User Tag List

Sayfa 8/18 İlkİlk ... 678910 ... SonSon
339 sonuçtan 134 ile 152 arası

Konu: Maximum Yağ Sıcaklığı

YEY® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki en buyuk sorun bu,yani yagin isinana kadar koruyuculugun cok az olmasi...
    Zaten yag isisi 70 dereceyi gecene kadar hic bir sekilde zorlamam.
    Ancak Nissan diyorki,0/40 in akiskanligi fazla oldugu icin,motor sogukken koruyuculugu fazla. 5/50 ayni korumayi saglamiyacak diyor.
    Ee,ne yapmak gerek?
    Sanirim bahar ayinda 5/50 ye gecmek gerek,cunku turbo buyuyecegi icin motor stresi articak,korumasi fazla.
    Dogru mu anliyorum?
    Bu durum zaten yag konusuna kafayi takan her gazcinin basina gelir.

Gecen ay aracimda 10-60 castrol vardi.Ne kadar gazlasam rolling top speed vs yapsam bile 115 derecenin ustune cikmadi.En fazla 115 gordum.Gunluk kullanimda ise 90 ve altinda kaliyordu hatta temde uzun yola cikinca 75 dereceyi gecmiyordu 1 saat yol yapsam bile.

Fakat kisin eksi 5 derecelerde kontak basmak canimi sikti ve mobil 1 0-40 a gecis yaptim.Su anda arac daha az yakit tuketiyor.Marstan sonra daha rahat calistigini hissediyorum net bi sekilde.Sabahlarida o kadar korkmuyorum.Sakin kullanimda yine 70-75 derecede seyrediyor fakat gazlayacagim vakit 2 kere top speed yaparsam 110 dereceyi asiyor 120-130 gidiyor.Yani 2 gazlayip 5-10 dk dinlendirmem gerekiyor ki bu havada 240 km hiza ulasmak zaten yalan oldugu icin.Cokta umrumda degil..

Eger arac sadece rolling ve performans icin kullanilacaksa 5-50 veya 10-60 koyulmali.Ciddi derecede bariyer olusturuyor yagin yuksek isiya ulasmamasi icin..Sabahlari 3-4 dk rolantide bekletirsiniz isinizi saglama alirsiniz.Sonucta aracta motor asinmalarinin %70 i sabah ilk calistirmada oldugu bir gercek.Istanbul soguk degil diyoruz ama ben gece -5 derecede mars yaptigimi bilirim bu sene 10-60 yag ile -5 derece hic ic acici olmuyor gercekten..

P.s hks camp 2 ile yag sicakligini monitor ediyorum ve aracim yuklu sayilabilecek yag isitma konusunda canavar bir mini.

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @YEY®;

Dostum, çok güzel ve detaylı kullanıcı tecrübeleri edinmişsin. Teşekkürler paylaştığın için.

Evet, kastedilen budur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KA®ANLIK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2000cc aşırı beslemeli araç kullanıyorum, rolling yaptığımız gecelerde ard arda denemelerimiz oluyor, normal kullanımda, uzun yolda devirli kullanımlarım oluyor vs...

yazın 10/60 yağ kullanıyorum. Motorum yeni, bana dezavantajı ne olur ?
    şehir içi kullanımlarım da var, yeri geliyor iç gazlamıyorum yeri geliyor oldukça sıkıştırıyorum.

yağ basınç saatim var, sabahları ilk marşta 5barı görüyorum, motor ısındıktan sonra 3 bar civarında geziniyor. gazlarken sürekli gazlamalar esnasında hiç 4,5 barın altına düştüğünü görmedim 10/60 ın.

Çetinin bahsettiği gibi acaba 10/60 yağ kullanmak özellikle yazın aşırı beslemeli bir motorda gereksiz mi bizde onu tartışıyoruk başka bir forumda (:

kışın 5/50 yazın 10/60 kullanmak daha doğrudur diye düşünüyorum ama Çetinin bahsettiği gibi acaba bizim performanslı kullanımımız özellikle yazın 10/60 ı gerektirmez mi ?

yazın 0/40 çok yetersiz kalır diye düşünüyorum özellikle sizin bahsettiğiniz 100 derece sonrasındaki 0/40 ın yağlaması yetersiz kalıyorsa biz çok rahat bir şekilde 100 dereceyi görürüz diye tahmin ediyorum.

İstanbul içinde kış şartlarında 5/50 soğuk yağlamada sıkıntı yaratır mı gerçekten ya da 0/40 a nazaran daha kötümüdür ?

çetinin soru işaretlerinde boğulmak üzereyim
    5w50 ile 10w60 arasında 0w40 ile 10w60 arasındaki kadar bariz bir fark yok. 5w50 ara kademe olarak görülebilir. Zaten başlangıç vizkositesi olarak görülen "5w"den de anlaşılabileceği gibi 5w50 soğukta çoğu 5w40 yağ gibi tepki verir.

Bahsettiğiniz şartlarda, yani yazın ve yük altında, 5w50 de, 10w60 da sorun çıkarmaz. Zaten amacı da bu şartlar. YÜksek dış sıcaklık, yüksek motor sıcaklığı, yüksek devir ve yüksek besleme... Sadece marş basar basmaz gazlamayın yeter. Kışın İstanbul'da motul 300v gibi kaliteli bir yağın 5w40'ını ya da 5w50 mobil1'i kullanabilirsiniz. Ama örneğin Ankara'da kışın 5w50 şehiriçi kullanımda kalın gelir. Hem geç ısınır, hem de soğukken verimsiz yağlama olur. O yüzden iklime göre kışın 0w40'a kadar düşülebilir.

Ama tekrar etmek gerekirse İstanbul gibi en fazla -5'lerin görüldüğü iklimlerde "5w50 katliam olur" demek yanlış olur. Biraz ısıtırsınız yeterli olur. Yağ basınç göstergeniz de varmış zaten. Takip eder, makul seviyelere, 3.5 bar civarına düştüğünde gazlarsınız.

KA®ANLIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5w50 ile 10w60 arasında 0w40 ile 10w60 arasındaki kadar bariz bir fark yok. 5w50 ara kademe olarak görülebilir. Zaten başlangıç vizkositesi olarak görülen "5w"den de anlaşılabileceği gibi 5w50 soğukta çoğu 5w40 yağ gibi tepki verir.

Bahsettiğiniz şartlarda, yani yazın ve yük altında, 5w50 de, 10w60 da sorun çıkarmaz. Zaten amacı da bu şartlar. YÜksek dış sıcaklık, yüksek motor sıcaklığı, yüksek devir ve yüksek besleme... Sadece marş basar basmaz gazlamayın yeter. Kışın İstanbul'da motul 300v gibi kaliteli bir yağın 5w40'ını ya da 5w50 mobil1'i kullanabilirsiniz. Ama örneğin Ankara'da kışın 5w50 şehiriçi kullanımda kalın gelir. Hem geç ısınır, hem de soğukken verimsiz yağlama olur. O yüzden iklime göre kışın 0w40'a kadar düşülebilir.

Ama tekrar etmek gerekirse İstanbul gibi en fazla -5'lerin görüldüğü iklimlerde "5w50 katliam olur" demek yanlış olur. Biraz ısıtırsınız yeterli olur. Yağ basınç göstergeniz de varmış zaten. Takip eder, makul seviyelere, 3.5 bar civarına düştüğünde gazlarsınız.
    evet,
    İstanbul için doğru kanıya sahipmişiz sonuç olarak,
    kışın 5/50 yazın 10/60 doğru kanı. sabahları zaten otomatik jigle bitene kadar olduğu yerde bekliyorum her zaman, akabinde de dediğiniz gibi yağ ısınıp yağ basıncı düşmeden kesinlikle boost etmemeye özen gösteririm.

performanslı kullanımda yazın 10/60 dan devam o zaman (:

teşekkürler,
    Loading...

