User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
32 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: klima hararet sorunu

Slipshod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

klima hararet sorunu

herkese merhaba arkadaşlar. bir hafta kadar önce devirdaim arızalandığı için hararet yapıp conta yaktık. conta devirdaim termostat fan müşürü antifriz ilave edilerek değişti triger seti yenilendi sökülmüşken. sorun bundan sonra başladı. araç sürekli yüksek hararette çalışıyor. bunu da klima açıkken yapıyor. klima kapalıyken 92 -95 civarı çalışıyor klima açınca 100 civarına çıkıp devam edilirse kırmızıya geliyor. 3 senedir araç bizde hiç böyle bi sorun yaşamadık. sürekli 85-93 civarı çalışırdı araç daha 100e geldiğini görmüşlüğüm yoktur. sorun neden olabilir arkadaşlar sizce. araç opel vectra b 1.6 teşekkürler
    Emniyet kemeri sizi koltuğa değil hayata bağlar!

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Klima gazı yakın zamanda değiştirildi veya ilave edildi mi?
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    klima gazı değişimi ya da ilavesi olmadı fakat yaklaşık 1 ay kadar önce klima yolda ilerlerken birden normal fan gibi üflemeye başladı. ustaya gösterdik klimanın alttan bi soket gibi bişeyi çıkmış yerinden takınca klima eskisine döndü klimayla ilgili tek sorun bu oldu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu klima soketi olayından sonra araçta herhangi bir hararet sorunu yaşanmadı.

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O zaman sorun klima kaynaklı değil, klimanın ilave yüküyle belirginleşen bir sorun. Muhtemelen uzun bir yokuş sonrasında da aynını yapacaktır.

Termostat veya müşürde sorun olabilir. Yeni takılanlar arızalı veya yanlış olabilir. Müşürün testi kolay. Fanı hangi derecede açtığına bakarsınız. Termostatı da motor ısınırken termostat çıkışı radyatör su hortumunun hangi dereceden sonra ısındığından anlayabilirsiniz sökmeden.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arac sogukken marsa basip fana bakin. Donmedigini gordukten sonra klimayi acip dana bakin. Klima ile birlikte fanin calismasi gerek.

Fan rolelerini degistirin, ucuz parca, kafaniz rahat olur. Fan 2. kademe calismiyorda olabilr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    vectralarda ön ve arkada olmak üzere çift fan mı var yoksa tek fan çift kademeli fan mı var bir bilginiz var mı bu konuda. acaba diyorum klimanın fanı devreye girmiyor da hararet mi yapıyor araç? ben şu an klimaya yoğunlaşmış durumdayım. düz yolda denedim klima kapalıyken 92 93 civarındayken klimayı açınca 100e kadar geliyor. tüm bu conta triger devirdaim termostat değişimi esnasında klima fanı tesisatı zarar görüp devre dışı kalıp tüm bu işlemlerden sonra böyle bir sorun olması bu yüzden olabilir mi acaba. usta da anlayamıyor sorunu işin sinir bozucu tarafı da o. contayı istanbul dönüşü yaktık 2 hafta sonra tekrar istanbula gidiyorum aynı şey tekrar başıma gelmesin gittiğim güzergahta manisa tarafında sabuncubeli yokuşları var böyle gidersem araba kesin conta yakar orda eminim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    birazdan aşağıya inip bakıcam motor soğukken fan dönüyor mu motor soğukken klima açılınca fan açılıyor mu. sanırım anlamanın tek yolu bu. çalışsa bile tam devrinde dönmediği ihtimali de olabilir. sanırım fan rölelerini dediğiniz gibi yenilemekte fayda var

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vectra larda daha dogrusu opel grubu genelde tek fan cift kademe yapiyor. Kolay gelsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vectra larda daha dogrusu opel grubu genelde tek fan cift kademe yapiyor. Kolay gelsin
    teşekkür ederim motor soğukken klima açıldığında fan dönmüyorsa ikinci kademe cortlaşmış o zaman sorunun kaynağı belli olduğunda tekrar burdan paylaşıcam çok sağolun herkese

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçen hafta sıcaklarda bende de aynı sorun oldu, kışın 90 civarında dolaşan hararet özellikle klima açınca 100 u gectı, kırmızıya yaklastı..

radyatör temizliği yaptırmayı düşünüyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dün de benim aracım hararet yaptı. aracın sigortaları röleleri hepsi tam ancak servis beyinden fanın açması için komut gelmediğini söyledi. hararet müşürü kontrol edildi sağlam. beyin elektronikçi arkadaşa teslim edildi yarın belli olur sorun. sizin ki de böyle bişey olabilir mi acaba ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    az önce arabanın yanına indim motor soğukken klimayı açıp fan çalışıyo mu kontrol ettim ön ve arkada olmak üzere iki tane fan varmış ikiside çalıştı. fanlarda sıkıntı yok ama devrinde mi dönüyor onu bilmiyorum. yaklaşık 30 km yol yaptım az önce klima kapalı hararet 90-91de sabitti. bir şey dikkatimi çekti klima radyatörü önde olduğu için baya kirliydi ara boşlukları tıkanmış gibiydi. bu yüzden öndeki ikinci fanın motor radyatörüne faydası olmadığını bu yüzden hararet yaptırdığını düşünüyorum. yani detaylıca anlatıcak olursam tahminim motor klima kapalıyken kendi başını kurtarıyo termostat açıyo yetmediği yerde radyatörün fanı devreye girip soğutmayı sağlıyo fakat klimayı açınca ikinci fana ihtiyaç duyuyor fakat soğutma radyatörüne klima radyatörü tıkalı olduğu için hava gitmiyor tek fan da soğutmaya yetmiyor diye düşünüyorum. sanırım klima radyatörüne dıştan bi temizlik lazım siz ne dersiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Slipshod Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    az önce arabanın yanına indim motor soğukken klimayı açıp fan çalışıyo mu kontrol ettim ön ve arkada olmak üzere iki tane fan varmış ikiside çalıştı. fanlarda sıkıntı yok ama devrinde mi dönüyor onu bilmiyorum. yaklaşık 30 km yol yaptım az önce klima kapalı hararet 90-91de sabitti. bir şey dikkatimi çekti klima radyatörü önde olduğu için baya kirliydi ara boşlukları tıkanmış gibiydi. bu yüzden öndeki ikinci fanın motor radyatörüne faydası olmadığını bu yüzden hararet yaptırdığını düşünüyorum. yani detaylıca anlatıcak olursam tahminim motor klima kapalıyken kendi başını kurtarıyo termostat açıyo yetmediği yerde radyatörün fanı devreye girip soğutmayı sağlıyo fakat klimayı açınca ikinci fana ihtiyaç duyuyor fakat soğutma radyatörüne klima radyatörü tıkalı olduğu için hava gitmiyor tek fan da soğutmaya yetmiyor diye düşünüyorum. sanırım klima radyatörüne dıştan bi temizlik lazım siz ne dersiniz
    Gereksiz bir işlem olur derim. Klima radyatöründeki durum klima soğutma performansından başka hiç bir şeyi etkilemez. Klima açılınca 2. fanın çalışması, klima radyatörüne dönüş yapan gazı soğutmak içindir. Yani öndeki fan sadece klima radyatörü içindir. Su radyatörüne bir etki beklentisi yoktur.

Anladığım kadarıyla sorun su devirdaym hızında. Klima motora ciddi bir yük. Hararetin yükselmesinin sebebi suyun yeteri kadar soğumaması yada devirdaym problemi.

Ben olsam,

1) Su radyatörünü kontrol ettirir, gerekirse değiştirirdim. "Şişleme" denilen işlemlede tıkanıklık giderilebilir ama ben her zaman değiştirme taraftarıyımdır.
    2 ) Kalorifer peteğini kontrol ettiririm. ***** su ordanda dolaşıyor.
    3) Her ikiside olması gerektiği gibi ise, devirdaym pompasını değiştiririm.

Şimdilik aklıma gelenler. Geldikçede yazarım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    devirdaimden olsa klima kapalıyken de hararet sorunu olmaz mıydı? radyatör benimde aklıma geldi de gene aynı soru aklımda klima kapalıyken hararet sorunu yok. öğrendiğim kadarıyla yeni nesil radyatörler şişlenemiyomuş artık yanları plastik olduğu için sonradan su mu kaçırıyor yoksa başka bir sebepten mi ya da bu duyduğumun aslı astarı var mı bilmiyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Slipshod Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    devirdaimden olsa klima kapalıyken de hararet sorunu olmaz mıydı? radyatör benimde aklıma geldi de gene aynı soru aklımda klima kapalıyken hararet sorunu yok. öğrendiğim kadarıyla yeni nesil radyatörler şişlenemiyomuş artık yanları plastik olduğu için sonradan su mu kaçırıyor yoksa başka bir sebepten mi ya da bu duyduğumun aslı astarı var mı bilmiyorum
    Tam tıkalı olma durumundan bahsetmiyorum. Su gene devirdaym oluyordur ancak yarı tıkanıklık durum yada pompanın tam perf. çalışmaması motoru soğutmaya yeterken motorun yük altında artan hararetine cevap veremiyordur. Mesela dik bir rampada uzun süre arabayı kullanın o hararet gene olacaktır.

Şişleme işleminde radyatör kazanları sökülür. Şişlendikten sonra tekrar kapatılır. Güncel plastik kazanlı radyatörlerde şişlenebilir ama kimse yanaşmaz. ***** su sızdırmazlığı sağlaması zor oluyor. Eski tiplerde kaynak yapıyor ama yeni tiplerde kazan plastik olunca contaydı, tırnakları sıkı sıkıya bükmekti derken sorunlar yaşanabiliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    devirdaim yeni değişti contayla beraber de yeni takılan arızalı olabilir belki. bugün ustaya dedim de bunlar şişlenmiyor dedi tahminim doğruymuş.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    makinalar ile sökmeden temizlik yapılıyor ya, yaptıran varmı etkisini gözüyle gören?

benim vectra 20 yaşında oldu artık nerdeyse.. radyatörün içi ne durumdadır kimbilir? temizlik iş görürmü?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bizim radyatör 3 senelik falan yeni takıldı antifriz kullanıldı devamlı onu da belirteyim de valla hocam eski taunusda şişletirdik binerdik de hiç denemedim bu yeni nesil radyatörlerde temizletmeyi. ustaların işine gelmiyor artık söküp temizlemek şişlemek. hemen sökelim yenisini takalım uğraşmayalım modundalar. yan kapaklar sökülmeden temizlemenin bir yolu çıkarsa deneyebilirim bende. tozu ilacı suyu vs var mı ki radyatör temizliğinin?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)