User Tag List

5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Audİ 1.8t yaĞ basinci

ENGINeer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Audİ 1.8t yaĞ basinci

Merhaba arkadaşlar,

bildiğiniz üzere B5 kasa Audi 1.8T kullanıcısıyım. Aracımı dün gece şöyle bir denemek üzere sıkıştırdım. 2. vitesten itibaren neredeyse elektrik kesene kadar 6500 rpm'lerde vites atarak performansına baktım. Ankaradaki sıhhıye istikametine açılan yeni yolu bilenler bilir ümitköy ayrımına kadar adam akıllı basamıyorsunuz. sürekli bir viraj geliyor. neticede sürekli redline yapacağım derken 5. vitese bile geçemedim ama 4-3. vites 6000-6500 rpm'den aşağı da pek düşmedim. anlayacağınız sürekli bir redline durumu hakimdi 4. vites 6300 rpm'de araç 207 km/h'i gördü. çok keyif aldım. Bu performans sürüşü yaklaşık 25 dk civarı sürdü.

sonrasında motor biraz kendini bulsun diye normal devirlerde bahçelievler tarafına doğru falan gittim (normal kastım 2000-3500 rpm arası) ve oradan da kolej tarafına evime geçtim. evimin yakınlarındaki bir büfenin önünde durdum. Motoru kapatmadan ben araçtayken yanımdaki arkadaşımın büfeye gidip gelmesini bekledim. Araç boşta çalışırken yaklaşık 30 sn sonra Led göstergeden bip sesi eşliğinde yağ basıncı ikazı verdi. Motor yağı henüz geçen hafta kışlık bakım yapılmak üzere tamamen yenilenmişti. evime de 500m falan kalmıştı. Motoru kapatmadan hemen evin önüne çektim. Evin önüne çekip boşta bir süre çalışınca aynı ikazı yineledi. 30 sn kadar motorun çalışmasını bekleyip motoru kapattım. 2 saat kadar evde muhabbet edip arkadaşı bırakmak üzere yeniden araca indik. Çalıştırmadan önce hemen motor yağı seviyesini ve suyunu kontrol ettim. Motor yağı olması gereken max. seviyesinin biraz daha üstündeydi. Kendimce motor yağı seviyesinin fazla oluşundan dolayı biraz sıkıştırınca yağın ısınarak basıncın arttığını ve turbonun kendini soğutamadığını düşündüm ve yeniden motoru çalıştırdım. kolejden öğeçlerde oturan arkadaşımı bırakana kadar bir daha ikaz vermedi (bu mesafe gidiş dönüş olarak yaklaşık 25-28 km'lik bir şehiriçi mesafesi) arkadaşın evinin önünde de motor çalışırken yaklaşık 2 dk motor yağının kartere süzmesini bekledim ama ikaz yok. eve dönerken şöyle 4000-5000 rpm gibi üstdevir kullandım yine verecek mi ikaz diye... evin önüne geldiğimde yine ikaz vermedi.

Sizce başıma gelen olay turboyu uzun süreli sıkıştırarak yaptığım yüksek hız deneyiminden kaynaklanan bir yağ basıncı uyarısı mı? yoksa olağandışı bir durum mu? Daha önce hiç bu kadar yüksek devir olarak sıkıştırmamıştım aracımı ve yağ basıncı ikazını da görmemiştim aracımda haliyle biraz kuşkulandım. turboma da son derece dikkat ederim. en kısa süreli bir çalıştırmada bile motoru kapatmadan önce minimum 20 saniye beklerim. Görüşleriniz??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada şunu da bildireyim. aracıma tam sentetik 5-40 yağ koyduk. zaten fabrika tavsiyesi bu 0-30 ya da 5-40 kullanın diyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güncelleme

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam yağı eksik koymuş olabilirler.aynısı başıma gelmişti. audilerin yağ filtreleri normalden daha büyük oluyomuş,dolayısıyla yağ oraya dolunca eksik kalıyo.1 lt daha ekleyin. tabi yağ aldığınız yere de danışın önce.

saygılar..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    muhtemelen başınıza gelen kronik oil pressure sensör arızası vag grubunda genelde yağ pompası arızası yaşanmaz, yağ basınç sensörlerinde arıza olabiliyor ölçüm aralığı dar olduğundan dolayı hemen ikaz durumuna geçiyor sensör değiştirip deneyin 15lira civarı olması lazım sıfırı
    RACE WERKS

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)