User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Ateşleme Bobini...

C!N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ateşleme Bobini...

Arkadaşlar 2 gündür aracımda bir tekleme, gaz yememe, gaza basmadığım zamanlarda devir saatinde bir dalgalanma (yüksek devirde ayağımı gazdan çektiğimde de olan) oluyordu. Aracımda Atiker LPG kiti mevcut, önce lpgden dolayı olduğunu düşündüğümden direkt lpg ustama gittim, ayar yapmaya çalıştı fakat benzinde de aynı durumun olduğunu gördük, usta, buji ve ateşleme sistemini kontrol ettirmemi önerdi. Bunun ardından servisime gidip durumu belirttim, bakıldı sıkıntının atşleme bobininden kaynaklı olduğu anlaşıldı, değiştirdik fakat takılan bobin bire bir aynı olmasına rağmen (üzerindeki yazılarına kadar) soketlerinin rengi farklı idi, aracımdan çıkan gri soketli, aracıma takılan ise siyah soketli idi, internette biraz araştırdım ve iki tipin de satışta olduğunu gördüm aracım için. Konuya hakim arkadaşlara sormak istediğim, bu iki bobin arasındaki fark nedir, soket rengi farkı neden kaynaklanmaktadır? Aracım 2009 model Peugeot 206 BVA HB, 1.4 8v, 34 bin km'de...

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Renk farkının sebebi üretim yılı farkı... Aynı durum hemen hemen tüm fransızlarda var. Megane II'de de aynı sorun ve aynı çeşit bobin renkleri var. Ölçerseniz ikisinin de aynı iç dirence sahip olduğunu görürsünüz. Yani farklı olduğu söylentileri hurafeden ibaret. Zaten sizin de söylediğiniz gibi üretici de, ürün kodu da aynı. Anladığım kadarıyla da zaten bobin değişimiyle sorunu çözmüşsünüz.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ürün revizyon görmüştür. Çoğu markada sık sık olan bir durum. Misal MAP sensörlerinde mavi ve yeşil renk diye ikiye ayrılır. Birisi eski tiptir artık bulunmaz diğeri yeni tiptir. Zaten bir kere yeni tipe geçtinmi kolay kolay bozulmaz. Ayrıca Peugeot ateşleme bobinlerinde 4 firma ile çalışır. Bunlar Sagem, Delphi, Bosch ve adını hatırlamadığım bir firma. Neredeyse her araç ve her motor tipi için bu 4 firmadanda bobin almıştır. Sıfır araçta bile stokta hangisi varsa hangi parti mal gelmişse onu takar. Yedek parça içinde geçerli. Peugeot'ten parça no ile ürünü isteyince hangi marka geliceğini bilemezsin. Ve marka seçemezsin. Kısacası sorun yok.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Açıklamalar için teşekkürler arkadaşlar, bir sorun olduğu için değil de konu ile ilgili bilgi sahibi olmadığımdan merakımdan böyle bir konu açtım. Peki bu bobin denilen şey neden bozulur, nelere dikkat etmek gereklidir, LPG ile bir alakası olabilir mi arıza yapmasının?

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zaten benzinde de çok bobin bozan arabalar bu fransızlar. Bir de üstüne LPG montajı yaparken kolaya kaçıp devir sinyalini bobinden alırlarsa hepten erken bozulur.

Eğer LPG'ye uygun, bir derece soğuk ve aralığı ~0.2mm daraltılmış iridyum bujiler kullanırsanız bobinin yükünü bir nebze hafifletmiş olursunuz.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bobinlerde zamanla bozulmalarından dolayı iyileştirmeler oluyor buyüzden değişik renkler veriyorlar herhangi sorun olmaz daha iyi denilebilir renoda 4-5 kez değişti modeller
    powered by MRÇ garage ekotech
    mapped Stage 5 Big turbo E-tuners by Stelios ALEXANDRAKIS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar enteresan bir durum yaşıyorum; değiştirdiğim bobinle yaklaşık 20 km yol yaptıktan sonra motor arıza ışığım yandı, tekrar servise gittiğimde hatayı silmek için cihaza bağladılar aracı, bobin değişikliğinden kaynaklanabileceğini söylendi bana, toplam 4 tane hata çıktı ilk seferinde, ne kodlarını ne de hataları hatırlamıyorum, 3 tanesi silinirken 1 tanesini bir türlü silmeyi başaramadı usta, siliyordu sorgulamada tekrar görünüyordu fakat bu 1 hata motor arıza ışığı yakmıyor. Denemelerimiz sonucu silmeyi başaramayınca orjinal bobinle hangi hataları vereceğini görmek için tekrar arızalı diye söktüğümüz orjinal bobinimizi taktık ve yine cihaza bağladık, görünen tek hata yeni bobinle silmeyi başaramadığımız hata idi, onu da silmeyi bu sefer başardık. Motorun çalışmasına baktığımızda tekleme de kalmamıştı, usta ısınınca tekrar teklemeye başlayacak dedi ve teste çıktık, 4-5 km usta kullandı aracı, yokuş filan çıktık bir sıkıntı, tekleme yoktu herşey normaldi. Ustadan aldıktan sonra bir 100 km de ben yaptım dünden beri, gerek sıkıştırdım, gerek yokuşa sürdüm, gerek kick-down yaptırdım araca, hala normal görünüyor. Benim düşüncem, orjinal bobin bir yerlerde sarsıntıdan ötürü temassızlık yaptı ve sökülüp takılınca bu temassızlık ortadan kayboldu gibi bir mantığa varıyorum. Sizin düşüncelerinizi de alabilir miyim? Bu arada değiştirdiğimiz bobin ile silemediğimiz hata kodu 1327 kodlu hata idi...

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Knock sensörü arızasını gösteriyor. Hatta ve hatta tam olarak senin başına gelenler gelmiş birisininde başına.

Car was towed in non running. We identified a faulty coil module as being the problem. We replaced it and cleared the existing DTC's.
    Car runs and performs OK but P1327 is set when the engine first starts. Autodata have no P1 codes for Citroen at present.
    Kısaca aracı çalışmamış. Bobin arızası tespit etmişler. Bobin değişmiş tüm arızaları silmişler. Araç sorunsuz çalışmış ama P1327 hatası ortaya çıkmış. Sorun ne olabilir diye sormuş.

El cevap Knock sensörü arızası. Amma velakin bence bu cevapta hatalı. Çünkü Peugeot'un OBD hata kodları evrensel kodlar ile aynı değil.

P1327
    For S2000P; check ignition primary pattern for excessive peak voltage and spark line too short. Should be greater than 1ms. This fault code is usually caused by interference.

Ateşleme süren ile alakalı bir hata veriyor. Sanki taktığınız bobin tam olarak bu bobinin karşılığı değil.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Knock sensörü arızasını gösteriyor. Hatta ve hatta tam olarak senin başına gelenler gelmiş birisininde başına.

Kısaca aracı çalışmamış. Bobin arızası tespit etmişler. Bobin değişmiş tüm arızaları silmişler. Araç sorunsuz çalışmış ama P1327 hatası ortaya çıkmış. Sorun ne olabilir diye sormuş.

El cevap Knock sensörü arızası. Amma velakin bence bu cevapta hatalı. Çünkü Peugeot'un OBD hata kodları evrensel kodlar ile aynı değil.

P1327
    For S2000P; check ignition primary pattern for excessive peak voltage and spark line too short. Should be greater than 1ms. This fault code is usually caused by interference.

Ateşleme süren ile alakalı bir hata veriyor. Sanki taktığınız bobin tam olarak bu bobinin karşılığı değil.

Cevap için çok teşekkürler, gayet açıklayıcı ve aydınlatıcı olmuş, demek ki gri-siyah soket farkının nedeni bundan ibaret. Beni asıl şaşırtan konu, aracın kendi bobininin şu anda sağlam olması. Zaman bakalım neler gösterecek...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)