User Tag List

19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Pist aracı için şase güçlendirmesi

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Pist aracı için şase güçlendirmesi

Pist için hazırlanan araçlarda yapılan şase güçlendirmeleri hakkında bilgisi olan varmı aramızda ? Hangi kısımlarda ne tür güçlendirmeler yapılması gerekiyor elinde döküman vs varsa paylaşırsa veya aydınlatırsa çok sevinirim.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kendi yaptığımız bir güçlendirmeden örnek vereyim, daha doğrusu Palio S1600'de görüp Gr.A ve Gr.N Palio'ya zamanında yapmış olduğumuz bir güçlendirme.

kırmızı ile rezalet bir biçimde çizdiğim kısımlara dingil ile aynı kalınlıkta parça kaynatıp, baskı ve çarpma anında yamulmayı bir nebze olsun engelliyorduk.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkür ederim sadece bu işlem yeterli oldumu yani ? Genel olarak güçlendirilmesi gereken kısımlar nereleri mesela sadece yürüyen için değilde komple şase olarak

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güçlendime derken neyden bahsediyorsun, şasenin rijitliği yani yol tutuşu arttırmak için mi, yoksa her hangi bir kaza anında deformasyonu minimize etmek mi? mesela ön köşeden darbe aldığında yola devam etmek mi istiyorsun
    turbocuk istiyoruz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuya güncel çekeyim daha iyi bir yol tutuş için hangi noktalarda ne tür güçlendirmeler yapılıyor yokmu bilgisi olan ?

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Örnek olarak şunu verebilirim, sanal çizim üzerinde noktalı olarak belirtmişler özellikle önemli yerleri açıklayarakta.

Flyin' Miata : Tech: Seam welding

Ama temel olarak kule/şase bağlantıları, firewall bağlantıları, iç kısımlarda yine çeşitli şase bağlantı noktalarına mig veya tig kaynak yapılıyor..

chasis welding for rigidity diyerek aratırsan özellikle subaru'lar ve eski amerikanlar üzerine yapılmış çok çalışma var.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sase kuvvetlendırmekle yol tutusu artırmatı bırbırıne karıstırmayalım.
    Pıst ıcın degılde rallı ıcın daha cok getek sase guclendırmesı. Ayrıca carpma guclendırmesı daga baska bı konu.

mehmetRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konuyu takipteyim, belki arada şaseye eklenebilecek muhteviyatın yol tutuşuna etkisinden bahsedilir. kule gergiler, alttaki traksiyon çubukları v.s. v.s. gibi
    Alıntı tünayK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yolunda gitmeyen şey var tabi ama araba il ilgili değil sen rölantide neden freni pompalıyorsun?
    EKN Garage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pıst ıcın degılde rallı ıcın daha cok getek sase guclendırmesı. Ayrıca carpma guclendırmesı daga baska bı konu.
    Abi rijitlik artacağı için gerekli kaynaklar sonrası, şase sertleşip esnemesi azalacak. Bu da süspansiyona önem getirir uygun şekilde ayarlandıktan sonra yol tutuş neden artmasın?

daha az şase esnemesi lateral g kuvvetini azaltıp countersteer yaşamanın önüne geçmek demek aynı zamanda, bu da + yol tutuş olarak geri döner benim bildiğim?
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şase güçlendirmenin yol tutuşa etkisi yokmu diyorsun yani ? Aracın kasılıp bükülmemesi gerekiyor viraja girmeden önceki fiziki kondüsyon nasılsa virajda da öyle olması gerekiyor ki aracın mekaniksel olarak yol tutuş dinamiği bozulmasın.

levent@ Çok yardımcı oldun teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı mehmetRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konuyu takipteyim, belki arada şaseye eklenebilecek muhteviyatın yol tutuşuna etkisinden bahsedilir. kule gergiler, alttaki traksiyon çubukları v.s. v.s. gibi
    tabi ki etkisi olur, doğru sertlik derecesi, doğru kombinasyon ile + sonuç alırsınız.

oem amortisör + yay + fazla sert gergiler ile kayıp bile yaşanabilir.

Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şase güçlendirmenin yol tutuşa etkisi yokmu diyorsun yani ? Aracın kasılıp bükülmemesi gerekiyor viraja girmeden önceki fiziki kondüsyon nasılsa virajda da öyle olması gerekiyor ki aracın mekaniksel olarak yol tutuş dinamiği bozulmasın.

levent@ Çok yardımcı oldun teşekkür ederim.
    rica ederim bildiğim gördüğüm kadarını paylaşmaya çalıştım, çok fazla bilgi foto var o yüzden araştırman daha kolay olur diye düşündüm

+ üstteki mesajıma ekleme yapmak istedim,

0M42 (isim bilmiyorum kusuruma bakma) ye bahsettiğim şekilde google da bir sürü subaru çıkıyor dediklerimin çoğunluğu ya etap ya da pist için hazırlanan araçlar, boşuna mı yapıyorlar bu reinforced işlemlerini abi öyle ise? yine dediğim kapıya çıktık..
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

mehmetRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tabi ki etkisi olur, doğru sertlik derecesi, doğru kombinasyon ile + sonuç alırsınız.

oem amortisör + yay + fazla sert gergiler ile kayıp bile yaşanabilir.

rica ederim bildiğim gördüğüm kadarını paylaşmaya çalıştım, çok fazla bilgi foto var o yüzden araştırman daha kolay olur diye düşündüm

+ üstteki mesajıma ekleme yapmak istedim,

0M42 (isim bilmiyorum kusuruma bakma) ye bahsettiğim şekilde google da bir sürü subaru çıkıyor dediklerimin çoğunluğu ya etap ya da pist için hazırlanan araçlar, boşuna mı yapıyorlar bu reinforced işlemlerini abi öyle ise? yine dediğim kapıya çıktık..
    Zamanında ep2 kasa vtec sportum vardı.. ep3 type-r arka denge cubuğunu takmıştık orjinalinin yerine.. k-sport coilleri taktıktan sonra arkada bir tedirginlik hissediyordum.. böylemi değişir yani arac, mükemmel ötesi olmuştu.. ukku sağolsun
    Alıntı tünayK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yolunda gitmeyen şey var tabi ama araba il ilgili değil sen rölantide neden freni pompalıyorsun?
    EKN Garage

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracına göre değişir bu durum. Mesela 106 GTI'ın orjinal salıncakları gayet güzeldir. Çok sağlamdır. Ancak şaseye bağlanan noktaları aynı şekilde sağlam değil. Çünkü araçta aslında bir travers yok denilebilir. Basit bir L şeklinde katlı sac parçası var ve bu parça yoğun yük altında esneme yapar. Bunun için gergi sistemi yapılır yada/veya roll cage üstüne bağlanır kule bağlantısı ile. Araç nedir ne değildir nereleri zayıftır felan bunlara bakmak lazım. Eğer araç motorsporlarında fabrikası tarafından kullanılmış ise ilk bakılması gereken fabrika yarış araçlarında neler yapıldığıdır.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anlattiklarinizin hepsi yol tutus icin. Yani kule gergisi-coil yada cage ler.
    Sase neresi? Ana iskelet. Yol tutus icin birebir ele alinmasi gereken yer degil.
    Once cok calisandan az calisana dogru upgrade etmek gerekir. Bilmem nekadar ralli ye arac hazirladiniz,okudugumu degil yasadigmi yaziyorum. Ayrica yol tutusa hic etkisi yok diye nerede yazdim?
    Eger amac yol tutusda,saseyi guclendirmeden Once lastik-amortisor-salincak burclari-top mount-denge kollari-viraj demirleri-takozlar-kulaklar vs vs vs degismeli ha sonra sase ve sase baglantilarina gecelim.
    Amac yasam kabini ve guvenlikse yani sase guclendirmekse daha farkli yol izlenmeli.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Abi zaten ben de farklı bir şey yazmadım üstteki #9 nolu mesajımda aslında.

Süspansiyon, lastik, bushing, gergiler vb hatta rollcage sonrası araç limite gelince şaseden esnemeye başlayacak, reinforced olarak adlandırılan işlem şase bağlantı noktalarının esnemesini azaltıyor neticede, bu da limitini bir veya birkaç tık daha yukarı taşımayı sağlayacak.

Temel fizik, hatta direk dinamik diyim.. Ki bu upgradelerin hiçbirini yapmadan reinforced yapılmış bir şaseye sahip araçta, aynı yürür aksam setupuna sahip aynı araca göre daha yüksek limitlere sahip olur aracın süspansiyon, lastik vs limitlerinde..

He tabi bu şase güçlendirme işlemi tüm yürür aksam setupu eksiksiz yapıldıktan sonra araç yetersiz gelmeye başlarsa bence gündeme getirilmeli, veya eski olup sıfırdan toplanıyorsa hazır çıplak hale soyulmuşken yapılmalı diye düşünüyorum.

Şeklinde düşünüyorum, yanlış mı sence abi?

Ralli aracı hazırlamak gerekmiyor mukavemet bilmek için..

Ki biz burdan etap aracı değil pistte, keyfi olarak katılınacak özellikle timetrial üzerine konuşuyoruz diye düşünüyorum ben bu arada

O konuda da bizden tecrübelisin, tecrübe bambaşka birşey saygım sonsuz ama etkisi yok yazmasan da yazdıklarından o anlamı çıkardık genel olarak, demek ki anlatmak isteyip aktaramadığın yerler olmuş, olabiliyor insanız neticede
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bana göre pist aracı eğer normal pist günlerinde kullanılacaksa ilk önce stock olarak başlamak gerekir. Ardından güzel bir yürüyen ayarı çok şeyi değiştirir. Daha sonra yapılacak olan coilover fren semi slick olmalıdır.

Sway barlar vs eğer arabada oversteer veya understeer fazla varsa yapılması gereken şeylerdir. Çünkü yavaş yavaş alışılmalı arabaya. Bundan sonra ise tabiki spoiler olsun lip olsun canardlar olsun sırada olmalıdır.

Belki sizin yaptığınız değil ama

My NA becomes a track car (Build thread) - ClubRoadster.net

bu forumda arkadaş muhteşem bir yol izlemiş.

Şase güçlendirmesine gelirsek tabiki şaseyi dikmek yararlı olacaktır. Ama bu raddeye gelebilmek için bence çok daha önce yapılması gerekenler var.
    “The S2000 is nothing so much as a legend in its own time. If you don’t like it, you probably haven’t driven it hard enough.” - Jalopnik

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Levent; sımdı anlastık
    Yanı saseye gelene kadar bır cok sey elden gecmelı ve sonra sase su koyvermeye baslayınca,oraya el atılır. Ha,bazı araclar ıstemıyor,bazılarının ıhtıyacı oluyor. Son 10 yılkı araclar genelde ıhtıyac yok yada spor arac olarak uretılmıslerde.
    Zaten uzun vırajlarda ortaya cıkar sasenın yetersızlıgı yada sert parkurlarda.
    Ama tıme trial a cv ye gerek yok bu kadar soymak

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben yazdığımı tekrar edicem. Eğer araç profilde gözüktüğü gibi Kadett ise mutlaka şase ile ilgili işlem yapın. Çok temiz denilen Kadett'lerde bile çürüme ve pas gördüm 2 araçta. Ayrıca ön amortisör kulelerinin gerçekten esnediği bilinen bir gerçek. Basit bir şekilde vida ile takılan kule gergisi ile bu esnemeyi önlemeyezsiniz. Kulelere sac plaka kaynatıp gergiyi kaynattığınız plakaya monte etmelisiniz. Arka süspansiyonunuz bilmiyorum ama Vectra'nın bir kasasına arka amortisör yada dingil bağlantılarında yırtılma meydana geldiğini yazıyordu İngiliz'ler. Ve oranın dikişlerini yeniliyorlardı. Bu tarz bilinen kronikleri varsa elden geçmeli. Full chassis welding dediğimiz olaya ihtiyacınız yoktur. Amma illaki aracın yaşı gereği (Benle yaşıt olabilir) aşınan yada kronik olarak oluşan kısımlara el atmak iyi olur.

Sonuç olarak 5 yada 10 yaşındaki bir hothatch otomobil ile 30 yıllık bir aracın ihtiyaçları bir değildir.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu kadar eski araci piste hazirlamak hem maliyetli hemde gozden kacanlar olucagi icin tehlikeli.
    Birde su kaniti yikmak gerek; aa kazali spor arac,alayimda pist araci yaparim. Degil cunku hasar goren tabla ve sase eskisi gibi malesef olamiyor. En iyisi cok yasli olmayan,buyuk kazasi olmayan araclar hazirlamak.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)