User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
32 sonuçtan 20 ile 32 arası

Konu: "camless" egzantriksiz motorlar

BlackEmperor
    Misafir
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu tip bir valf sisteminde timing ayarına gerek yok ki

istediğin devirde istediğin motor yükünde istediğin kadar valfi açabilirsin..

timing ayarı gibi kısıtlı bir ekzantrik profiline göre optimum u seçmek durumunda değilsin

yani ya alt devir torku, ya üst devir gücü seçmene gerek yok, alt devirde torkuda yakalarsın, üst devirde gücü de yakalarsın

sonsuz kademeli vtec gibi düşün, her devre her motor yüküne göre bir egzantrik profili varmış gibi valfi açıp kapatabilirsin
    iyi güzel yazmışsında, her subap için o hava basan motorcukların senkron çalışması lazım değil mi? hepsini aynı miktarda hareket etmesi aynı anda birbirne görede senkron hareket etmesi lazım. egzantrikliye göre daha zordur emin ol. sadece 1 subap ayarı kaçsa işin yaş. egzantirkte daha basit kam profilne göre hareket edecek subap bunda ise zamanlama çok çok çok daha kritik ayar gerektiriyor bence.

alihan_27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BlackEmperor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi güzel yazmışsında, her subap için o hava basan motorcukların senkron çalışması lazım değil mi? hepsini aynı miktarda hareket etmesi aynı anda birbirne görede senkron hareket etmesi lazım. egzantrikliye göre daha zordur emin ol. sadece 1 subap ayarı kaçsa işin yaş. egzantirkte daha basit kam profilne göre hareket edecek subap bunda ise zamanlama çok çok çok daha kritik ayar gerektiriyor bence.
    Herhalde böyle açılmama problemine karşı, fiat multiair motorda egzoz subapları için egzantrik kullanmaya devam ediyor. Motorun egzoz subapları açılmasa hoş şeyler olmaz. Ama emme subapları açılmasa, yanma olmadığı için sorun olmaz.

Teknoloji geliştikçe, dayanıklılık problemi aşılabilir belki. Yedek sistemler filan kullanılabilir.
    Hepsi bir yana böyle sineği sıkıp suyunun çıkarılmasındansa, sinekle uğraşılmamasından yanayım. Basitlik ve dayanıklılık candır.

sansar34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence gercekten cek gereklı bı sıstem dıyebılırım ıstedıgın anda yuksek performans alabılıyorsun ıstemezsen hem yakıt yakmıyo hemde senı bı lord yapıyor

ama hala merak ıcerısındeyım nasıl bı hıdrolık sistem kullanıldıgını tahmınımce abs beyını gıbı bı beyın var ve valflerın cok hassa ve hızlı hareket edebılmesnı saglıyo o beyınde ecu ya baglı ama subapları ıtecek kuvvetı okadar basıncta oldugu galde merak edıyorum
    http://www.youtube.com/watch?v=PkHp6...&feature=share
    /BMW E34 520i - 34 KHT 53 /http://i.hizliresim.com/j6Q9Mn.jpg
    /Renault Megane 3 1.5dCi - 34 FY 1679
    /Kia Cee'd 1.6 crdi - 54 PK 114

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nasıl bir senkron problemi olacak anlamadım açıkçası?

krank açısını ölçülüyorsa (ki elektronik enjeksiyonlu ve ateşlemeli tüm araçlar ölçer) silindirler arası senkron problemi diye bişey olmaz..

hem "timing ayarı" denilen şey silindirlerin birbiri ile senkronu değil, piston hareketi ile egzantrik valfinin açma kapama senkronu, sadece 1 silindir için bu ayarı yapmak diğer silindirlerlerde de aynı ayarı yapmış oluyor..

aynı mantıkla krank açısı ölçülen bir motorda, bir silindir için çeşitli devir ve motor yükünde valfin kaç mm açılacağını ve nekadar saniye açık kalacağını programlarsan, aynı programı diğer silindirlerde de otomatik uygularsın

senin arabandaki enjeksiyon sistemi benim arabamdaki enjeksiyon sistemi böyle çalışıyor

enjektörlerin senkron problemi olmadığına göre ve her enjektör ayrı ayrı programlanmadığına göre, bu sistemde de her valfi ayrı ayrı programlanmayacak demektir

eğer aynı şeyden bahsediyorsak benim bildiğim timing ayarı mekanik bir işlem, egzantrik milinin referans noktasına göre açısını değiştirerek, valflerin erken veya geç açılıp kapanmasını sağlıyorsun..

bu sistemde ise "timing ayarı" yapılacak bir parça yok ki?

alihan_27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Böyle bir sistemle, yani her piston birbirinden belirli biryere kadar bağımsız çalışabilecekse, motor başlama işlemi, marş sistemi olmadan yapılabilir mi?
    Pistonu tepe noktada bulunan silindire yeterli miktar benzin püskürtülse ve yanma başlamadan hemen önce subaplar kapansa; sıkıştırılmamış hava ile yanma olmasına rağmen pistonu itebilecek güç ortaya çıkabilir mi?

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alihan_27 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Böyle bir sistemle, yani her piston birbirinden belirli biryere kadar bağımsız çalışabilecekse, motor başlama işlemi, marş sistemi olmadan yapılabilir mi?
    Pistonu tepe noktada bulunan silindire yeterli miktar benzin püskürtülse ve yanma başlamadan hemen önce subaplar kapansa; sıkıştırılmamış hava ile yanma olmasına rağmen pistonu itebilecek güç ortaya çıkabilir mi?
    Yine -bence- demek zorundayım, zira hesaplamadan yanıtlamak çok akıl işi değil. Elimize birşey geçmeyeceğinden elin teknolojisini hesaplamaya uğraşmanında bir mantığı yok. Sadece yorum olarak; Pistonlar birbirinden belirli bir yere kadar bağımsız çalışabilecekse demekle ne demek istediğinizi anlamadım açıkçası ancak, marş motoru kullanmadan çalıştırılamaz diye düşünüyorum sebep olarakta;

Motor çalışmıyorken -haliyle sabitken, emme manifoldunda bile dışarıdakinden yüksek basınçta hava yokken- emme valflerini açıp yanma odasına çok küçük bir miktar hava ve enjektörlerden yakıt göndermekle yeterli gücün oluşturulabileceğini sanmıyorum.

Sebep olarakta, durağan haldeki motorla emilen hava miktarıyla enjektörden basılan yakıt sıkıştırma olmaması nedeniyle yeterince verimli bir patlama sağlayamaz. Ha arabanın dışında bir ateş yakmışsınız ha silindir de bi farkı olacagını sanmıyorum çünkü sıkıştırma yok

mechanic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fakat pozitif tarafların negatif taraflarıda var,

elektronik sistemde yaşacağın bir aksaklık ile piston yukarı ilerlerken valfi kapatılamadığı bi durumun çok hoş olmayan sonuçları olacaktır..

mekanik sistem bu açıdan daha güvenilir (bana göre tabi)
    kayış atar sente kaçar, egzantrik kırılır vs vs gibi risklerle farkı yok. hepsi risk.

bu tip riskleri minimize etmek için yıllarca çalışma ve deneme yapılıyor. revizyonlar yapılıyor.

şu an kullandığımız her şey bu aşamalardan geçti, hepsi ilk çalışmalarda kırıldı bozuldu vs..

bu sistemde zamanla mükemmelleşecek (optimum seri üretim) v biz de hep fitek açacağız
    --
    her geçen yıl bir önceki yılı aratır hale geldi zaman...

BlackEmperor
    Misafir
    nasıl bir senkron problemi olacak anlamadım açıkçası?

krank açısını ölçülüyorsa (ki elektronik enjeksiyonlu ve ateşlemeli tüm araçlar ölçer) silindirler arası senkron problemi diye bişey olmaz..

hem "timing ayarı" denilen şey silindirlerin birbiri ile senkronu değil, piston hareketi ile egzantrik valfinin açma kapama senkronu, sadece 1 silindir için bu ayarı yapmak diğer silindirlerlerde de aynı ayarı yapmış oluyor..

aynı mantıkla krank açısı ölçülen bir motorda, bir silindir için çeşitli devir ve motor yükünde valfin kaç mm açılacağını ve nekadar saniye açık kalacağını programlarsan, aynı programı diğer silindirlerde de otomatik uygularsın

senin arabandaki enjeksiyon sistemi benim arabamdaki enjeksiyon sistemi böyle çalışıyor

enjektörlerin senkron problemi olmadığına göre ve her enjektör ayrı ayrı programlanmadığına göre, bu sistemde de her valfi ayrı ayrı programlanmayacak demektir

eğer aynı şeyden bahsediyorsak benim bildiğim timing ayarı mekanik bir işlem, egzantrik milinin referans noktasına göre açısını değiştirerek, valflerin erken veya geç açılıp kapanmasını sağlıyorsun..

bu sistemde ise "timing ayarı" yapılacak bir parça yok ki?
    silindiri nerden karıştırdın yazdığımdan o mu anlaşıldı?

muhtemeklen ben dahil bir çok kişini aklına gelen subap açılma kapanma zamanlarıyla oynamak gelir ki timing ayarından kastım buydu, her subabp motorcuğunun mm olarak aynı değerde hareket etmesi lazım ki sorun olmasın, demek isteğim o küçük motorcukların 22 bin devir gibi bi kapasiteyle çalışırken ki dayanımıydı, silindir hareketi nerden aklına geldi ben daha yukardayım

kam kullandığın zaman subapların kaçma şansı yok egzantirik yamulmadıysa ama sen her subabp içinayrı motorcuk( motoruck diyorum hava basıncıyla hareket eden mekanızma her ne ise) risk demektir. basınc stabil aynı kalacak yağmalası nasıl olacak vs vs öyle çokta kolay değil, tekstil makinalarını bilir misin?

hava jetli tezgahlar vardır. yeri geldimi dakikada 2000 devir üstüne çıkabilir ama o kadar hassas ayarları vardır ki en ufak bi pürüzde tezgah adım atmaz,

ha birtde yazılım felan ayar yapmak istediğimi hayal ediyorumda o kadarda kolay olmaycağı aşikar bence

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    silindiri nerden karıştırdın yazdığımdan o mu anlaşıldı?

muhtemeklen ben dahil bir çok kişini aklına gelen subap açılma kapanma zamanlarıyla oynamak gelir ki timing ayarından kastım buydu, her subabp motorcuğunun mm olarak aynı değerde hareket etmesi lazım ki sorun olmasın, demek isteğim o küçük motorcukların 22 bin devir gibi bi kapasiteyle çalışırken ki dayanımıydı, silindir hareketi nerden aklına geldi ben daha yukardayım

kam kullandığın zaman subapların kaçma şansı yok egzantirik yamulmadıysa ama sen her subabp içinayrı motorcuk( motoruck diyorum hava basıncıyla hareket eden mekanızma her ne ise) risk demektir. basınc stabil aynı kalacak yağmalası nasıl olacak vs vs öyle çokta kolay değil, tekstil makinalarını bilir misin?

hava jetli tezgahlar vardır. yeri geldimi dakikada 2000 devir üstüne çıkabilir ama o kadar hassas ayarları vardır ki en ufak bi pürüzde tezgah adım atmaz,

ha birtde yazılım felan ayar yapmak istediğimi hayal ediyorumda o kadarda kolay olmaycağı aşikar bence
    mesele anlaşıldı, senin "timing" ile kastettiğin şey farklıymış.. sen herşeye genel olarak timing diyorsun

egzantrik milli araçlarda "timing ayarı" egzantrik milinin açısını değiştirerek ateşlemenin piston valfler hangi konumdayken yapacağını belirlersin.. sen timing ayarı diyince, bu araçta egzantrik mili olmadığından ve valfler beyin ile kontrol edileceğinden "timing ayarına" gerek yok dedim sebebi buydu

timing ayarı diyince forumun çoğuda böyle anlar bence..

sen timing ile subapların açılma kapanma miktarlarını kastediyormuşsun, ancak ben burdada bir senkron problemi göremiyorum

şöyleki: senin arabandaki enjektörler ve bujilerin hepsi aynı zamanda çalışmıyor, çünkü silindire göre pistonlar farklı yerde (bazıları aşağıdayken, bazıları yukarda), silindirlerden biri referans alınarak, diğer silindirlerin enjektörleri veya ateşlemesi çalışıyor

aynı mantıkla valflerin açılma miktarları ve açık kalma süresi de beyin tarafından kontrol edilecek, ama her silindir için ayrı ayrı programlama yapılmayacak, aynı enjektör ve bujiler gibi, silindirin konumuna göre farklı zamanlarda , farklı silindirlerin valfleri açılıp kapanacak..

tekstil makinasını örnek vermişsin ama bu motor, tekstil makinası gibi her valfi ayrı ayrı kontrol etmek zorunda değilsin, 1 silindire göre yaparsın programı, diğer silindirlerdeki valflerde tıkır tıkır çalışır (enjektörler bobinler nasıl çalışıyorsa)

bu arada habire silindir diyorum çünkü referans olan silindirler oluyor,

ateşleme için örnek vermek gerekirse, peugeot 106 da ateşleme sırası 1-3-4-2 silindirlerdir, silindir numarası referans olur..

silindir ifadesinin konuyla baya bi alakası var gibi

yazılım kısmı daha komplike olacak haklısın çünkü, benzin, ateşleme den sonra valf zamanlamasıda yapılmak zorunda kalacak ama motorun çalışma prensibini bilen biri için çok da zor olmaması lazım..

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Krank milinde hiçbir boşluk olmadığı için ve piston konumları yüzbinmilyon kerede dönse hep aynı doğrultuda gideceği için 60-2 dişli sayma yöntemi ile gayet güzel bu sistem sürelebilinir. Belki mikroişlemci kapasitesi yetmez ozaman gelişen teknoloji sayesinde kolayca hızlı bir işlemci ile sistem çalıştırılabilinir. Çok güzel bir teknoloji ama valflerin ömrü ve egzoz sübapında kullanılması halinde olabilecek sorunları aşarlarsa bence harika olur.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

RCkid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Krank milinde hiçbir boşluk olmadığı için ve piston konumları yüzbinmilyon kerede dönse hep aynı doğrultuda gideceği için 60-2 dişli sayma yöntemi ile gayet güzel bu sistem sürelebilinir. Belki mikroişlemci kapasitesi yetmez ozaman gelişen teknoloji sayesinde kolayca hızlı bir işlemci ile sistem çalıştırılabilinir. Çok güzel bir teknoloji ama valflerin ömrü ve egzoz sübapında kullanılması halinde olabilecek sorunları aşarlarsa bence harika olur.
    gunuumuzdeki microcontroller lar takla bile attirir
    yetersizligi birak
    USPerformance by UtkuSelamoğlu
    https://www.facebook.com/Thresholdoftimingadvance

100-200 km/h 5.761sec

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı RCkid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gunuumuzdeki microcontroller lar takla bile attirir
    yetersizligi birak
    Kibrit kutusu kadar sistemler ile UAV uçuruyorlar saniyede bilmem kaç milyon kere uçağın konumunu felan hesap edip müdahale ediyorlar. Benim kastettiğim sende biliyorsunki seri üretim yapan markalara ECU sağlayan şirketlerin kullandıkları microcontrollerlar biraz Nasa ve Havacılık gibi. Çalışan şeyi elleme diye sorunsuz ama eski ve yavaş işlemciler kullanıyorlar. Yoksa abartmiyim ama basit bit Texas Instruments ARM Developer board ile hatta Arduino ile bile bu sistem sürülür.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

RCkid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kibrit kutusu kadar sistemler ile UAV uçuruyorlar saniyede bilmem kaç milyon kere uçağın konumunu felan hesap edip müdahale ediyorlar. Benim kastettiğim sende biliyorsunki seri üretim yapan markalara ECU sağlayan şirketlerin kullandıkları microcontrollerlar biraz Nasa ve Havacılık gibi. Çalışan şeyi elleme diye sorunsuz ama eski ve yavaş işlemciler kullanıyorlar. Yoksa abartmiyim ama basit bit Texas Instruments ARM Developer board ile hatta Arduino ile bile bu sistem sürülür.
    yazilim (firmware) sknti olmasa baslamistim kendi ecuma ama yazilim icin iyi elip ve zaman gerekiyor
    USPerformance by UtkuSelamoğlu
    https://www.facebook.com/Thresholdoftimingadvance

100-200 km/h 5.761sec

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)