User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Subap ayarımı kendim yapıcam

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Subap ayarımı kendim yapıcam

Merhaba arkadaşlar pek çok defa gördüğüm bu işlemi biraz merak ve daha iyisini yapabileceğimi düşündüğüm için kendim yapmaya karar verdim sizinde yardımlarınızla yarın yapıcam

aracım clio1 97 model 8 valf clio kitapcığında bile 0,10-0,25 yazıyor adamlar 15-25 yada 25-25 hatta 25-40 yapmaya kalkan bile oldu adamlara diyorum onu diyen adamın diyip geçiyorlar en güzeli bunu benim yapmam hemde büyük bir zevk oalcak benim için

sente çakısı
    kriko
    anahtarlarım hazır

sıralama nasıl yapacağım bana bilen arakdaşların tarifini beklşiyorum ayarı 10-25 yapıcam

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence işi iyi bilen bir ustaya veya yetkılı servıse yaptırmanı tavsıye ederım
    Daily Drive : VW Polo 1.6 TDI
    Race : Honda Civic TypeR FK2

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MeRtCaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence işi iyi bilen bir ustaya veya yetkılı servıse yaptırmanı tavsıye ederım
    yanlış olsada motor inmiycek ya sıkıntı yoıok

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı OnurNP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yanlış olsada motor inmiycek ya sıkıntı yoıok
    Yanlış subap ayarının zararlarını biraz araştırırsan neler olabılecegını azıcık anlayabılırsın

Kolay gelsın
    Daily Drive : VW Polo 1.6 TDI
    Race : Honda Civic TypeR FK2

Satış Yasaklı EmrGti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MeRtCaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış subap ayarının zararlarını biraz araştırırsan neler olabılecegını azıcık anlayabılırsın

Kolay gelsın

katılıyorum inmicek belki ama inmicek diye bişey yok iyi ihtimal incek kadar maliyet açabilir
    Emirhan Altınbay

205 GTi

‎5500'den Sonra Başlayan Hayat Geç Kalınmış Bir Hayattır...

Erkekler evde en son sözü söyleyen kişidir ve genellikle söyledikleri son söz " tamam aşkım" dır

Can's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence yapabılırsın yanlıs subap ayarı en fazla sıkıysa zarar verır zaten onuda sentılle olcerek yapıcagına gore sıkıntı yok sokebılıcekmısın külbütörü eger sökersen zaten gerisi cocuk oyuncagı tabı shimli degilse
    powered by:
    Can's

VOLVO C30 d2 ///97 E36 M3 EVO

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yanlış hatırlamıyorsam 1.Silindirin subabları tam kapalı konumda iken 4.silindirin subabları makaslama konumundadır 4.silindirin sübablarından biri tam kapanırken öbürü açılır tam bu anda 1. piston için sentededir motor.1.Silindirin sübablarını ayarlayacaksınız.Daha sonra 3. silindir subabları tam kapalı konumda iken 2. silindirin subabları makaslama pozisyonuna gelir.Bu durumda 3. silindiri ayarlayacaksınız.
    Yani 1 ile 4 2 ile 3 'u ayarlayacaksınız 4 ve 2 içinde yine aynı şekilde 1 ve 3 e bakacaksınız.

Fransız araçlarında sıralama şanzıman tarafından başlamakta.

Krikoyla tek tekeri kaldırıp viteste 4 veya 5 motoru çevirip ayarına getirerek subab ayarını yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta sentil aradan tatlı sıkı bir şekilde kayacak ne çok sıkı ne gevşek.
    Örneğin 0.10 ayarladığınız gevşekliğini kontrol etmek için 0.15 ile deneyin eğer oda giriyorsa gevşek olmuştur ancak girmiyor ise ve 0.10da tatlı bir sıkılık varsa ayarını tamamdır.Bir kere ayarladıktan sonra bir kez daha çevirip kontrol edersiniz.

Son olarak subab ayarı ustalık isteyen bir işlem el becerisive tecrübede önem arz ediyor.Sök tak ustalığından biraz farklı bir mevzu.İlk aşamada biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.Youtube vs yerlerde bunlarla ilgili videolar mevcut bunlarıda izlerseniz faydası olur muhakkak.En kötü ihtimal biri sıkar biri gevşek olur ustaya götürür yaptırırsınız sonuçta denemeden bilemezsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 06KrL06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış hatırlamıyorsam 1.Silindirin subabları tam kapalı konumda iken 4.silindirin subabları makaslama konumundadır 4.silindirin sübablarından biri tam kapanırken öbürü açılır tam bu anda 1. piston için sentededir motor.1.Silindirin sübablarını ayarlayacaksınız.Daha sonra 3. silindir subabları tam kapalı konumda iken 2. silindirin subabları makaslama pozisyonuna gelir.Bu durumda 3. silindiri ayarlayacaksınız.
    Yani 1 ile 4 2 ile 3 'u ayarlayacaksınız 4 ve 2 içinde yine aynı şekilde 1 ve 3 e bakacaksınız.

Fransız araçlarında sıralama şanzıman tarafından başlamakta.

Krikoyla tek tekeri kaldırıp viteste 4 veya 5 motoru çevirip ayarına getirerek subab ayarını yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta sentil aradan tatlı sıkı bir şekilde kayacak ne çok sıkı ne gevşek.
    Örneğin 0.10 ayarladığınız gevşekliğini kontrol etmek için 0.15 ile deneyin eğer oda giriyorsa gevşek olmuştur ancak girmiyor ise ve 0.10da tatlı bir sıkılık varsa ayarını tamamdır.Bir kere ayarladıktan sonra bir kez daha çevirip kontrol edersiniz.

Son olarak subab ayarı ustalık isteyen bir işlem el becerisive tecrübede önem arz ediyor.Sök tak ustalığından biraz farklı bir mevzu.İlk aşamada biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.Youtube vs yerlerde bunlarla ilgili videolar mevcut bunlarıda izlerseniz faydası olur muhakkak.En kötü ihtimal biri sıkar biri gevşek olur ustaya götürür yaptırırsınız sonuçta denemeden bilemezsiniz.
    valla hocam ustalara pek güvenmediğimden bide el becerim olduğundan kendim yapmak istiyorum ayrıcada büyük keyif alıyorum usta rolanti sorunumu çözemedi ben gaz kelebeğini açtım ve mixerde bir kanal hatasını buldum kendim çözdüm usta termostatı değişti ters takmış ben çevirdim düzeldi şanzıman takozunu ters taktı ben çevirdim düzeldi falan güveniyorum yaw kendime

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bujileri sökmeyi unutma motoru döndürmeni kolaylaştırır..

motoru döndürmek için lastik takılı olursa daha rahat dönüyor..

sıralama için internetten araştırıp bulursan daha iyi olur ama öneri olarak, motoru döndür, döndürdükçe emme ve eksoz valfleri açılıp kapanacak, aynı silindirin emme ve eksozunu aynı anda ayar yapamayacaksın doğal olarak.. örneğin 1 in emme si açılıp kapanırken, 3 ün eksozu açılıp kapanacak, daha sonra 2 nin emme si açılıp kapanırken 4 ün eksozu açılıp kapanacak vs.

birkaç tur döndürüp not al hangi sırada yapacağını..

daha sonra sentil çakısını kullanarak ayarlamaya çalış.. başlangıçta hem ayarlayıp hem sıkmak zor gelecek ama alışıyor insan..

Ve bitirince benim kullandığım ve diğer arkadaşımında belirttiği metodla kontrolünü yap:

emmeyi 0.15 ayarladıysan, 0.20 sentil ayarladığın boşluğa girmeyecek!! 0,15 hafif zorlanarak girecek..

motoru çalıştırmadan önce tüm subaplar için kontrolünü yap ondan sonra çalıştır..

anladığım kadarıyla elin sök tak a yatkın, yaparsın hiç korkulacak birşey değil..

insanlar motor söküp topluyor, sübap ayarı atom mühendisliği değil sonuçta..

1 kere öğrendikten sonra her seferinde harcayacağın 40-50 tl ile arabana benzin koyar gezersin

kickbuttowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim arabanin da subap ayari kacik sikir sikir ses geliyor usta acelesi yok haftaya getir dediydi 2. hafta hala firsat bulup birakamadim arabayi sikinti cikarir mi bi kac gun daha kullansam?

alperx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aracın servis kitabını bul indir ve ne deniliyorsa onu yap.
    Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. - Mustafa Kemal ATATÜRK

Can's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kickbuttowski Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim arabanin da subap ayari kacik sikir sikir ses geliyor usta acelesi yok haftaya getir dediydi 2. hafta hala firsat bulup birakamadim arabayi sikinti cikarir mi bi kac gun daha kullansam?
    daha ıyı yer yapar subaplar sıkıntı cıkarmaz sadece ses yapar cekıs dusuklugu yaratır bıraz da olsa az yakar.
    eger sıkı ıse subap o zaman sıkıntı yarata bılır