User Tag List

Sayfa 3/8 İlkİlk 12345 ... SonSon
142 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: 10/60 yağ ?

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı makif84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar hazır konu açılmışken bende sorayım aracım accord f22a4 motor hava filtre kutusunda 3-30 yazıyodu bende motül 5-30 yağ koydum şuan 180000 milde bu yağa devammı edeyim yoksa tavsiye edeceğiniz ürün varmı?(araçta yağ yakma yok)
    Aracınızın üretildiği yıllardaki servis manualinde belirtilen servis yağı da zaten 5w-30.

Normal kullanım şartlarında 5w-30 en ekonomik ve en verimli sürüşü sunacaktır size.

Ancak bu manuellerin hazırlandığı dönemlerde, yani bu araçların üretildiği dönemlerde bu kadar geniş viskoziteli tam sentetik yağlar yoktu. Benim aracım da integra. Ve servis manuelinde tıpkı sizin aracınızda olduğu gibi 5w-30 öneriliyor. Ama günümüz şartlarında hem soğuk motorda da 5w-30 ile aynı yağlamayı sağlayan, hem de yüksek ısı gibi zorlu şartlarda da yağlama performansını sürdüren üstün yağlar gelişti. Ben özellikle yaz döneminde soğuk viskozitesini değiştirmeden, yani W'den önceki değeri değiştirmeden sıcak viskoziteyi bir miktar artırıyorum. Yani 5w-30 yerine 5w-40, eğer araç biraz da modlu ise ve zorlu şartlarda kullanılıyorsa 5w-50 tercih ediyorum. Sizin için de aynı durum geçerli.

Ama en baştan da söylediğim gibi, aracınızın standardı 5w-30. Normal sürüş için 5w-30 ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu konuda çok fazla bilgim olmamasına rağmen, yağ seçerken iklim şartlarını göz önünde bulundurmanızı öneririm. Yabancı forumlarda bir çeşit yağı kullanan biri çok soğuk yada çok sıcak bir bölgede bulunuyor olabilir. Yada siz kış aylarında Erzurum yada Kars gibi kışların aşırı soğuk geçtiği bir bölgede bulunuyorsanız yaz ve kış için farklı yağlar kullanmak gerekebilir. Yada yaz aylarında Diyarbakır gibi sıcaklığın çok yüksek olduğu bir bölgede bulunuyorsanızda aynı durum geçerlidir.
    Eğer aracınız aşırı derecede yüklü değilse ve siz bu arabayı sınırları zorlayarak kullanmıyorsanız ve üreticiniz tarafından özellikle kullanmanız önerilmiyorsa (BMW M serisi 2001 model üzeri gibi) 10W 60 kullanılmaması gereken bir viskozitedir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @mbulur,

İklim çok önemli. Bu konuda özellikle bir önceki sayfada verdiğim tablolar incelenmeli. İklimin sıcaklık değerlerine uygun düşen yağlar arasında tercih yapılmalı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    üretici mesela ford 1.6 motora 5 30 tavsıye etmiş, ancak 0-40 varken 2 sıcaklık aralıgıda daha genısken ozellıklede bıraz performanslı kullanım ıcın 0-40 daha mantıklı olmazmı, en azından 5-30a dezavantajı yoktur dıye dusunuyorum?:S

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı M3CSL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üretici mesela ford 1.6 motora 5 30 tavsıye etmiş, ancak 0-40 varken 2 sıcaklık aralıgıda daha genısken ozellıklede bıraz performanslı kullanım ıcın 0-40 daha mantıklı olmazmı, en azından 5-30a dezavantajı yoktur dıye dusunuyorum?:S
    İmzandaki ti-vct ile aynı motora sahip c-max'ım var. Yakıt tüketimi ve soğuk motorda yağlama açısından en iyi verimi mobil1 0w-30 fuel economy' de aldım. Yalnız bu yağ ile özellikle yazın uzun ve performanslı sürüşlerde çok sıkıştırmaktan kaçınıyorum. Yani top-end'de uzun süre kalmıyorum. Hoş arabada sanki top-end var da kaçınıyoruz Ama sonuçta bu benim günlük bindiğim aile aracım. İntegra'da daha kalın, daha üst yağlar kullanırken, c-max'de daha ekonomi ve yağlama bazlı yağlar kullanıyorum. Eğer öyle olmasaydı veya FII RS'im falan olsaydı onda 0w-40 kullanırdım.

Ford'lar için mobil'de çok güzel yağlar var. Gerek 5w-30 super 3000, gerek 0w-30 mobil1 fuel economy, gerekse de mobil1 0w-40, tamamı tam sentetik ve uygun fiyatlı. Özellikle de 5w-30 formula fe super 3000 yarı sentetik fiyatına, magnatec'den bile daha uygun fiyata alınabiliyor. Mobil'de viskozitelerin özellikle ford'a uygun olması Amerikan işbirliği midir, yoksa Amerika pazarının hedeflenmesi midir bilemiyorum. Ama bu durum işime geliyor.

Ford kullananlara fiyat/performans şampiyonu olarak mobil 5w-30 formula fe super 3000 'i tavsiye ediyorum. 50 tl civarına alacakları bu tam sentetik yağı fiyat avantajıyla istedikleri kadar sık değiştirerek motorun korunmasına çok büyük fayda sağlayabilirler. Ben bir iki kez mobil1 0w-30 kullandıktan sonra yarı fiyatına tam sentetik 5w-30 bu yağı kullanmaya karar verdim. Şimdi aklıma estikçe yağ değiştiriyorum.

kv661 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tüm yazıyı okudum. Fiat aracı olanlar bilir diyeceğim ama benim kadar karsılastılar mı bilemem. Fiat'ın en krnik sorunu üst kapaktır. Yağı yanlış 2 sefer koyduğunuz anda direkt subaplar şıkırdamaya başlar. İticileri değiştirirsiniz geçer gider.

Bu yüzden ben 2 senedir 5W-30 kullanıyorum. 2 senedir şıkırtı gelmiyor. Total ya da Mobil kullanıyorum. 5W-30'u iticileri hassas olan araçlar için tavsiye ederim. Ancak 10.000km geçirildiğinde çamur gibi bir yağ çıkıyor. geçirmemekte fayda var
    Kula bela gelmez hak yazmayınca
    Hak bela yazmaz kul azmayınca

fsunnetci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence bu yağ mevzusu biraz abartılıyor..Tam sentetik Motor yağınızı her 5000km'de değiştirin gerisini boşverin
    eğer aracınızın motoruna yükleme yaptırdıysanız katkı koruması yüksek olan Mobil veya Castrol Vb..5-40,15-50,10-60 yağ tipleri işinizi rahatlıkla görür..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben 5-30 mobıl1 esp formulaydı sanırım ondan kullandım, cok memnun kaldım, en ıyı 5 -30 onu gordum tercıh ettım..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı M3CSL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben 5-30 mobıl1 esp formulaydı sanırım ondan kullandım, cok memnun kaldım, en ıyı 5 -30 onu gordum tercıh ettım..
    5w-30 ESP formula dizel partikül filtreli araçlar için geliştirilmiş, partikül(parçacık) filtresinin temizlenmesine ve tıkanmasını önlemeye yönelik yoğun katıklar içeren bir yağdır.

Mobil 1 Türkiye | Ürünler | Mobil 1 ESP Formula 5W-30 Mobil 1

ayrıca ESP formula 5w-30'un Ford onayı da yoktur;

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 - Emisyon Sistemlerini Koruyan Formül

Yani yağ seçiminde tek başına viskozite de bir ölçüt değildir. Dizel veya benzinli araçlar için ayrı katıklarla ayrı yağlar üretilir. Özellikle günümüzdeki partikül filtreli dizel motorlar için geliştirilen yağlarla benzinli motor yağlarının katıkları birbirinden farklıdır.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Muharrem C.80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok fena hortlatırım

bu 10-60yağ dizel köfte motor(bkz sorento-tucson) yüksek kmli araçlarda bir zarara yol açarmı? 15-40tan sonra yormasın makineyi? ayrıca yaz kış şartlarında farklı yağ uygulanmasından bahsedilmiş kışın vizkozitesi daha düşük yağlarmı kullanmak uygun olur?

Vlkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Clio Rs için öneriniz nedir

cenk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ep3 üm ile yazın iki haftada bir roll. gidiyorum.
    Onun dışında sakin kullanıyorum, 5 yıldır Castrol Edge 10/60 kullanıyorum çokta memnunum.

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu konuya bi güncel çekeyim.Aracın yağ değiştirme vakti geldi benim EG'in.Aracın KM'si 294.3xx küsürlerde şu an.Batman'dan gelirken 1.500 km yolu 30 dk molayla gelince arac yağ eksiltti biraz Ankara'dan sonra şıkıştırınca acıkcası. Bu gün sanayiye gidip yağ araştırması yapayim dedim.

Mobil 10-60 100 TL
    Castrol 10-50 150 TL

fiyat verdiler. Castrol'u sorduğum yer baya bi methetti bana 10-60'ı.Kafam iyice karıştı açıkcası.50 TL daha verip Castrol almak ya da almamak diye düşünüyorum şu an ?

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Banada mObil1 esp 5w 30 cikti mobilin sitede ama
    Ben motul 5w 40 kullaniyorum iki seferdie

sadikbeyazit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bmw varken 10-40 kullanıyordum yağ degisimim geldiginde arkadaşımın biri 10-60 koymamı söyledi tam 8 Lt aldım ve değiştirdim o gün Denizli'de ki yanıma yaklaşmayan 106 hepsi üstümden atladı aracım Bmw e36 323 dikkat sakın Bmw 10-60 koymayın sanırım vanos tam çalışmıyor iyi param gitmişti ....
    EcuTech Remapping

ACTPK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Grup n palioda castrol edge 10/60 kullaniyorum. 1 loopta(100km yaklasik) 1 litre yag ekliyorum sanirim motorum bitiyor

rekord2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tamamen bi anlik sinirlenmeyle birine parladim, meger tanidikmisiniz o yuzden sildim yazdigimi kusuruma bakmayin konuya gelirsek ben kullanilan yag markasi ve derecesini falan degistirmeye son derece karsiyim aslinda, shell helix 15-40 kullanirim uzun zamandir, ve en son bor koydum 7bin'e yaklasti 1 litre yag eksigim oldu gecen farkettim aldim helix gene tamamladim son derecede memnunum yaglarin icindeki kimyasallarin markayi degistirdikten sonra karisip zarar verebilicegini dusunerek uzak dururum marka degistirmekten. Yag sizdirma sorunlarimida kalinlik falan degistirmekten ziyade sizintiya aninda mudahale etmeyi cok daha makul ve dogru buluyorum bence giris kartere hallet sorunu kardesim su kuleyide catlattin bizi yap artik
    bbm pin :2B244451

doush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ::ZaFeR:: Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuya bi güncel çekeyim.Aracın yağ değiştirme vakti geldi benim EG'in.Aracın KM'si 294.3xx küsürlerde şu an.Batman'dan gelirken 1.500 km yolu 30 dk molayla gelince arac yağ eksiltti biraz Ankara'dan sonra şıkıştırınca acıkcası. Bu gün sanayiye gidip yağ araştırması yapayim dedim.

Mobil 10-60 100 TL
    Castrol 10-50 150 TL

fiyat verdiler. Castrol'u sorduğum yer baya bi methetti bana 10-60'ı.Kafam iyice karıştı açıkcası.50 TL daha verip Castrol almak ya da almamak diye düşünüyorum şu an ?
    10-60 koyacaksanız mobil alın, castrolun 10-60 ından çok çok daha iyi.. yalnız orijinal olmasına dikkat edin..
    Alıntı DeNNis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen iskender ustaya git 51lik borudan beyin kıvırsın sana

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı doush Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10-60 koyacaksanız mobil alın, castrolun 10-60 ından çok çok daha iyi.. yalnız orijinal olmasına dikkat edin..

Evet forumdaki konuları bu akşam alt üst ettim.o.b.k üstadın açmış olduğu konuda yaptığı karşılaştırmada öyle yazıyordu.1 yere sorabildim bugün bilmiyorum orjinal miydi değilmiydi ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)