User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
31 sonuçtan 20 ile 31 arası

Konu: Şanzuman yağı ve motor yağı hakkında

TechTurkey Oz` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yağda yanıyor sıcaklık 90 100 lere çıkıyor doğal olarak yağ zamanla olan işlemine yanarak hafif kararak dewam ediyor beliri süre sonra değiştirmeyince yağlama özelliğini kaybediyor
    www.drecu.com
    Ne Büyüktür Emeğe Saygı Duyan İnsan...!!!

zafer_0403 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim mantığıma görede yazılanlarıda okudum. Eğer motor yağının belli bir kilometresi ve süresi var ise aynı mantık şanzuman için de geçerlidir diye düşünüyorum ozaman motor yağınıda hiç değiştirmeyelim eksiliyosa üzerine ilave yapalım okuduklarıma göre hafta sonu şanzuman yağını değiştiricem. Bazı formlarda şanzuman yağım değiştirdim şamur gibi aktı dedi vites geçişleri ve ufak cartlamalar kayboldu yazıyorlar.

Alican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yerinde bir konu oldu bende geçen ay şanzuman yağını değiştirdim sabahları vites geçişlerinde sıkıntı yaşamaya başladım sanırsam yağ biraz kalın geldi.Motor ısınınca herhangi bir sıkıntı olmuyor. Aracın yağınıda bende senin gibi hafta sonları kullandığım için yılda bir kere değiştiriyorum ortalama haftada 300km yol yapmaktayım. Bildiğin bir yer yoksa eğer Turbo Zone Aydını tavsiye ederim

fsunnetci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bak zafer kardeşim manuel bir araçta şanzuman yağı değiştirmek tamamen arz talep meselesidir.Yani servise giderde ben yağımı değiştircem dersen adamlar hayır demezler.çünkü yaptığın şey arabana zarar vermez ama yarar'da sağlamaz.Neutr yani.Yok vites geçişleri rahatladı şöyle oldu böyle oldu diyenlere pek kulak asma onların daha farklı bir sorunları olabilir ondan dolayı sana o tarz bir şey söylemişlerdir.Mercedes gibi bir firma eğer manuel şanzumanında yağ değişimini gerek görmüyorsa eğer sokaktaki insanın istemesi pek birşey değiştirmez anlatabiliyormuyum..Eğer yağ eksik ise tamamlanır ama değişim 200Bin Km öncesi pek olmuyor ama isteyen değiştirir tmmen kullanıcı ile alakalı bir durum..Otomatik şanzuman araçların çalışma prensibi manuel şanzumanlar ile farklı olduğundan otomatik ve triptronic şanzumanlarda yağ değişimi mecburidir en geç 100bin km sonra yağ değişmesi lzm yoksa basınç düşüklüğünden araç geç vites doldurmaya başlıyacaktır ve rampalarda kalkışlarda araç kavrama sorunu yaşatacağından yağ değişimi gereklidir. Ama şunuda bilmeni isterim ben ilk defa sizden duydum 10-40 Yarı sentetik Magnatec yağın şanzumana konulduğunu bunuda belirtmek isterim..sakın ola öyle bir hata yapayım demeyin orjinal fabrikasyon yağı çok daha makbuldur bence

plekumat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biraz alakasız olacak ama;
    Bir bilen vardır belki
    C2 1.6i Sensodrive'nin şanzıman yağı seviyesine nerden bakabilirim??
    (5 ileri Manuel şanzıman bloğu + Debriyaj aktüatörü)
    Astra CDTi

Alıntı DrNoyan Nickli Üyeden Alıntı
    Your car is actually a kind of bumblebee my friend They'r both GM

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fsunnetci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bak zafer kardeşim manuel bir araçta şanzuman yağı değiştirmek tamamen arz talep meselesidir.Yani servise giderde ben yağımı değiştircem dersen adamlar hayır demezler.çünkü yaptığın şey arabana zarar vermez ama yarar'da sağlamaz.Neutr yani.Yok vites geçişleri rahatladı şöyle oldu böyle oldu diyenlere pek kulak asma onların daha farklı bir sorunları olabilir ondan dolayı sana o tarz bir şey söylemişlerdir.Mercedes gibi bir firma eğer manuel şanzumanında yağ değişimini gerek görmüyorsa eğer sokaktaki insanın istemesi pek birşey değiştirmez anlatabiliyormuyum..Eğer yağ eksik ise tamamlanır ama değişim 200Bin Km öncesi pek olmuyor ama isteyen değiştirir tmmen kullanıcı ile alakalı bir durum..Otomatik şanzuman araçların çalışma prensibi manuel şanzumanlar ile farklı olduğundan otomatik ve triptronic şanzumanlarda yağ değişimi mecburidir en geç 100bin km sonra yağ değişmesi lzm yoksa basınç düşüklüğünden araç geç vites doldurmaya başlıyacaktır ve rampalarda kalkışlarda araç kavrama sorunu yaşatacağından yağ değişimi gereklidir. Ama şunuda bilmeni isterim ben ilk defa sizden duydum 10-40 Yarı sentetik Magnatec yağın şanzumana konulduğunu bunuda belirtmek isterim..sakın ola öyle bir hata yapayım demeyin orjinal fabrikasyon yağı çok daha makbuldur bence
    yetkili servislerden ve fabrikalardan daha iyi biliyorsunuz ve bunu savunuyorsunuz ne diyebilirimki

orcuns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    pekı sole bır sey sorayım motor yagının 2000 kmde sıyah olması motorun saglıksız oldugu anlamınamı gelıyor?

yoksa 2000 km boyunca gazlanan makınanın ıcındekı yagın bu sekılde sıyahlasması normalmıdır?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı orcuns Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pekı sole bır sey sorayım motor yagının 2000 kmde sıyah olması motorun saglıksız oldugu anlamınamı gelıyor?

yoksa 2000 km boyunca gazlanan makınanın ıcındekı yagın bu sekılde sıyahlasması normalmıdır?
    normal abı yağın renginin değişmesi müğüm olan akışkanlığı

Frid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mercedes gibi bir firma eğer manuel şanzumanında yağ değişimini gerek görmüyorsa eğer sokaktaki insanın istemesi pek birşey değiştirmez anlatabiliyormuyum.

hiç bir bilgim yok direk bodoslama dalıyorum konuya

1. olarak mercedes kaliteli ve yükset fiyatlı bir marka kullanılan malzeme kaliteside buna göre degişir degil mi ?

2. olarak şanzıman hareketli dişlilerden oluşan bir makine sistemi degil midir ve sürtünmeler meydana gelmemektemidir ? sürtünmeler ısı meydana getirmezmi ? şanzıman yagı bu sürtünme sonu sıcaklıklarını ve sürtünme sonu oluşan talaşları temizlemez mi ?
    Soyadımın ilk iki harfi kişiliğim kadar ÖZ

zafer_0403 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    baştan sona okudum komple sadece 10 - 40 kafamı kurcaladı şanzuma yağı okadar incemi birazdaha kalın olduğunu düşünüyorum. Hafta sonu aracımın şanzuman yağını değiştirmeden araştırayım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Frid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hiç bir bilgim yok direk bodoslama dalıyorum konuya

1. olarak mercedes kaliteli ve yükset fiyatlı bir marka kullanılan malzeme kaliteside buna göre degişir degil mi ?

2. olarak şanzıman hareketli dişlilerden oluşan bir makine sistemi degil midir ve sürtünmeler meydana gelmemektemidir ? sürtünmeler ısı meydana getirmezmi ? şanzıman yagı bu sürtünme sonu sıcaklıklarını ve sürtünme sonu oluşan talaşları temizlemez mi ?
    Şanzuman hareketli dişlilerden oluşan bir sistemdir evet doğru ve de sürtünmede vardır evet buda doğru ama hava ve benzin olamadığı için ne yanma oluyor ne de kurum o yüzden yağ temiz kalıyor.yani sakın ola motor ile şanzumanın çalışma prensibini bir tutmayın çok farklılar.Her iki kompenant'da sürtünme var diye aynı olaylar cereyan etmiyor yani.motor içi yağ ısı sıcaklığı ile şanzuman yağı ısı dereceleri çok farklı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı zafer_0403 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    baştan sona okudum komple sadece 10 - 40 kafamı kurcaladı şanzuma yağı okadar incemi birazdaha kalın olduğunu düşünüyorum. Hafta sonu aracımın şanzuman yağını değiştirmeden araştırayım
    Şanzuman yağı 10*40 Magnatec'den daha inceden ziyade daha sentetik ve koruyucu maddeler daha farklı yapıda.Sen dediğim gibi değiştirmeyi kafaya koydu isen değiştir tabiki zararı olmaz sonuçta.zaten aracın Civic Si ve bu modelde'ki araç en az 250Bin devirmiştir ve değiştirirsen faydalı olabilir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)