User Tag List

Sayfa 7/8 İlkİlk ... 5678 SonSon
142 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: 10/60 yağ ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dark Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    250k de 1.8t motor için önerileriniz nedir ? 5-30 castrol edge kullanıyorduk fakat biraz yağ eksiltme sorunumuz var gibi fabrikada 5-30 önermiş zaten fakat ustam km nin yüksek olmasından ötürü 10-60 kullanalım diyor.bakım öncesi danışmak istedim
    Diğer cevap yazanların tavsiye ettiği gibi en az 2 yağ değişimi olmak üzere 5W40 kullanın eksilme azalırsa (tamamen kessin demiyorum) aynen kalsın, yok eksilme herhangi bir azalma olmadan aynı miktarda devam ediyorsa 10W40 kullanın.
    10W60 kullanmak çok mantıklı bir işlem olmaz. Çünkü gereğinden kalın yağ kullanmanız durumunda motor içi sürtünmeniz artar, buna bağlı olarak motoru daha çabuk aşındırırsınız, daha fazla yakıt tüketirsiniz ve motorunuz gerektiği gibi yağlanamadığından aşınma artar. 10W60 yağa göre üretilmiş motorlar yada aşırı derecede modifiye edilmiş ve yüksek yağ sıcaklıklarına çıkan motorlar hariç, 10W60 normal araçlar için motor rektifiyesinden önceki son yağ seçimi olmalıdır. Daha doğrusu rektifiye aşamasına gelmiş bir motoru belki bir 20.000 km daha kullanmak için uygundur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    10-60 valvoline ilgili ilk hafta izlenimim,motor sesi daha düzgün,10-40 ince geliyomuş demekki hafiften itici sesi geliyodu kesildi.sabah ilk kontak tık diye alıyor,önceden hemen almıyodu.onun dışında racing tipi yağ olduğu için motor sıcaklığındada etkili olur diye düşünüyorum,bilen bilir 75 lerin 155 lerin motorları aşırı ısınır.eksiltme konusunu zamanla görecez bakalım.
    delilikten muzdarip değilim,her anının tadını çıkarıyorum...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya arkadaşlar bu yağ konusu kafamı oldukça karıştırdı, birde sözüne tecrübesine güvendiklerim farklı vizikoteler önerince iyice allak bullak oldu kafam?? Bir fikir verin, Tamam anladık "Fully synthetic" kullanacazda vizikotesi ne olacak? 5w-40, 5w-50 0w-40 10w-60 vs vs, motor 650km de, şu ana kadar 4 kere yağ değiştirdim, rodaj için.... araç 11.2 sıkıştırmaya 8600rpm@12psi basıyor, sürekli Antalya ikliminde kullanacağım ve bende öle pek memur-style kullanmam . Şimdi benim setup aşırı derecede yüklenmiş mi sayılıyor bu yüzden 10-60 mı tercih etmeliyim?? Yoksa nedir?

Not : Ekstra yağ soğutucusu yok!, aracı benzinden tasarruf için düşük performansta pek kullanmam en azından 1 ve2 kesicide gezerim, genelde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SERHAT07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya arkadaşlar bu yağ konusu kafamı oldukça karıştırdı, birde sözüne tecrübesine güvendiklerim farklı vizikoteler önerince iyice allak bullak oldu kafam?? Bir fikir verin, Tamam anladık "Fully synthetic" kullanacazda vizikotesi ne olacak? 5w-40, 5w-50 0w-40 10w-60 vs vs, motor 650km de, şu ana kadar 4 kere yağ değiştirdim, rodaj için.... araç 11.2 sıkıştırmaya 8600rpm@12psi basıyor, sürekli Antalya ikliminde kullanacağım ve bende öle pek memur-style kullanmam . Şimdi benim setup aşırı derecede yüklenmiş mi sayılıyor bu yüzden 10-60 mı tercih etmeliyim?? Yoksa nedir?

Not : Ekstra yağ soğutucusu yok!, aracı benzinden tasarruf için düşük performansta pek kullanmam en azından 1 ve2 kesicide gezerim, genelde.
    yatak boşlukları, orjinalde ne ise o verilmiştir diye düşünüyorum.

Bu durumda fabrika önerisi viskozite ne ise o kullanılabilir.

Fabrika 10w-40 önermiştir, bu durumda 5w-40 veya 0w-40 kullanılabilir soğuk motor marşında daha iyi yağlaması için, ama gereksiz yere sıcak motor vizkozitesi arttırmak iyi değil bence.