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    110 derece gibi sıcaklıklarda özellikle yatakta ve özellikle yüklü motorlarda 0w40 stresi kaldıramaz.

Bahar, yaz aylarında 5w50'ı güvenle kullanabilirsin. Tabi yine yağ sıcaklığını takip edersin. Anormal bir durum olursa tekrardan değerlendirirsin.

5w50, sıfırın üstünde her sıcaklıkta soğuk marşta sorun çıkarmaz. Hatta öyle 70 dereceleri bulmadan bile gereken korumayı sağlamaya başlar. Sadece 50 dereceyi bulana kadar tam gaz yapma yeter.
    Peki bu motor(GT-R) pist sartlarinda cok kullaniliyor.
    Yag sogutmasi gercekten iyi ama pistte 120 leri buluyor. E ozaman 550hp lik motor 110 dereceden sonra zorlanmaz mi? Fabrika bukadar zorlanan yada spor kullanilan araca neden 0/40 koyar ve tavsiye eder?
    Rodaj yagimi yine 0/40 ile doldurdum,10 martta pistteyim,eger 110 lari cok hizli gecerse 5/50 ye donecegim.
    Hala neden 0/40 kullandiklarini anlamiyorum?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sevgili osman ve engin,

bir önceki sayfada fotoğrafını koyduğum listede 10w-60 ın ne kadar onaysız 0w-40 ın ne kadar onaylı bir yağ olduğunu gördünüz. ve 10w-60 kullanmamak gerekir derken 0w-40 kaliteli bir yağ olduğu için ve 10w-60 yağa gerek kalmadığı için kullanılmalı diyorum. mesela 134 nolu mesajda YEY® ne diyor;

Bu durum zaten yag konusuna kafayi takan her gazcinin basina gelir.

Gecen ay aracimda 10-60 castrol vardi. Ne kadar gazlasam rolling top speed vs yapsam bile 115 derecenin ustune cikmadi. En fazla 115 gordum. Gunluk kullanimda ise 90 ve altinda kaliyordu hatta temde uzun yola cikinca 75 dereceyi gecmiyordu 1 saat yol yapsam bile.

Fakat kisin eksi 5 derecelerde kontak basmak canimi sikti ve mobil 1 0-40 a gecis yaptim.Su anda arac daha az yakit tuketiyor.Marstan sonra daha rahat calistigini hissediyorum net bi sekilde.Sabahlarida o kadar korkmuyorum.Sakin kullanimda yine 70-75 derecede seyrediyor fakat gazlayacagim vakit 2 kere top speed yaparsam 110 dereceyi asiyor 120-130 gidiyor.Yani 2 gazlayip 5-10 dk dinlendirmem gerekiyor ki bu havada 240 km hiza ulasmak zaten yalan oldugu icin.Cokta umrumda degil..

Eger arac sadece rolling ve performans icin kullanilacaksa 5-50 veya 10-60 koyulmali.Ciddi derecede bariyer olusturuyor yagin yuksek isiya ulasmamasi icin..Sabahlari 3-4 dk rolantide bekletirsiniz isinizi saglama alirsiniz.Sonucta aracta motor asinmalarinin %70 i sabah ilk calistirmada oldugu bir gercek.Istanbul soguk degil diyoruz ama ben gece -5 derecede mars yaptigimi bilirim bu sene 10-60 yag ile -5 derece hic ic acici olmuyor gercekten..
    işte olay bu abicim. yani sürekli gazlamıyorsan bakın ¨sürekli¨ diyorum. bu yağı kullanmamak gerek. yani roll ne zaman oluyor her hafta sonu. ki en son ne zaman roll yaptın desem şu soğuk havalarda büyük ihtimalle çok daha uzun bir zaman periyodundan bahseder herkes ve sürekli zorladığınız süre toplamda yarım saat olsun ki zorlayarak gittiğiniz max 5 dakikalık periyotlar. Hani integralin +c si vardır ya işte o ihmal edilebilir süre burada integralin +c si.

sırf bu küçük zaman dilimleri için 0w-40 ın yanında ¨kötü¨ kalabilecek bu yağı kullanmamak gerek. ki şu da var. engin bilir bizim alper in z20let i 300 bg civarı. ve yağ sıcaklık saati de var. max gördüğü sıcaklık sanırım 115 derece o da anlıktır. tamam ankara ama zorlandığı zaman il farketmiyor ve alper roll de yapıyor. ve arabayı aldığı ilk günden beri yanlış bilmiyorsam hep 0w-40 kullandı. peki yağ görevini yerine getiriyormu diye baktığımızda aşper turboyu yenilediğinde turbo mil yatağında en ufak bir aşınma, kararma, bozarma vs. yoktu. yani çok daha yüklü bir z20let de 0w-40 yağ gayet güzel iş görüyorken daha az yüklü bir motorda 10w-60 kullanmamak lazım derim. ve bir önceki sayfada fabrika çıkışı 0w-40 koyulan araçların listesini gördünüz. zaten 0w-40 işlerini görmeseydi sizden bizden önce o markalar bu yağı kullanmazdı ki siz de gördünüz bahsettiğim markalar Tüm Mitsubishi Evo'lar Corvvette z06, dodge ram srt 10, AMG lerin hepsi, Porsche Panameras, Boxter, Bentley, Aston Martin. vs.

Tabii bir tercih bu ama süreklilik arz etmedikçe özellikle katkı maddesi ömrü bitmeye yakın motorlar için eklenmiş mobil in 10w-60 yağını kullanmamaktan yana. Soğuk çalıştırmada biraz rölantide bekle yerek bence o ilk aşınmanın önüne pek geçilmez. Çünkü asıl orada vizkozite ve film tabakanın kopmaması var. Hani keşke imkan olsa da anında motorun yağı değişilebilse ama durum bu olduktan sonra ben hala onaysız 10w-60 dan ziyade onaylı ve motorun ihtiyacını çok büyük ölçüde karşılayan 0w-40 derim ki tecrübe edilmiş bir 300 bg lik z20let var mesela engin'in aracı örnek alırsak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Chatin,O lıstede Turbo arac cok az,cogu atmosferık...
    Acaba Turbo araclarda 5/50 ozellıkle yaz aylarında daha saglıklı olmaz mı?
    Gercı Nıssan fabrıka cıkısında Mobil 1 0/40 koymus...
    Ona kafam basmadı hala...
    OBK dan cevap beklıyorum hala

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi evo serileri turbo, amg lerin hepsi olmasa da çoğu turbo, opel gt turbo, bentley continental gt turbo, panamera nın turbo su da var vs. bunlar da gayet sağlam motorlar ama.

zaten ben 10w-60 konamaz demiyorum. konur ama mobil in 10w-60 ı daha çok yara bandı mahiyetinde bir yağ olarak tasarlanmış. katkısı ona göre. ve 60 numara yağa bence gerek yok diyorum. bu üstte saydığım araçlar 0w-40 ı rahatlıkla kullanabiliyorken haftanın nerede ise bir günü ve 5 dakikalık periyotlar halinde sıkıştırılan motorlar için çok gerekli değil bence iki üstte detaylıca yazdığım nedenlerden dolayı.

ha 5w-50 dedin beni benden aldın o yağ bence daha uygun. hatta 0w-50 bile olabilir. ama işte yağın da kaliteli ve geçen sayfada fotosunu koyduğum kadar bol onaylı olması lazım. yoksa işte motul da aynı yağı üretiyor bizim petrol ofisi de. hoş petrol ofisini de yabana atmamak lazım. formula 3 için çok ar-ge yapıp güzel yağlar üretmişlerdi ama işte lafın gelişi diyorum. ama yine ne kadar çok sıkıştırıldığı gelmiyor değil aklıma.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sevgili Chatin;

Öncelikle 10w60 diye bahsettiğimiz, gerek mobil1 serisi, gerekse castrol edge serisi yağlar single grade mineral yağ veya 20w50 kamyon yağı değil. Teknolojinin sunduğu son imkanlarla daha yeni geliştirilen, enson piyasaya sürülen yağlar. Şu anda piyasada olan en yüksek HTHS, yani dayanım indeksi diyebileceğimiz değere sahip yağlar bunlar. Ve buna sadece kalın olmakla ulaşılmıyor. Ve yine dikkat edersen tamamı sentetik. Ve yine hepsinin düşük sıcaklık değerlerindeki viskozitesi hemen hemen yarı sentetik bir 10w40'a denk. Yani önce bahsettiğimiz yağın 20w50 olmadığını bir netleştirelim. Öyle soğuk motorda katliam falan yapmaz. Sadece verimli yağlama aralığına biraz daha geç gelir, daha geç ısınır, direnci daha yüksektir vs...

"Üreticiler neden bu yağı onaylamıyor" a gelecek olursak, 10w60 onaysız veya kalitesiz bir yağ olduğu için değil her kullanıcı için şart, olmazsa olmaz, gerekli bir yağ olmadığı için üreticiler onu tercih etmiyor. Örneğin Ford'un tüm onayları 5w30 üzerinedir. Ama siz bir Ford motorunda çok da güzel 0w30 kullanabilir, bu şekilde de çok güzel yağlama ve daha iyi tüketim değerleri elde edebilirsiniz. Hatta bu yağla özellikle soğuk marşta anında gazlasanız bile birşey olmaz. Ama gel gör ki Ford onayı hala 5w30 viskozite üzerindedir. Şimdi Ford 0w30 kullanma mı diyor? Veya 0w30 kullanınca motora bir zarar mı gelecek? Aynı şekilde yine Ford'un tavsiye ettiği ve onayladığı 5w30 yağlar yüksek sıcaklıklarda özelliğini kaybeder ve film koparır. Ama gel gör ki Ford sade ve sadece 5w30'u onayladı diye bu viskozitede ısrar mı edeceğiz? Bu tip onaylar, tavsiye niteliğindedir. Kullanım şartlarınıza göre tercihi siz yaparsınız.

Kaldı ki olaya onay açısından bakarsan tek işi yağ klasifikasyonu olan API, ACEA gibi kuruluşların bu beğenmediğimiz, eski araba yağı dediğimiz yağlara verdiği değerler ve sağladığı şartlar bu yağların kalitesini zaten gösterir. Ayrıca örneğimizde geçen mobil1'in VW grubundan ve MB'den onayı da vardır ;
    VW 501 01 / 505 00
    MB-Approval 229.1

Bir diğer 10w60 olan castrol edge 10w60'ın ise BMW ve Bugatti onayı vardır.

Bir de sanırım sen "aşınmış motorlara" ibaresine takılmışsın. Ama benim sana linkini verdiğim TDS(technical data sheet) lerdeki "ideal product for Racing applications" ibaresini gözden kaçırıyorsun. Biri reklam terimi, diğeri teknik terim. Viskozite olarak daha kalın olan yağ tabiki daha az eksiltecek, daha az kaçak yapacak, daha az yanacaktır. Eğer mobil'in veya castrol'ün gerçek hedefi ve amacı eski motorlar için bir yağ üretmek olsaydı, hiç 10w60'la uğraşmaz, 15w50 veya 20w50 mineral bir yağ sürerlerdi piyasaya.

Yağların kalitesini kıyaslarken teknik tablolarını, datalarını kıyaslayın. HTHS değerleri ve farklı sıcaklıklardaki viskozite değerlerini kıyaslayın. Reklamlara aldanmayın.

Başka bir nokta ise "her zaman roll yapmıyoruz ki" noktası;

Doğrudur. Her zaman roll yapmayabiliriz. Veya motorumuzun yağ soğutma kapasitesi çok iyidir, yağ ısınmıyordur. Ben buna birşey demiyorum zaten. Eğer herhangi bir kullanımda yağ sıcaklığınız 110 derecenin üstünde 5 dakikadan fazla kalmıyorsa böyle extreme yağlara geçiş yapmanıza gerek yok. Ama 110 derecenin üstünde uzun süre kalıyorsanız veya yağ sıcaklığı kontrolsüz bir şekilde 125-130 derecelere doğru artmaya devam ediyorsa isterseniz senede bir roll yapın, o yağdan motorunuza fayda yok. O şekilde 5 dakikada motorunuzdan çok şeyler götürebilirsiniz. Ve bu öyle soğuk motorun rölantide yüksüz bir şekilde çalışırken 10w60 yağla başetmesi gibi de olmaz. Aşırı yük, aşırı devir ve aşırı sıcaklık altında çalışırken kopacak bir yağ filminin zararı bundan çok daha fazla olur.

Eğer bahsettiğin örnekteki gibi, 0w40 yağla da bir hasar oluşmadan araç aynı şartlarda kullanılabiliniyorsa yağ sıcaklığı bahsettiğim seviyelerde bahsettiğim sürelerde kalmamıştır. Ve araç ya çok sıkıştırılmıyordur, ya da yağ soğutma kapasitesi oldukça yüksektir. Ben de kesinlikle bunu kullanın demiyorum zaten. Takip edin. Eğer çok ısınıyorsa kullanın diyorum.

Ben kimsenin aracının yağlama kapasitesini, yağ soğutma kapasitesini, yük durumunu, kullanım şartlarını, iklim şartlarını mükemmel bir şekilde bilemem. Bunu kendiniz takip edeceksiniz. Yağ sıcaklık ve basınç göstergeleri bunun için var zaten. Eğer yoksa, bu değerleri takip etmeden yarış şartlarında gazlıyorsanız, sizin için zaten yapacak birşey de yok demektir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Genel olarak bana yakın şeyler yazmışsın o yüzden alıntı yaparak uzun yazmak istemedim. Fakat bir kaç nokta var; 10w-60 yağ ile katliam yaparsınız noktasında değilim veya bu yağın 20w-50 olmadığını gayet iyi biliyorum. Ayrıca HTHS değeri yüksek diye bu yağı kullanmak demek sadece marj değerini yükseltmektir. Risk noktasına zaten uzakken daha da uzaklaşırsın ama bu sefer bazı kriterlerden uzaklaşırsın. Bu yağ aynen bu özellikte. Ve tam sentetik oluşu ve benim takıldığım şu aşınmış motorlara ibaresi ile hem pahalı fiyattan satılabiliyor hem de hedef kitlesinin daha da geniş. Bu durumda diğer kar marjı düşük yağlarla uğraşmak mantıksız zaten ticari olarak.

Üstteki mesajlarda dediğim gibi kullanılamaz veya katiyetle kullanmayın büyük hata edersiniz demiyorum. Daha ziyade senin de son cümlelerinde dediğin gibi gerekmedikçe kullanmayın diyorum. Sürekli sıkıştırma halinde değilseniz kullanmayın diyorum. Hatta kullanmayın kelimesinden öte kullanmasanız daha iyi olur diyorum.

Onay noktasında ise bir önceki sayfada koyduğum fotoğrafa bakarsan 10w-60 ın da onayının olduğunu görürsün. Yani iki rakibi kıyaslarken birinin 2 ödülü varken diğerinin 12 ödülü var olduğuna dikkat çekiyorum.

Genel itibariyle tabii ki aklın yolu bir; herkes kendi motoruna göre, o motoru ne kadar ve ne süre zorlayıp kritik noktaya yaklaşıp yaklaşmadığına göre ve yağ sıcaklığına bakarak kendi ihtiyaçlarına göre yağ seçmeli.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı düşünüyoruz. Ama bir nokta hariç;

Alıntı Chatin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onay noktasında ise bir önceki sayfada koyduğum fotoğrafa bakarsan 10w-60 ın da onayının olduğunu görürsün. Yani iki rakibi kıyaslarken birinin 2 ödülü varken diğerinin 12 ödülü var olduğuna dikkat çekiyorum.
    Bu onaylar ödül değil, uygunluk belirtir. Markalar tarafından uygun olarak görülen yağlar da zaten genel kullanıcıya hitap eden orta viskozite değerli yağlardır. Hiçbir marka 0w20 veya 15w60 gibi ekstrem bir yağı kendi motoruna en uygun yağ olarak seçmez. Tıpkı senin de bahsettiğin gibi, tüm motor üreticileri optimum yağları tercih eder. Maksimumu değil. Bunu siyasetin merkez sağı, merkez solu gibi düşün.

Ama olur da bir yük testi yapılacak olursa ve ona göre bir ödüllendirme yapılırsa işte o zaman bu listeden oldukça değişik bir liste çıkar ortaya.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Guzel acıklamalar olmus,tebrık ederım...
    3 hafta sonra pıstte 0/40 ın davranıslarını test edıcegım,eger yetısırse Yuklu sekılde kullanacagım pıstte...
    Eger 110 derecenın ustune cok cabuk gelırse yada 120 lerı zorlarsa,5/50 ye gecıcegım,zaten havalarda ısınıyor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Guzel acıklamalar olmus,tebrık ederım...
    3 hafta sonra pıstte 0/40 ın davranıslarını test edıcegım,eger yetısırse Yuklu sekılde kullanacagım pıstte...
    Eger 110 derecenın ustune cok cabuk gelırse yada 120 lerı zorlarsa,5/50 ye gecıcegım,zaten havalarda ısınıyor...
    Kendi adıma rica ederim.

Yukarıdaki Chatin'e hitaben yazdığım mesaj sizin sorunuza da bir nebze cevap olmuştur diye düşünüyorum. Eğer yeterli değilse biraz daha detaylı bilgi alışverişi de yapabiliriz.

Ayrıca pistte edineceğin tecrübelerini de paylaşmanı dilerim. Sonuçta en güzel test ve öneri gerçek hayatta tecrübe edilerek yapılandır.

JDM VTİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şimdi benimde şöyle bi sorum var,

speclerim filtre,egzos,12.2cr piston(1mm büyüttük pistonları orjinal ölçüye göre),kapak port polish,ecu.. motoru yeni yaptım rodajdayım daha. rodajdan sonra

yağ olarak 10-60 düşünüyorum, ama kafama takılan bişey 5w-30 veya 5-40 a devam mı etsem? havalar da ısınıcak *****.
    Bazen ne kadar küçük olduğunu anlamak için iyice yükseğe çıkmalısın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı JDM VTİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdi benimde şöyle bi sorum var,

speclerim filtre,egzos,12.2cr piston(1mm büyüttük pistonları orjinal ölçüye göre),kapak port polish,ecu.. motoru yeni yaptım rodajdayım daha. rodajdan sonra

yağ olarak 10-60 düşünüyorum, ama kafama takılan bişey 5w-30 veya 5-40 a devam mı etsem? havalar da ısınıcak *****.
    Kullanım şartları nelerdir? Yani yukarıdaki mesajlarda bahsettiğim gibi uzun süreli yüksek devir ve yüksek sıcaklık durumu oluşabilir mi?

KA®ANLIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel bilgiler...
    bende yağ sıcaklık saati yok, fakat basınç saatim var.

Çetinin bahsetmiş olduğu Alper'in Z20LET li motoru ile aynı motora sahip aracım.
    Opel'in Z20LET motorlarının yağ soğutucusu motor su sıcaklığına endeksli diye biliyorum. yani yağ soğutucusunun peteklerinin içinden motor soğutma suyu geçiyor. motor soğutma sıvısının ısısına yakın tutmaya çalışıyor yağ sıcaklığını. ne kadar doğru anlatabildim bilmiyorum tabi
    bana mantıksız bir sistem gibi gelir zaten.

hal böyle olunca Alperin aracının 115 dereceleri çok az görmesi gerçekten başarılı. yani bana daha yüksek sıcaklıkları görür gibi geliyor 0/40 bir yağ ile...

Ama yukardaki yazılanlardan anladığım kadarı ile 100 derecenin üstünde atıyorum 1 dakika çalışmış bir 0/40 yağ özelliğinden birşeyler kaybetmiş demektir diye anladım? yanlış mı anladım acaba Osman ? (isim Osman galiba)
    Loading...

JDM VTİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben aracımı günlük kullanıcam ki hep öyle kullandım.

ş.içi trafiğine vs. giricem doğal olarak, haftasonları gezicem vs.

roll işi zaten olucak kullanım amacımız belli.
    Bazen ne kadar küçük olduğunu anlamak için iyice yükseğe çıkmalısın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı düşünüyoruz. Ama bir nokta hariç;

Bu onaylar ödül değil, uygunluk belirtir. Markalar tarafından uygun olarak görülen yağlar da zaten genel kullanıcıya hitap eden orta viskozite değerli yağlardır. Hiçbir marka 0w20 veya 15w60 gibi ekstrem bir yağı kendi motoruna en uygun yağ olarak seçmez. Tıpkı senin de bahsettiğin gibi, tüm motor üreticileri optimum yağları tercih eder. Maksimumu değil. Bunu siyasetin merkez sağı, merkez solu gibi düşün.

Ama olur da bir yük testi yapılacak olursa ve ona göre bir ödüllendirme yapılırsa işte o zaman bu listeden oldukça değişik bir liste çıkar ortaya.
    Ödülü benzetme olarak kullanmıştım. Hani iki yarışçı rakipten hangisi daha başarılı derken madalya sayılarına ithafendi. Yanlış anlamışsın.

Ama onay ile tercih farklı şeyler biliyorsun ki. Yani 0w-40 ı onaylayan markaların hepsi 0w-40 ı tercih etmiyor. Onay sürecinde testler yapılıyor biliyorsun ve bu testlerde de sınır koşulları uygulanıyor.

@ Karanlık: Engincim alperin soğutma kapasitesi biraz daha fazla. I.C daha büyük olması lazım senden ve motor özellikleri biraz daha farklı seninkinden. Belki bunlardan kaynaklı olabilir. Veya Ankara vs İstanbul şartları diyebiliriz. Tahminlerim bu yönde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı JDM VTİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben aracımı günlük kullanıcam ki hep öyle kullandım.

ş.içi trafiğine vs. giricem doğal olarak, haftasonları gezicem vs.

roll işi zaten olucak kullanım amacımız belli.
    Çoğunlukla günlük kullanım olacaksa ve roll 5-10 dakika ile sınırlı kalacaksa veya en azından arada motor nefes alabilecek, sıcaklık normal seviyelere düşebilecekse 5w40 gayet yeterli gelecektir. 5w50 veya 10w60 günlük kullanım için, özellikle de bu mevsimde çok da iyi bir seçim olmaz. Eğer imkan varsa motul 300v 5w40 POE (poly ester) yapısı sayesinde roll da dahil, günlük kullanım da dahil gayet yeterli koruma sağlar. Diğer tam sentetiklerden daha yüksek hths değerine sahiptir. Yani dayanımı daha yüksektir. Eğer motul 300v maddi yönden zorlarsa piyasadaki tam sentetik 5w40'lar da iş görür.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)