User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
50 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: 0W-20 Tam Sentetik Motor Yağı Tavsiyesi

Ers - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mobil 0w-20 bulunuyomru piyasada, mobil 0w-30 kullanıyorum fd6 civic te.

kurtlukaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fkocak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim de bildigim ordaki 0 soguk calismadaki (ilk calistirma vs.) yagin viskozitesini ikincisi ise motor yeterli sicakliga ulastigindaki yagin viskozitesini belirtiyor. Bununla ilgili makale vardi forumda diye hatirliyorum. "Kurtulkaya" nin demek istedigi sanirsam soguk viskozitesi yine 0 olsun ama yaz aylarinda falan araci sıkıstırdıgın zaman 20 diye numaralandirilan viskoziteli yagin yag yakmaya 40 tan daha elverisli oldugu. Ama fabrika bunu onerdiyse en dogrusu odur.
    evet benim tam olarak demek istedigim budur , ayrica benim basta 0w 20 nin kullaniminin yanlis oldugunu soylememin sebebi uretici firmanin onerdigi degilde , musterinin kafasina gore bu yagi istemesini dusunmemdir, yani yanlış anladim konuyu acan kisiyi, uretici firmadanda iyi bildigimi dusunmuyorum

dc_crx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eneos marka Honda'nın kendi fabrikasının kullandığı yağdır Türkiyede çok fazla kıymet görmedi alanda yok genelde ama bence mobil'den daha iyi bir yağ
    Onurcan Korkmaz
    Bemaps Chiptunıng

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    testleri var mi acaba, mesela mobil 0w 30 , castrol 0w30 , elf 030 shell 030 karsilastirmali test filan var mi acaba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    az once castrol teknik destek ten mail geldi , numarami istediler aramak icin , sonuclari buraya atacagim

b.ustaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motul nasıl bi yağ markası acaba ? baya pahalı olduğu söyleniyor her yerde de yok
    Bahadır Ustaoğlu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaslar az once castrol den aradilar aklima ne geldiyse sordum , bnm bu zamana kadar aktardigim bilgilerde herhangi bir yanlislik yok , konuyu acan arkadas aracin km sini ve honda nin onerdigini basta belirtmedigi icin yanlis anlamisim durumu ,

buradaki bi arkadasin dedigi yag yakan sorunludur olayi da palavra dan ibarettir , uzman kisinin demesine gore motor sifir iken belli km lere gore 0 20 kullanilir dedi , sen dedi 200000 deki bir araca 0w 20 yag koyup 10000 km bakimini beklersen motor yagsiz kalir dedi , motor zamanla asindigi icin zamanla ust viskozitesi yukselterek yag kullanilmali dedi ornk verdi 0w 20 den sonra 0w 30 olabilir dedi sonrasinda 0w 40 olabilir dedi , tabi ki uretici firmanin istedigi sertifilalara sahip olmasi gerektigini de soyledi ,

benim amacim yanlia bilgilerimde direnmek degil ki olsa castrol le muhattap olmam , amacim bilgi eksikligi olan yanlis bilgisi olan arkadaslara bir nebze yardimci.olmak

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    0 20 yağ mı varmış ilkkez gördüm valla Castrolden gelen açıklama mantıklı aslında ama ben 100bin 5 40 daha sonrasındada 5 30 koymaya başladım mobil1 esp ne gariptir ki aracım daha az yağ eksiltiyor zaten servisin koyduğu elf 5 40 en ucuzuydu heralde çok eksiliyordu castrol edge td 5 40 da denedim ondada eksiltme elften ciddi azdı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Olay baya gereksız polemıge donumus. HER motor dogası geregı yag yakar. Yag yakmayan motor yoktur. İsractionda manuelınde zaten kaç km de ne kadar eksılıtıcegı zaten on gorulmektedır. Bunda zaten anormal bır sey yok. Suda bır tartısmasız bır gercek opel motorları cıdden japon uretıcıere cok cok fazla yag yakıyor.

Gelelım tarısma konusuna 0-20 0-40 0-30 un ilk çalıştırma anındaki (sıcaklık ve vızkozıte kavramlarından beslenıyorum) tepkileri aynıdır.

arac 90 derce old bıraz seyır ettık butun sıcaklıklarımız oturdu diyelim işte burada 20 en ince yag 30 aorta dıyelım 40 ise en kalın yagdır. İşte uretıcının onerdıgı vizkozite ise tammaıyle budur. Burada motorun uretım klaresenı onemlıdır. Bunu uretıcı en ıyı bılır. Sedece vizkozite kavramından beslenıyorum. Bir dunya parametre oldugunu az cok bılgım dahılınde bılıyorum.

