User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kompresyon testi hakkında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kompresyon testi hakkında

Bugün e36 m52 aracıma kompresyon testi yaptık.

Servis kitapçığında sıkıştırma oranı 10.2:1.

1. silindir 10,7
    2. silindir 12,7
    3. silindir 11
    4. silindir 10,2
    5. silindir 12
    6. silindir 11,3

Sonuçlar yukarıda ki şekildeki gibi. Nasıl yorumlanır ? Aracın üzerinden yeşil 325 enjektörleri çıktı, arabanın performansı 2.0 gibi değil. Sizce yukarıdaki değerlere bakarsak motor ne durumdadır ?
    Coğrafya kaderdir

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kompresyon başka,sıkıştırma başka.

http://www.techturkey.com/forum/maka...daki-fark.html
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kompresyon başka,sıkıştırma başka.

http://www.techturkey.com/forum/maka...daki-fark.html
    Biliyorum. Benim orada verdiğim değeri yabancı forumlarda çarparak oem kaç psi çıkması gerektiğini yazıyor.

"Compression ratio for the M52 engine is 10.2:1

Compression test pressure should nominally be 14.7 x 10.2 = 149.9 psi"

Söylemek istediğim şey buradan motorun hakkında ne konuşabiliriz ?
    Coğrafya kaderdir

ercan26esk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biliyorum. Benim orada verdiğim değeri yabancı forumlarda çarparak oem kaç psi çıkması gerektiğini yazıyor.

"Compression ratio for the M52 engine is 10.2:1

Compression test pressure should nominally be 14.7 x 10.2 = 149.9 psi"

Söylemek istediğim şey buradan motorun hakkında ne konuşabiliriz ?

bence çok kötü değil ortalamın üzerinde diye düşünüyorum...

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün e36 m52 aracıma kompresyon testi yaptık.

Servis kitapçığında sıkıştırma oranı 10.2:1.

1. silindir 10,7
    2. silindir 12,7
    3. silindir 11
    4. silindir 10,2
    5. silindir 12
    6. silindir 11,3

Sonuçlar yukarıda ki şekildeki gibi. Nasıl yorumlanır ? Aracın üzerinden yeşil 325 enjektörleri çıktı, arabanın performansı 2.0 gibi değil. Sizce yukarıdaki değerlere bakarsak motor ne durumdadır ?

Bu rakamlar tek başlarına pek bir şey ifade etmiyor.

* Motor sıcak mıydı, soğuk mu? (Testin soğuk ya da sıcak motorda yapılması sonuçları değiştirir; sıcak motorda piston ve segmanlar genleşmiş olur.)

* Gaz kelebeği her defasında sonuna kadar açık mı idi? (Gaz sonuna kadar açık değilse motora yeteli hava girmez, bu da test sonuçlarını etkiler)

* Her silindirin testinde motor eşit sayıda mı devir döndü? (8 devir dönmesi lazım)

* Akü ne durumda? (Voltajı düşen bir akü çok yanıltıcı değerlere neden olur)

Ayrıca,

* Değerlerin düşük ya da eşit çıkmadığı durumlarda bir de ıslak test yapılır - Silindirlerin içine 2 çay kaşığı kadar motor yağı dökülür, motora (bujiler sökükken) 5-10 saniye kadar boşta marşa basılıp yağın silindir duvarlarına yayılması sağlanıp test baştan yapılır. Değerler yükselirse segmanlar kaçırıyordur.

* Kompresyon testinden önce sübap temizliği (mesela carbon clean) akıllıca olur, o sayede sübapların üzerinde birikip tamamen kapanmalarını önleme ihtimali olan birikintilerden kurtulunur.

Şunları da eklemek lazım:

* Kompresyon testinde mutlak değerlerden çok aradaki farklar önemlidir. Bunun nedeni de, her test cihazının mükemmel bir kalibrasyonu olmadığı gerçeğidir.

* Bir motorun ne kadar sağlıklı olduğunun asıl göstergesi, kompresyon testinden ziyade leak down testidir. O sayede silindirin neyi na kadar tutup, ne kadarını nereden kaçırdığını anında görebilirsiniz.

Ancak, verilen değerleri PSI cinsinden okursak, 4. silindir 148, 2 de 185 veriyor. Arada %20 far var. Bence bu fark çok yüksek.
    En iyisi, testi yukarıda anlattığım koşullarda tekrarlamak.

Bu arada, sıkıştırma oranı 9.5:1 olan sağlıklı bir motorun kompresyon testi 13.75 Bar civarında olur. Silindirler arası fark da belki 0.1 Bar olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu rakamlar tek başlarına pek bir şey ifade etmiyor.

* Motor sıcak mıydı, soğuk mu? (Testin soğuk ya da sıcak motorda yapılması sonuçları değiştirir; sıcak motorda piston ve segmanlar genleşmiş olur.)

* Gaz kelebeği her defasında sonuna kadar açık mı idi? (Gaz sonuna kadar açık değilse motora yeteli hava girmez, bu da test sonuçlarını etkiler)

* Her silindirin testinde motor eşit sayıda mı devir döndü? (8 devir dönmesi lazım)

* Akü ne durumda? (Voltajı düşen bir akü çok yanıltıcı değerlere neden olur)

Ayrıca,

* Değerlerin düşük ya da eşit çıkmadığı durumlarda bir de ıslak test yapılır - Silindirlerin içine 2 çay kaşığı kadar motor yağı dökülür, motora (bujiler sökükken) 5-10 saniye kadar boşta marşa basılıp yağın silindir duvarlarına yayılması sağlanıp test baştan yapılır. Değerler yükselirse segmanlar kaçırıyordur.

* Kompresyon testinden önce sübap temizliği (mesela carbon clean) akıllıca olur, o sayede sübapların üzerinde birikip tamamen kapanmalarını önleme ihtimali olan birikintilerden kurtulunur.

Şunları da eklemek lazım:

* Kompresyon testinde mutlak değerlerden çok aradaki farklar önemlidir. Bunun nedeni de, her test cihazının mükemmel bir kalibrasyonu olmadığı gerçeğidir.

* Bir motorun ne kadar sağlıklı olduğunun asıl göstergesi, kompresyon testinden ziyade leak down testidir. O sayede silindirin neyi na kadar tutup, ne kadarını nereden kaçırdığını anında görebilirsiniz.

Ancak, verilen değerleri PSI cinsinden okursak, 4. silindir 148, 2 de 185 veriyor. Arada %20 far var. Bence bu fark çok yüksek.
    En iyisi, testi yukarıda anlattığım koşullarda tekrarlamak.

Bu arada, sıkıştırma oranı 9.5:1 olan sağlıklı bir motorun kompresyon testi 13.75 Bar civarında olur. Silindirler arası fark da belki 0.1 Bar olur.
    Öncelikle üşenmeyip yazdığınız için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak mahsuru yoksa. Benim sorunum aracımın egzozundan mavi duman atması. Araç rampa aşağı kompresyon a girdiğinde sorun yok ancak sonrasında düzlüğe geldiğimde gaza basınca mavi duman atıyor. Sonrasında bu duman kesiliyor. Araç aktif kullanılıyor. Sabah duman yok, rampa olmayan yollarda hiçbir sorun yok. Yağ eksiltme yok denecek kadar az.

Ustalar hemen motor yapalım, 10k borcun olur gibi düşüncedeler
    Coğrafya kaderdir

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yokuşu kompresyonda indikten sonra gaza basıldığında gelen yağ dumanı supap lastiklerinden kaynaklanıyor.

Siz yokuşu gaz vermeden inerken araç ateşleme yapmıyor, bu esnada lastiklerin kaçırdığı yağ yanma odasına giriyor.Yokuş bittiğinde siz gaza basınca yakıtla beraber, lastiklerden sızan yağ da yandığı için araç duman atıyor.

ercan26esk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    leak down testini ben yapan hiç görmedim şahit olan var mı yapılırken ???

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı ercan26esk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ben tork anahtarı, DMM, gas analyzer, loctite, refraktometre vs kullanan görmedim, ama kullanmak lazım işte...

I-HANN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ercan26esk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayhan Yildirim - Ayhan Yildirim hat ein neues Foto... | Facebook yılladır kullanııyorum leak testı zahmetli olduğu için kompresör testi ne bakıyolar, leak testi genelde arıza bulmak için kullanıyoruz.
    “Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler