User Tag List

7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: torsen kilitli difransiyel hakkında

dahan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

torsen kilitli difransiyel hakkında

arkadaşlar merhaba öncelikle ,bizim rover 220 lerde torsen marka kilitli difransiyel var,çok hafif rampalı yoldan çıkmaya çalıştım sag teker asfaltta sol teker buzun üstünde,,buzun üstünde olan teker devamlı dönüyor öbür tekerde tık yok,,,googlede araştırdım normal diyen ler var,mesala buzdaki teker çok hafif bi tutunsa öbür teker devreye girer gibi yazılar var,,bir roverci arkadaşda 600 800 serileri nin şanzumanı takılmıştır diyor onlrda kilit yok diyor,fikirlerinizi almak istedim ,,teşekürler,,,

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Torsen marka değil bir türdür. Evet tamamen normal. Tek teker havada iken havada olan teker patinaja kalır. Bir teker asfaltta diğer tekerde buzda iken buzdaki teker aynı havadaki gibi nerdeyse 0 direnç gördüğü için kilit diferansiyeliniz (aslında kilit değil) açık diferansiyeli gibi davranır. Sınırlı kaydırma tipinde olan torsen diferansiyeller asla gerçek bir kitleme yapmazlar.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

By_HaNNibaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Torsen marka değil bir türdür. Evet tamamen normal. Tek teker havada iken havada olan teker patinaja kalır. Bir teker asfaltta diğer tekerde buzda iken buzdaki teker aynı havadaki gibi nerdeyse 0 direnç gördüğü için kilit diferansiyeliniz (aslında kilit değil) açık diferansiyeli gibi davranır. Sınırlı kaydırma tipinde olan torsen diferansiyeller asla gerçek bir kitleme yapmazlar.
    Peki kullanim amaci nedir ?

Neden bi kilitli dif gibi çalişmiyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yapısı böyle. Kilit diff gibi çalışıyor ama kitlemiyor. İçinde balata yok kitlemeyi yapan o yüzden bakım gerektirmiyor. Hiç kitlemediği için daha yumuşak kullanım sunuyor. Ben Quaife marka kullanıyorum misal ömür boyu garantili ve tam bakımsız. Yük altında tekerlere eşit tork dağılımı yapıyor. Bir teker torku fazla çekmek isterse çekiş kaybı ile 2 teker arasında tork farkı azalana kadar gücü diğer tekere veriyor yumuşakça. Sadece buzda ve 1 teker havada ise klasik açık diff gibi oluyor. Yarışmayan birisi için gayet yeterli. Özellikle önden çekişli araçta.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI

dahan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yapısı böyle. Kilit diff gibi çalışıyor ama kitlemiyor. İçinde balata yok kitlemeyi yapan o yüzden bakım gerektirmiyor. Hiç kitlemediği için daha yumuşak kullanım sunuyor. Ben Quaife marka kullanıyorum misal ömür boyu garantili ve tam bakımsız. Yük altında tekerlere eşit tork dağılımı yapıyor. Bir teker torku fazla çekmek isterse çekiş kaybı ile 2 teker arasında tork farkı azalana kadar gücü diğer tekere veriyor yumuşakça. Sadece buzda ve 1 teker havada ise klasik açık diff gibi oluyor. Yarışmayan birisi için gayet yeterli. Özellikle önden çekişli araçta.
    bir arkadaş 600 800 serisi şanzımanı takmışlardır dedi,,korktum yani,bide dedim bununla ugraş kafama takıldı nasıl olur diye ,,kardeş bilgiler için çok saol yüregime su serptin valla,,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buzda gidememen normal torsen tipin calismasi icin iki tekerkegin biraz da olda tutunabilmesi lazim

Temiz kuru asfaltta hizli patinajli kalkis yap iki cizgi varsa torsen var ve calisiyor demektir ama tek lastik izi olursa o zaman diferansiyel torsen tipi degildir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En klasik test. Arabayı lifte kaldır vites boşta iken 1 tekeri çevir yavaşça diğer tekerinde dönmesi lazım.
    Schumi.Projects

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)