Eğer modifiye sonrası yağ çok ısındığını düşünüyorsanız bu durumda yağ soğutucusu kullanmak (termostatlı olmasını öneririm), ısınma sorununu çözüp, yağlama yeteneğinide kısıtlamayacaktır.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence bizim ülkede 10w60 yağ yanlış biliniyor yada yanlış anlaşılmış öyle gidiyor.

adamın altında 80 beygirlik araba var gidiyor bir dünya para verip 10w60 koyuyor, yazık.
    sorunca da: eeee en iyi yağ o ama diyor. (yanlış)

öncelikle arabanınızı uzay mekiği gibi görmekten vazgeçin
    ikincisi, kalite demek 10w60 yada 10w40 demek değil, bu sadece o yağın soğuk ve sıcak motordaki akışkanlık değeri. (kalite o yağın almış olduğu sertifikalardır, üzerinde yazar)

bence doğrusu, araba standart ise üreticinin verdiği yağın sentetik versiyonunu kullanmak
    Çok sıkı ciddi modifiyeli 300-400-500-600 hp arabanmı var? yada ralli - dragmı yapıyorsun? pistemi çıkıyorsun?
    o azaman 10w60 "o da uygun ise" eyvallah al kullan.

Bu videoda 2:20 ve 4:00 lara bakın. (-35 derecedeki akışkanlık)

anilgny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Osman Bahadır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10w-60 nedir, ne değildir birlikte bakalım.

Öncelikle 10w-60 rakamları bize neyi anlatmaya çalışıyor?

Günümüzde kullanılan yağlar multi-grade yağlardır. Yani çift viskozitesi vardır. 10W-60 örneğindeki gibi bir W yani winter yani kış değeri, bir de sıcak değeri vardır. W değeri ilk çalışmadaki soğuk motordaki akışkanlığı gösterir. Yani W'nin önündeki değer ne kadar düşükse ilk çalışmada yağ o kadar akışkandır. W'den sonraki değer ise motor ısındıktan sonraki akışkanlığı gösterir.Yani sonraki değer ne kadar yüksekse, motor ısındıktan sonra yağın akışkanlığı o kadar azalır.

W'den önce gelen değeri yani soğuk değerini mümkün olduğunca düşük tutun.

10w-60'ın özelliği nedir? Soğukken yeterli yağlamayı sağlıklı bir şekilde yapabilecek kadar düşük soğuk viskozitesine sahipken ısındıkça kalınlaşmasıdır. Bu sayede yüksek ısılara daha dayanıklı olan bu gibi yağlar hem daha kalın bir film tabakasının kopmadan oluşmasını sağlarlar, hem de yüksek ısıya maruz kalan yağın buharlaşıp yanmamasını sağlar. Bu sayede de yağınız eksilmemiş olur. Ancak motor normal çalışma sıcaklığına geldiğinde bu yağ hala optimum akışkanlığa gelmemiş olacaktır. Çünkü 10w-60 yağın amacı daha üst sıcaklıklarda koruma sağlayabilmektir. Bu yüzden ortada bir trade-off vardır.

10w-60 gibi yağları ancak aşınması çok ilerlemiş, yağ eksilten yüksek km'li motorlarda veya yüksek sıkıştırmalı veya turbo motorlarda veya pist şartlarında sürekli redline'da kullanılan motorlarda veya yağ soğutucusu olmayan yüksek hararetle çalışan motorlarda kullanın. Eğer böyle bir durum yoksa üreticinin önerdiği üst değeri aşmayın.

Şimdi 10w-60 örneğindeki asıl mesele soğuk viskozitesi değil, sıcak viskozitesidir. 60 numara için acaba ihtiyaç gerçekten var mıdır? Bunun kriterlerini yukarıda yazdım. Eğer bu kriterlerin sağlandığını düşünüyorsanız 10w-60 yağ kullanın. Aracınızı sıkıştırmadan kullanıyorsanız, aracınıza stock biniyorsanız bu yağ özellikle motorun verimli yakıt tüketim değerlerine ulaşmasını zorlaştıracaktır. Memur-style kullanımlarda düzgün yağlama ve maksimum yakıt ekonomisi için önerilen yağdan şaşmamanız gerekir. Motorunuzu korumak istiyorsanız aynı viskozitede tam sentetik yağ kullanın, yeterli olur.

Eğer aracınızı limitlerinde kullanıyorsanız kesinlikle tam sentetik yağ kullanın. Castrol magnatec serisinde olduğu gibi "sentetik teknolojisi" gibi laf ebeliklerine kanmayın. "Tam sentetik", "Fully synthetic" yazılarını arayın. "Synthetic blend", "Yarı sentetik", "Sentetik teknolojili" gibi ibareler pazarlama taktiğidir. Kesinlikle tam sentetik değildir, kırma yağdır.

Eğer aracınızı memur-style kullanıyorsanız yarı sentetik de işinizi görür.

Viskozite aralığı ne kadar geniş olursa o kadar geniş bir bantta düzgün yağlama elde edersiniz. Fakat yağın içerisindeki katkı(additive)'ler de o kadar artar. Yağlama özelliğini üstlenen bileşimlerin oranı nispeten ve çok az da olsa azalır.

Ben kendi aracımı pist şartlarında olduğu gibi sürekli sıkıştırarak kullanmıyorum. Ama arada bir redline görürüm. Motorumda da öyle bariz bir yağ eksiltme veya aşınma yok. Ama sonuçta 200K da bir motor. Bu yüzden kendi aracımda 5w-50 kullanıyorum. Siz de aynı şekilde kriterlerinizi belirleyip kendi yağınızı seçebilirsiniz.

Unutmayın, yüksek dereceli yağlar eğer gerçekten şartlar oluşmamışsa her zaman daha iyi koruma sağlamaz. Bazen motorun yağ eksiltmesi, yağ eksiltmeyip düzgün yağlanamamasından iyidir. Bu yüzden böyle yüksek viskoziteli yağları tercih ederken iyi bir değerlendirme yapmak gerekir.

Yazılarınızı çok beğeniyorum.Viskoziteyi çok güzel açıklamışsınız. Bu yazı sabit konu haline dönüşürse insanlarda bilgilenir yanlış yağ kullanmaktan kurtulabilirler.

MPower's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    97 model 3.20 e36 aracımda daha önce hep castrol magnatec 10 40 yağ kullanıyordu. Ben aldıktan sonra, mobil 10 40 yağ ile yağ filtresini falan bakımda değiştirdim. Şuan arada sırada durduğum zaman egsozdan mavi yağ dumanı çıkıyo az miktar ve yağ kokusu mevcut? yağ markası veya çeşidinden dolayı böyle bişey olması mümkün olabilir mi? yağ bakımını yaptırdıgım yer güven veren bi yere benzemiyordu mobil 10 40'ı 4 litresi 65 liradan aldım. Aracım için hangi yağı tavsiye edersiniz?

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SERHAT07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motor 650km de, şu ana kadar 4 kere yağ değiştirdim, rodaj için
    Yazık günah ve ultra gereksiz bir işlem olmuş bu abi ne gerek vardı böyle bir şeye ki ?
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MPower's Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    97 model 3.20 e36 aracımda daha önce hep castrol magnatec 10 40 yağ kullanıyordu. Ben aldıktan sonra, mobil 10 40 yağ ile yağ filtresini falan bakımda değiştirdim. Şuan arada sırada durduğum zaman egsozdan mavi yağ dumanı çıkıyo az miktar ve yağ kokusu mevcut? yağ markası veya çeşidinden dolayı böyle bişey olması mümkün olabilir mi? yağ bakımını yaptırdıgım yer güven veren bi yere benzemiyordu mobil 10 40'ı 4 litresi 65 liradan aldım. Aracım için hangi yağı tavsiye edersiniz?
    Yağ yakıyor sanırım araç castrol 10-60 dene derim km yuksek asınma mevcut daha kalın yağ işini gorecektir
    Ya kelebekler hayatı görünce intahar ediyorsa???

wekoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yerinde olmuş konu...
    gariban 106 gti....

mannerboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağ konusunda atlanan birde şu noktalar var.90lı ve 2000 li yılların başlarında çok kaliteli vede fazla vizkoziteli yağlar yoktu.o yıllarda genelde yağlar 15w40 dı ve mineraldi.yağ seçimini 1-mevsimsel faktörler mesela karstaki 106 gti la antalyadaki 106 gti kışın 10-40 kullanımında karstaki aracın yağı bal gibi olucaktır 2-Aracın hidrolik iticilimi yoksa mekanik iticili olup olmadığının bilinmesi hirolik iticler kalın yağı sevmez 3-atmosferik motormu turbo motormu aynı çekilde turbo motorlarda kalın yağı sevmezler.106-vti- gibi araçlar bence 90 lı yılların aracı olduğundan 5-40-5-50 gibi yağlar ziyan gibi.yağ ne kadar kalın olursa basınç okadar iyi olur zaten o yüzden rolling kovalayanlar ilk değeri aracına göre kıstas alıp 5w yada 10w diğer kısmınıda iticiye göre 50- yada 60 yapmalı