User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
49 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: vti'de kompresyon değeri ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Vts_Power Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gökhanoluk un verdiği bilgideki gibi min 9,5 bar 135 psi olması gereken 140 psi falan çok iyi vti için

abı benım satoda olcturdugumde de 185 cıktı ona ne dıyecezvar bı garıplık yaw

facia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki kompresyonun birimi ne?
    Everyday I ** Çapulling!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    la olm bı bole 9 lu 10 olan var bırde ıste 150 200 dıe gıden var artık bılemeyecem bırımını...santıgarat olacak halı yok basınc dır...kpa olabılır...

Vts_Power - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    olsa olsa inch dir o
    RACE WERKS

TechTurkey
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı facia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla bilmiyorumda 180 psi normal değerse fabrika 135 min. diye kataloğa yazmaz aradaki far cok fazla... O kadar tolerans olmaz ... olmamalı
    ilk basta ben de senin gibi dusunuyordum bu kadar fark olmamalı diye ama katalogda diyorki silindirler arasında max 28psi fark olmalı simdi bi silindir min degerde olsa 135 digeri 163psi olsa demekki bu tolere edilebilir bir fark o yuzden fabrika cıkısı olarakda 180 civarı olması bu acıdan bakınca mantıklı geldi.
    A programmer is an organism that turns coffee and pizza into software

www.drecu.com

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GökhanOluk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk basta ben de senin gibi dusunuyordum bu kadar fark olmamalı diye ama katalogda diyorki silindirler arasında max 28psi fark olmalı simdi bi silindir min degerde olsa 135 digeri 163psi olsa demekki bu tolere edilebilir bir fark o yuzden fabrika cıkısı olarakda 180 civarı olması bu acıdan bakınca mantıklı geldi.
    Ama sen o 2 silindir arasındaki farktan bahsediyosun onda hem fikiriz ben genel olarak konusuyorum . yani herhangi bir silindir min 135 olabilir diyor ve aradaki farkada 28psi tolere edilebilir diyor ama ben fabrikadan bu arabayı 190psi da cıkarıyorum diyorsa 135 ile 190 psi arasındaki fark cok fazla

...... Sefa_vts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    190 ile almak yerine max değeregöre alsan da bişi değişmez,sonuçta o değeri dediğiniz gibi tolare edebiliyormuş? minimuma göre fazlayken maximuma göre normal bence.. 163 ile 190 arasındaki değer normal değil mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim kafam karıştı konuya tam hakim birisi bi annatsın rahatlayalım bana halen 12.5bar stock vti sıkıştırması için yüksek geliyo

TechTurkey
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    vallahi ben service manuelin yalancısıyım birde orda neden ilk değeri göstermemişler onuda anlamadım.

www.drecu.com

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı facia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim kafam karıştı konuya tam hakim birisi bi annatsın rahatlayalım bana halen 12.5bar stock vti sıkıştırması için yüksek geliyo

yüksek diil normal

Gökhan Oluk'un dediğii değerler doğru service manual sonuçta fakat ölçümün doğru yapılması lazım, şartların yerine getirilmesi gerekli yoksa farklı sonuçların çıkması normal

135 psi falan bi atmosferik motor için çok düşük değerler 160psi da öyle sorun işareti olabilir 156 yaklaşık 8:5:1 sıkıştırmaya denk gelir buradan kıyaslayın
    körler sağırlar

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben radar honda-şeref usta'da ölçtürdüm..
    artık elindeki aletin kadran cinsi nedir bilmiyorum..bir daha gittiğimde bakarım..
    gaza da basmadık (çıkacak veriyi ne kadar değiştirir bilmiyorum) sadece bujileri söküp gazsız marşa basıp ölçtük..
    iki silindir 130, iki silindir 135 çıktı..
    bu verilere göre benim arabamın anca kıpırdayabiliyor olması gerek..ama haftasonu otobanda 220-225km/h ile bir ducati996'yı kovaladım...aracım stock sayılır..filtre+headers+kat iptal var..dynoda 167hp verdi...
    bu durumun kompresyonla ne derece alakası var bilmiyorum..çekişin düşük olması gerekmez mi? bu nasıl oluyor? ara hızlanmam mı zayıftır o zaman? o da yok? peki bu kompresyon değeri bilinmezinin sonucu nedir?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı senna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yüksek diil normal

Gökhan Oluk'un dediğii değerler doğru service manual sonuçta fakat ölçümün doğru yapılması lazım, şartların yerine getirilmesi gerekli yoksa farklı sonuçların çıkması normal

135 psi falan bi atmosferik motor için çok düşük değerler 160psi da öyle sorun işareti olabilir 156 yaklaşık 8:5:1 sıkıştırmaya denk gelir buradan kıyaslayın
    tamam ıste budur...

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tünayK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamam ıste budur...

yalnız bu her motor için geçerli bi kıstas değildir örnek olarak verdim ben o değeri burdan bi kıyaslama en azından b16 için yapamayız egzantrik dereceleri liftler falan o yazdığım motora göre baya bi farklı

bi önceki postta belirtmemişim bunu
    körler sağırlar

TechTurkey
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    bu arada sıfır toplanmıs 9:1 sıkıstırmalı b16 kompresyon olcumunde 150 vermiş honda-tech de okudum.

www.drecu.com

TAM35GNY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 8.000rpm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben radar honda-şeref usta'da ölçtürdüm..
    artık elindeki aletin kadran cinsi nedir bilmiyorum..bir daha gittiğimde bakarım..
    gaza da basmadık (çıkacak veriyi ne kadar değiştirir bilmiyorum) sadece bujileri söküp gazsız marşa basıp ölçtük..
    iki silindir 130, iki silindir 135 çıktı..
    bu verilere göre benim arabamın anca kıpırdayabiliyor olması gerek..ama haftasonu otobanda 220-225km/h ile bir ducati996'yı kovaladım...aracım stock sayılır..filtre+headers+kat iptal var..dynoda 167hp verdi...
    bu durumun kompresyonla ne derece alakası var bilmiyorum..çekişin düşük olması gerekmez mi? bu nasıl oluyor? ara hızlanmam mı zayıftır o zaman? o da yok? peki bu kompresyon değeri bilinmezinin sonucu nedir?
    dynoda 167 hp de iimiş..

SertacTDemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tünayK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    koray o hesaplar daha farklı oluyor herhalde yani 185=12.76 ya bız aracın sıkıstırması 12.76cr dır dersek benım ucmam lazım...
    hehee ucuyon zaten tutuu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ya arkadaşlar açıkcası biraz şaşırdım, ya ben çok yanlış biliyorum yada sizin yazdığınız garip,, benim bildiğim kadarıyla
    sıkıştırma oranı 10.6:1 dediğiniz veya 9:1 dediğiniz silindirin içindeki hacmin piston en üst ve alt noktadaykenki oranları,,
    yani koraycım sizin tünayla sıkıştırma oranlarınız aynı,(eğer kapaktan alınma fln yok ve aynı parçalarsa) bunu ölçmek içinde motoru açmak gerekir kanımca..
    ölçüm yaptıgımız kompresyon testi cihazlarına gelince, motorun kompresyonunu psi veya bar cinsinden bize ölçen bir cihaz, bu kompresyona etki eden; pistonlar segmanlar subaplar yağlı iticiler vs... burdan aldığımız değerlerde bize motorun durumu hakkında bilgi vermiş oluyor. birkaç yöntemle hatta motordaki sorunun nerde oldugunu tahmin edebiliyorduk yanılmıyosam..
    ayrıca bu cihazların hepsi birbirinden farklı ölçüm yapıyor,, yani benim şu çıktı benim bu çıktı demek yanlış olur aynı yerde bi ölçüm yapmak lazım
    sonuç olarak kompresyon ölçtürürken aldığınız atıyorum 11 bar (161psi) sıkıştırma oranı olarak 11:1 değil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Istilldo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya arkadaşlar açıkcası biraz şaşırdım, ya ben çok yanlış biliyorum yada sizin yazdığınız garip,, benim bildiğim kadarıyla
    sıkıştırma oranı 10.6:1 dediğiniz veya 9:1 dediğiniz silindirin içindeki hacmin piston en üst ve alt noktadaykenki oranları,,
    yani koraycım sizin tünayla sıkıştırma oranlarınız aynı,(eğer kapaktan alınma fln yok ve aynı parçalarsa) bunu ölçmek içinde motoru açmak gerekir kanımca..
    ölçüm yaptıgımız kompresyon testi cihazlarına gelince, motorun kompresyonunu psi veya bar cinsinden bize ölçen bir cihaz, bu kompresyona etki eden; pistonlar segmanlar subaplar yağlı iticiler vs... burdan aldığımız değerlerde bize motorun durumu hakkında bilgi vermiş oluyor. birkaç yöntemle hatta motordaki sorunun nerde oldugunu tahmin edebiliyorduk yanılmıyosam..
    ayrıca bu cihazların hepsi birbirinden farklı ölçüm yapıyor,, yani benim şu çıktı benim bu çıktı demek yanlış olur aynı yerde bi ölçüm yapmak lazım
    sonuç olarak kompresyon ölçtürürken aldığınız atıyorum 11 bar (161psi) sıkıştırma oranı olarak 11:1 değil.

+1111111111111

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Istilldo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    su olcen aleti elimize aldıgımızda bi bakalım ortasına ne birimde olcm yapıomus

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)