User Tag List

Sayfa 17/18 İlkİlk ... 715161718 SonSon
339 sonuçtan 305 ile 323 arası

Konu: Maximum Yağ Sıcaklığı

ENGINeer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi Ankarayı yarım yamalak biliyorum açıkçası trafiği hakkında pek bir fikrim yok ama hem performanslı sürüş hemde dur kalk trafik yağ sıcaklığını arttırmaya birebir bildiğiniz gibi..
    Yağ sıcaklığını aşırı yükseltmeye performanslı sürüşün ardından gelen trafik ancak yetmiş olabilir. Ardından da yükselen yağ sıcaklığı dolayısıyla yağ basıncınız düşmüştür ve arıza lambası ancak o zaman yanmıştır. (Bu durumda fazladan yağ konulmuş olması zaman kazandırmış size) Yerinizde olsam bir süre bacınç ve sıcaklığı sürekli kontrol ederdim.
    Bence bir sıkıntı yoktur abi yinede daha tecrübeli abiler daha iyi bilebilir
    Emre Bey çok teşekkür ederim. ben de bu şekilde düşünerek 2 saat sonra yeniden yola çıktım. bu kez lambayı yakmadı. Sanıyorum sizin de bahsettiğiniz gibi anlık bir yağ basıncı problemi oldu. Alakanıza çok teşekkür ederim. Görüşmek üzere

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gunes G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Garantili davranmak lazim, yaglamanin sakasi olmaz. Daha once hic karteriniz acilip yag suzgeciniz degisti mi? Yag pompaniz sokulup kontrol edildi mi? 200bine yaklasmis bir arac, hele ki yaglamadan oturu uyari verdiyse bu rastlanti degildir diye dusunuyorum. Gerekli tum kontrolleri yaptirmanizi oneriyorum.
    Güneş Bey aracım geçen hafta rutin bakımını görmüştü. karterden yağ süzülüp yeni yağ eklendi. bununla birlikte yağ filtresi de değişti. motorun keçelerinden falan yağ kaçırması yok ya da aracın karaduman atar durumu söz konusu değil. emisyon değerleri de normal. zaten şu zamana kadar hiçbir sıkıntım olmadı. Motor dediğiniz gibi 185bin km'ye geldi ancak saat gibi çalışan bakımları zamanından önce yapılan bir motor. malumunuz audi grubunun motorlarına düzgün bir kullanımla 500bin kilometreye kadar sorunsuz binen insanlar var. ben de son derece özen gösteriyorum gerek motora gerek turboya. Tabi yabana atılacak bir konu değil. yağ çubuğunu zaten ayda 2-3 kez kontrol ediyorum. bu aralar dediğiniz gibi kontrol altında tutup nüksetmesi halinde profesyonel yardıma başvurmak şart. Tavsiyenizi dikkate alacağım. teşekkür ederim.

Can's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Garantili davranmak lazim, yaglamanin sakasi olmaz. Daha once hic karteriniz acilip yag suzgeciniz degisti mi? Yag pompaniz sokulup kontrol edildi mi? 200bine yaklasmis bir arac, hele ki yaglamadan oturu uyari verdiyse bu rastlanti degildir diye dusunuyorum. Gerekli tum kontrolleri yaptirmanizi oneriyorum.
    güneş abinin dediği şey çok doğru yağ şakaya gelmiyor malesef özelliklede yağ pompası bakın ben aracıma her 2 -3 binde yağ değişimi yapıp hassasiyetle baktığım halde yağ pompasının kitlenmesinden dolayı kolum bu hale geldi

o nedenle dikkat etmek gerek yağ ve yağ pompasını en fazla bana göre 100 bin km de değiştirmek gerek her araç için diyorum
    powered by:
    Can's

VOLVO C30 d2 ///97 E36 M3 EVO

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Can's Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güneş abinin dediği şey çok doğru yağ şakaya gelmiyor malesef özelliklede yağ pompası bakın ben aracıma her 2 -3 binde yağ değişimi yapıp hassasiyetle baktığım halde yağ pompasının kitlenmesinden dolayı kolum bu hale geldi

o nedenle dikkat etmek gerek yağ ve yağ pompasını en fazla bana göre 100 bin km de değiştirmek gerek her araç için diyorum
    Can bey,

Tavsiyeniz için teşekkür ediyorum. Allah beterinden saklasın dileklerimle geçmiş olsun diyebiliyorum. En kısa zamanda yağ pompasını da değiştireceğim. teşekkürler...

Gunes G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ENGINeer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güneş Bey aracım geçen hafta rutin bakımını görmüştü. karterden yağ süzülüp yeni yağ eklendi. bununla birlikte yağ filtresi de değişti. motorun keçelerinden falan yağ kaçırması yok ya da aracın karaduman atar durumu söz konusu değil. emisyon değerleri de normal. zaten şu zamana kadar hiçbir sıkıntım olmadı. Motor dediğiniz gibi 185bin km'ye geldi ancak saat gibi çalışan bakımları zamanından önce yapılan bir motor. malumunuz audi grubunun motorlarına düzgün bir kullanımla 500bin kilometreye kadar sorunsuz binen insanlar var. ben de son derece özen gösteriyorum gerek motora gerek turboya. Tabi yabana atılacak bir konu değil. yağ çubuğunu zaten ayda 2-3 kez kontrol ediyorum. bu aralar dediğiniz gibi kontrol altında tutup nüksetmesi halinde profesyonel yardıma başvurmak şart. Tavsiyenizi dikkate alacağım. teşekkür ederim.
    Engin Bey 500bin km sorunsuz binen insanlar oldugu kesinlikle dogrudur ancak ben yag isigi yanmis 200bin Km'ye yaklasan bir motorun tekrar yag isigi yaktirmasini asla beklemezdim. Bu buyuk bir kumar.

Bu arada not olarak ufak bir arastirma yaptim ve Audi'nin 1.8T motorlarin yag basinci isigi yakma durumunda "oil sludge" probleminden olma ihtimaline karsi "recall & extended warranty" duyurusu yaptigini gordum. Detay olarak serviste karter sokulup yag suzgeci kontrol edildiginde herhangi bir birikme ve/veya tikaniklik ya gecirgenligin azalmasi soz konusu ise ucretsiz tamir edilecekmis. Tabi Turkiye'de bu recall'dan haberleri var midir, yok mudur bilemiyorum. Varsa bile haberimiz yoktur diyebilirler, berbat bir satis sonrasi hizmeti veren ulkede yasiyoruz maalesef.
    You call it turbo lag , i call it foreplay ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Engin Bey 500bin km sorunsuz binen insanlar oldugu kesinlikle dogrudur ancak ben yag isigi yanmis 200bin Km'ye yaklasan bir motorun tekrar yag isigi yaktirmasini asla beklemezdim. Bu buyuk bir kumar.

Bu arada not olarak ufak bir arastirma yaptim ve Audi'nin 1.8T motorlarin yag basinci isigi yakma durumunda "oil sludge" probleminden olma ihtimaline karsi "recall & extended warranty" duyurusu yaptigini gordum. Detay olarak serviste karter sokulup yag suzgeci kontrol edildiginde herhangi bir birikme ve/veya tikaniklik ya gecirgenligin azalmasi soz konusu ise ucretsiz tamir edilecekmis. Tabi Turkiye'de bu recall'dan haberleri var midir, yok mudur bilemiyorum. Varsa bile haberimiz yoktur diyebilirler, berbat bir satis sonrasi hizmeti veren ulkede yasiyoruz maalesef.
    aynen söylediğiniz gibi Güneş Bey, ülkemizdeki servislerin vehameti bizleri her konuda "aman yine mi para gidecek, ben yemiyorum bu kadar yahu" çekimserliğine ve erken teşhisle hallolabilecek sorunları daha da büyütmemize itiyor bu konuyu ben de bir araştırarak gerekeni yapmaya çalışacağım. teşekkürler...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biraz hort olacak ama konu açmaktansa burdan sorayım dedim. E36 M52 motorlu aracıma fabrikadan çıktığından beri 10w40 kullanılmış. Eksiltme hiç yok. Yağ değişim zamanı da yaklaşıyor. Benim aklımda Mobil1 5w50 veya Castrol 5w40 gibi tam sentetik bir yağa geçmek var. Ustama sorduğumda sakın 10w40'tan başka yağ koyma başına iş açarsın diye tembihledi. Sizce belirttiğim viskozite değerlerine geçiş yaparsam sorun yaşarmıyım?
    Drive to win!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Subaru nun kitabında zaten yüksek performanlı sürüşler için 5w30 yağ kullanmayınız diyor. Aracımın motoru yeni değişti castrol 10w60 yağ koymuşlar. İnce yağ koyun dememe rağmen. Subaru 10w40 tarcih ediyor. bende Motul un 300v serisi 10w40 tam sentetik yarış yağını koyacağım. ***** kış ayında soğuk çalıştırmada sorun....

Motulun sayfasında bile 300v 10w40 yağı Subarı sti , GT olarak onayı var. sayfasına girip inceleyebilirsiniz. zaten 5. gurup yağ, sınıfında oldukça gelişmiş..

Subaru bile derki kitabcığında araç çöl şartlarında veya yük çekme gibi zor şartlarda çalışıyorsa 10w50 veya 15w50 gibi yağ kullanın der. 60 numara yağ her şartta kalın bir yağdır.

99 model kitapcıkta 10w40 diyor zaten o yıllarda yarı sentetik yağ vardı. şimdi çok yüksek kaliteli yağlar mevcut. Benım yağ konusundaki seçimim Stage 1 modifikasyona kadar üreticinin tavsiye ettiği en kaliteli yağı kullanın. Yağ ve yatak boşlukları ona göre ayarlıdır. İlk çalıştırmada fazla aşınma motor koruması zayıf olacaktır kalın yağda..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Soruma cevap alamadım ama benim bildiğim kadarıyla 5w40, 10w40'tan ince değil. Sadece soğuk marş(cold start) viskozitesi daha iyi. Sıcak koruması 40 olduğu için 10w40 ile aynı görevi görüyor sıcak motorda. Yanlış mıyım?
    Drive to win!

Ers - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kskrhnegatif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soruma cevap alamadım ama benim bildiğim kadarıyla 5w40, 10w40'tan ince değil. Sadece soğuk marş(cold start) viskozitesi daha iyi. Sıcak koruması 40 olduğu için 10w40 ile aynı görevi görüyor sıcak motorda. Yanlış mıyım?
    sıcak motor değil,
    sıcak hava 40 derece olan bölgede aynıdır yağ özellikleri,
    ancak 5w40 -25 derecede kullanıalbilirken, 10w 40 -20 dercede kullanılabilir gibidir farkı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben performanslı araçların motul 300v kullanmasını tavsiye ediyorum
    aşağıda yağ grupları ve hangi yağlar hangi grupta olduğunu gösteren tablo var. şuan için türkiyede bulunan en iyi yağ motul gibi görünüyor. sıcaklık konusunda henüz çok detayıyla inceleyemedim ama daha önce daha dayanıklı olduğunun testlerini izlemiştim.

Grup I - mineral
    Grup II/II+ - hydrocrak (VI <120)
    Grup III - hydrocrack (VI >120, Mineral kökenli "Sözde Sentetik")
    Grup IV - polyalphaolefin (insan yapısı Sentetik)
    Grup V - Ester & benzeri tam sentetik maddeler (Ester veya Polyolester, super üstün seviye Sentetik, jet uçak motorları için).

Redline (Grup V Polyester)
    Motul 300V (Grup V)
    Motul 8100 E-Tech 0W40 (Grup IV/V Karışımı)
    Mobil 1 (Grup IV)
    Motul 8100 xcess 5w40 (Grup IV) ~$59 - (* O paraya alınabileceklerin en iyilerinden biri)
    Alman Castrol SynTec 0w30 (Grup IV)
    Amerikan Castrol SynTec 5w40 (grup III) (Bazı kaynaklara göre içinde Grup 4 de var)
    Castrol Edge Sport 5w30 veya 10w60 (Grup III)
    Motul 4100 Turbolight (Grup II?)

ve bu videodaki gibi belki 200 tane video var daha hiç motul gibi dynoda fark yaratan bi video testi görmedim diğer yağlarda. ancak videoların güvenilirliğini bilemem.

BORKED

Konuyu hortlattığıma eminim..

Aracım komple forged 1500 km si rodaj olmak kaydıyla 3000 km ancak olmuştur.. Motorda 10w60 castrol yağ vardı. Bilienler bilir, Forged olduğu için Piston etek sesini çok rahatlıkla duyabiliyordum. Yağı Motul 300V 10w40 koydum.. İnanın piston sesi duyulmayacak kadar az.. Böyle motorun sesinin değişeceğini bilseydim Desibel ölçer ile kesinlikle kayda alırdım.. Aracımın yağ basıncı ısınınca sadece 0,5 bar düştü. 75 derecede rölantide 3 bar şu anda..

Bundan sonra Motul 300V !!!!

Sert@ç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende leonumda 300v 5w30 kullaniyorum ozellikle mars basarken tfsilarin dizel gibi mars sesi yok oldu
    İtici sesi azaldi
    Rolantideki titresim sifira indi dik para konulsa hareket etmez o derece
    Alıntı hakotech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 tane daha konu acarsan magnumdan lamboyu kazanıcaksın hemde yalamadan..

CRUEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gazlarken 70 80 lerde gezen yağ sıcaklığım karter koruyucuyu sökünce yaklaşık 10 derece kadar düştü. aşırı ısı problemi yaşayanlar için ufak bi çare olabilir ferah ferah yellenerek gidiyor karter

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CRUEL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gazlarken 70 80 lerde gezen yağ sıcaklığım karter koruyucuyu sökünce yaklaşık 10 derece kadar düştü. aşırı ısı problemi yaşayanlar için ufak bi çare olabilir ferah ferah yellenerek gidiyor karter
    Gazlarken 70 80 derece ise keske sokmeseymissiniz

Normal calisma isisindaymis cunku

Tam sentetik yaglar 150 derecelerde bile dayanir.

CRUEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gazlarken 70 80 derece ise keske sokmeseymissiniz

Normal calisma isisindaymis cunku

Tam sentetik yaglar 150 derecelerde bile dayanir.
    aynen zaten benim sıcaklıkla sıkıntım yok 90ı bile görmüyorum hiç. farklı bi nedenden sökmüştüm karter koruyucuyu geri takmak üzere o ara farkettiğim durumu yazdım sıkıntı yaşayanlara fikir olur die

SerkanKurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kskrhnegatif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biraz hort olacak ama konu açmaktansa burdan sorayım dedim. E36 M52 motorlu aracıma fabrikadan çıktığından beri 10w40 kullanılmış. Eksiltme hiç yok. Yağ değişim zamanı da yaklaşıyor. Benim aklımda Mobil1 5w50 veya Castrol 5w40 gibi tam sentetik bir yağa geçmek var. Ustama sorduğumda sakın 10w40'tan başka yağ koyma başına iş açarsın diye tembihledi. Sizce belirttiğim viskozite değerlerine geçiş yaparsam sorun yaşarmıyım?
    M52 motor kodlu 2 tane aracımız var.

birisi 528i birisi 323i

ikisindede Mobil 1 0-40 Tam sentetik kullanıyoruz.

M50 320i dede castrol 10-40 yarı sentetik kullanıyorduk.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.4tfsi 122hp motor sahibiyim, castrol edge 5w30 işimi görürmü?
    arac tamamen stok durumda şimdilik, ara ara gazlamalar haricinde sakin kullanırım..
    ilk postum umarım yardımcı olucak arkadaş çıkar

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    106 gti için en ideal motor yağı hangisi acaba ?

brkkksln - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rodajdan sonra yağı değiştirdim mobil 10 60 koydum sıkışık trafikte 110 lara kadar tırmanıyordu yağ sıcaklığı çok rahat.castrol 10 60 koydum son değişimde daha 95 ten yukarı görmedim ne yalan söyleyim.
    bundan sonra bir de motul test etmek istiyorum bu kadar övüyorsa insanlar.

not:arabayı alış veriş dahil her yere kullanıyorum.yeri geldiğinde 9000 dönüyorum yeri geliyor 3000 lerde stabil sürüyorum.mobilde 1500km de simsiyah olan yağ castrolde hala nispeten berrak.bu temizlik yapmıyor mu demek oluyor yoksa yanmadığı için kararmıyormu demek bilemem.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)