User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: AFR göstergesi veya Sensör Hatası

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

AFR göstergesi veya Sensör Hatası

Merhaba arkadaşlar,

Sensöre nazar değdi, videolar ekte gören bilen, varsa yazmanızı rica ediyorum. teknik bölüm pek yardımcı olamadı Innovative tarafından. Çok geç cevap geliyor ordan..

Olayı kısaca özetleyeyim. Araba yolda giderken AFR göstergesi birden bir hata mesajı veriyor ve arkadaşım arabayı durduruyor. Bakıyor birşey yok. Tekrardan çalıştırıyor motoru, hata mesajı yok AFR çalışıyor eve geliyor. Eve gelirken dikkatini çekiyor ki, göstergede donmalar oluyor sürekli.

Sonraki gün ben gittim baktım. Araç ilk ısıtmadan sonra çalışıyor 30 sn sonra yine donmalar başlıyor. Sensörü söktüm bir sorun yok. Voltajlara baktım sorun yok. Tekrar kalibre ettim yerine taktım hala devam ediyor problem.

Bu sırada serial kablodan bağlantı yaptım belki birşeyler görürüm diye. Kontağı açar açmaz "PR9" hatasını verdi. Voltaj düşük diyor ama 12.4V geliyor Onu da geçtim. Normalde "9" yazısı keyfe keder yanıp sönüyor gibi. Yani ekranda tarama hatası var gibi ama olmayabilir de belki ben kıllandım. Video da bütün tarama frekansı görünüyor. Kafanız karışmasın. Gerçek hayatta öyle olmuyor.
    Bu arada videolar Ekte:

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    önce tesisattaki şase ve 12 V ttan emin olun gerekirse başka yerlerden çekip tekrar deneyin, düzelmiyorsa bşka bir sensörle deneyin bozuk olsun çok önemli değil, önemli olan bu tarz hata vermeye devam mı edecek? eğer aynı şekilde donmalar oluyorsa sorun sensörde de değildir o zaman göstergenin arkasını açıp içine bir bakacaksınız kondansatörler çok çabuk patlıyor maalesef...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence bu çıkardıkları yeni seride problem var
    görürsün bak yakında yeni firmware yayınlarlar
    bu sensor hatası gibi durmuyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bakalım ne çıkacak, ben röleden şüpelendim daha çok. Şimdi sıfırdan tesisat çekeceğim ozaman da yaparsa, yedek sensör ile de denemek lazım. Innovative keşke kendi e-mail'larını tutabilse, hep başkasına yönlendirilmek kötü birşey. Bakacaklarmış, geri döneceklermiş, hiç mi karşılaşmadın abicim bu aletin bu şekilde olmasında Programı yazan adam bilir mesela neler dönüyor aletin içinde... neyse bakalım, elimdeki diğer sensör ile de deneyeceğiz umarım kolay birşekilde hallolur...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ewet ilk cevap geldi..

PR9 is not an error, this is short for Program and is described in the manual. It will display this any time it is connected to the PC. You could attempt to update it or RMA it. There is no error record. This behavior you are describing where it shows PRG while the device is not connected to the PC isn't normal.

PR9 bir hata değilmiş. "PRG" olarak seri port takılınca yazması gerekiyormuş, Manuel'de varmış ama ben göremedim. Şimdi bu saatte baktım yine göremedim Gözlük almam lazım sanırım. Birde Update yapabilirsin diyorlar ama web'de link yok. firmware yok nasıl olacak, DIY firmware yapacaz sanırım, sanayi işi .

Biraz yorgun ve kızgın olarak yazıyorum kusura bakmayın. Azcık Ti'ye alıyorum aslında. Yakında çözülür sanırım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet innovate lerde PC çıkışı var da ne alaka? çıkış mı görüyor peki ama neden?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yakıt Tipini seçiyorsun, biliyorsunuz ki, Lambda ve AFR birbiriyle korelasyonu var. Sanırım aynı Lambda'ya değişik yakıtlarda değişik AFR oranı çıkıyor. bunu seçiyorsunuz. Sonra kendinde analog çıkış var. Onun ofset ve katsayısını ayarlıyorsunuz. v.b. ayarlara izin veriyor. Mesela kendisi wideband olup, analog çıkışından birini narrowband ayarlayıp, ve istediğin voltajda ayarlayıp ECU'ya da veriyorsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre2blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yakıt Tipini seçiyorsun, biliyorsunuz ki, Lambda ve AFR birbiriyle korelasyonu var. Sanırım aynı Lambda'ya değişik yakıtlarda değişik AFR oranı çıkıyor. bunu seçiyorsunuz. Sonra kendinde analog çıkış var. Onun ofset ve katsayısını ayarlıyorsunuz. v.b. ayarlara izin veriyor. Mesela kendisi wideband olup, analog çıkışından birini narrowband ayarlayıp, ve istediğin voltajda ayarlayıp ECU'ya da veriyorsun.
    yok bunları biliyorum da, sizinkisinin kalibre ve ayarlarında mı sıkıntı var yani o yüzden mi böyle çalışıyor?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kalibrasyonda bir sorun olmaması lazım. Uygun işlemleri yapıyorum. Gösterge de buna istinaden gerekli sürelerde gerekli cevapları veriyor. Tekrar söküp kalibre edip yine taktık tabiki, ama birkaç şey daha deneyeceğim. Mesela söküp çakmak gazı ile dışarıda deneme yapmak gibi. Ama Sürekliliğini ve sonradan bozulmasını nasıl ayarlarım veya simule ederim bilmiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeni Gelen cevap

Dear Emre,

The Pr9 means “program mode”. It is normal to see this when you connect the serial cable and you run the LM programmer software.
    The sensor seems to getting old. Please send me a photo of the sensor installed on the exhaust.

Gerekli kısmı tercüme edeyim. Sensörüm yaşlanmış. ki alalı 1 ay olmadı. Geleli 1 ay olmadı. 400km anca yol yapmış sensör nasıl bozulabilir ? Birde araç yüklü bir araç değil bildiğin garibim 1.3 90HP LPG'li bir araç. Bütün bağlama kurallarına uygun olarak açısından uzaklığından v.b. özelliklerine göre bağlanmasına rağmen nasıl olur anlamadım. Araştırmaya devam.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sensörler çok çabuk bozuluyor ben de anlamadım bu işi, AEM de de bu böyle... fotoyu sanırım sensör yeri doğru mu bakmak için istemiş...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence aemlerin sensörleri çoğu çin malı olabilir
    biraz fazla ucuzlar çünkü

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biraz resim.

İlk sensör kendi orjinal sensörü, diğeri de "merge point" birleşme noktasından 55cm aşağıda. ve en az 10 derece aşı ile bakıyor borunun normaline..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba

İşten güçten zaman olmuyor bakmaya, arada birkaç video çektik, görüşmeler devam ediyor. Son olarak artık geri verme aşamasına geldik.

bizden çakmak gazı ile denememizi istediler. Denedik. Gördük neler oluyor diye.

Olay şu, HTR yazısı bitince de ısıtmaya devam ediyor. Sürekli ısıtıyor. Deli gibi, ütü gibi ısınıyor. Sonra da zaten "E8" hatası vererek durdu. Ama hala donma yapıyor. Voltmetre ile ölçtüm, aküde gram voltaj düşümü olmuyor. 12.34V diyim.

"HTR" - ısıtma süresince 1.3Amp çekiyor. HTR bittikten sonra da 0.9Amp olarak kalıyor. 1 aktif led ve 3 digit 7 segment için bence 12V-0.9Amp fazla bir güç talebi. Neyse Artık yunanistan yolcusu olacak arkadaş, yenisini göndersinler bakalım ne çıkacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese Merhaba,

2 Haftada gidecek denilen kargo 1 aydır yollarda. Sonunda Adamlara ulaştı kargo, bir hafta kimden geldiğini bulamamış garipler. Bugün bu cevap ile geldiler. ve Hiç şaşırmadım açıkcası.

We tested your MTX-L Gauge and the problem is the Lambda sensor.
    Unfortunately, the lambda sensor is not in Warranty.
    You should replace O2 Sensor, Better ground Connection, and O2 Calibration

Sensörümüz bozulmuş ve garantisi olmadığı için yenisini almak zorunda bırakılıyoruz. Bakalım sonu nereye gidecek. PDF 'lerinde yazıyor garanti dışıdır diye. Yalan yok ve saklamaca yok. Ama Nasıl bir olayki, AEM veya Innovate MS bunu bu şekilde satabiliyor. Bosch üretiyor ise bunu, onlar nasıl garantisiz satabiliyor. Bende makine üretiyorum. Sıfır mala garanti vermezsen kimse almaz ki? Nasıl bir kafa bilemedim. Bakalım nereye gidecek bu olay.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba arkadaslar.

Bosch tan mesaj geldi. Ve diyorlar ki. Biz afr sensörüne garanti vermiyoruz. Ve tahmin ediyoruz ki siz bunu sokakta kullaniyorsunuz. Bu sensorun sokakta acik yolda kullanilmasi kesinlikle yasaktir. Sensoru sökün. Bu sensor kapali pit yarislarinda kullanilmak icin tasarlanmıştir. Bir defa daha diyorum. Sensor acik trafik yollarinda kullanilmasi yasaktir.

Evet arkadaslar duydunuz. Sökün sensörleri

SGTI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kötü yoldan son anda döndük. teşekkürler bosch

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yeni birşey değil bu
    aem, innovate hiç birinde sensör garantisi yok
    çünkü çok hatalı kullanımlar olabiliyor sanırım o yüzden bosch garantiyi kaldırmış olabilir
    çok eskiden vardı sanki diye hatırlar gibiyim

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre2blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar.

Bosch tan mesaj geldi. Ve diyorlar ki. Biz afr sensörüne garanti vermiyoruz. Ve tahmin ediyoruz ki siz bunu sokakta kullaniyorsunuz. Bu sensorun sokakta acik yolda kullanilmasi kesinlikle yasaktir. Sensoru sökün. Bu sensor kapali pit yarislarinda kullanilmak icin tasarlanmıştir. Bir defa daha diyorum. Sensor acik trafik yollarinda kullanilmasi yasaktir.

Evet arkadaslar duydunuz. Sökün sensörleri
    amerikada bazı eyaletlerde bu tarz aygıtları pist hariç takmak yasak.İntercooler , hava filitresi vs dahil.. Sadece pistte takılabiliyor cadde de yasak.. Bir an için maili atan kişi öyle düşünmüş olabilir.
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler