User Tag List

Sayfa 9/18 İlkİlk ... 7891011 ... SonSon
339 sonuçtan 153 ile 171 arası

Konu: Maximum Yağ Sıcaklığı

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KA®ANLIK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel bilgiler...
    bende yağ sıcaklık saati yok, fakat basınç saatim var.

Çetinin bahsetmiş olduğu Alper'in Z20LET li motoru ile aynı motora sahip aracım.
    Opel'in Z20LET motorlarının yağ soğutucusu motor su sıcaklığına endeksli diye biliyorum. yani yağ soğutucusunun peteklerinin içinden motor soğutma suyu geçiyor. motor soğutma sıvısının ısısına yakın tutmaya çalışıyor yağ sıcaklığını. ne kadar doğru anlatabildim bilmiyorum tabi
    bana mantıksız bir sistem gibi gelir zaten.

hal böyle olunca Alperin aracının 115 dereceleri çok az görmesi gerçekten başarılı. yani bana daha yüksek sıcaklıkları görür gibi geliyor 0/40 bir yağ ile...

Ama yukardaki yazılanlardan anladığım kadarı ile 100 derecenin üstünde atıyorum 1 dakika çalışmış bir 0/40 yağ özelliğinden birşeyler kaybetmiş demektir diye anladım? yanlış mı anladım acaba Osman ? (isim Osman galiba)
    1 dakikada birşey olmaz. Çünkü 1 dakikada zaten yağın tamamı ancak devirdaim eder. Biraz daha uzun süre ve 100 dereceden biraz daha yüksek sıcaklıkta yağ özelliğini kaybetmeye başlar. Ben kabaca 110 derece üstünde 5 dakikadan fazla diyorum. Ama hızla 130 dereceye çıkmışsa da 5 dakikaya kalmadan kötü sonuçlar doğabilir. İşte burada HTHS oranı devreye giriyor. HTHS oranı 5 ve üstü olan bir yağ 150 derecede uzun süre kalsa bile özelliğini kaybetmez.

130 derecenin üstündeki sıcaklıklara uzun süre maruz kalan düşük hths oranına sahip bir yağ kalıcı olarak özelliğini yitirebilir.

KA®ANLIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 dakikada birşey olmaz. Çünkü 1 dakikada zaten yağın tamamı ancak devirdaim eder. Biraz daha uzun süre ve 100 dereceden biraz daha yüksek sıcaklıkta yağ özelliğini kaybetmeye başlar. Ben kabaca 110 derece üstünde 5 dakikadan fazla diyorum. Ama hızla 130 dereceye çıkmışsa da 5 dakikaya kalmadan kötü sonuçlar doğabilir. İşte burada HTHS oranı devreye giriyor. HTHS oranı 5 ve üstü olan bir yağ 150 derecede uzun süre kalsa bile özelliğini kaybetmez.

130 derecenin üstündeki sıcaklıklara uzun süre maruz kalan düşük hths oranına sahip bir yağ kalıcı olarak özelliğini yitirebilir.
    anladım,
    0/40 dan ziyade yazın da 5/50 kullanılabilir o zaman. 10/60 kullanmaya da gerek yok yazın.

en azından yağ sıcaklık saati olmadığından basınç saatine endeksli olarak kendimizce fikir yürütüyoruz.
    0/40 yağ ile riske yakınız; 100 derecelerin üstü... 10/60'tan ziyade 5/50 kullanımı yakıt tüketimini de azaltır herhalde

güzel ve faydalı bir konu oldu, teşekkürler herkese (:
    Loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Chatin hocam;

Ben bu forumda lüzumsuz arabalara 10w60 konmasına ilk karşı çıkanlardan birisiyimdir. Açık hava filtresi takan adam 10w60 koymaya kalkıyor arabasına. Tabi ki bu yanlış. Ama göz göre göre de yağın yüksek sıcaklıklarda özelliğini, film tabakasını, koruyuculuğunu kaybetmesine de göz yumamam.

Üreticiler stock arabalarda bu testleri yapıyorlar. Eğer yağ sıcaklığı aşırı yükselecek olursa onlar bu sorunu yağı kalınlaştırmakla değil, yağı soğutacak ilave ekipmanlar eklemekle çözüyorlar. Ayrıca onların dert etmeleri, tutturmaları gereken euro normları da var. Tüm bu sebeplerle modifiye motorlarda ben yağ sıcaklığının gözlemlenmesini ve ona göre yağ seçilmesini tavsiye ederim. Eğer gözlemlenemiyorsa da yapılan modifiyeye göre bir kademe daha üst viskoziteli, hatta daha yüksek HTHS oranlı, daha yüksek dayanımlı bir yağ kullanılmasını emniyet, sigorta olarak tavsiye ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    anladım,
    0/40 dan ziyade yazın da 5/50 kullanılabilir o zaman. 10/60 kullanmaya da gerek yok yazın.

en azından yağ sıcaklık saati olmadığından basınç saatine endeksli olarak kendimizce fikir yürütüyoruz.
    0/40 yağ ile riske yakınız; 100 derecelerin üstü... 10/60'tan ziyade 5/50 kullanımı yakıt tüketimini de azaltır herhalde

Kendi adıma rica ederim. Herkesin katkılarıyla paylaşım derinleşiyor.

İlk kademe olarak yaz dönemi için 5w50 tercih edebilirsin. Yakıt tüketimine bir etkisi olacağını pek sanmam.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    anladım,

ben de kendi adıma rica ederim.

engin bana kalırsa yağ sıcaklık göstergesi taktıktan sonra önce 0w-40 ı da bir dene. eğer ki limitlere yaklaşmıyorsan ki 0w-40 ın kaç derecede kaç dakika geçirdikten sonra yağlama özelliğini kaybettiğini araştırıp bulacağım o zaman 0w-40 ile çok daha rahat edersin. olur ki motorun sınır kosuluna cevap vermezse o zaman 5w-50 ye gecersin. veya tam tersi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Chatin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben de kendi adıma rica ederim.

engin bana kalırsa yağ sıcaklık göstergesi taktıktan sonra önce 0w-40 ı da bir dene. eğer ki limitlere yaklaşmıyorsan ki 0w-40 ın kaç derecede kaç dakika geçirdikten sonra yağlama özelliğini kaybettiğini araştırıp bulacağım o zaman 0w-40 ile çok daha rahat edersin. olur ki motorun sınır kosuluna cevap vermezse o zaman 5w-50 ye gecersin. veya tam tersi.
    eyvallah Çetin ama 0/40 sınırlarda olacaktır. yani 100 lü dereceleri illaki görüyoruz rollinglerde ki bir çıkıyoruz burda bir rollingte 100km yol yapıyoruz aşağı yukarı, illaki 100 derecenin üstünü görüyoruz.

5/50 nin bana dez avantajı yok sonuçta. soğuk yağlamasında da bir sıkıntı yaşamayacaksam 0/40 kullanıp sınırlarda dolaşmanın bir esprisi yok diye düşünüyorum. Sonuçta kısa vadede olmasa da uzun vadede sıkıntılı olabilir...

5/50 den devam ederim bu kafayla
    Loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu gibi yüksek sıcaklık ve yük değerleri için araştırılacak veya bakılacak tek kriter vardır, o da her yağın HTHS (High Temp High Shear) değeridir ki o da 150 derecedeki dayanımıdır. Hangi marka, hangi viskozite yağın HTHS değerini istiyorsanız ben size söyleyeyim.

HTHS ölçümü 150 derecede yapılır. 3.5'in altı spor kullanım için risktir. 4 ve üzeri tercih sebebidir.

-Mobil1 0w40 3.6,
    -Castrol Edge 0w40 3.7 HTHS değerine sahip.
    -Motul 300V 5w40 POE (poly ester) yapısından dolayı 4.53 HTHS değerine sahip.
    -Mobil1 5w50 4.4 HTHS değerine sahip.
    -Mobil1 10w60 5.7 HTHS değerine sahip.

Varın hesabınızı siz yapın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motul 5w40 veya Mobil 5/50 aşağı yukarı bizim kullanımımız için ideal yağlar gibi duruyor o zaman.

0w40 çok sınırda... riske atmaya gerek yok diye düşünüyorum...

Motul nerde ve kaça satılıyor acaba
    Loading...

CanberkD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu gibi yüksek sıcaklık ve yük değerleri için araştırılacak veya bakılacak tek kriter vardır, o da her yağın HTHS (High Temp High Shear) değeridir ki o da 150 derecedeki dayanımıdır. Hangi marka, hangi viskozite yağın HTHS değerini istiyorsanız ben size söyleyeyim.

HTHS ölçümü 150 derecede yapılır. 3.5'in altı spor kullanım için risktir. 4 ve üzeri tercih sebebidir.

-Mobil1 0w40 3.6,
    -Castrol Edge 0w40 3.7 HTHS değerine sahip.
    -Motul 300V 5w40 POE (poly ester) yapısından dolayı 4.53 HTHS değerine sahip.
    -Mobil1 5w50 4.4 HTHS değerine sahip.
    -Mobil1 10w60 5.7 HTHS değerine sahip.

Varın hesabınızı siz yapın.
    edge 10-60 ve

edge tws 10-60 için HTHS değerlerini öğrenebilirmiyim ?
    Alıntı MTZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabalar bitti iklimleremi salca oluyosun olum artık

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Obk,5/50 diye bagiriyor sonuclar?
    Yaniliyormuyum?
    Ozellikle yanma odasi harareti fazla olan araclar icin...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CanberkD Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    edge 10-60 ve

edge tws 10-60 için HTHS değerlerini öğrenebilirmiyim ?
    Her iki yağ da hths açısından eşdeğer. Her ikisinin de 150 derecedeki HTHS değerleri 5.4 cP

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaniliyormuyum?
    Ben 5w50'ye çoğu araç için fiyat/performans yağı diyorum. Motul 300V 5w40'ı fiyat yönünden alamıyorsam mobil1 5w50 alır ve aşırı soğuk iklim ve sürekli şehiriçi kısa mesafeli gündelik kullanım harici her iklimde ve şartta kullanırım.

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motul 5-40 yagin degerleri nedir merak ettim gerci bizde spor kullanim yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motul 5-40 yagin degerleri nedir merak ettim gerci bizde spor kullanim yok
    #159 da vermiştim hths değerini.

Yine bu başlık altında Dou arkadaşımız tüm teknik değerlerini paylaşmıştı;

Viscosity grade SAE J 300 5W-40
    Density at 20°C (68°F) ASTM D1298 0.895
    Viscosity at 40°C (104°F) ASTM D445 74.2 mm²/s
    Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 13.1 mm²/s
    HTHS viscosity at 150°C (302°F) ASTM D4741 4.53 mPa.s
    Viscosity Index ASTM D2270 180
    Pour point ASTM D97 -36°C / -33°F
    Flash point ASTM D92 216°C / 420°F
    Sulfated ash ASTM D874 1.17% weight
    TBN ASTM D2896 10.3 mg KOH/g

Motul 300V 5w40, fiyatı sorun değilse piyasadaki en kaliteli yağlardandır denebilir. Bahsi geçen yağlar arasında tek POE bazlı yağ. POE yapısı sebebiyle hem gayet iyi akışkanlık değerlerine sahip, hem de yüksek ısı ve yüke dayanımı gayet yüksek. Tabi fiyatı da...

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben onu yanlis okumusum.bizim aracta ondan var eger farkli cesiti yoksa bu dedigindir ozaman.fiyati faturada yaziyodu unuttum ama diger yaglardan pahali 120-130 tl civari idi sanirm
    Araci cok zorlamiyoruzda sogukken insan guvenmek istiyor rolantide bekliyorum hararet hareket etmeden 2bini gecmiyorum vs. Bilgi icin tesekkur ederim

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaniliyormuyum?
    abi senin araçların extreme araçlar diyebiliriz. yani çok yüksek meblağlarla yapılmış diye düşünüyorum.

yani senin bu araçlarına motül gereksiz masraf olmaz aksine gerekli olur diye 85tlx3 kutu bu araçlar için masraf bile sayılmaz diyebilirsek motül derim..

istersen önce 5 - 50 ile testini yap. en son yağını değişeceğin gün bir zorla verileri not al. yağı boşaltıp motül 300v 5-40 koyduktan sonra birde denersen motülün senin araçlarına daha iyi geleceğini düşünüyorum ve sonucu görüp memnun olacağını umuyorum.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Mehmet Gazihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok aşırı beslemeli dizeller kullanıyoruz, çok yüksek turbo mili devirleri beraberinde çok yüksek turbo içi yağ ısılarına sebeb oluyor.. bunu turbodan kartere geri dönen yağı farklı yöntemlerle bi miktar soğutarak yarış müddetince hasar almadan kurtarabiliyoruz..

motor yağına harici bir takım müdahalelerle bu yüksek ısılarda yağ filminin kopmasını engelliyebilirmiyiz ?

Mehmet Gazihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dark Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    beki yüksek sıcaklıklara 0 30 mu daha dayanıklıdır 5 30 mu ? aracımda 220 Fahrenhayt gibi sıcaklığı görüyorum uzun süreli sıkıştırmalarda araç cupra tdi ?
    yağ basıncını takip edebiliyorsan sıcak motorda rolanti ve 3000-4000rpm değerlerini paylaşabilirmisin ?

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanlışım varsa düzeltebilirsiniz, ben yağ ısındıkca incelir daha iyi yağlama sağlar ancak belli bir ısıdan sonra vizkositesini kaybedebilir ve yağlıktan çıkabilir diye biliyorum.

eğer bir araç fazla yüklüyse ve olması gerekenin üzerine çıkıyorsa küçük veya orta aracına göre oil cooler ile bu ısı düşürülebilir ve fazla sıcak yağa göre yağ basıncıda daha iyi olarak kalır diye düşünüyorum.

yani örnek olarak yağ ne kadar incelirse yağ basıncında o kadar düşme olur. ne kadar kalın olursa(yani olması gereken kadar) yağ basıncı daha iyi olur. dolayısı ile oil cooler yağ basıncınıda düşürmez aksine yağ basıncını sıcaklığı doğru değerde tutarsan daha stabil olur.

bildiklerim ile mantığımı birleştirdiğimde bu sonuç çıkıyor aksini düşünen varsa neden nasıl ve niyeleri tartışıp sonuca varalım.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)