User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Citroen c4 electrical circuit faulty

mehmetRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Citroen c4 electrical circuit faulty

Selam arkadaşlar,

Geçen gün yaşadığım ve halen devam eden çözüm bulamadığım sıkıntıyı aktaracağım sizlere;

Araçla yolda gidiyoruz, birden şak diye "service" lambası yandı ve ekranda ELECTRICAL CIRCUIT FAULTY yazısı çıktı.

Kenara çektim, stop ettim, farları v.s. kontrol ettim sıkıntı yok. Tekrar çalıştırdım, devam ediyoruz, şak yine aynı uyarı.. Tabi bu iki seferde de teyp açık. Orjinal teybi işte, cd calar özelliği olan standart citroen teyp.

Tekrar stop ettim çalıştırdım lamba yine söndü ama bu sefer teybi açmadım. Silecekleri denedim tek tek, kaloriferi denedim.. herşeyi denedim aklıma gelen fakat lamba yanmadı ta ki teybi açana kadar.

4-5 sefer denedik bunu, farklı günlerde, ilk çalıştırmada sogukken v.s. denedik ve bir sonuca ulaştım; araba durduğu yerde teyp açıkken bu sinyali vermiyor. Ancak yürüyecek ve teyp açık olacak.

Yabancı forumlardan v.s araştırdım, pek birşey bulamadım, tek şikayet birisi bu arızayla servise gitmiş ve çıkan masraf ona şarj dinamosu olmuş.. Gittim şarj dinamosunu ölçtürdüm sıkıntı yok. Bilgisayara bağlattım, soketi taktığımız an hata tararken makine lamba sönüveriyor. Lanet olsun dedim çıktım.

Özetle "sanırım" arıza teyp kaynaklı fakat, yürürken bu arızayı vermesi ve durur vaziyetteyken bu sinyali naparsak yapalım alamamamızın özel bir sebebi olabilirmi? Başka yerlerden ikincil masraflar cıkartabilirmi bu iş başımıza?
    Yada başına gelen, bunun gibi bir durumu tecrübe etmiş arkadaşlar varmıdır aramızda?

Şimdiden teşekkürler. Araç 2005 c4 benzinli vtr. 143 bin de..
    Alıntı tünayK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yolunda gitmeyen şey var tabi ama araba il ilgili değil sen rölantide neden freni pompalıyorsun?
    EKN Garage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar hiç bir fikri olan yokmu...
    yolunda gitmeyen şey var tabi ama araba il ilgili değil sen rölantide neden freni pompalıyorsun?
    EKN Garage

wrcsinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence %90 şarj dinamosu. bizim araçlarda kronik. araç durduğu yerde problem yok diyorsun muhtemelen durduğu zaman şarj ediyo, araç hareket halindeyken şarj etmede problem var gibi duruyor. eğer araç hareket halindeyken şarj dinamosunu ölçme imkanı oluyorsa öyle dene.

birde bizim citroenlerin teypleri çok akü yiyor. araç stop haldeyken 15-30 dakikada aküyü bitiriyor. sırf bu sebepten akü zayıftır diye yeni akü aldım sonuç aynı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şimdi hocam, benim akü durur vaziyette, motor sıcakken hani yol gelmişkende ölçtük, şarj dinamosunuda aynı şekilde.. sıkıntı yok dediler ama, hareket halindeyken nasıl olur bilemiyorum? bunu teşhis etmenin farklı bir yolu olabilirmi acaba?
    EKN Garage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı uyarı bir çok kez başıma geldi. Siz yine şanslıymışsınız araç çalışmış.

Bende komple elektirik aksamı iptal oluyordu. Ekran aydınlatması çalışıyor fakat harfler rakamlar çıkmıyordu ve kontağı çevirsem dahi marş motoruna güç gitmiyordu.

Bu durum rutinleşmişti.Sonradan farkettim ki sol ön kısa far zaman zaman kesiyordu ve ardından bu hatayı alıyorduk. Sorunu bagajda yedek ampul tutarak çözdük her kestiğinde yenisi ile değiştiriyorduk ve problem kalmıyordu.Hata falan çıkmıyordu ekranda.

Elektrikle alakalı tüm donanımı kontrol ettirin detaylıca. Sinyalinden benzin pompasına sileceğine kadar. Belki oralarda vardır bir sıkıntı ve size böyle bir hata veriyor.

Kolay gelsin.

Mr.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    voltmetre bağla en basiti
    birde araba çalışırken sabit durumda yükte değilkende ölçün 3aşşa5yukarı fikir sahibi olabilirsiniz bu şekilde..
    - K -

________
    Dr.Ecu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim farlarımda kesme gibi yada şiddetinde azalma gibi bir durum olmuyor, farlar acıkken böyle birşeyi hiç farketmedim fakat kapalıykende bu sıkıntım var, yarın ölçüm için tekrar gideceğim...sigorta kutusu felan her bişeyini eşeleyeceğiz bakalım
    EKN Garage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar bilgi amaçlı yazıyorum, sorun çözüldü ;

Bilgisayara bağladık, soğutma fan devresi 1. kademe arızası uyarısını aldık,

Roleye bakıldı, sıkıntı yoktu, müşür bozukmuş, değişti.. Motor direk ikinci kademede açınca fanı, ani voltaj değişiminden ve müşürden sinyal alamamaktan kaynaklı arıza lambasını yakıyormuş.
    Hazır elim değmişken, artık düdük gibi ses çıkaran benzin pompamıda weber marka ile değiştirdik
    Arabam hazır alayına go demek isterdim ama, buz gibi bir espriden öteye gitmeyeceği için.. herneyse
    Olur ya, artık kontrol edebileceğimiz Citroen ve peugeot arzaları için bir yeri daha öğrenmiş olduk.

Fikir alışverişinde bulunan bütün arkadaşlara teşekkür ederim
    EKN Garage

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)