User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
60 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: GC8 Alinir mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yurtdışında nasioc sitesi var Kuzey amerika subaru kulubünün sitesi, Adamlar 10w40- 15w40 5w30-15w50 yağ diyorlar. Ve adamlar o kadar teknik yazıyorlar ki. Şu yağ visikositesinde şu kullanım şartlarında şu yağ sıcaklığında yağ basıncını söyleyebilecek kapasitedeler.

Evolarında yağı yanılmıyorsam 5w20 olması lazım. 50000 km deki arkadaşın evosuna 20w60 yağ koymuşlar.. Aklım mantığım almadı gitti.

Özetle MAXI ye sonuna kadar katılıyorum.

TechTurkey Ranthor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    99 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    forged kelimesi hep yanliş yaziliyor, forget unutmak demek.
    belki de turkce bir karsilik bulmanin zamani geldi, forged e yakışan karşilik güçlendirilmiş olabilir.
    forge dövülmüş (demir dokum islerinde kullanilan anlami) bire bir tercume edersek ama kulağa hoş gelllmiyor
    Built to fall....

FK.Sub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı atesaydiner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sizin araç satılık mı ?
    Evet satılık.

VWci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Frequency_48 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yurtdışında nasioc sitesi var Kuzey amerika subaru kulubünün sitesi, Adamlar 10w40- 15w40 5w30-15w50 yağ diyorlar. Ve adamlar o kadar teknik yazıyorlar ki. Şu yağ visikositesinde şu kullanım şartlarında şu yağ sıcaklığında yağ basıncını söyleyebilecek kapasitedeler.

Evolarında yağı yanılmıyorsam 5w20 olması lazım. 50000 km deki arkadaşın evosuna 20w60 yağ koymuşlar.. Aklım mantığım almadı gitti.

Özetle MAXI ye sonuna kadar katılıyorum.
    Castrol Turkiye'nin bizim araclar onerisi 0w-30 ya da 5w-30.
    Men plan God laughs...
    I have reset it....Aal izz well....
    Alıntı Posrche 959 Driver's Manual Nickli Üyeden Alıntı
    Even the Porsche 959 is subject to the laws of physics.

shkodra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağ konusu geçtiği için yazıyorum.

Ford Rs Cosworth arabalarda fabrikası 5-50 Mobil1 öneriyor ben 14 sene devamlı bunu kullandım bir sorun yaşamadım fakat daha kaliteli diye 10-60 kullanan arkadaşlarım sorun yaşadı. Bu gün ise yağ fabrikaları benim arabam için 0-40 öneriyor ben bir kere denedim yağ eksiltme yaptı vazgeçtim.

Bizim arabaları modifiye ederken yağ pompasını büyültme öneriliyor bende yüksek basınçlı yağ pompası ( 5 Bar ) kullandım memnun kaldım..

rebeloghy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ranthor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    forged kelimesi hep yanliş yaziliyor, forget unutmak demek.
    belki de turkce bir karsilik bulmanin zamani geldi, forged e yakışan karşilik güçlendirilmiş olabilir.
    forge dövülmüş (demir dokum islerinde kullanilan anlami) bire bir tercume edersek ama kulağa hoş gelllmiyor
    Sonunda şunu söyleyen biri çıktı Stepne yerine istetme demek ne ise o kadar alakasız bişey oluyor hatta daha komik oluyor forget yazılması...
    -Fırat

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gülelim o zaman hep birlikte.. Konumuz ne neyin üzerinde yorum yapılıyor. Forgedmiş forget değilmiş. Taamammm... bir arkadaş açıkladı Anladık. Ego tatmin yeri değil.bu forum..

Kısaca arkadaşı; GC8 alırken stok olduğuna bakma.. Arabanın motor yatak bırakması anlık bir şey. Kimse de arabasına garanti vermez. Forged alacaksanda kim yapmış nasıl yaplımış neler değişmiş ona bakman gerekir.

Daha önce yazdığım gibi. benım yatak bıraktı ben komple motoru değiştirdim. Kaç kişi yatak saran arabanın karterini değiştiriyor. veya komple üst kapağa giriyor.

Bende yatak bırakmadan önce ince yağa geçecektim. Ustanın söyledği şu; ince yağa geçersen kalın yağa uyum sağlamış yatakları zayıfamış motorda yatak bırakırsın dedi. Başka bir ustaya basınç açalım dedim. 150000 km de aracın yatakları zayıflamıştır açamayız demişti.

Forged piston kol yatak diyorlar 50 çeşidi var. kaliteli sessiz piston v.s bir sürü ayrıntı var. Arabasına güvenende zaten ucuz fiyat vermez.. Kimseyi itham altında bırakmak istemem ama. Benım araç yatak boşaltmaya başladığı zamam 12mm cosworth pompa alıp 20w60 yağ koysaydım basıncım yükselir paşa paşa satar, kimse birşey anlamazdı. Sadece Yağ ısınınca, gaz verince yatak sesi gelen arabamdan bahsediyorum. Vicdan meselesi.

İşin kısası bir İmpreza turbo alacaksan bir bir impreza turbo parası cebinde olacak diye bir söz vardır. Ben 16000 tl masraf yaptım hortumlarına kadar değiştirdim. Satarmıyım satmam artık. Satarsamda değerini bulmasını isterim.

Saygılar..

Merthan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gülelim o zaman hep birlikte.. Konumuz ne neyin üzerinde yorum yapılıyor. Forgedmiş forget değilmiş. Taamammm... bir arkadaş açıkladı Anladık. Ego tatmin yeri değil.bu forum..

Kısaca arkadaşı; GC8 alırken stok olduğuna bakma.. Arabanın motor yatak bırakması anlık bir şey. Kimse de arabasına garanti vermez. Forged alacaksanda kim yapmış nasıl yaplımış neler değişmiş ona bakman gerekir.

Daha önce yazdığım gibi. benım yatak bıraktı ben komple motoru değiştirdim. Kaç kişi yatak saran arabanın karterini değiştiriyor. veya komple üst kapağa giriyor.

Bende yatak bırakmadan önce ince yağa geçecektim. Ustanın söyledği şu; ince yağa geçersen kalın yağa uyum sağlamış yatakları zayıfamış motorda yatak bırakırsın dedi. Başka bir ustaya basınç açalım dedim. 150000 km de aracın yatakları zayıflamıştır açamayız demişti.

Forged piston kol yatak diyorlar 50 çeşidi var. kaliteli sessiz piston v.s bir sürü ayrıntı var. Arabasına güvenende zaten ucuz fiyat vermez.. Kimseyi itham altında bırakmak istemem ama. Benım araç yatak boşaltmaya başladığı zamam 12mm cosworth pompa alıp 20w60 yağ koysaydım basıncım yükselir paşa paşa satar, kimse birşey anlamazdı. Sadece Yağ ısınınca, gaz verince yatak sesi gelen arabamdan bahsediyorum. Vicdan meselesi.

İşin kısası bir İmpreza turbo alacaksan bir bir impreza turbo parası cebinde olacak diye bir söz vardır. Ben 16000 tl masraf yaptım hortumlarına kadar değiştirdim. Satarmıyım satmam artık. Satarsamda değerini bulmasını isterim.

Saygılar..
    Şimdi abi internete baktığım zaman çeşit çeşit modlanmış gc 8 wrx falan falan var.
    Kimisi cp piston manley kol,kimisi manley piston sti kol vs gibi değişiklikler yapmış.
    Bunları hangisi doğru olanıdır. Komple sti piston ve kol mu yoksa bu markalarmı?
    Ya da şöle diyim en doğrusu hangisi oluyor? Manley piston ile sti piston arasında ne fark var?
    Kimisi forged motor demiş sadece piston ve kol var başka setup yok.
    Şimdi ben bi gc8 alıcaksam yada wrx alıcaksam neye bakıp alıcam?
    Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Doğrudur. internette çok fazla modlanmış araba var. Subarı STİ pistonları ve kolları OEM olduğu için pahalıdır. Fakat ondan da kaliteli ve daha güçlü setuplar için kaliteli forged parçalarla daha ucuza daha sağlam motor yapılabilir. 11000 tl ye komple yarım motor var zaten subarunun Buna tirger seti pompa conta işçilik v.s eklediğinde zaten 15000 tl yi rahat bulur. geçer de ilaveten subaplarıda unutmamak lazım Ama ben sıkıştırmayı yükseltip daha sağlam parçalarla toplatmak istedim..
    Daha öncede yazdığım gibi bu araçlarda bir yeri yapar diğer yeri yapmazsan ilerde sorun çıkarma ihtimali yüksek.
    Örneğin subapları ve karteri değiştirmeyi ben istedim. Ustaya soruyorum örneğin Subapları da değiştirelim nasıl olur? İyi olur diyor..Altını yapacaksın bir süre sonra üstü bırakacak diyor. Ama teklif ondan gelmiyor ayrı mesele. Bu konuda bilinçlenip setupu kendin belirlenem gerekir.
    Kullandığım parçaları referans alabilirsin.

CP piston çok sesli çalışır Mahle nin 2 çeşidi var. daha sessiz ve yol ve cadde araçları için üretilmiş forded piston daha uygun olacaktır. Diğeride yarışlarda kullanılacak olan daha fazla boşluklu pistonu mevcut. Metaryalin adını hatırlamıyorum.

Ben benım arabayı toplayan adı sanı ünlü bir garajla bu konuda bile düşünce olarak ikileme düştüm. Ama sonunda istediğim speclerde parçalarla arabayı toplattım. Birtek turbo kaldı sanırım değişmemiş:-) Şu anda devir sonu 0,76 barda yürüyen TD04 turbo aracımla 100-200 üm 15,4 sn Basıncı 1 bar cont. açıp silencer i çıkartsam sanırım 14,5 sn lere rahat düşer..

Benım arabada specler;

Komple orjinal blok
    8,5:1 cr Mahle forged cadde tipi sessiz piston ( 500 bg e kadar setup)
    Manley I beam kol Kol başına 250 bg lik ( H beam da var yarı yarıya ucuz bir koldur )
    ACL Race tipi ana, kol yatak ( standart OEM boşluklu )
    Subaru OEM 11 mm lik Orjinale göre %35 daha güçlü bir pompa
    Ferrea subab takımı
    Yağ soğutucusu OEM
    Karter değişimi
    Buji
    Buji kabloları

Artı, kasnağı hortumu triger seti v.s

excellency23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yeni konu açmıyım buraya yazıyım dedim.

gc8 i 2000-2007 arasındaki wrx sti larla karşılaştırırsak ne gibi farkları var. baktığım kadarıyla arada epey ağırlık farkı var(200kg kadar) eski modeller daha mı hızlıdır?

kickboxer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı excellency23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yeni konu açmıyım buraya yazıyım dedim.

gc8 i 2000-2007 arasındaki wrx sti larla karşılaştırırsak ne gibi farkları var. baktığım kadarıyla arada epey ağırlık farkı var(200kg kadar) eski modeller daha mı hızlıdır?
    2006 üstü wrx ler 2.5dur
    2.0 wrx lerin kabaca bakarsak gc8lerle yürüyen ve motor olarak çok farkları yoktur.
    gc8 ler ağırlık avantajıyla daha iyi gidecektir
    Olum nissan arabamı arabanın hası kralı subaru yıllardır biz yürüyomusuz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski modeller tabiki daha hızlı nedenine gelince 3 yıl arka arkaya WRC şapiyonu olan kasa GC8 dir. Youtube de eyrettiğinde aradaki farkı rahatça görebilirsin. GC8 ler araba bütün olarak önü arkası virajı bir döner. 2005 lerde ise araba virajlarda daha ağır kaldığı açıkça gözlemlenebilir.

Yeni modellerde gittikçe kasa büyüdü büyüdü büyüdü...Sonra ne oldu '2006-2007 lerde kasanın arkası toplayamaz oldu virajlarda Bunu en yetkili ağızdan duydum neden hatcback e döndünüz diye sorduğumda.

2006 ve 2007 modeller 2500 cc motordur ve motorun içindeki pistonlara peynir piston derler.

Ben öyle rolle giren yarışan birisi değilim. sadece istediğim ömürlük bir motordu. Sonuç olarak;
    Bu arabaları çok yüklemeyeceksin tatlı tatlı 270-280 bg lerde bineceksin. Tabiki bu benı görüşüm. Kilo avantajı çok fazla GC8 lerde. o yuzden performans elde edebiliyorsun.

Benı aracım dynoda 237 bg çıktı. eskisine göre fazlasıyla tatminkar. 1 bar cont açsam nerden baksan 25-30 bg daha getirir..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok fazla yüklersende bu kez yürüyen şanzıman jant lastik gibi maceralara girersin. Şimdi benım araçta 205 lastik 16 jant var yani oem. Çok yüklesem bu kez lastik janıtı büyütmek zorunda kalacağım yere turunsun diye Bu kezde büyük jant lastik güç kaybı demek. Neden kazandığım gücü lastik ve jantta geri vereyim ki.

VWci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2001-2007 modeller ilk piyasaya ciktiginda aracin sasinin gc8'e gore %250 oraninda daha rijit oldugu seklinde ifadeler katologlarinda mevcuttur. Agirligin sebebi bu.
    Men plan God laughs...
    I have reset it....Aal izz well....
    Alıntı Posrche 959 Driver's Manual Nickli Üyeden Alıntı
    Even the Porsche 959 is subject to the laws of physics.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ebay da rijitliği arttıracak şasenin altından monte edilecek rollbar şeçlinde aracın belli bölümlerine monteli bire bir..çokda pahalı değil.

Mutlaka iyileştirme vardır.Adamlar yerinde sayacak değil ya.:-) ama ben ulan bu araba rijit değil yaa biraz daha iyi olsun diye hiçbir düşüncem olmadı şimdiye kadar. Olursa alır takarım ebay dan. ucuz ve hafif malzemeden yapılmış. Ben kule gergisine bile ihtiyaç duymadım şimdiye kadar..
    Markasını hatırlayamadım. Bunun gibi parçalar.

http://www.ebay.co.uk/itm/SUBARU-IMP...item35cf2aca9d

Şimdilik iyi geceler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ultra Racing Marka Buldum netten

İhtiyacı olan inceleyebilir. Haliyle Kasa büyüyünce daha rijit bir kasa yapmaları normaldir.

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_fr...20Racing&rt=nc

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @muğla'lı mustafa abi, araştırmalarını ve yazılarını zevkle okuyorum. ilgili konulardaki yorumlarının devamını bekliyorum.
    hatırlarsın beni auto garage nin önünde 5-6 dk konuşma fırsatı bulmustuk..
    ayrıca arabanı da paşaoğlu nun oralarda görmüştüm. muayyer bi kasası var. vesselam..
    Arabacı Ağır japon..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tşk ederim. Nazar değmesin.. Evet güzel bir kasası var. şimdide motoru 10 numara oldu. :-)

Hatırlamazmıyım.. tabiki hatırlıyorum :-) Bağlantıyı koparmayalım.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende yatak bırakmadan önce ince yağa geçecektim. Ustanın söyledği şu; ince yağa geçersen kalın yağa uyum sağlamış yatakları zayıfamış motorda yatak bırakırsın dedi.
    herşey tamamda burada sanki bir terslik var gibi
    zira benim bildiğim bunun tersidir (%100 emin değilim)

yani sen senelerce ince yağ kullandın diyelim 0-40 mesela
    sonra gidip 10-60 koyarsan olmaz yada 15-50
    ama tersi olur diye biliyorum

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)