User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
44 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Injector response time???

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Injector response time???

Aracımda kullanacak oldugum bosch 0280150450 kodlu high imp enjektorler için response time ögrenemedim. Aem fic te bu seilde bir alan var. buraya hangi değeri girmemiz lazım?

bosch mail attıgımda da

"Bu enjektörlerin rolantide püskürtme süreleri 2,5-4,5 ms dir."

şeklinde cvp geldi ama bu asıl gerekli olan bilgi değil sanırım. Ustalardan yardım lütfen

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bosch daha ne sorduğunu anlamamış

ama şöyle bir not düşersen sorduğun kişiye, anlayabilir
    * enjektör tam kapalı olduğu konumdan, tam açık olduğu konuma kadar geçen zaman.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla Hakan abi direk su kodlu enjektorun response time ı nedir dedim. gelen cevap bu sekildeydi. Dediğin şekilde tekrar yazayım. teşekkürler...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bosch gibi bir firmadan gelen cvp maili

Merhaba

Maalesef elimizde böyle bir bilgi yok.

Saygılarımla / Mit freundlichen Grüßen / Best regards

şaka gibi.

Bunu öğrenmenin başka yolu var mıdır?

Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı punto_multijet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bosch gibi bir firmadan gelen cvp maili

Merhaba

Maalesef elimizde böyle bir bilgi yok.

Saygılarımla / Mit freundlichen Grüßen / Best regards

şaka gibi.

Bunu öğrenmenin başka yolu var mıdır?
    aynı şeyi bende sormuştum. hatta tr bosch car dan teknik müdüre kadar ulaştım aldığım cvp aynen bu konuda bilgimiz yok şeklinde oldu.
    MagicPerformance
    MegaSquirt Engine Management Systems Technician

Ne kingler gördük güle güle öldük...

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    boschun diğer enjektörlerine baktığmda efektif genelde çalışma basınçlarında 5 6.5ms civarında gerçek 9-10msleri bulabiliyor ecu hemen hemen 2 ms civar etkiliyor 100hzlik bir ecu ile Hakan abi daha iyi açıklar sanırım
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hiç kasma o konuda bence. Ben epey debelendim ama FIC ile IRT ı %100 doğru ayarlamanın bir yolu yok. O şapşalların forumunda flana benim o konuda yazdığım mesajlar var. İstersen önce bir onları oku.
    injector response time
    Hatta şu mesajda bunun hiçbir zaman doğru olarak set edilemeyeceğini nedeni ile açıklamışım.
    Injector response time

İkinci mesajdaki formulleri adamların firmware ini decomile ettikten sonra bulabilmiştim. %100 doğru o formuller.

O şapşallar enjektör zamanını iş olsun diye koymuşlar kanımca. Çünkü eğer doğru şekilde hesaplamak isteseler hem eski enjektörün hemde yeni enjektörün response time ının girilmesi lazımdı.
    Hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır. / Bayezid i Bistami

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı senna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    boschun diğer enjektörlerine baktığmda efektif genelde çalışma basınçlarında 5 6.5ms civarında gerçek 9-10msleri bulabiliyor ecu hemen hemen 2 ms civar etkiliyor 100hzlik bir ecu ile Hakan abi daha iyi açıklar sanırım
    Anlamadım. Nedir bu süreler? Toplam enjeksiyon süresimi yoksa açılma zamanımı? Açılma zamanının bu değerlere yakın birşey olmasının bile imkanı yok.

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı merruse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlamadım. Nedir bu süreler? Toplam enjeksiyon süresimi yoksa açılma zamanımı? Açılma zamanının bu değerlere yakın birşey olmasının bile imkanı yok.

abi tam kapalıyken tam açık konuma geçme süresi işte kaç voltta kaç bar altında çalışıyorsa
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yok imkansız o değerler. En babası 2 ms falan. Zaten onun üzerindekilere enjektör değil valf deniyor.
    Basınca, devire falan bağlı değil açılma zamanı. Voltaja göre değişiyor. Bir enjektörün 12V taki açılma zamanı ile 13.8V taki açılma zamanı aynı değil. Onun için battery correction yapılıyor zaten.

O yazdıkların muhtemelen toplam enjeksiyon süresidir. Üst devirlerde 16 ms ye kadar çıkabilir. %100 duty falan kullanırsan falan..

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı merruse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok imkansız o değerler. En babası 2 ms falan. Zaten onun üzerindekilere enjektör değil valf deniyor.
    Basınca, devire falan bağlı değil açılma zamanı. Voltaja göre değişiyor. Bir enjektörün 12V taki açılma zamanı ile 13.8V taki açılma zamanı aynı değil. Onun için battery correction yapılıyor zaten.

O yazdıkların muhtemelen toplam enjeksiyon süresidir. Üst devirlerde 16 ms ye kadar çıkabilir. %100 duty falan kullanırsan falan..

tabi tabi %95 duty cycleda toplam enjeksiyon süresi demek daha mantıklı dediğin doğru benim anlatmam farklı oldu
    körler sağırlar

utkuselamoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    orijnal leri için 800 us rc precision high impedance olanarı için 1000 us ama tam çalışmıyor olaiblir başka bug lar gibi. o yüzden hiç o ayara ellemeden normal bağalyıp devam etmekte fayda var. çok şart değil haritadan değiştirebilirsin
    utku selamoğlu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 yerine 1 girsen ne olur ki?

zaten hedef afr yi tutturmak için açık kalma süresi ile oynanıyor?1ms daha fazla açık kalır dengelenmiş olur?

doğrumu?

ayrıca çok lazım ise skop ile hangi voltajda kaç ms de açılıp kapandıkları gözlemlenebilir sanırım?
    MagicPerformance

TechTurkey Oz` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Enjektor Geçikme zamanı diyede geçer biliyorsunuz bu

Murat ın söylediği duty Milisaniye açıkkalma süresi aklımdakaldığı kadarıyla 18 milisaniye %100 lere gelmesi lazım benim bbaşıma geldi %100 çok çalıştırığında ısınıp kitleniyor mlesef aşırı işeme soncunda kol çıkarabiliyorsun yada değişik şeyler başına gelebiliyor

Response time sudur enjektore verilen emirin Nekadar geç cevaplantığı aslında biraz uğraşmayı sewen insan sunu su şekilde yapabilir gaz pedalı reponse u en iyi hangi şekilde cvp veriyorsa o kalmalıdır benim görüşümcE, ama diğer ayarlar yapıldıktan sonra tabiki

Cpu gibi düşünün Dbw ile telli kelebek gibi düşünedebilriiz

Lag time i geç girersek fakir az erken girersek zenginleşir arabamız

Boschların genelde 14 volttaki değerleri 330 ile 400 arasında değişir (ms) cinsinden
    www.drecu.com
    Ne Büyüktür Emeğe Saygı Duyan İnsan...!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oz` Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Murat ın söylediği duty Milisaniye açıkkalma süresi aklımdakaldığı kadarıyla 18 milisaniye %100 lere gelmesi lazım benim bbaşıma geldi %100 çok çalıştırığında ısınıp kitleniyor mlesef aşırı işeme soncunda kol çıkarabiliyorsun yada değişik şeyler başına gelebiliyor

Response time sudur enjektore verilen emirin Nekadar geç cevaplantığı aslında biraz uğraşmayı sewen insan sunu su şekilde yapabilir gaz pedalı reponse u en iyi hangi şekilde cvp veriyorsa o kalmalıdır benim görüşümcE, ama diğer ayarlar yapıldıktan sonra tabiki

Boschların genelde 14 volttaki değerleri 330 ile 400 arasında değişir (ms) cinsinden
    Ustadan beklenen cvp.

Teşekkürler...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oz` Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

e peki diyelim 400ms olan enjektöre 100ms girsen sonuç ne olur?
    MagicPerformance

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ama yanlış cevap..
    Herşeyden önce öyle bir milisaniye giremezsin. mikrosaniye olacak o değerler. FIC ta girerken 0.4 falan girmen lazım.
    Boschların geneli 0.8-0.9 ms civarında. Eğer olay genelleme ise.
    Bak aşağıdaki resimde PWM in neye benzediği ve nelerden oluştuğunun genel teorisi var. Dalga formu %100 böyle olmasada buna çok çok yakın. Eskiden birebir bununla aynıydı. Yeni euro4-5 araçlarda falan önce kısa süreli bir ön enjeksiyon yapılıp sonra bir daha enjeksiyon yapılıyor falan filan. Neyse o başka konu sonuçta.

%100 duty de 18 ms gibi bir genellemede yapamazsın. O timer a göre değişir. 1000 devirdeki 100% duty ile 6000 devirdeki %100 duty aynı şey değil. Ayrıca normal şartlarda hiçbir enjektörün %85 in üzernde bir duty ile işemesi istenmez. Bunun nedeni max yük durumunda bile yukarıda gördüğünüz açılma ve kapanma zamanlarına pay bırakabilmektir.

@ murat
    400 us yerine 100 us girersen ECU nun yarattığı PWM in süresi normalden kısa kalır ve fakir çalışır alet. Ama FIC değilde ms için konuşursak eğer araban çalışmayabilir bile. Onu ayarlamanın yolu basit. Arabayı önce atmasyon bir enjektör açılma zamanı ile çalıştırıyorsun. Atıyorum 1 ms gibi. Orada AFR correction u kapatıp ısınmış motorda AFR nin sabit olduğunu gör. Ondna sonra aleti semisequantialden full seq e geçir. Eğer AFR de değişme oluyorsa bil ki açılma zamanın yanlış. Eğer zenginleşiyorsa AFR IOT yi düşür, fakire kaçıyorsa IOT yi yükselt. Her iki tip enjeksiyonda da AFR değişmeyecek hale gelene kadar ayarla. Ondan sonra da Battery correction a geçeceksin zaten..

Enjektörün 12V taki açılma zamanı ile 14 V taki açılma zamanı aynı değil. Standalone takarken bunu da dikkate almak lazım..

Hissiyata dayalı bir ölçüm benim için doğru bir kriter değil. Önemli olan fizik kuraları. Araştırın, illaki bulursunuz enjektörün resmi datalarını. Antiri kuntiri birşey olmadığı sürece çok sorun değil. He bulmak biraz zaman alıyor. Epey bi google taraması lazım.

--..-.----.-..

TechTurkey Oz` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet gen tartışıcaz belliki 18 ms 5000 devirde benim için %100 dür Deildir dedim kilitlendi enjektor bende senin gibi düşündüm amaolmadı hani fizik kuralı ben kesinlikle Yasadıoğımı söyledim kurallar içinde olsaydı çıkmaması lazımdı okulun

ayrıyetten FİCte Gerci sen fic gurusu oldun ama bize laf sölemek gerekmez buyrun deneyelim nekadar değiştiricek

senin söylediğin IRT ve ICT bunlarda Lag time dır benim gözümde açılıp KAPANmadaki geçen süre yanlışmıyım ?

Buyrun bunlarda Bazı boshların lagtime Lazı 3 barda.

Tr de bulabiliceklerin bukadar düşük olamaz

Bosch 036 3 bar         
    Voltaj 6789101112131415
    Değer 14001100840700580480380320260200

Bosch 945 3bar          
    06789101112131415
    02200180014801200900740580460340260

Bosch 803 3bar         
    Volt 6789101112131415
    Deger 2200180014801200900740580460340260

Bosch 363 3bar         
    voltaj 6789101112131415
    Deger 1200900720620540480420380340300

Bosch 911 3bar          
    Voltaj 6789101112131415
    deger 2200180014801200900740580460340260

Injector "lag" time is the time it takes for an injector to open (OT) form the time it has been energized until it is fully open. There is also a close time that you do not hear about very often (CT). Some engine managment systems require you to enter this time and refer to it as injector lag, latency, delay or other terms.
    www.drecu.com
    Ne Büyüktür Emeğe Saygı Duyan İnsan...!!!

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mS ile Us birimleri karıştı

sn:saniye
    ms:milisaniye
    us:microsaniye

1ms = 1000us eder
    1saniye = 1000 ms eder

söz konusu olan "ilk açılma süresi" us cinsinden veya 0.1ms gibi değerlerde olması lazım.

300-400 gibi değerler us olmalı
    300us = 0.3ms dir.

ayrıca
    4 zamanlı bir motorda bir enjektörün fiziksel olarak maximum açık kalabilme süresi 20ms dir .

onun bir hesabı falanda var
    17ms pek geçilmek istenmez çünkü o değer %85-%90 dutylere falan denk geliyor

kafası karışanlar için :
    iki farklı süreden bahsediyoruz .

1- enjektör işeme zamanı
    bu enjektörün ne kadar açık kalması demek .
    rölantide 2ms - 4 ms civarlarında falan kabaca
    tam gazda 17-18 ms civarlarında kabaca

2- birde delay time, lag time, response time olayı var
    hepsi aynı şey
    enjektöre sinyal geldikten NE KADAR SÜRE SONRA, o enjektör tam açık pozisyonuna geliyor ?

işte o da enjektöre göre değişiyor,
    kimi 0.4ms ,kimi 0.85ms , kimi 0.33 ms
    0.4ms = 400us
    0.85ms=850us
    0.33ms=330us

sanırım olay dahada netleşti.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)