User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: İnfİnİtİ İ30 motor yÜkÜ rolantİde %100. Neden?

berdoz76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

İnfİnİtİ İ30 motor yÜkÜ rolantİde %100. Neden?

Arkadaşlar selam. Araç İnfiniti İ30 1996 model 3000cc v6. 193 hp 280 tork. Performans fİltre ve kat İptal. Maxi scan obd cihazı İle canlı motor verilerini okuduğumda rolantide load_pct (%) 100 değer verİyor. Araçta ariza lambası yanmıyor. Saklı arıza koduda yok. Çekiştete sıkıntı yok. Sebebini bir türlü bulamadım. Motor yükü %100 olduğundan beyne gaz kelebeğİ açık fazla yakıt gönder diye komut gidiyor.
    Acaba maf sensörü yaşlanmayamı başladı. Rolantide 1b/min0.556 değeri veriyor.

Başka marka araçlarda yaptığım kontrollerde rolantide ve gaz verilince değerler olması gerektiği gibi.
    Bilen ve tecrübe eden arkadaşların yardımını bekliyorum.
    Konu berdoz76 tarafından (12-12-2017 Saat 13:54 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    MAF değeriniz normalden biraz yüksek gibi, kg/h'a çevirdiğinizde 15kg/h gibi bir değer çıkıyor. Benim kullandığım ML320'de (3200 motor) bu değerin 12 kg/h olması normal kabul ediliyor. Buradan yola çıkarsanız; hafif gaza basılıyormuş gibi bir sonuç çıkabilir. Aracınızın tam yapısını bilmiyorum ancak, bu durumda rölantide gaz teli ayarına bakılabilir biraz gergin olabilir ya da gaz kelebeği gerçekten açık kalıyordur. Gaz kelebeği açısını görebiliyorsanız ona da bakabilirsiniz. %2 civarında bir değer sanırım normal kabul edilebilir. Yanılıyorsam bilen arkadaşlar düzeltebilirler.
    Var ise MAP(Manifold Absolute Pressure) sensörünü de kontrol edebilirsiniz, yük değeri emme verileri ile doğrudan ilgili anladığım kadarıyla.
    Sorununuz motor yükünden farklı bir sorun sanırım. MAF, MAP, Gaz kelebeği açısı, STFT ve LTFT değerleri ile O2 değerlerini paylaşabilirseniz oradan bir yorum daha sağlıklı olabilir.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    OBD cihazları ile okunan değerlerde bazen offset olabiliyor. Misal Peugeot'larda çoğu zaman motorsuyu sıcaklığı ile OBD değeri arasında sabit 20 küsür bir fark oluyordu.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Lotus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    MAF değeriniz normalden biraz yüksek gibi, kg/h'a çevirdiğinizde 15kg/h gibi bir değer çıkıyor. Benim kullandığım ML320'de (3200 motor) bu değerin 12 kg/h olması normal kabul ediliyor. Buradan yola çıkarsanız; hafif gaza basılıyormuş gibi bir sonuç çıkabilir. Aracınızın tam yapısını bilmiyorum ancak, bu durumda rölantide gaz teli ayarına bakılabilir biraz gergin olabilir ya da gaz kelebeği gerçekten açık kalıyordur. Gaz kelebeği açısını görebiliyorsanız ona da bakabilirsiniz. %2 civarında bir değer sanırım normal kabul edilebilir. Yanılıyorsam bilen arkadaşlar düzeltebilirler.
    Var ise MAP(Manifold Absolute Pressure) sensörünü de kontrol edebilirsiniz, yük değeri emme verileri ile doğrudan ilgili anladığım kadarıyla.
    Sorununuz motor yükünden farklı bir sorun sanırım. MAF, MAP, Gaz kelebeği açısı, STFT ve LTFT değerleri ile O2 değerlerini paylaşabilirseniz oradan bir yorum daha sağlıklı olabilir.
    Maf 0.544 IAT 111 TP 0
    O2B1S1 0.760. O2B1S2. 0.260. O2B2S1 0.750
    SHRTFT1. -7. LONGFT1. 9.4. SHRTFT2. -1.6. LONGFT2 6.3 RPM 750 SABİT SPARKADV 9

