User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
26 sonuçtan 20 ile 26 arası

Konu: Sıkıştırma oranı hesabı

ygtrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    piston alt ölü noktadayken buji deliğinden silindirin içine benzin doldur, doldurduğun benzinin miktarını ölç, sonrada pistonu üst ölü noktaya al, içinden taşacak olan benzini toplamak zor olacaktır, mümkünse içini olduğu gibi boşalt kalan benzininde buharlaşıp uçmaını bekle, buseferde silindirin içine şırıngayla benzin doldur ve miktari ölç, sonrada ölçtüğün iki miktarıda birbiriyle oranlayarak sıkıştırma oranını hesaplamış olursun....

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı e-bayraktar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen bana gülüyosun ama ben üzülüyorum size. evet boşuna yazmışlar. wallahi billahi sırf senin gibiler doya doya gülsün diye hemen cevap yazmıyorum. ben hepinize kibarca anlatıcam, bildiklerimi paylaşıcam. üzüldüğüm şey koskoca techturkey forumda bu zamana kadar kompresyon testi sıkıştırma oranını anlatan çıkmamış farklı demişler kilo demişler boy demişler yanlış anlatmışlar...

Anlat dinliyoruz hadi. Akla, mantığa ve bilime uygun cevap verebilecek misin bakalım

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlat dinliyoruz hadi. Akla, mantığa ve bilime uygun cevap verebilecek misin bakalım
    Boşuna bunun dersini alıyoruz biz okulda zaten.. Boşuna..
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevabını bekliyorum hacım Yoksa orantı kurulamayacağını ispatlamak 2 dakika

e-bayraktar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    önce hesap nası yapılıyo onu anlatayım kendi aracımdan... d16a9 motor 9.5:1 sıkıştırma oranı 192 psi fabrika standartları bunlardır..
    ölçtüm 225 psi civarı verdi pistonlarım. benim aracımın sıkıştırma oranı kaçtır?
    225/192=1.17 standart sıkıştırmadan %17 fazlaymış 9.5*1.17=11.1:1 aracımın şuanki sıkıştırma değeri....

BANA GÖRE SİZİN HATALARINIZ NERDE?

sizin formulde hata var. o bujinin tırnakları hiçmi yer kaplamıyo 0 hacim mi? sırf buna bile gülerim....

sıkıştırma oranı neyi sıkıştırıyo? havayı... normalde (atmosferde)1 bar 14.5psi olan yanma odası basıncı yine kendi aracımdan örnk 9.5 kat sıkıştırıldığında 14.5*9.5 137.5 psi çıkması lazım. mantıken bu değil mi? bu... hee fabrika diyo ki 192psi çıkçak komprsyon testi yapıyon 225psi çıkınca diyonuz ki biri elma biri armut vs vs ....

kardeşim havayı ne kadar sıkıştırsan kompresyon saatine verdiği değer o orantıda artar. yani ben deniz seviyesinde 225psi ölçüyosam 1000m rakımda 220psi, 2000m rakımda 215psi çıkar. çünkü havanın yoğunluğu daha az. yada 10:1 sıkıştırmalı araç 200psi veriyosa 20:1 aracın 400psi vermesi lazım mantıken bu. ama benim dediğim gibi sıkıştırma oranı arttıkça havanın sıkışmaya verdiği tepki arttığı için 450-480 psi çıkıyo...

işte havanın sıkışma oranına verdiği tepkiyi öğrenmek için atom mühendisi olmaya gerek yok. fabrikanın verdiği sıkıştırma oranını ve basınç değerini öğrenirsin, kendi piston basıncınla orantılarsın, bu oranı standart sıkıştıma oranıyla çarparsın, pistonunun sıkıştırma oranını bulursun. aynen yukarıda yaptığım gibi....

10:1 sıkıştırma oranlı 200psi olan standart motorda 3 piston 200psi 4. piston 100psi çıkarsa 4.pistonun sıkıştırma oranı 10:1 DİYEMEZSİN ama bu formulle 100/200= 0.5(standart psi ile oranı)*10(standart sıkıştırma)=5 yani 4. piston sıkıştırma oranı 5:1 DİYEBİLİRSİN

TEŞEKKÜR EDERİM.....
    bir araca bakarım modlu mu,
    birde şöföre bakarım odun mu...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hatalısınız. Hemde çok. Hatanızı da artık ortaokul çocuklarının bile bildiği bir formülü uygulayarak hızlıca açıklayacağım.

1. Hava, normal şartlar altında ideal bir gazdır. Önce bunu not alın, zira alttaki herkesçe bilinen formül bu ilkeye dayanmakta.

PV=nRT

P: basınç
    V: hacim
    n: mol
    R: Gaz sabiti
    T: sıcaklık (kelvin cinsinden)

R adı üstünde sabit, n yanma odasına alınan gazın mol cinsinden miktarı bir çevrimde geri kaçmadığına yada takviye gelmediğine göre sabit.

Formüle stok motor için bakalım;
    PV=nRT,

P=nRT/V
    V ile T değerleri piston en alt noktadayken (BDC) ve en üst noktadayken (TDC) birbirinden farklı.
    V değeri zaten bizim kompresyon oranımız, değişmesi normal. Ancak bunun yanında sıkıştırılan gazların enerjisinin artmasından dolayı artan bir T değerimiz de var.

Rakamları sallıyorum, sabitlerin çarpımını da sabit1 şeklinde ekliyorum denkleme.

Sıkıştırma oranı: 10:1
    İlk hacim: 100
    İlk T: 300
    Son T: 400

İlk durumda ki (BDC) değerlerimiz;
    P=sabit1x300Kelvin/100
    P=3xsabit
    Son durumda (TDC), denklemimiz
    P=sabit1x400Kelvin/10
    P=40xsabit1
    Stok motor için hacim 10'da birine düşerken, basınç 10 yerine 13.33 kat arttı. Oran orantı kullanamıyor oluşumuzun ilk nedeni bu. Bu durum da pistonu en alttan en üste almak dışında hiç bir şey yapmasak ta iki oran arasındaki fark 1.33 kat oldu.

Birde herhangi bir şekilde sıkıştırma oranımızı değiştirdiğimizi varsayıp tekrar bakalım şu formüle.

Not: Bu defa stok motorun verdiği maksimum basınç değerini önceki formülden biliyorum. (stok)P=40xsabit1

Sıkıştırma oranını 10:1'den 12:1'e getirdiğimizi varsayalım 12/10=1.2 Sizin hesabınıza göre Maksimum basınç değerim;

(stok)Px1.2=40xsabit1x1.2 yani

Son haldeki kompresyon değerim P=48xsabit1 olmalı.

Şimdi formülü uygulamayı deneyelim.
    V: BDC ve TDC de yanma odasının hacmi idi. Kompresyon oranıyla oynadık, yanma odası hacmi hem BDC de Hem TDC de azaldı.
    n: yanma odasına alınan havanın mol cinsinden miktarıydı. Hacmi değiştirdik, alınan hava miktarı değişti.
    T: yine Kelvin cinsinden, ancak hem yanma odasındaki sıkıştırma oranımız hemde yanma odasına alınan hava miktarımız değiştiğinden, ne yazık ki T deki değişimimiz de değişti.
    Son olarak R: çok şükür hiç olmazsa bu hala sabit

Şimdi sıkıştırma oranı değiştirilmiş motor için yeniden hesap yapalım.

Bu arada, belki hasta ruhluyum, ölü hacmi değiştirmeden sıkıştırma oranı değiştirmek için krank strokunu değiştirdim. Gerisi stok.

Piston aşağı indi

V: 120
    n: İlk durumun 0.9'una düşmüş olsun.
    T: 300 kelvin

P=nRT/v
    P=0.9xnxRx300/120
    P=0.9xsabit1x300/120

P=2.25xsabit1

Piston yukarı çıktı

Sıkıştırma oranını arttırdık, Haliyle sıcaklık artışı daha fazla olacak, bu defa;

T: 600
    V: 120/12=100

P=0.9xsabit1x600/100
    P=54xsabit1

Sizin hesaba göre, bu:P=54xsabit1 ve bu: P=48xsabit1 birbirine eşit çıkmalıydı. Neden öyle olmadı acaba

İşte bu yüzden diyoruz sıkıştırma oranıyla kompresyon değeri arasında karşılaştırılma yapılamaz diye. Kompresyon oranı değiştirildiğinde çok fazla değişken giriyor işin içine.

Söylenebilecek tek genelleme sıkıştırma oranı artarsa, ölçeceğiniz kompresyon değeri artar*. Gerisi hikaye...

Hatta her durumda artmaz. (Egzantrik millerinde oluşabilecek bir durum var bu kompresyon değerlerinin düşük çıkmasına sebep olan. adını unuttum şimdi.

(Sabah 8'den beri kesintisiz konferanstaydım okulda, hatalı yerler olabilir ufak tefek. varsa söyleyin düzelteyim.)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı e-bayraktar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    önce hesap nası yapılıyo onu anlatayım kendi aracımdan... d16a9 motor 9.5:1 sıkıştırma oranı 192 psi fabrika standartları bunlardır..
    ölçtüm 225 psi civarı verdi pistonlarım. benim aracımın sıkıştırma oranı kaçtır?
    225/192=1.17 standart sıkıştırmadan %17 fazlaymış 9.5*1.17=11.1:1 aracımın şuanki sıkıştırma değeri....

BANA GÖRE SİZİN HATALARINIZ NERDE?

sizin formulde hata var.o bujinin tırnakları hiçmi yer kaplamıyo 0 hacim mi? sırf buna bile gülerim....

sıkıştırma oranı neyi sıkıştırıyo? havayı... normalde (atmosferde)1 bar 14.5psi olan yanma odası basıncı yine kendi aracımdan örnk 9.5 kat sıkıştırıldığında 14.5*9.5 137.5 psi çıkması lazım. mantıken bu değil mi? bu... hee fabrika diyo ki 192psi çıkçak komprsyon testi yapıyon 225psi çıkınca diyonuz ki biri elma biri armut vs vs ....

kardeşim havayı ne kadar sıkıştırsan kompresyon saatine verdiği değer o orantıda artar. yani ben deniz seviyesinde 225psi ölçüyosam 1000m rakımda 220psi, 2000m rakımda 215psi çıkar. çünkü havanın yoğunluğu daha az. yada 10:1 sıkıştırmalı araç 200psi veriyosa 20:1 aracın 400psi vermesi lazım mantıken bu. ama benim dediğim gibi sıkıştırma oranı arttıkça havanın sıkışmaya verdiği tepki arttığı için 450-480 psi çıkıyo...

işte havanın sıkışma oranına verdiği tepkiyi öğrenmek için atom mühendisi olmaya gerek yok. fabrikanın verdiği sıkıştırma oranını ve basınç değerini öğrenirsin, kendi piston basıncınla orantılarsın, bu oranı standart sıkıştıma oranıyla çarparsın, pistonunun sıkıştırma oranını bulursun. aynen yukarıda yaptığım gibi....

10:1 sıkıştırma oranlı 200psi olan standart motorda 3 piston 200psi 4. piston 100psi çıkarsa 4.pistonun sıkıştırma oranı 10:1 DİYEMEZSİN ama bu formulle 100/200= 0.5(standart psi ile oranı)*10(standart sıkıştırma)=5 yani 4. piston sıkıştırma oranı 5:1 DİYEBİLİRSİN

TEŞEKKÜR EDERİM.....
    Bir üstteki mesajımı da iyice okumanızı tavsiye ederim. Aslında farkında olmadığınız şey sizin örneğinizde bile açıkça ortada. Bold yaptım orayı.

Kusura bakmayın sizin hesap tamamen saçma. Bi defa doğru olsa idi, bold yaptığım yerde yazdığınız gibi 192 psi çıkması gerekmez 137.5 psi çıkması gerekirdi. Dolayısıyla hesabınızın devamı zaten yanlış..

Kırmızı yaptığım yerde, siz bilimsel hesaplara gülerken, ben sizin yaptığınız hesaplara üzülüyorum açıkçası.

Ayrıca hani formüllerde bahsettiğimiz "ölü hacim" var ya aklınıza gelen, gelmeyen her şey dahil o "ölü hacim"e

Altı çizili yaptığım yer içinse, hayır 5:1 denilmez ona. O pistonda kaçak var denir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)