takılı olan LPGyi söküp başka bir sistem taktırdım.Bakalım muayene zamanı herşey ortaya çıkar benimde.Şu an tek söylenen sızdırmazlık alıp öyle gidecekmişim muayeneye
    1994 Honda Civic Si Sedan 2009 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT
    2009 Mitsubishi Colt 1.3 CZ3 2010 Renault Megane 1.5 DCi Sporttourer

Lee-on! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Soktururken de mi bi daha evrak cikarttirip para veriyorsunuz? Valla ne hos bi ülke olmuşuz. Allah kolaylık versin... Taktirirken para soktururken para...
    Alıntı aLperTunga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ben bu aracın adını AT SKİ koydum.jet ski hesabı,At ski mustang

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Lee-on! Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soktururken de mi bi daha evrak cikarttirip para veriyorsunuz? Valla ne hos bi ülke olmuşuz. Allah kolaylık versin... Taktirirken para soktururken para...
    Türkiyede ki "teknik" eleman eksikliği ve "ustalık" ile "teknik" elamanın düzgün ve olması gerektiği gibi istihdam edilmediği için söken ustaya verilen paraya ek olarak, başka bir kurumsal firmaya gidip "evrak" çıkartıyoruz.
    Aslında yapılan, LPG-CNG vb. dönüşümlerde gereken mühendis yetkinliğinin imzası ve söküm projesi.

Yani, nasıl bir şantiyeye başlarken şantiye şefi mühendise ihtiyacınız oluyor, proje hazırlanıyor ve şantiye şefinin kontrolünde imalat yapılıyor ise burada da aynı şeyler yapılıyor.
    Bunun gibi teknik bilgi ve mühendislik görgüsü gerektiren işlerde de devlet akredite ettiği mühendisin imzasını almak istiyor.

Gereklimi, kesinlikle gerekli?

Mühendis kontrolü var mı? Kesinlikle yok, Anadoludan bir üniversiteden "fotokopi" ile mezun olmuş mühendis bir yiğen, tanıdık, akrabaya aylık 750-1000 tl diploma parası veriliyor, o çocukta kendi imza yetkisini devir etmiş oluyor. En azından LPG-CNG vb. dönüşümlerde ülkenin hali budur.

Uygulama teoride çok mantıklı, pratikte Türkiye'de vatandaşa eziyet.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tüm süreci iliklerime kadar yaşadım deneyecek arkadaşlara yol göstermesi açısından adım adım yazıyorum:

- öncelikle yetkili bir söküm işletmesinde LPG'nizi söktürüyorsunuz. (Maslak Çevre OTO - 150 TL)

- sonra yine yetkili bir mühendislik firmasında aracınızın teknik projesini çizdiriyorsunuz (Pendik ABC - 350 TL)

- ardından yeni proesdür gereği Araç Kontrol Merkezi'ne aracını götürüp tüpü söktürdüğünüzü ispat ediyorsunuz. Kontrol adımları bajaı ve kaputu açıp "hımm tüp sökülmüş" şeklinde. (Sancaktepe AKM - 244 TL)

- AKM'den aldığınız evrakları ruhsat ile birlikte tekrar mühendislik firmasına teslim ediyorsunuz. TSE'de onaylanacak. dilerseniz bu adımı siz de halledebilirsiniz TSE merkezi Altunizade'deymiş. ben hazır mühendislik firması hallediyorken uğraşmak istemedim.

cumartesi muayeneye gideceğim Dudullu'ya, oradaki adımları da ayrıca güncellerim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tüm süreci iliklerime kadar yaşadım deneyecek arkadaşlara yol göstermesi açısından adım adım yazıyorum:

- öncelikle yetkili bir söküm işletmesinde LPG'nizi söktürüyorsunuz. (Maslak Çevre OTO - 150 TL)

- sonra yine yetkili bir mühendislik firmasında aracınızın teknik projesini çizdiriyorsunuz (Pendik ABC - 350 TL)

- ardından yeni proesdür gereği Araç Kontrol Merkezi'ne aracını götürüp tüpü söktürdüğünüzü ispat ediyorsunuz. Kontrol adımları bajaı ve kaputu açıp "hımm tüp sökülmüş" şeklinde. (Sancaktepe AKM - 244 TL)

- AKM'den aldığınız evrakları ruhsat ile birlikte tekrar mühendislik firmasına teslim ediyorsunuz. TSE'de onaylanacak. dilerseniz bu adımı siz de halledebilirsiniz TSE merkezi Altunizade'deymiş. ben hazır mühendislik firması hallediyorken uğraşmak istemedim.

cumartesi muayeneye gideceğim Dudullu'ya, oradaki adımları da ayrıca güncellerim.
    2. faz muayene idi. elimdeki tüm evraklar ile muayeneye gittim. ayrıca Ek-1 formu da doldurttum. (198,24 TL muayene ücreti, 30 TL form ücreti, yalnızca nakit ödeniyor)

önce proje ve TSE onayı kontrol edildi, ardından standart muayene prosedürleri ilerletildi.

muayene sonucu Ek-1 formuna işlendi ve verilen evraklar ile ruhsat değişimi için emniyete başvurmam gerektiği bildirildi.

bir sonraki adım ruhsat değişimi için emniyet randevusu. yine bilgilendireceğim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2. faz muayene idi. elimdeki tüm evraklar ile muayeneye gittim. ayrıca Ek-1 formu da doldurttum. (198,24 TL muayene ücreti, 30 TL form ücreti, yalnızca nakit ödeniyor)

önce proje ve TSE onayı kontrol edildi, ardından standart muayene prosedürleri ilerletildi.

muayene sonucu Ek-1 formuna işlendi ve verilen evraklar ile ruhsat değişimi için emniyete başvurmam gerektiği bildirildi.

bir sonraki adım ruhsat değişimi için emniyet randevusu. yine bilgilendireceğim
    3. faz emniyette ruhsat değişimi idi.

en yakın emniyet müdürlüğüne randevu almak için emniyetin sitesini açtım. ..::İEM-e RANDEVU::..

büyük yerler hep dolu gösteriyor, o nedenle beykoz'u seçtim, binası kavacık'ta.

randevu vaktinde gittim, elimdeki dosya dolusu evrakı verdim, ek olarak nüfus kağıdı fotokopisini istediler, onu da gittim çektirdim verdim.

yeni boş bir ruhsat sayfasıyla beni yan masaya gönderdi. (Ruhsat Sayfası - 88 TL)

yan masa evrakları kontrol etti ve bingo! olması gereken tarih aralığı LPG söküm faturasının kesilmesinden itibaren 1 aymış, bu bilgiyi hiçbir yerde görmedim, bana söyleyen de olmadı. ben muayene tarihini baz alarak gitmiştim, fatura tarihini 1 hafta kadar geçmiştim. 95 TL ceza keseceğiz dediler.

durumu anlattım, muayeneyi baz aldığımı ayrıca araya da bayram tatilinin girdiğini o nedenle daha erken gelemediğimi belirttim sağolsunlar ceza kesmediler. ruhsatın yeni sayfasını hızlıca doldurup bana teslim ettiler. ayrıca kural değişikliği gereği muayene sayfasını emniyet alıyor artık. muayene için ek bir sayfa taşınmayacakmış.

bu macera da böylece sonlanmış oldu.
    Konu dkaya87 tarafından (11-07-2017 Saat 10:52 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler