User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Sis farları ve kelvin

8-9-3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sis farları ve kelvin

Arkadaşlar bazı insanlar sislerine 6000 küsür kelvin kullanıyor bazıları 3000 küsür kelvin kullanıyor ama görüş için birinden biri daha iyi olması lazım sizce hangisi daha iyi?

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kelvin arttıkça beyazlaşmaya, biraz daha artarsa mavileşmeye daha da artarsa morlaşmaya başlar. Özellikle yağmurlu havalardaki görüş için düşük kelvin tercih sebebidir, yani ne kadar sarı o kadar iyi düz mantık kurarsak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kelvin arttıkça beyazlaşmaya, biraz daha artarsa mavileşmeye daha da artarsa morlaşmaya başlar. Özellikle yağmurlu havalardaki görüş için düşük kelvin tercih sebebidir, yani ne kadar sarı o kadar iyi düz mantık kurarsak.
    o zaman sislere 6000 küsür kelvin kullanmak sadece görüntü estetik amaçlı oluyor öyle mi?

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 8-9-3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o zaman sislere 6000 küsür kelvin kullanmak sadece görüntü estetik amaçlı oluyor öyle mi?
    Evet. Amaç görüş netliği ise day light olarak geçen 4300 kelvin kaliteli bir xenon kıt düşünülebilir. Halojen ampul ise Osram NightBreaker olabilir
    Konu EREN34 tarafından (20-06-2017 Saat 22:57 ) değiştirilmiştir. Sebep: İmla

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla bence orjinal sarı dışındaki bütün renkler bana estetik dışı geliyor zaten Ama cevap evet, orijinal renginde devam et, sis farı zaten Laz'ım olduğunda görüntüsü batsın yeter ki önümü göreydim diyeceğin iklimlere sahip bu ülke

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    kelvin değil renk önemlidir.. kelvin arttıkça renk koyulaşır..

sis farı adından belli sis de açılması gereken normalde fardır.. sis yani dumanı delen iki renk vardır dünyada biri sarı yani 3000k zaten çoğu yabancı yerlerde (fog light) diye geçer yani sis farı rengi yada ampülü diye bir diğeride kırmızı o kullanılmaz zaten..

dahada açıklayıcı olursak sisi aşırı yoğun olan ülkelerde misal fransa eski fransız araçlarında kısa farların hepsi koyu sarıdır.. beyaz renk sisde dahada beter yapar çünkü duman yani sis zaten beyazdır beyaza beyaz ışık tutrsanız dahada beter edersiniz önünüzü hiç görmessiniz.. tam dümdüz beyaz bir duvar çekersiniz önünüze..

artık çoğu firma 3000k kullanmıyor belki sisin yoğun olduğu ülkelerde hala kullanılıyordur ama artık pek kullanım kalmadı..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla bence orjinal sarı dışındaki bütün renkler bana estetik dışı geliyor zaten Ama cevap evet, orijinal renginde devam et, sis farı zaten Laz'ım olduğunda görüntüsü batsın yeter ki önümü göreydim diyeceğin iklimlere sahip bu ülke
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kelvin değil renk önemlidir.. kelvin arttıkça renk koyulaşır..

sis farı adından belli sis de açılması gereken normalde fardır.. sis yani dumanı delen iki renk vardır dünyada biri sarı yani 3000k zaten çoğu yabancı yerlerde (fog light) diye geçer yani sis farı rengi yada ampülü diye bir diğeride kırmızı o kullanılmaz zaten..

dahada açıklayıcı olursak sisi aşırı yoğun olan ülkelerde misal fransa eski fransız araçlarında kısa farların hepsi koyu sarıdır.. beyaz renk sisde dahada beter yapar çünkü duman yani sis zaten beyazdır beyaza beyaz ışık tutrsanız dahada beter edersiniz önünüzü hiç görmessiniz.. tam dümdüz beyaz bir duvar çekersiniz önünüze..

artık çoğu firma 3000k kullanmıyor belki sisin yoğun olduğu ülkelerde hala kullanılıyordur ama artık pek kullanım kalmadı..
    o zaman şu kombinasyon nasıl olur, philips racing vision kısa far, uzun far normal far, sis farlarıda philips diamond vision, zaten bizim ülkede sis çok olmuyor 3000k avrupa ülkelerine gider, burada kış boyu toplasan 10 gün sis olur karadenizde biraz daha fazla olur.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    3000K ben eski vectralarımda sonatada falan kullandım açıkcası kullandığım zaman zarfında harbi sisde 2 yada 3 kere işe yaradı onun dışında bir işe yaramadı.

fabrikasyon standart kelvin değeri 4300k halojende bixenonlarda 5000k olanlarda var..

diamond vision mavi değilmiydi o fiyasko tavsiye etmem.. crystal vision daha iyi ..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3000K ben eski vectralarımda sonatada falan kullandım açıkcası kullandığım zaman zarfında harbi sisde 2 yada 3 kere işe yaradı onun dışında bir işe yaramadı.

fabrikasyon standart kelvin değeri 4300k halojende bixenonlarda 5000k olanlarda var..

diamond vision mavi değilmiydi o fiyasko tavsiye etmem.. crystal vision daha iyi ..
    hocam şu racing vision var, osram nb %130 güç verirken philips racing vision %150 veriyor yani nb nin aynısı ama daha güçlüsü bilmiyorum deneyen kullanan var mı?

şuda var sarı tonlu almak lazım maviye kaçtıkça kötü oluyor premium markalarda hep sarıya yakın ton kullanıyor xenonlarını.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet. Amaç görüş netliği ise day light olarak geçen 4300 kelvin kaliteli bir xenon kıt düşünülebilir. Halojen ampul ise Osram NightBreaker olabilir
    NightBreaker çok çabuk patlıor abi ya hiç tavsite etmem

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    NightBreaker çok çabuk patlıor abi ya hiç tavsite etmem
    Siste kullanılacağı için dedim. Yoksa dediğin gibi normal fara dayanmıyor

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siste kullanılacağı için dedim. Yoksa dediğin gibi normal fara dayanmıyor
    aynen abi benimde fardaydı uzun zamandır orjinal kullanıyorum mis gibi

yeni led xenonmu ne varmış bi tanıdıgın arabada gördüm beyni falan yok kendi üstünde herşeyi onlar nasıl abi biliyomusun ışığı falan hoşuma gitti

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler