User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
29 sonuçtan 20 ile 29 arası

Konu: Maf sensörünü kandırmak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maf yerine map olmaz tabiki, maf işlevi yazılmış, map ise manifolddaki basıncı ölçer, debi ve sıcaklık ölçemez... Birde benzer sensör dışarıda olur oda barometrik basıncı ölçer, burdaki mantık iyi güzelde dışarıdan gelen sıcaklık herzaman cooler sonrasından az olmaz mı ?
    ...

Ko®ay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Map ın çalışma mantığını bende olmadığı için daha öncede araştırıp öğrenmedim açıkçası
    Ama yaz ve kış dışardan gelen sıçaklık değeri ile cooler sonrası farkedebilir, çünkü yazın dışardan bariz sıcak hava çekiyorsun ama cooler onu bi nebze soğutur kanısındayım ben..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ko®ay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Map ın çalışma mantığını bende olmadığı için daha öncede araştırıp öğrenmedim açıkçası
    Ama yaz ve kış dışardan gelen sıçaklık değeri ile cooler sonrası farkedebilir, çünkü yazın dışardan bariz sıcak hava çekiyorsun ama cooler onu bi nebze soğutur kanısındayım ben..
    turbonun bastığı ısınan hava var ama ortada bunu inceleyip görmek lazım aslında
    ...

Ko®ay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı berkay_aydin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    turbonun bastığı ısınan hava var ama ortada bunu inceleyip görmek lazım aslında
    Benim cooler tecrübem daha çok kısa olmasına rağmen, arabayı epeyce sıkıştırıp kaputu açtığımda cooler emme arasının buz gibi olduğunu elimle test ettim ee tabi kış aylarınında faktörü var bu konuda, dediğin gibi farklı araçlarda farklı sistemlerde bunu incelemek lazım

KA®ANLIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı olayı önceki aracımda yapmıştım.

Ben IAT ın yerini Methanol'den sonraya taşıdım.
    OBD üzerinden giriş hava sıcaklığını kontrol ediyordum.

IAT sensörü ile Methanol memesini aynı hizada konumlandır. Yani biri intake borusunun üst kısmında iken diğeri altta olmasın. bir de aralarında en az 20-25cm olsun.
    Ben bu şekilde montajladığımda, giriş hava sıcaklığını OBD üzerinden kontrol ettiğimde,
    dışarısı 23 derece iken IAT 26-30 arasında oluyordu. Methanol ü bastığımda ise IAT 17-18 derecelere düşüyordu. son devir bitirdiği yüksek devirlerde de 19-20 derecelere geliyordu.
    yani öyle anormal bir soğuma olarak algılamıyordu methanol'den sonra IAT sensörü.

Oldukça uzun süre de kullandım. Bir problem yaşamadım.

aradaki mesafe yeterli olduğunda zaten methanol hava ile yeterli karışımı sağlıyor olacaktır.

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KA®ANLIK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı olayı önceki aracımda yapmıştım.

Ben IAT ın yerini Methanol'den sonraya taşıdım.
    OBD üzerinden giriş hava sıcaklığını kontrol ediyordum.

IAT sensörü ile Methanol memesini aynı hizada konumlandır. Yani biri intake borusunun üst kısmında iken diğeri altta olmasın. bir de aralarında en az 20-25cm olsun.
    Ben bu şekilde montajladığımda, giriş hava sıcaklığını OBD üzerinden kontrol ettiğimde,
    dışarısı 23 derece iken IAT 26-30 arasında oluyordu. Methanol ü bastığımda ise IAT 17-18 derecelere düşüyordu. son devir bitirdiği yüksek devirlerde de 19-20 derecelere geliyordu.
    yani öyle anormal bir soğuma olarak algılamıyordu methanol'den sonra IAT sensörü.

Oldukça uzun süre de kullandım. Bir problem yaşamadım.

aradaki mesafe yeterli olduğunda zaten methanol hava ile yeterli karışımı sağlıyor olacaktır.
    Teşekkür ederim , bir sorum daha olucak , mafı intercoolerdan sonraya komple taşısak ne olur?

KA®ANLIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim , bir sorum daha olucak , mafı intercoolerdan sonraya komple taşısak ne olur?
    MAF muhtemelen turbodan öncedir.

Intercooler dan sonraya taşırsanız turbodan gelen basınçlı hava maf ın çalışma aralığı dışında olacaktır. arıza yakacaktır diye tahmin ediyorum. zaten maf'ta bozulacaktır.

MAF olduğu yerde kalmalı,
    Osman'ın dediği yöntem ile IAT sensörünü intercooler dan sonraya yerleştirmeniz en doğrusu olacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KA®ANLIK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    MAF muhtemelen turbodan öncedir.

Intercooler dan sonraya taşırsanız turbodan gelen basınçlı hava maf ın çalışma aralığı dışında olacaktır. arıza yakacaktır diye tahmin ediyorum. zaten maf'ta bozulacaktır.

MAF olduğu yerde kalmalı,
    Osman'ın dediği yöntem ile IAT sensörünü intercooler dan sonraya yerleştirmeniz en doğrusu olacaktır.
    Teşekkür ederim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Burda maf ic den sonra?

RSX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu hortlatiyim.
    2011 model 1.4 hdi 207 aracimda suan oem hybrid, dp, 1.6 hdi cooler var. Arac suan 1.3 bar basiyor duman da cok az enjektorleri biraz daha acacaz fakat aklimda birkac soru var. Hdi yazilimlarina gore suan stage 2 ve biz bunu 3 yapmis olacaz. 1. Sorum bende map yok maf var sanirim ve turbo basincini 1.5 bara kadar acabiliyormusuz ve 1.5 yukarisinda arac korumaya aliyormus kendini, birde dip gaz giderken bazen maf sensoru arizasi verip arac stop ediyor. İzlemem gereken yol nedir ? 2. Sorum 1.4 hdi yukleyenler belki bilir 120 hplerden ve yukarisinda orj baski siyiriyor yetmiyor diyorlar dogru mu ? Yoksa siyirma olmayip baskinin omru mu kisaliyor sadece, benim baski servis mali orj 10 bin kmde

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler