User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Rasyonel kışlık lastik karşılaştırma

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Rasyonel kışlık lastik karşılaştırma

Forumda bir çok konu var lastik ile alakalı ancak araba ile ilgili her konuda olduğu gibi herkes bir şekilde kendi kullandığı markanın en mükemmel olduğunu söylemekten başka bir yorum yapamıyor.

bu işin aslı nasıl yapılmalı? lastik etiketleri nasıl okunmalı? ne kadar inanmalı? bazı çok kaliteli diye bilinen markaların lastik etiketlerinde çok kötü değerler göstermesinin nedeni nedir?

en pahalı ile en ucuz arasındaki fark nedir?

sonuçta her an kar kaplı yollarda yol almıyoruz mantıklı olan ıslak performanslarına bakmak mıdır?

nesnel örneklemeden gidecek olursak...

215 40 17 kışlık lastik arayışındayım. araç ankara'da hergün acemi birisi tarafından kullanılacak. Seçenekler;

Bridgestone Blizzak LM32
    Pirelli w240 Sottozero
    Nokian WR A3
    Nexen Windguard
    Dunlop Winter sport 3d

fiyat olarak Nexen diğerlerine nazaran oldukça ucuz. diğerleri oldukça uçuk! mantık sınırları içerisinde hangi lastiği tercih etmek gerekli?

ucuz olan Nexen ile en pahalı Dunlop arasındaki fark nedir? standart kullanıcının anlayabileceği bir fark mıdır? yoksa bir şumayer yada rayikonen mi olmak gereklidir?

uzun lafın kısası hanımın arabasına lastik alıcaz, yardım edin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tünay,

Şirket araçlarında lassa mevcut. Bende kullandım. Fiyatı da uygun, tutunması da.
    Lassa aklına yatmaz ise Good Year UG7 ya da Michelin Alpin ler de çok iyidir.

Bu biraz da senin bütçen ile alakalı. Ama Lassa alırsan da pişman olmazsın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tunacan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tünay,

Şirket araçlarında lassa mevcut. Bende kullandım. Fiyatı da uygun, tutunması da.
    Lassa aklına yatmaz ise Good Year UG7 ya da Michelin Alpin ler de çok iyidir.

Bu biraz da senin bütçen ile alakalı. Ama Lassa alırsan da pişman olmazsın.
    ebattan dolayı sadece yukarıdaki markalar olabiliyor. bütçe problem değil ***** bir tane hanım var

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yazda hiç üzmedi lassa.Ne tutunmada ne sağlamlıkta (ince yanak ama kasiste çukurda en ufak bi sakınmam olmamasına ramen sorunsuz).Kışta da değerlendirilmeli bence.

ofli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nexen performansına bişey diyemem fakat 245 40 18 de 1 adet türkiyede lastik bulamadım biri yarıldı 1 adet alacam diyorum siparişle 3 aya gelmez diyorlar ithal eden firması cok dandik oyuzden önermem attım lastikleri continental aldım rahatıma baktım içeriye gelen ruzgar sesi vardı inanılmaz seviyede düştü surekli gazlayan biri olmadığımdan yol tutuşu şöyle böyle diyemem
    On3R
    R-Turbo

s2k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ebattan dolayı sadece yukarıdaki markalar olabiliyor. bütçe problem değil ***** bir tane hanım var
    Ulan ne güldüm sabah sabah

brkkksln - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lastikte her zaman ismini cismini duyurmuş kendini kanıtlamış markalara yönelmekte fayda var.

bir ara sırf ebat yüzünden marshal kış lastiği kullandım. o kadar çok sıkıntı yaşattıki karlı yollarda.yazlık goodyear hydragrip leri taktım geri inanın çok daha iyi kış performansı vardı...

can taşınıyor sonuçta.
    bu kış bende lastik alacağım konuyu takipteyim.

Anti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Syron marka Everest model kış lastiği kullandım fn2 type r'da 2 sene boyunca. Lastik 3-4 yıl rafta kalmıştı ayriyeten, ebatları yüzünden kimse tercih etmemiş.

Deneyime gelirsek; 2 yıl boyunca bir kere bile kaydırmadı, korkutmadı, tırmanamadığı bir yer olmadı ki Angaranın 2 yıl önceki kışı akıl alır cinsten değildi. Aktardığı yol sesi de beni rahatsız etmeyen bir düzeydeydi. Ayrıca fiyat olarak da çok uygundu
    Alıntı JenGoO Nickli Üyeden Alıntı
    Olm dayanamıyorum ya k20 olmadan hayatın tadı yok

rcbasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tünay, bir takım sac janta veya 15 herhangi ucuz janta kış seti yapsana, hem daha iyi tutunur, hemde daha ucuza daha iyi lastik alırsın, yazlık setini de kış koşullarında yıpratmazsın,
    yok ille de 17 dersen lm32 iyidir, geçen yıl bende kullandım arabamda

Selamlar

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kışla ilgili değil ama yaz lastiği ile ilgili tecrübemi aktarayım. Çünkü tek model kışlık lastik kullanıyorum karşılaştırma doğru olmaz. Belki faydası olur.

Daha önce kullandığım lastikler Potenza RE050A idi. Şu an Potenza S001 kullanıyorum.

RE050A'yı değiştirmek istememin nedeni kuru performansının iyi olması fakat ıslakta düşük performans sergilemesi idi. Yani bana hem kuru performansından ödün vermeyecek hem de ıslakta gayet iyi bir performans sergileyecek bir lastik gerekiyordu. RE050A ile S001 arasında ki küçük bir fark arada ki ıslak performansını çok etkilediği için bu lastikte karar kıldık ve yanılmadık. S001'de kanal sayısının 4'ten 3'e düşürülmesi yol tutuşunu ve stabiliteyi, Treadwear'ün 140AA'dan 280AA'ya çıkarılması ise ıslak yolda performansı arttırmış. Yani her istediğimizi almış olduk. Tek dezavantaj kuruda lastik ısınırken geçen sürenin biraz daha uzaması.

Bu şekilde bir istekte karşılaştırma yaptığın zaman lastiğin hamuru karışımı, deseni vs gibi etkenlere göre değerlendirmen gerekir. Tabi markanın ürettiği malzemede çok önemli.

Ben olsam bu şekilde bir tercihte bulunurdum. Benim kışlıklar LM25. LM32 için yorum yapamayacağım ama Bridgestone almanı tavsiye ederim. Hatta aracın spor ise LM22 bile tercih edilebilir.

Tabi lastik ebatını da küçültebilirsin kışın yere basma kuvvetini arttırmak için. Ankara'da sert geçiyor sanırım kış mevsimi.

Alıntı: fiyat olarak Nexen diğerlerine nazaran oldukça ucuz. diğerleri oldukça uçuk! mantık sınırları içerisinde hangi lastiği tercih etmek gerekli?

ucuz olan Nexen ile en pahalı Dunlop arasındaki fark nedir? standart kullanıcının anlayabileceği bir fark mıdır? yoksa bir şumayer yada rayikonen mi olmak gereklidir?

Karışım hamur ve kullanılan malzeme aradaki fiyatın uçuk olmasını sağlayan. Kaliteli bir lastiğin farkı acil durumlarda özellikle çok net şekilde anlaşılır. Schumacher olmaya gerek yok, çok rahatlıkla anlarsın performans farkını

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rcbasaran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tünay, bir takım sac janta veya 15 herhangi ucuz janta kış seti yapsana, hem daha iyi tutunur, hemde daha ucuza daha iyi lastik alırsın, yazlık setini de kış koşullarında yıpratmazsın,
    yok ille de 17 dersen lm32 iyidir, geçen yıl bende kullandım arabamda

Selamlar
    başkanım selamlar,

jant değiştirme işi aklımı çok kurcaladı ama ankara'da 6 ay kadar kullanıyoruz biz kışlıkları o süre zarfında arabanın kötü görünmesini istemedim esasen. birde şöyle bir genel baktım 15 yada 16 janta kombinasyon yaptığımda saç jant alacağım için hemen hemen aynı hesaba geliyordu.

bilemedim yahu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sac jant iyidir. Her aracımda yaz-kış kombinasyonu yaparım...

KA®ANLIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kış Lastiğinde Birebir tecrübem yok ama performans lastiklerinde bile kışın "MANTIKSIZ" tutunmalar sağlayan NOKIAN ı şiddetle öneririm...

Finlandiya üretimi olması ve Dünyadaki yanılmıyorsam tek KIŞ LASTİK TEST MERKEZİ olan firma...
    Kış lastiğinde 1 numara diyebilirim NOKIAN için...

Zaten performans lastiğindeki suda tutunmasını gördükten sonra kış lastiğinde aksi bir durum olacağını hiç sanmıyorum.
    Loading...

RCkid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    215 40 17 bulabiliyorsan bayiilerde sanslisin
    Genelde olmuyordu ellerinde
    Bu yuzden 215 45 almistim
    215 45 le 215 40 arasinda fiyat da cok oynuyor
    Hankook almistim ben kartalkayaya zincir indim ciktim iyiydi gayet
    Ankarada gecen sene sert kis olmadigindan ankara icin yorumum yok ama dagda iyiydi.
    (Lastikler duruyor halen araba satildi)
    USPerformance by UtkuSelamoğlu
    https://www.facebook.com/Thresholdoftimingadvance

100-200 km/h 5.761sec

Görkem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla adamım kışlık lastik işi çok değişkenli bir iş aslında,,,sen sadece hanımı göz önüne alarak kış aylarına uygun bi lastik olsun dersen çok para verip iyi bişi almana bence gerek yok,,,ben astranın lastik ebatı büyük olduğundan kumho aldım ondan bile memnunum,,senin seçenekler içinde de benim kullanmadığım fakat herkesin övdüğü lastik Nokian WR A3 ,,testlerde de genelde iyi sonuçlar alan bir lastiktir,,,

ama ankara soğuk olsada aldığımız kış lastiklerini genelde kuru asvaltta kullanıyoruz,,mesela asvalt üstünde performansta viraj girişi frenaj gibi özelliklerde miclen alpinin üstüne yok,ama buda yağmurda çok tırt nerdeyse kumhoyla aynı tepkilerde,,,yağmur-kar-buz üçlüsünde de goodyear ultra grip 7 nin üstüne yok mesela,,,buda asvaltta ve kuru virajda miclen alpin kadar iyi değil ama bence kullanıbilecek en güzel kar lastiği ,,,haa bu lastiklerde ebat yok zaten sana anladığım kadarı ile ama kullandığım için bunlarıda ekleyim dedim yani demek istediğim tam ne özellikleri aradığın

senin seçenekler içinde hem markalı hemde fiyatı diğerlerine göre uygun ve yine her zeminde ortalama performansa sahip lastiklerden biriside Pirelli w240 Sottozero .

wrcsinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    söylediğiniz gibi herkes kullandığı lastiği öve öve bitiriremiyor. aslında durum şu; eskiyen lastiğin yerine yenisi alınca haliyle yeni lastik olduğu için tutunuş durma mesafesi konfor gibi... iyileştiği için "oooo süper lastik" deniyor. ben bugüne kadar aynı araçta birçok lastik kullanma fırsatım oldu. michelin,bridgestone,lassa, pirelli, dunlop . gördüğüm kadarıyla michelin en iyi lastik. özellikle yağmurda çok çok iyi. ancak dayanıksız bir lastik. 3-4 lastik yarıldı. diğerlerinde hiç olmadı. kış lastiği olarak karda sadece pirellinin kar lastiğini kullanma deneyimi yaşadım oda çok kötüydü. lassanın kış lastiğini kullananlar çok övüyorlar. internetteki karşılaştırmalardada nokian en iyisi gözüküyor.

ERkut 205 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lassanın kış lastiğini 5 yıl kullandım. ilk 4 yıl ki verimi birebir aynıydı, ama 5. yıl hissedilir seviyede azaldı.
    Fiyat olarakta makuldü, şuan nedir bilmiyorum. Bende araştırmadayım henüz, bir takım alacağız bu kışa.
    Konuyu takipteyim.
    //// PEUGEOT SPORT
    Peugeot 205 Gutmann Mi-16 & LeMans İskandinavian Market

rcbasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    başkanım selamlar,

jant değiştirme işi aklımı çok kurcaladı ama ankara'da 6 ay kadar kullanıyoruz biz kışlıkları o süre zarfında arabanın kötü görünmesini istemedim esasen. birde şöyle bir genel baktım 15 yada 16 janta kombinasyon yaptığımda saç jant alacağım için hemen hemen aynı hesaba geliyordu.

bilemedim yahu
    O zaman 205/45r17 al , daha iyi kış koşullarında her açıdan, yanak çok az daha yüksek, taban çok az daha dar, hem de seçenek daha çok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    normal lastiklerim 205 40 17 bunun yerine 205 60 16 taksam yada 205 50 17 falan taksam durum ne olur.maglum 40 17 bulunması cok zor ve pahalı
    LiveFastDieYoung ~

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)