User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Radyatorden buhar cikmasi?

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Radyatorden buhar cikmasi?

Aracım 95 model 178.000 de Renault 19 1.6 RT. Arac sicakken radyatör kapağını açtığımda hafif şekilde buhar çıkıyor. Normal midir? Aracın cekisinde vs de olumsuzluk yok. Sadece merakından soruyorum.
    "Korkmadık, savaştık"

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Normal su eksiltme yoksa sıkıntı yoktur da araç sıcakken radyatör kapağını niye açıyorsun ki sen? Çok sıcakken açma fışkırtırsın kaynar suyu üzerine yanmasın elin kolun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevap için tesekkur ederim, aracın şu eksiltip eksiltmedigine daha bilmiyorum çünkü arabayı alali 1 hafta oldu. Contanin yandigina dair arabada herhangi bir belirti, hararet, cekisten düşme vs yok. Ama bugün eksik görünce tamamladım biraz üstüne suyun.

Aracın şu eksiltip eksiltmedigini en kısa yoldan nasıl anlariz. Bu arada arabada termostat yok, neden yok bilmiyorum ama ustanın dediğine göre yok. Arac kibrista ve havalar genelde sicak.
    "Korkmadık, savaştık"

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    termostatı sökmüşlerdir belki sıcak olduğu için

su eksilttiğini şöyle anlarsın suyunu tamamlarsın arabanın eğer eksilirse farkedersin

sıcak motorda radyatör kapağı açma kendini yakarsın yaralanabilirsin
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En kısa zamanda deikimize i yapacağım, bir de internette okuduğum kadariyla şu eksiltmesinin sebebi radyatör kapağı da olabiliyormus dogru mu? Kapaktaki lastik zamanla islevini yerine getiremez oluyormus. Eğer şu eksiltiyorsa ilk orjinal mais kapagiyla değiştirmeyi düşünüyorum?

Ps. Uyarı için de ikinize de tesekkurler, bi daha acmam.
    "Korkmadık, savaştık"

İzzet Göçmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En kısa zamanda deikimize i yapacağım, bir de internette okuduğum kadariyla şu eksiltmesinin sebebi radyatör kapağı da olabiliyormus dogru mu? Kapaktaki lastik zamanla islevini yerine getiremez oluyormus. Eğer şu eksiltiyorsa ilk orjinal mais kapagiyla değiştirmeyi düşünüyorum?

Ps. Uyarı için de ikinize de tesekkurler, bi daha acmam.
    Bu benim Uno markalı aracımda vardı, Aracın suyunu ekliyorum yola cıkıyorum 30-40 Km geliyorum,Ertesi gün bakıyorum su yerinde degil en az 150-200 ml eksik var bunu 2-3 defa yaptım,En son cözüm yolu aramaya basladım Kapagı söylediler suyu gene doldurdum ve kapagı biraz daha fazla sıktım sorunum cözüldü 150-200 ml eksik bile kesildi

ENGINeer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle aracınız hayırlı olsun...suyun eksilmesinin sebebi araba motora su indiriyor olabilir (yani conta yanmıştır) ki bu durumda motoru en kısa zamanda yaptırmalısınız o şekilde binmeyiniz, su tesisatının borularında delik olabilir ki küçük çaplı bir delik ya da yarıksa bunu aracın altına yatıp damlama şeklinde göremeyebilirsiniz çünkü bu borular motor sıcağı ile genleşerek yarığı daha belirgin bir çapta açar ve motor sıcağı ile de buharlaşır farketmezseniz. radyatör peteğinizde delik olabilir, genel itibari ile küçük bir delikse sıvı ya da toz halinde bulunan radyatör katkı maddeleri ile bu delik tıkanabilir (tavsiyem sıvı olanlarıdır 15-20 liraya bulursunuz), yok büyükçe bir delikse ve tamir edilebilir nitelikteyse radyatörcüler tamiratını yaparlar. tabi delik kapağın altındaki boğaz kısmında değilse o zaman işiniz biraz zorlaşır ne toz tıkar ne de kaynak yapılabilir. bir de sizin de söz ettiğiniz gibi radyatör kapağının contası özelliğini yitirirse kapaktan atabilir. bunu da motorun sıcağıyla farketmeniz mümkün değildir buharlaşır. göz kararı ile MOTOR SOĞUKKEN!! kapağı açarak içindeki contaya bir bakın. yıprandığına kanaat getirirseniz kapağı değiştirebilirsiniz. ancak aracınız çok yeni. bir süre su seviyesini kontrol ederek gerçekten su eksiltme var mı kontrol ediniz.

semih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güncell..
    silecek suyum bitmişti biraz önce koymak için kaputu açtım dalgınlıkla radyatör kapağını aralamışım fıss diye bi ses geldi kapattım hemen sonrasında içindeki su fokurdamaya başladı herhangi bişey olmuşmudur acaba? teşekkürler

c20let - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı semih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güncell..
    silecek suyum bitmişti biraz önce koymak için kaputu açtım dalgınlıkla radyatör kapağını aralamışım fıss diye bi ses geldi kapattım hemen sonrasında içindeki su fokurdamaya başladı herhangi bişey olmuşmudur acaba? teşekkürler
    Su taştıysa motor soğuyunca su ekleyin başka da bir şey olmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı c20let Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Su taştıysa motor soğuyunca su ekleyin başka da bir şey olmaz.
    yok su taşmadı hemen kapattım,yalnız kapağı kapattıktan sonra bile fokurdaması beni korkuttu

c20let - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı semih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yok su taşmadı hemen kapattım,yalnız kapağı kapattıktan sonra bile fokurdaması beni korkuttu
    Daha iyi bilgilendirenler olacaktır ama radyatör kapağını açıp gaz verdiğinde aşırı bi fokurdama kabarcık oluyorsa bildiğim kadarıyla üst kapak contasının yanık olduğuna işaret. Hemen açıp kapamak bi sıkıntı oluşturmaz kendini yakma tehlikesinden başka.

Birde kapak tam kapalıysa fokurdama olmaz bence kapağı o telaşla tam kapatamadın ondan oldu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı c20let Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha iyi bilgilendirenler olacaktır ama radyatör kapağını açıp gaz verdiğinde aşırı bi fokurdama kabarcık oluyorsa bildiğim kadarıyla üst kapak contasının yanık olduğuna işaret. Hemen açıp kapamak bi sıkıntı oluşturmaz kendini yakma tehlikesinden başka.

Birde kapak tam kapalıysa fokurdama olmaz bence kapağı o telaşla tam kapatamadın ondan oldu.
    en iyisi yarın bi bakayım eksilme var mı diye birde dediğiniz gibi kapak açıkken gaz veriyim,inşallah evham yapıyorumdur

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)