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    OBD cihazları ile okunan değerlerde bazen offset olabiliyor. Misal Peugeot'larda çoğu zaman motorsuyu sıcaklığı ile OBD değeri arasında sabit 20 küsür bir fark oluyordu.
    MaxiScan 509 OBD cihazı birçok aracı kontrol ettim ve sorunlarını teşhis ettim cihazdan çok verimli sonuçlar aldım başka araçların motor yükleri normal Aralıkta aynı zamanda grafiksel olarak da değerleri görebiliyorum cihazın gaz pedalına basınca verdiği canlı verilerde 0.5 saniye belki gecikme var cihaz zaten Infinity aracı tanıyor ve görüyor
    Konu berdoz76 tarafından (14-12-2017 Saat 08:12 ) değiştirilmiştir.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende kendi testlerimi paylasayım belki fikir verir.
    araç 1.6crdi
    dip gazda kesinlikle %100 olmuyordu.%95 te kalıyordu.aracım fabrikasyon 195km/h da sınırlı.bu hızlara ulaşınca load %75lere düşüyordu.egr. iptalinden sonra dip gazım %100 oldu.zaten hız sınırlayıcıda yazılımla iptal.

geçen günlerde emme-cooler-araboruları söktürüp temizlettim.sıcak motorda rolantide %35+- olan load,şuan %25+- lerde.tabi maf ta 7-7,5 lardan şuan %11-11.5 gibi.aracın sesi bile değişti.

şu pedal kitlerininden takınca load coşuyor (%55-60)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı berdoz76 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maf 0.544 IAT 111 TP 0
    O2B1S1 0.760. O2B1S2. 0.260. O2B2S1 0.750
    SHRTFT1. -7. LONGFT1. 9.4. SHRTFT2. -1.6. LONGFT2 6.3 RPM 750 SABİT SPARKADV 9
    Bu değerlerde pek bir sorun göremedim.
    IAT 111 iken motor sıcaklığı ve dış sıcaklık kaç derece idi? Aralarında -+10 derece olması normal gibi.
    STFT ve LTFT'ler birbirini dengelemişler. LTFT'nin 10'dan fazla olması sorun olabileceğini gösterir. 1.Bankta (genellikle yolcu tarafı) bu değere yakın ama sorunlu diyemem. Yine de vakum kaçağı var mı, kablolar yerinde mi diye kontrolde fayda var.
    Oksijen sensör değerlerini canlı izlediğinizde 0-1 arasında gidip geliyordur sanırım.
    Aracı kullanırken gaz verdiğinizde ya da dipgazda, MAF değerlerinde kesinti oluyor mu, kesilmeden yükseliyor mu, benzer şekilde TP değerinde kesinti oluyor mu, normal yükseliyor mu %100'e kadar.
    Konu Lotus tarafından (14-12-2017 Saat 09:44 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende kendi testlerimi paylasayım belki fikir verir.
    araç 1.6crdi
    dip gazda kesinlikle %100 olmuyordu.%95 te kalıyordu.aracım fabrikasyon 195km/h da sınırlı.bu hızlara ulaşınca load %75lere düşüyordu.egr. iptalinden sonra dip gazım %100 oldu.zaten hız sınırlayıcıda yazılımla iptal.

geçen günlerde emme-cooler-araboruları söktürüp temizlettim.sıcak motorda rolantide %35+- olan load,şuan %25+- lerde.tabi maf ta 7-7,5 lardan şuan %11-11.5 gibi.aracın sesi bile değişti.

şu pedal kitlerininden takınca load coşuyor (%55-60)
    Sizin rolantideki load değeriniz %35 olması gereken. Zaten dip gazda %96 larda son bulması gerekli.
    Yalnız pedabox takılınca verdiğiniz değer bana ilginç geldi. Pedalbox sistemine ecuya 3 farklı mod şeklinde gaza basılıyor gibi sinyal gönderiyor. Yani özetle motor yükünü yüksek gösteriyor.Ecu motor yüküne göre yakıtı artırıyor. Benim araç zaten gaza basınca roketliyor. Gidişattan yana sıkıntı yok. Maksat araçta yakıt ekonomisi sağlamak. Çünkü beyne her zaman wot dip gaz sinyali gidiyor.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    emme cooler temizlik sonrası load düştü maf yükseldi.bana mantıklı geldi.
    egr iptali ve yazılım sonrası load dip gazda %100 oluyor.
    pedalbox u anlık denedik,kullanmadım bile diyebilirim.sıcak motor rolantide load %50lerdeydi.

daha öncek 1.1crdi aracımda buna benzer veriler vardı.yazılımsız kat.-egr.iptalde load gene %100dü.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler