User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: e36 ön takım hakkında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

e36 ön takım hakkında

Arkadaşlar selamlar , son zamanlarda artan bir ses sorunu ile uğraşıyorum anlayanlar yada daha önce başına gelenler yardımcı olursa sevinirim. Şöyle ki, bozuk yola girdiğimde yada toprak yola bile girsem direksiyonun sanki içinden airbag arkası tarafından çatırtı tıkırtı gibi ses geliyor.( iki metalin bir birine çarpması gibi bir ses ) Son zamanlarda arttı bu ses. Ön takım komple yeni değişti . Bir kaç bmw servisine gösterdim en mantıklı gelen cevap mafsal oldu çünkü mafsalım sıkıntılı, direksiyonu sağ sol yaptığımda tak tak ediyor yani mafsal bozuk. Sizce bu direksiyondan gelen çatırtı tıkırtı da mafsaldan mı kaynaklanıyordur ? Ne yapmak lazım ? Değiştirmeden torna vs gibi tamiri mümkün mü ? Bu arada küçük mafsal sıkıntılı dediler yani büyük olanın ucundaki ağız gibi bir parça var oda küçük olanmış sıkıntı da onun boşluk yapmasından kaynaklanırmış .

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çıtırtılar muhtemelen airbag sargısından geliyordur, e36 larda kroniktir, mafsalı ise kesinlikle torna vs ile yaptırtma, boşluk olduğuna eminsen sıfırını al tak, hiç şakaya gelmez...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

uniquel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yuksek ıhtımal mafsaldan. Yanlıs hatırlamıyorsam sıfırı 250-300tl olması lazım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Direksiyon kutusu olmasın?
    Okumadan imzalamam.....

ugur_EN_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    neyden kaynaklanır bi fikrim yok ama siz genede mafsallara baktırın kesinlikle şehir dışına çıkmıştım geçen sene dağ taş tepe gezdim o kadar allaha şükür alanyanın tam merkezinde yolda kaldım mafsalın son hali aşağıdaki fotoda görünüyor aman diyeyim dikkat edin . kavşaktan dönücektim direksiyon bi tur döndü sonra boşa döndü bi turda ve öylece kaldı yolun ortasında.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çıtırtılar muhtemelen airbag sargısından geliyordur, e36 larda kroniktir, mafsalı ise kesinlikle torna vs ile yaptırtma, boşluk olduğuna eminsen sıfırını al tak, hiç şakaya gelmez...
    Elektrikçi zamanında direksiyon milini yaptırmaya gittiğimde sargıda da sorun olabilir demişti. Çünkü direksiyonu çevirdiğimde sürtünme sesi de geliyor sanırım bu dediğiniz airbag sargısından kaynaklanıyor ..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı uniquel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yuksek ıhtımal mafsaldan. Yanlıs hatırlamıyorsam sıfırı 250-300tl olması lazım.
    Bir iki yere baktım 130 dan başlıyor 300 e kadar gidiyor dediğiniz gibi tabi işçilik içinde 100-150 alıyorlar . Nereden alacağımı bilemedim ..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Direksiyon kutusu olmasın?
    Ustaların dediğine göre kutunun dağılması zormuş . Bozulsa bile revizyon tavsiye ediyor herkes ustalar dahil .. Çünkü ufak bir işlemle de halledilebilirmiş söküp bakmak lazımmış. Ama dediğim gibi ibre mafsalı gösteriyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ugur_EN_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    neyden kaynaklanır bi fikrim yok ama siz genede mafsallara baktırın kesinlikle şehir dışına çıkmıştım geçen sene dağ taş tepe gezdim o kadar allaha şükür alanyanın tam merkezinde yolda kaldım mafsalın son hali aşağıdaki fotoda görünüyor aman diyeyim dikkat edin . kavşaktan dönücektim direksiyon bi tur döndü sonra boşa döndü bi turda ve öylece kaldı yolun ortasında.

Hocam benim mafsal dediğim parça bu değilki ama .. Bu mafsal yüzünden dağılan bir parçamı acaba ? Bu halini görünce parçanın tırstım şimdi : )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar öncelikle kusura bakmayın tek tek alıntı yaptım toplu alıntı olayını çözemedim : )

E46 steering joint change - YouTube

Buda benim dediğim parçanın videosu .. Bende de direksiyonu videodaki gibi sağ sol yapınca takır takır ses geliyor. Benim merak ettiğimde acaba bozuk yolda direksiyon tarafından gelen çatırtıya bu parçamı sebep oluyor ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    BMW E46 Steering shaft play - YouTube

hatta burada daha net belli oluyor sesler birbirine çok benziyor. Ve mantıkla yola çıktığımda sesin bu parça yüzünden gelebileceği ihtimali artıyor .

ugur_EN_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam bana direksiyon mafsalı dediler parçalanan parçaya ustaların dediği bu ben sadece fikir verdim aman diyorum dikkat edin ummadık yerde istenmeyen şeyler başa gelmesin.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam bana direksiyon mafsalı dediler parçalanan parçaya ustaların dediği bu ben sadece fikir verdim aman diyorum dikkat edin ummadık yerde istenmeyen şeyler başa gelmesin.
    bu şaft takozu...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben en iyisi mafsala baktirirken bu parcayida kontrol ettireyim riskli parca belliki

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı noelbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BMW E46 Steering shaft play - YouTube

hatta burada daha net belli oluyor sesler birbirine çok benziyor. Ve mantıkla yola çıktığımda sesin bu parça yüzünden gelebileceği ihtimali artıyor .
    Aynen budur. Eger sızdekı ses de bozuk yola gırınce bu sekıldeyse mafsal degısmesı gerek. Benım de ses yapıyordu mafsal, degıstım sorun cozuldu. Orjınal parca kullanmaya ozen gosterın.

1.8 turbo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu şaft takozu...
    dıreksıyon mafsalın dıreksıyonla bırlestıgı yerdekı takoz bu. 140 tl tl orjınalının fıyatı 2-3 ay önce degıstırmıstım.

dıreksıyon kutusu olsa alttan vuruntu yapar, dıreksıyona vuruntu verır bozuk yolda.
    dıreksıyon mafsalı olsa duz yolda gıderken araba duz gıder dıreksıyon oynar, sabıt dururken ufak dıreksıyon haraketlerıyle mafsaldan tıkırtı seslerı gelır. tornada kaynakla dolduruyorlar ama parca zayıf bır parca kaynakla ısınınca guvenlı olmayabılır en guzelı orjınalı ıle degıstırmek
    E30 M50 TURBO & F30 320i ED

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı uniquel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen budur. Eger sızdekı ses de bozuk yola gırınce bu sekıldeyse mafsal degısmesı gerek. Benım de ses yapıyordu mafsal, degıstım sorun cozuldu. Orjınal parca kullanmaya ozen gosterın.
    Paki komple mafsalimi degistirdiniz yoksa ucundaki oynayan ufak parcayimi degistirdiniz? Cunku buyuk ile kucuk arasinda baya bir fiyat farki var .. Buyuk olan zor dagilir diyorlar kucuk olani degistirsek yeter diyorlar.. Birde kaca ve nereden aldiniz acaba ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 1.8 turbo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dıreksıyon mafsalın dıreksıyonla bırlestıgı yerdekı takoz bu. 140 tl tl orjınalının fıyatı 2-3 ay önce degıstırmıstım.

dıreksıyon kutusu olsa alttan vuruntu yapar, dıreksıyona vuruntu verır bozuk yolda.
    dıreksıyon mafsalı olsa duz yolda gıderken araba duz gıder dıreksıyon oynar, sabıt dururken ufak dıreksıyon haraketlerıyle mafsaldan tıkırtı seslerı gelır. tornada kaynakla dolduruyorlar ama parca zayıf bır parca kaynakla ısınınca guvenlı olmayabılır en guzelı orjınalı ıle degıstırmek
    Hocam bende durum soyle , mesela duz yolda yavas giderken kedi gozunden gecerken direksiyonu tutmuyorun direksiyon bazen saga bazen sola kiriliyor hizlica ve cat sesi gelior. Baska arabayla yapsam bunu direksiyonu tutmasam bile oynama yapmiyor sabit duruyor.. Durum boyle olunca ibre yine mafsali gosteriyor.

Peki kutunun yaptigi vuruntu nasil birsey? Bu bahsettigim kutu degildir herhalde dimi? Cunku vuruntu ve ses direk direksiyonun arkasindan iceriye dogru olan bolgeden geliyor. Bariz hissediliyor oradan geldigi..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı noelbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Paki komple mafsalimi degistirdiniz yoksa ucundaki oynayan ufak parcayimi degistirdiniz? Cunku buyuk ile kucuk arasinda baya bir fiyat farki var .. Buyuk olan zor dagilir diyorlar kucuk olani degistirsek yeter diyorlar.. Birde kaca ve nereden aldiniz acaba ?
    Oynayan parcanın adı mafsal zaten. Orjınalı 250-270lıra gıbı bıseydı.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)