User Tag List

19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Yağ filtresi kütüğü

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yağ filtresi kütüğü

Aracım 2007 2.0 tfsi kullanıyorum. Motor yağı motor soğutma suyuna karışmıştı. Baya bir çamurdu. İki VAG ustası çok büyük ihtimal yağ soğutucusu ve yağ filtre kütüğü ömrünü doldurmuş dedi. Birinde (Şaşmaz özdem oto) karar kıldım. Test edip oradan kaynaklandığını belirleyip parçaları sökmüş. Belki soğutucuyla kurtarabiliriz demişti ama ikisi de bozulmuş dedi. Biri yağ filtre kütüğü servis fiyatı 710, yağ soğutucusu servis fiyatı 824tl. Soğutucu Behr marka OEM olarak 250ye bulunuyor ama diğeri yok. Mecburen servisten aldık. Nette arama yaptığımda aynı sorunu sadece yap soğutucusunu değiştirerek çözdüklerini belirtmişler. Kütükten hiç bahsedilmemiş.

1- Yağ filtre kütüğü birçok araçta yok mu? Olmayanlara göre bu araçta neyi ifa ediyor?
    2- Ustaya bu parçalar kesin arızalı mıydı neresinde ne var, belki aradaki contadandır diye düşünerek sordum. Bocaladı, kırık çatlak bir yer gösteremedi. Bunlar zaten eski versiyon. Ben sana 3. Neslini aldım fln dedi. Bu tarz durumda ne önerirsiniz? Sonuçta ikisini de servis kullansak 1500tl sadece parça fiyatı..?

Aynı sorun başına gelebilecekler için devam edeyim. Tüm soğutma sistemi 7-8 defa farklı yerlerinden çamurlu/yağlı su boşaltılıp seyrekleştirilerek normal su kıvamına getirilmeye çalışıldı. (2 adet radyatör temizleyici ve 4-5 balata spreyi kullanılarak). Tabi her değiştirme arasında aracı bazen 3-5 bazen 30-40 km kullandım kanallarda kalan, yapışan yerler de çıksın, çözülsün diye. Şu an sadece suyla kullanıyorum. 1 hafta daha kullanıp sonra suyu yenileyerek antifiriz ilave edeceğiz.

Araç ne kadar bu çamurla gezdi tespit edemedim. Ama yoğun kıvamlı da olsa akışkan olduğundan hararet yaptırmadı çok şükür. İbre hiç oynamadı 90’dan. Bir usta bu yağı suyu eksik olmasın yaptırana parça bulana kadar binebilirsin demişti ama diğeri sistemde yağ çok kalırsa hortumları etkiler dedi. Bu şekilde zaruret yoksa binmemek lazım.

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Olay ustanın vicdanına kalıyor. Yapacak bir şey yok. Çıkan parçaları alın, ustaya bırakmayın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kötü bir durum. Usta aslında yıllardır kayınpederin ve kayınbiraderin ustası. Olaya mantıklı da yaklaştığı için kendisini tercih ettim. Öncesi tecrübeli audi vw ustası direk parça siparişi verecekti diğer hiçbir alternatifi denemeden. Bu "abi bakacaz muhtemelen bu parça, belki şanzıman yağı karışıyordur, son ihtimal olarak üst kapak contası" dedi. Ben de daha da güvendim ve verdim. Ama sonra tatmin edici değildi.

Parçaları aldım bende. Test fln yapmak isteyen olursa duruma göre geçici kalıcı verebilirim.

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ustanın da günahını almayalım. Bazen tekrardan sorun çıkmasın diye değiştirip kendini garantiye almak istiyor. Çünkü sonradan problem filtre kütüğünden çıksa usta hakkında kötü imaj oluşacak yapamadı sorunu bulamadı gibi. Bazende gözle görülmeyen ama çalışma anında problem çıkarma durumları olabiliyor.
    Benzer bir şey şöyle başıma geldi. Aracımın motorun arka kısmındaki flanştan antifriz kaçırıyordu. Usta söktü baktık kırık vs hiç bir şey yok. Motorun arkasında olduğu içinde tam kaçıran yer görünmüyor. Parça plastik olduğu için zamanla formunu kaybedip flanş kısmı kavis yapmış. Gözle bile çok belli olmuyor. Düz bir yüzeye koyunca biraz belli oluyordu. Sonuç değiştirdik hiç bir problem kalmadı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustanın da günahını almayalım. Bazen tekrardan sorun çıkmasın diye değiştirip kendini garantiye almak istiyor. Çünkü sonradan problem filtre kütüğünden çıksa usta hakkında kötü imaj oluşacak yapamadı sorunu bulamadı gibi. Bazende gözle görülmeyen ama çalışma anında problem çıkarma durumları olabiliyor.
    Benzer bir şey şöyle başıma geldi. Aracımın motorun arka kısmındaki flanştan antifriz kaçırıyordu. Usta söktü baktık kırık vs hiç bir şey yok. Motorun arkasında olduğu içinde tam kaçıran yer görünmüyor. Parça plastik olduğu için zamanla formunu kaybedip flanş kısmı kavis yapmış. Gözle bile çok belli olmuyor. Düz bir yüzeye koyunca biraz belli oluyordu. Sonuç değiştirdik hiç bir problem kalmadı.
    Sizin işte sorunu görmüş zaten. Ben göremediği durumdan bahsediyorum aslında.

Bence şöyle olmalı. Usta baktı parçada görünen bir problem yok. O durumda desinki parçada görünen problem yok taktım, şimdilik bir sorun yok. Ama tekrar çıkarabilir bilgin olsun. Ben bu durumu kabullenebilirim. Ya da net bir şekilde problemi tespit etsin abi sorun bu desin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk sorumu tekrarlayım:

1- Yağ filtre kütüğü birçok araçta yok mu? Olmayanlara göre bu araçta neyi ifa ediyor?

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bekir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk sorumu tekrarlayım:

yağ filtre kütüğü olmayan araç yok ki...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Sert@ç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Egrye baktınız mı ?
    Bmwnin dizellerinde kroniktir kırılır ve yağ/su karışır
    Alıntı hakotech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 tane daha konu acarsan magnumdan lamboyu kazanıcaksın hemde yalamadan..

ErayCerit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yağ gören hortumlarda bir süre sonra şişme ve çatlamalar meydana gelebilir. bu konu üzerinde de durulması gerekir diye düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sert@ç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Egrye baktınız mı ?
    Bmwnin dizellerinde kroniktir kırılır ve yağ/su karışır
    Sorun çözülmüştü zaten. Yağ filtresi kütüğü ve yağ soğutucusu değişti. Halloldu. Benim sorum ayrıydı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @ErayCerit
    Evet bunun için hortumları ve diğer kanalları en kısa sürede temizledik zaten. Şu an sıkıntı yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yağ filtre kütüğü olmayan araç yok ki...
    Emin misiniz? Nette bu sorunun çözümünden bahsedenler yağ filtresi kütüğünden veya buna benzer bir parçadan hiç bahsetmemişler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bekir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emin misiniz? Nette bu sorunun çözümünden bahsedenler yağ filtresi kütüğünden veya buna benzer bir parçadan hiç bahsetmemişler.
    terimlerde karışıklı mı var bilemiyorum, yağ filtre kütüğü, yağ filtresinin takıldığı 'housing' değil mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    terimlerde karışıklı mı var bilemiyorum, yağ filtre kütüğü, yağ filtresinin takıldığı 'housing' değil mi?
    Doğrusu budur.

Başka neye yağ filtre kütüğü diyebilir ki?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğrusu budur.

Başka neye yağ filtre kütüğü diyebilir ki?
    e o zaman haliyle yağ filtresi olan her araçta yağ filtresi kütüğü olmaz mı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bazı motorlarda filtre direkt bloga takılıyor

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merak edip baktımda 2.0 fsilarda böyle bi parça çıkıyor

Passat Yağ Filtre Kutuğu 2.0fsı 06d115397j - n11.com

tfsi lerde çıkmıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet piyasada tfsi olarak yok. Parça kodunu atmıştım, belki aynı kodlu parçadır sadece fsi olarak yer alıyordur. Ama usta orijinal olmazsa ben işçiliğe garanti veremem demişti zaten. Servisten aldık. Benim araçtan çıkanı ben ustadan aldım. Parça çıkıyor yani

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    e o zaman haliyle yağ filtresi olan her araçta yağ filtresi kütüğü olmaz mı?

Alıntı scarab Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bazı motorlarda filtre direkt bloga takılıyor
    Her araçta %100 var diyemeyiz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler