User Tag List

Sayfa 2/8 İlkİlk 1234 ... SonSon
142 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: 10/60 yağ ?

KMR2-GT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki şöyle sorım 2 haftada 1 max 3 rollıng yapan 9000 dönen onun dısında hep sakın gıden bı type r ıcın uygunmdur 10 60 mobıl 1

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mechanix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Verdiğin değerlerde bir sorun var , piyasadaki çoğu yağ 100 derecede koruma sağlar.Kaldı ki Mobil 1 0W40 oldukça iyi bir yağdır.

Nerden alıntıladın değerleri ?

Bizim driftte gördüğümüz max değer 120 derece , yağ radyötörü olmayan ve önden fazla hava alıp soğutma sağlayamayan araçlar bunlar.O kadar kolay da değil yağ sıcaklığını yükseltmek .

120 derece kaliteli bir motor yağı içinde sorun değil zaten.Motul 300V 15W50 serisi için 180 derece sınırda bir değer değil misal.
    Mobil 1 ESP 0W-40

Mobil 1 Peak Life 5W-50

Mobil 1 Extended Life 10W-60

Ben yazımda 0w-40 100 derece üstünde koruma sağlamaz demedim. Ama yağlama performansı düşer. Bu düşüş diğerlerinde daha yüksek sıcaklık değerlerinde başlarken 0w-40'da 100 dereceden itibaren başlar.

Tabi yukarıda da yazdım, 0w-40 birçok sokak aracı için hemen hemen her şartta koruma sağlar. Ancak burası bir modifiye forumu olduğundan uç örnekleri de vurgulamak gerekir diye düşünüyorum.

kRo_bOy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizin hesabınıza göre kendi kriterlerimi değerlendirdim 0w 40 ile 5w 40 ikisinden biri olmalı dedim ve az önce dikkat ettim mobil de sitesinde benim aracım için 0w 40 öneriyor

Türkiye Mobil | Otomobil Motor Yağları | Mobil ürün seçimi
    bence senin aracına 0-40 çok ince bir yağ boşuna koyma yakar atar yani başka bişey olmaz
    Alıntı psikolojikdeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her sx te bir sorun var benimkindede direksiyonu yanlış yere koymuşlar

Alıntı ukku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turboyla atmosferik sarışınla esmer gibidir..
    Hangisini alsan aklın öbüründe kalır

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki sence ne olmalı ? 5w 50 nasıl ?
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kalın bir yağ olmalı bence turbo duruyor mu üstünde söktün mü
    duruyorsa 10-60 söktüysen ne koyarsan koy ama ince bir yağ koyma

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki sence ne olmalı ? 5w 50 nasıl ?
    Aracın imzandaki kadett sanırım.

Bir ara turbo projen vardı. Yaptın mı bilmiyorum.

Eğer turbo değilse, arabanı öyle aşırı sıkıştırarak da kullanmıyorsan, o zaman o yaştaki bir araç için 10w-40 veya motor aşınmasına göre 15w-40 yeterli olacaktır.

Araban yeni nesil motorlara göre daha erken yağ kirletecektir. Bu durumda daha sık yağ değişimi gerekir. Bu yüzden öyle üst seri yağları kullanmaktansa daha uygun fiyatlı 10w-40 veya 15w-40 yağ kullanıp daha sık değiştirmende fayda var.

Eğer aracın yüklü ise o zaman bu hesapları yeniden yapmamız lazım.

Mobil'in veya castrol'ün yağ seçim robotlarına bakma. Hemen hemen her arabaya 0w-40, 5w-40 çıkarırlar. Her araç için ayrı ayrı değerlendirme yaptıklarını sanmıyorum. Üretici spesifikasyonları bu konuda daha iyi yol gösterici olur.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    15w-40dan ince koyma derim ben

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kRo_bOy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    15w-40dan ince koyma derim ben
    Bir de hazır konu açılmışken yanlış bilinen bir noktaya daha değinmek istiyorum, (senin mesajın örneğinden gidiyorum ama bu genel bir kanı, o yüzden değinmek istedim);

10w-40, 15w-40'dan daha ince bir yağ değildir. Sadece soğuk motorda daha iyi bir koruma sağlar. Sıcak motorda sıcak değerleri eşit olduğundan aynı viskozitededirler. Yani 15w-40 olan ısınmış bir motordaki yağ ile 10w-40 olan ısınmış bir motordaki yağın viskozitesi aynıdır. Bu yüzden 15w-40 ile 10w-40'ı kıyaslarken viskozite açısından tek farkın soğuk akışkanlığı olduğu unutulmamalıdır.

10w-40'ın viskozite aralığı 15w-40'ın viskozite aralığını da içine alır. Ve 15w-40'ın koruma sağladığı aralıkta da düzgün yağlama sağlar. İlaveten soğuk motorda 15w-40'a göre aşınmayı azaltır.

Tabi bir diğer nokta ise 15w-40 yağlar genellikle madeni yağlarken, 10w-40 yağlar genellikle yarı sentetik veya tam sentetik yağlardır. Bu da yağın kalitesi açısından önemlidir.

Yukarıda yazdıklarımı senin mesajın üzerine yazdım ama sana cevap değildir. Konu açılmışken genel bilgilendirme olarak bulunsun bir kenarda.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir de hazır konu açılmışken yanlış bilinen bir noktaya daha değinmek istiyorum, (senin mesajın örneğinden gidiyorum ama bu genel bir kanı, o yüzden değinmek istedim);

10w-40, 15w-40'dan daha ince bir yağ değildir. Sadece soğuk motorda daha iyi bir koruma sağlar. Sıcak motorda sıcak değerleri eşit olduğundan aynı viskozitededirler. Yani 15w-40 olan ısınmış bir motordaki yağ ile 10w-40 olan ısınmış bir motordaki yağın viskozitesi aynıdır. Bu yüzden 15w-40 ile 10w-40'ı kıyaslarken viskozite açısından tek farkın soğuk akışkanlığı olduğu unutulmamalıdır.

10w-40'ın viskozite aralığı 15w-40'ın viskozite aralığını da içine alır. Ve 15w-40'ın koruma sağladığı aralıkta da düzgün yağlama sağlar. İlaveten soğuk motorda 15w-40'a göre aşınmayı azaltır.

Tabi bir diğer nokta ise 15w-40 yağlar genellikle madeni yağlarken, 10w-40 yağlar genellikle yarı sentetik veya tam sentetik yağlardır. Bu da yağın kalitesi açısından önemlidir.

Yukarıda yazdıklarımı senin mesajın üzerine yazdım ama sana cevap değildir. Konu açılmışken genel bilgilendirme olarak bulunsun bir kenarda.
    eyvallah anladımda bu yağ firmaları niye çıkarmışlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alttaki tablodan yağların alt sıcaklık değerlerini görebilirsiniz. Ama üst değerler ayrıntılı verilmemiş.

Alttaki tabloda da özellikle üst değerlerle ilgili fikir edinebilirsiniz.

apsimaty
    Misafir
    Kesin çözüme ancak şu şekilde ulaşırsın 0m42. Arabayı satarsın aynı zamanda da yağ sızıntısınıda satmış olursun. Gayet net.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende arabam için 5w-40 motul mü yoksa 10w-60 a mı geçsem kararsızım valla

0w-40 kullanıyorum çok ısınıyor riskli bence

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı apsimaty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesin çözüme ancak şu şekilde ulaşırsın 0m42. Arabayı satarsın aynı zamanda da yağ sızıntısınıda satmış olursun. Gayet net.
    Senin altima da benzinde tekleme vs. yapıyormuş kendin söyledin.Ne zaman bunun çaresini aramaya başlarsın bende aynısını o zaman dicem sana

o.b.k ve kRo_bOy şu anki yağım 15w 40 o zaman aynen devam edeyim yada 10w 40 tam sentetiğe geçiş yapayım sanırım daha isabetli olur.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

apsimaty
    Misafir
    Senin altima da benzinde tekleme vs. yapıyormuş kendin söyledin.Ne zaman bunun çaresini aramaya başlarsın bende aynısını o zaman dicem sana

o.b.k ve kRo_bOy şu anki yağım 15w 40 o zaman aynen devam edeyim yada 10w 40 tam sentetiğe geçiş yapayım sanırım daha isabetli olur.
    Hacı benim sorunun çaresinide bulmuşum. Swap yapılacak. Sadece biraz zamana ihtiyacım var. Bu arada LPG Power var. Sıfır sorun.

PPR engineering - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Açık söylemek gerekirse 5w-40 veya 0w-40'ın özellikle yüksek sıcaklıklarda, yüksek sıkıştırmalı veya turbo motorlarda performanslı kullanım sırasında yağlama performansının çok da iyi olmadığı görülecektir.

Burada asıl mesele aracın kullanım amacının saptanmasıdır.

Yakıt ekonomisi ve sürekli en iyi yağlama isteniyorsa ve araçta da aşırı bir yükleme sözkonusu değilse 5w-40 veya 0w-40 haliyle iş görür. Ama özellikle peşpeşe rollingler sonrası veya pist kullanımı esnasında bu viskozitedeki bir yağın ömrü ancak bir yarışlık olacaktır.

Mobil1 0w-40'ın 100ºC'deki cSt değeri 13,2 iken
    Mobil1 5w-50'nin 100ºC'deki cSt değeri 17,5 dir.
    Mobil1 10w-60'ın 100ºC'deki cSt değeri 22,7 dir.

Görüldüğü gibi 0w-40 için 100ºC neredeyse sınır değerdir. Biraz motorun sıkıştırılmasıyla 100ºC nin çok rahat üstüne çıkılır. Bu durumda yağ işlevini önemli ölçüde yerine getiremez.

10w-60'da ise motor ısınmasına rağmen yağ halen oldukça yüklü bir direnç uygulamaktadır. Bu da özellikle yakıt ekonomisi için bir dezavantajdır. Ama yağ sıcaklığı genellikle 100ºC üzerinde seyreden motorlarda ihtiyaç duyulabilinir.

5w-50 ise ikisi arasında bir değere sahip. Ama 100ºC'de 17,5 cSt 13,2 cSt'den çok daha kabul edilebilir bir değerdir.

Seçim kullanıcıya kalmış. Tabi ki şartları değerlendirdikten sonra verilecek mantıklı bir kararla...
    değerler banada yanlış geldi açıkcası nereden alıntı???

0w40 ve 5w40 hem performanslı hemde yüksek devirlerde kendini kanıtlamış markalar mevcut...tabiki 500 hp güce sahip olan turbo beslemeli 5w40 önerilmez..ama benim savunduğum 106 gti gibi araçlarda 10w60 aşırı saçma olması savunduğum buydu ama siz 10w60 koyun diyorsanız saygım var tabikide fikrinize
    Zahida, aklına ehl-i hikemin olma hasud, vermeyince sana Ma’bud ne yapsın Mahmud. ( Şinasi )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı JapanTuner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    değerler banada yanlış geldi açıkcası nereden alıntı???

0w40 ve 5w40 hem performanslı hemde yüksek devirlerde kendini kanıtlamış markalar mevcut...tabiki 500 hp güce sahip olan turbo beslemeli 5w40 önerilmez..ama benim savunduğum 106 gti gibi araçlarda 10w60 aşırı saçma olması savunduğum buydu ama siz 10w60 koyun diyorsanız saygım var tabikide fikrinize
    #21 nolu mesajda cevap yazdım.

İlaveten tabi ki öyle her araca 10w-60 kullanın demiyorum. Hatta bu konuda uyarıyor, uzak durulmasını öneriyorum; bkz #9 nolu mesaj. Hatta özelden soran bir 106 gti sahibi arkadaşa da 10w-60 önermedim, 5w-50 önerdim.

Satış Bölümü Sorumlusu Yogi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    dizeller için önerdiğiniz bir yağ warmı pekı?
    çok sıkıştırarak kullanıldığını ve dur-kalk trafikde gidildiğiniz düşünürsek hangı uag uygundur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yogi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dizeller için önerdiğiniz bir yağ warmı pekı?
    çok sıkıştırarak kullanıldığını ve dur-kalk trafikde gidildiğiniz düşünürsek hangı uag uygundur
    Dizeller mantıkları gereği yüksek devir çeviremezler. Standart bir binek turbo dizele ne kadar sıkıştırılırsa sıkıştırılsın 5w-40 tam sentetik bir yağ yeterli gelecektir.

Ancak araçta orjinalinin dışında modifiyeler varsa, özellikle turbo basıncına veya motor sıkıştırmasına yönelik modifiyeler varsa, veya bol dumanlı bir tuning yapılmışsa, araç da pist şartlarında kullanılıyorsa 5w-50 tercih edilebilir.

makif84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar hazır konu açılmışken bende sorayım aracım accord f22a4 motor hava filtre kutusunda 3-30 yazıyodu bende motül 5-30 yağ koydum şuan 180000 milde bu yağa devammı edeyim yoksa tavsiye edeceğiniz ürün varmı?(araçta yağ yakma yok)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)