User Tag List

13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: LPG'li araç için motor yağı seçimi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

LPG'li araç için motor yağı seçimi ?

geçen günlerde aracıma lpg montajı yaptırttım ve lpg li araçlar içinde farklı bir yağ kullanıldığını duydum işin aslı astarı nedir ? yağ değiştirme km geldi aracım 2000 model 2000 motor accord

ErayCerit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mobil ve castrolun üzerinde LPG ibaresi bulunan yağları var. Örnek: 10/40 benzin/lpg gibi

gökberk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tekirdağ'da yaşıyorsun galiba..
    10w-40 Mobil fazlasıyla işini görecektir diye düşünüyorumOrkut abi..
    JDM Don Lastiği...
    JDM Kevgir...
    JDM Marlboro Lights...
    .
    .

Alıntı 3rk4n Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ve sonsuzda dek o virajda mutlu olarak yaşadilar.

timucintt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ne içiyorlar... normal yağını kullan yağ eksiltmeye başlarsa bir üst yoğunlukta yağ alacaksın...
    1991 HONDA CRX - TOTALLED
    1988 TOYOTA CELICA GT ST162 - SOLD
    1991 HONDA INTEGRA LS - SOLD
    1990 HONDA CIVIC EF - SOLD

85-92 OLDSKOOL COMING SOON

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    normalde mobil 10/40 kullanıyordum da lpg takınca işin rengi değişmiş midir diye düşündüm ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzinin karbon Kurum oranı LPG ye göre yüksektir. Araçlarımıza belli km ye kadar dönüşüm yaptırmadık diyelim. O zamana kadar motorun içindeki mikron düzeyindeki çizikleri benzinin içindeki karbon kapatır. Bu nedenden dolayı aracımız yağ yakmaz. Fakat aracımızı LPG ye dönüştürdüğümüzde LPG de karbon oranı çok düşük olduğu için, çizikleri dolduran karbon yağın etkisiyle zaman içinde temizlenir. O çiziklerden de araç aşınma durumuna göre az veya çok yağ yakabilir. LPG li araçların temelde yağ yakma sorunu budur.

İçindeki isıya gelince; o kadar abarttığınız bir durum yok. NGK nın sitesinde okumuştum.
    LPG dönüşümü yapılan Turbo bir araçta Tam yükte motor iç sıcaklığı Yani EGT 100 dereceye kadar artabilir diyor. ''Tam yük ve dereceye kadar artabilir '' Kavramı normal atmosferik bir motorda normal kullanımda 25 derecelerde olacaktır anlamına gelir. BU nedenden dolayı LPG li araçların motor iç sıcaklığından dolayı ''yağ yakar abi '' sözü tamamen hurafeden ibarettir.

Bu nedenden dolayı yağ yakma durumuna göre bir kademe kalın yağ seçimi uygundur.

Örneğin 5w-30 yağkullanıyorsak 10w-40 veya 5w-40

0w30 kullanıyorsak 5w40 - 10w40

10w40 kullanıyorsak 15w40 veya 20w50

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    normal yağ seçeneğinden devam edip de daha sık aralıklarla yağ değiştirmek daha iyi değil mi?

ben 1.8 turboda 0w40 kullanıyorum, mobil 7500km servis ömrü var diyor ben 5000de gidiyorum mesela, böylece eksiltmesi de problem olmuyor?

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Farklı hiçbir uygulamaya geçmenize, özel yağ aramanıza gerek yok. Önceden kullandığınız ve memnun olduğunuz yağa aynen devam edebilirsiniz.

LPG deposit bakımından düşük atık bıraktığından yağı da kirletmez. Erken değiştirmenize de gerek yok.

LPG'de motorun yağlama karakteristiği ve gereksinimi açısından da bir değişiklik olmaz.

Düzgün çalışan bir LPG sisteminde motor suyu veya yağı sıcaklığında benzine göre bir değişiklik olmaz.

LPG'den dolayı kalın yağa da geçmenize gerek yok. Çünkü her motor tasarım aşamasında belirli bir basınç altında yağlama yapacak şekilde geliştirilir. Siz yağın viskozitesini arttırarak basıncı değiştirmiş olursunuz. Yüksek basınç her zaman iyi değildir. Motorun atılan kurum sonucu yağ eksiltmesi artmışsa bunu daha kalın bir yağa geçerek çözmek sadece sorunun üzerini kapamaktır, bir çözüm değildir. Kalın yağa geçerek özellikle soğuk motorda kritik elemanlardaki yağlama performansını düşürmüş olursunuz.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Osman Bahadır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Farklı hiçbir uygulamaya geçmenize, özel yağ aramanıza gerek yok. Önceden kullandığınız ve memnun olduğunuz yağa aynen devam edebilirsiniz.

LPG deposit bakımından düşük atık bıraktığından yağı da kirletmez. Erken değiştirmenize de gerek yok.

LPG'de motorun yağlama karakteristiği ve gereksinimi açısından da bir değişiklik olmaz.

Düzgün çalışan bir LPG sisteminde motor suyu veya yağı sıcaklığında benzine göre bir değişiklik olmaz.

LPG'den dolayı kalın yağa da geçmenize gerek yok. Çünkü her motor tasarım aşamasında belirli bir basınç altında yağlama yapacak şekilde geliştirilir. Siz yağın viskozitesini arttırarak basıncı değiştirmiş olursunuz. Yüksek basınç her zaman iyi değildir. Motorun atılan kurum sonucu yağ eksiltmesi artmışsa bunu daha kalın bir yağa geçerek çözmek sadece sorunun üzerini kapamaktır, bir çözüm değildir. Kalın yağa geçerek özellikle soğuk motorda kritik elemanlardaki yağlama performansını düşürmüş olursunuz.
    Yeni konuya gerek yok sanırım.
    Motor düzgün çalışsa bile performanslı kullanımda (pist vs değil ara ara dan bahsediyorum) yağ sıcaklığı benzin yakımına göre daha fazla artmıyor mu? Bu artış yağın ömrünü düşürmüyor mu?

Liqui moly de de lpg li araçlar için diye ayrı yağlar var ama yukarıdaki örnekten farklı olarak 10W40 değil yine 5W30 olarak var. Buradaki fark nedir? Yani aynı viskozitedeki yağların lpg için uyumlu alternatifini piyasaya sürüyorlar. Benim aklıma viskozite aynı ama sıcaklığı daha hızlı ileten ya da sıcaklığı daha hızlı iletmese bile sıcaklık artışından kaynaklanacak yağ ömrü azalmasını engelleyecek katkılar kullanmış olabilecekleri.. tamamen tahmin.

Bende de 2.0t fsi (stock) var. Castrol edge titanium 5w-30 kullanıyorum. 5-7bin km de 1 lt ekliyorum. Bu normal sanırım. Ama liqui moly nin lpg li araçlar için ürettiği yağa geçersem hem eksiltmeyle fln uğraşmam hem de motorun ömrü için daha iyi olur diye tahmin ediyorum.

Trance-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim bildiğim de, LPG'de çalışan motor, daha sıcak olarak çalışıyor. bu sebeple, yağ ve soğutma ekipmanları biraz daha zorlanıyor. Yağınızdan memnunsanız, devam edin. Baktınız, eksiltme var, bir üst viskozite oranında seçim yapıp, değiştirin
    Alıntı 63owen63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu okudum, şimdi bakırköy minibüsüne binip, meydana kadar ring hayali kuracagım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşte, kullanılan yağdan memnun olma kriterlerini normal bir kullanıcı tam anlamıyla bilemiyor sanırım. Yani mesela eksiltme ciddi bir sorun mudur? Benim anladığım kadarıyla motor karakteristiğine göre eksiltme gayet normal olabiliyor ki benim araçtaki motor okuduğum kadarıyla böyle. Bunun dışında; çıkan yağın rengi, motorun sesi vb tam belirleyici olamıyor sanırım. Bu durumda satıcılara veya bu işte ehil olduğunu düşündüğümüz kimselerin yorumlarına kalıyor

Yağ sıcaklık göstergesi de yok araçta. Olsaydı belki oradan ölçebilirdim. Aracı böyle bir ölçümü yapabilecek hale getirmek maliyetli olur sanırım.

Motoru limitlerde sıkıştırmıyorsak ki LPG'li araçta her şey mükemmel olsa bile çok mantıklı değil zaten, yağın soğuması veya soğutulması (yağ soğutan bir sistem var mı bilmiyorum) güç de olsa halloluyorsa sıkıntı yok tabi. Ama böyle mi bilmiyorum..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lpgli aracım için Liqui moly 4600 5W-30 Top tec almaya karar verdim. Lpg ve motor yağı olarak arattığımda genellikle karşımıza Castrol vb ünlü markaların bile 20W-40 yağları çıkıyor. Ama bunlar spesifikasyonlarında araç için uygun kodları (Volkswagen grubu için VW 501 VW502 vs) vermiyor. En azından Castrolde. Zaten daha iyi bilen arkadaşlar belirtmişler, 20W-40 a fln gerek yok diyorlar. Ama liqui moly de en azından lpgli araçlar için uygun ibaresi var. Ayrıca başka bir başlıkta da belirttim 5 yıl üst üste Alman otomobil dergileri halk anketinde motor yağları kategorisinde 1. seçilmiş.

Trance-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bekir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşte, kullanılan yağdan memnun olma kriterlerini normal bir kullanıcı tam anlamıyla bilemiyor sanırım. Yani mesela eksiltme ciddi bir sorun mudur? Benim anladığım kadarıyla motor karakteristiğine göre eksiltme gayet normal olabiliyor ki benim araçtaki motor okuduğum kadarıyla böyle. Bunun dışında; çıkan yağın rengi, motorun sesi vb tam belirleyici olamıyor sanırım. Bu durumda satıcılara veya bu işte ehil olduğunu düşündüğümüz kimselerin yorumlarına kalıyor

Yağ sıcaklık göstergesi de yok araçta. Olsaydı belki oradan ölçebilirdim. Aracı böyle bir ölçümü yapabilecek hale getirmek maliyetli olur sanırım.

Motoru limitlerde sıkıştırmıyorsak ki LPG'li araçta her şey mükemmel olsa bile çok mantıklı değil zaten, yağın soğuması veya soğutulması (yağ soğutan bir sistem var mı bilmiyorum) güç de olsa halloluyorsa sıkıntı yok tabi. Ama böyle mi bilmiyorum..
    normal kullanıcılar olarak, önerilen yağı kullandığımızda veya herhangi yağı kullandığımızda motorla alakalı memnuniyet derecesini ölçmemiz çok mümkün değil.
    sadece, eksiltme varsa bir üst viskoziteye geçiş yapabiliriz.

örnek, 147 1.6 TS araç var bende. 3500 km - 4000 km aralığında 1 litre yağ eksiltiyor. LPG'li ve Alfa'larda kronik bu eksiltme olayı. Segman atıp + 10w60'a geçiş yaptım, maşallahı var. 3500 km oldu daha eksiltme filan gözlemlemedim. Ve, segmandan olsa gerek, biraz daha çekişi iyi durumda

yağın soğutulması olayı, aracınızın performans özelliklerine göre fabrika koyar veya koymaz. ama yüksek ihtimal vardır. Olmasa bile, dışarıdan 5-10 baklalı-sıralı diyelim yağ soğutucu alıp, güzel bir garajda Yağ soğutucu montajı yaptırabilirsiniz. Yağ soğutucunun illaki olumlu etkisi var. Düşük yağ sıcaklığı iyidir. Bu yönde araştırmalar Motul markasının iyi işler çıkartığı yönünde.

Alıntı Bekir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lpgli aracım için Liqui moly 4600 5W-30 Top tec almaya karar verdim. Lpg ve motor yağı olarak arattığımda genellikle karşımıza Castrol vb ünlü markaların bile 20W-40 yağları çıkıyor. Ama bunlar spesifikasyonlarında araç için uygun kodları (Volkswagen grubu için VW 501 VW502 vs) vermiyor. En azından Castrolde. Zaten daha iyi bilen arkadaşlar belirtmişler, 20W-40 a fln gerek yok diyorlar. Ama liqui moly de en azından lpgli araçlar için uygun ibaresi var. Ayrıca başka bir başlıkta da belirttim 5 yıl üst üste Alman otomobil dergileri halk anketinde motor yağları kategorisinde 1. seçilmiş.
    Motul öneririm. Yağ seçerken de, 40 derece CST ve 100 derece CST akışkanlık değerlerine bakarak karşılatırma yapın
    Alıntı 63owen63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu okudum, şimdi bakırköy minibüsüne binip, meydana kadar ring hayali kuracagım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)