User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
32 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Ateşleme bobini arızasının belirtileri ?

multispace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post Ateşleme bobini arızasının belirtileri ?

herkese selamlar

pug 307 de birkaç sorunum var arkadaşlar.. yorumlarınızı beklemekteyim..

araçta teleflex lpg kiti bulunmakta . 66000 km de. 10.000 km si lpg de kullanıldi. sorun şu , araç ilk calıştırmada rahat calısıyor ancak gaza bastıgımda biraz düşünüyor sonra devirleniyor.. bazen gaza basıyorum devir almıyor..stop edecek gibi oluyor.. bir süre sonra bu belirtiler kayboluyor normal hale geliyor. ama her calıştırmada bu devir almama sorunu var kalkarken... ikincisi ise ara hızlanmalarda araç anlık silkeleme yapmakta, bir de örneğin 3000 devir de kalıyor sonra zıplayip gidiyor.. yada 5000 de kalıyor sonra gidiyor. .. bu tür sorunlarla karşı karşıyayım. arıza lambası arada yanıyor arada sönüyor.. planet 2000 e bagladıgımızda arac fakir karısım ve lambda sensörü arızaları vermiş ancak sensörler kontrol edildi ikisi de sağlam.arada rolanti de dalgalanıyor ama bu cok cok ender olmakta.

bujiler değişti bogaz kelebeği temizlendi yağ su bakımı yeni yapıldı.. yakıt tüketimi normal gibi. ama bu isteksizlik canımı sıkmakta.. ateşleme bobini arızası mıdır bu ?

ateşleme sisteminde sıkıntı oldugu belli ancak işin içinden cıkamıyorum. yorumlarınızı bekliyorum .. yardım eden etmeyen herkesten allah razı olsun.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ateşlemeden ziyade motor tesisat sorunu gibi geldi banada. LPG cilerin üstün hünerleri bazen motor tesisatında çözülemeyecek cins sorunlar yaratıyor. LPG sökünce herşey normale dönüyor gibi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tesisatta yanlşlk olsa ilk günden yapardi ama bunu eren hocam

CRUEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bahsettiğin belirtiler lambda sensörlerinden.bende deiştim diyip o soruna aldanmamıştım ama deiştiğim sensörün bozuk olduğu çıktı ortaya orjnal aldım kurtuldum.. planette aracın karışımına bakıldığında zaten anlaşılır.lambdaları tekrar kontrol etmekde fayda var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hatırladıgım kadarıyla 2 sensör var biri üstte biri eksozun alt tarafında.. 1 sensörün voltajı sabitti diğerinin 0,5 v olması lazımdı değişiyordu voltajı.. yanlış hatırlamıyorsam

normal demişlerdi

Utku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ıste benım anlatamadıgım problemım...bendede 1 2 hızlanıyorum 3e attıgımda ıkıbın devır kadar araba cakılı kalıyo ondan sonra acılıp hızlanmaya baslıyo kafasına gore farklı vıtes ve devırlerdede yapıyo ya benzınpompası yada sensor dıyorum ama bende kararsızım
    Vorsprung Durch Technik

Serkan06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tekler, düşük viteste gaza yüklen tekleme yapar
    farkı yaratan ayrıntılardır...

cEm_vts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    daha önce benmde başıma geldi.. oksijen sensörü , map sensörü, rolanti motoru hepsini değiştirdim. ve en son sorunu buldum . bobinin bujiye geçen lastik tıpaların biri yırtılmış ordan kaçak yapıyo motora.. bi bakın derim..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Serkan06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tekler, düşük viteste gaza yüklen tekleme yapar
    1 de dıp gaz hızlanıp 2ye attıgımda ıkı uc sanıye cakılı kalmasının bunlada baglantısı varmıdır
    Vorsprung Durch Technik

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar herkese yürekten teşekkürler.. var mıdır başka önerisi olan ?

pesimist206 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    atesleme bobınlerı arıza baslangıcında bır belırtı vermez bozulmuşsa bozulmustur tekleme yapar cekısten duser gaz tepkımelerı algılanmaz aracın sesı bıle degısır lpg nızın ayarına bır baktırın arac fakıre dusuyor buyuk ıhtımalle ve beyın algılamada gucluk cekıyor en basıt olarak bır sure benzınde kullanın yada yakıt aldıgınız yeri değiştirin tekrar izlenime alın
    34 EM 123

AÇIKEL otomotiv... JANTMAX ..

hep bızımlesın ALP GUNAYDIN 34 DUJ 43 ..

ErayCerit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    düşük viteste gaza çökünce eksozdan patlama hissediliyor mu ? pıtırdı şeklinde falan

KaanBRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam konunu hiç etmek istemem ama aynı belirtiler 2.vites 2000-2500 aralığında bendede var biraz çakılı kalıp sonradan kalkıyor ama işin tuhaf tarafı belirli aralıklarla arabadan tok bi patlama sesi geliyor yazın arabayı stop edip indikten sonra bi süre yine böyle patlıyordu bunun sebebi üzerine tahmin yürütebilicek arkadaşlar var mı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ErayCerit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    düşük viteste gaza çökünce eksozdan patlama hissediliyor mu ? pıtırdı şeklinde falan

patırdama var mı dikkat etmedim bakıp bilgi vereceğim arkadaşlar... cok sağolun.

anladıgım kadarıyla bu ateşleme bobini ya sağlamdır ya bozuktur. görünen o ki sağlam.. cünkü araba yürüyor.. stop etme problemi yok..

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araban fakir karışım hatası veriyor. Bunun öncelikli sebebi LPG ayarındır. LPG ayarını kontrol et.

Ateşleme bobini ya sağlamdır ya bozuktur diye birşey yok. Sonuçta bu bir bobindir. Direnci de zamanla azalır. Bobinde kopukluk olursa işte o zaman pat diye bozulur. Ama direncinin de zamanla düşeceği unutulmamalı.

Ateşleme arızalarında da araç fakire düşebilir. Bobinin referans gerilimi vardır. Ölçülür, kıyaslanır. Sağlam mı değil mi görülür.

Ateşleme arızasını tespit etmenin en kolay yolu düşük devirde yüksek viteste, örneğin 3.viteste 1000 devir civarında gaza yüklenmek ve tepkiyi izlemektir. Çünkü ateşleme hatası en çok düşük devirde ve yükte anlaşılır. Eğer araç tekleyerek hızlanıyorsa veya patırdıyorsa ateşleme sorunudur.

1. lambda sensörün sabit kalmaması lazım. 0.2-0.8v arasında dalgalanmalı. 2.lambda sensörünün yaptığı sinüs dalgasının biraz daha genişini yapmalıdır. Eğer sürekli sabitse bozuktur.

LPG enjektörlerindeki herhangi bir bozukluk, tıkanıklık da fakir karışım + misfire (ateşleme hatası) olarak kayda düşebilir. LPG enjektörleri de kontrol edilmeli. Biri diğerinden daha farklı dozda püskürtüyorsa veya biri veya birkaçı arada takılıyorsa sorun vardır.

Sonuç;

- ateşleme bobini ve diğer ateşleme elemanları (varsa buji kablosu , buji vs ) kontrol edilecek
    - LPG ayarı ve LPG enjektörleri kontrol edilecek
    - 1.oksijen sensörü (bank1sensör1) voltajı kontrol edilecek. dalgalanmıyorsa, sabit kalıyorsa değişecek

Kolay gelsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lpg deki fakirlik benzini etkilermi ?
    Vorsprung Durch Technik

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı uTkU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lpg deki fakirlik benzini etkilermi ?
    LPG'de araç fakir çalışırsa ECU + yönde düzeltme yapar ve benzin haritasını yukarı çeker. Araç benzine geçtiğinde zengin çalışır. Bir süre benzinde çalışınca ise eski haline döner. LPG'deki bu fakirlik sorunu kendini en güzel ilk marşta gösterir. LPG'de fakirken + yönde düzeltme yapan ECU, benzinde marş alınca boğulur ve geç çalışır.

Bunun haricinde LPG'de uzun süre fakir kalarak kullanılan motorda fakirlikten dolayı oluşan yüksek ısıya bağlı subap ve kapak hasarları da oluşur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    herkese cok teşekkürler tekrardan..

biraz sonra inip 3. viteste dediğinizi yapacagım.. lambda sensörü de kafamı karısıtırdı cünkü cok iyi hatırlıyorum biri 0,5 volttu diğeri sabitti 0,1 volt olabilir tam hatırlayamadım onu..

bakılması gereken yerler sanırım bujiler, ateşleme bobini ,lpg ayarı ve lambda sensörleri... bu başlıktan bilgilendirme yapacagım arkadaşlar .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sönen arıza lambasi tekrar yandı.. depollution system fault diyor sorunlar devam ediyor. kısa zamanda servise gitmek lazım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)