YAg yakan motor saglıksız mıdır? konusuna yag yakan motor kullanılan yagın ceşitine gore ve yaktıgı mıktara gore saglıksız dıyebılırız. ornek olarak opelı alalım 40W numara yag onerılsın (ve gerekli sertifikalara sahıp olsun) ve manuleındede 5.000 kmde 600 gr yakması on gorulsun. bu motor 1 lt yag yakarsa kesınlıkle saglıksız dıyebılrıız. Bu bır kaçıs yolu olmalıdır firmalar için ama bazı avrupalı uretıcıler bunu yapmaktadır. bu da demek oluyor kı 3.5 lt yag alan bır motor 10.000 bakımda 2.5 lt reye dusecek. Bu kabul edılebılrı sınırlar ıcersınde olamaz.

Bu arada sahsı gorusum fb7 de turbo besleme yok neden 20W yag onerılsın. MAnuelden alıntı yaparak bırı yazarsa cok memnun olurum.

Bu arada genelleıklen motor yaglarından en cok beklenen sey sogukken ınce sıcaklık arttıkcada kalın durabılmek. bu kalınlıktan kastımm yag fliminin devamlıgının saglayabılecek kalınlık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bymurat___61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olay baya gereksız polemıge donumus. HER motor dogası geregı yag yakar. Yag yakmayan motor yoktur. İsractionda manuelınde zaten kaç km de ne kadar eksılıtıcegı zaten on gorulmektedır. Bunda zaten anormal bır sey yok. Suda bır tartısmasız bır gercek opel motorları cıdden japon uretıcıere cok cok fazla yag yakıyor.

Gelelım tarısma konusuna 0-20 0-40 0-30 un ilk çalıştırma anındaki (sıcaklık ve vızkozıte kavramlarından beslenıyorum) tepkileri aynıdır.

arac 90 derce old bıraz seyır ettık butun sıcaklıklarımız oturdu diyelim işte burada 20 en ince yag 30 aorta dıyelım 40 ise en kalın yagdır. İşte uretıcının onerdıgı vizkozite ise tammaıyle budur. Burada motorun uretım klaresenı onemlıdır. Bunu uretıcı en ıyı bılır. Sedece vizkozite kavramından beslenıyorum. Bir dunya parametre oldugunu az cok bılgım dahılınde bılıyorum.

YAg yakan motor saglıksız mıdır? konusuna yag yakan motor kullanılan yagın ceşitine gore ve yaktıgı mıktara gore saglıksız dıyebılırız. ornek olarak opelı alalım 40W numara yag onerılsın (ve gerekli sertifikalara sahıp olsun) ve manuleındede 5.000 kmde 600 gr yakması on gorulsun. bu motor 1 lt yag yakarsa kesınlıkle saglıksız dıyebılrıız. Bu bır kaçıs yolu olmalıdır firmalar için ama bazı avrupalı uretıcıler bunu yapmaktadır. bu da demek oluyor kı 3.5 lt yag alan bır motor 10.000 bakımda 2.5 lt reye dusecek. Bu kabul edılebılrı sınırlar ıcersınde olamaz.

Bu arada sahsı gorusum fb7 de turbo besleme yok neden 20W yag onerılsın. MAnuelden alıntı yaparak bırı yazarsa cok memnun olurum.

Bu arada genelleıklen motor yaglarından en cok beklenen sey sogukken ınce sıcaklık arttıkcada kalın durabılmek. bu kalınlıktan kastımm yag fliminin devamlıgının saglayabılecek kalınlık.
    dediğiniz gibi , insan en büyük gafleti birşey bildiğini sanmaktır, bende onu anlamiyorum gereksiz polemik olusturma niyeti var arkadasin ,
    dediklerinize katiliyorum hocam , motor yagi uzun zamanlar sonra degisince faydali kurumlar denen o kurumlar yok oluyormus , bnde 0w 20 nin cok ince oldugunu dusunuyorum , 100000 km den sonra kullanilabilecek yag olduguna da inanasim gelmiyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sorduğum sorunun bu kadar tartışma yaratacağı aklımın ucundan geçmezdi ama fena da olmadı epey bilgi almış olduk.

Aracım 50000km'de ve 40000 dahil serviste bakımları yapıldı, artık servise öpülmemek için yağ bakımını kendim yapmaya karar verdim yağ sorusunu da bunun için sordum.

0w-20 meselesine gelince; danıştığım yetkili servis olan EFE Honda ve Bar Honda özel servis (Hüseyin usta) ısrarla "0w-20 koyulması gerek FB7'lere" dediler. Aracın kitapçığında ise bulunulan iklim koşullarına göre 0w-20 ve 0w-30 koyulması gerektiğini belirtir bir tablo var ben de bunun üzerine bu viskoziteyi tercih ettim.

Yağ bugün elime ulaştı, yağ ve filtreleri değiştirdim, ilk izlenim (psikolojik de olabilir) soğuk motorda ilk çalıştırma daha sarsıntısız ve devamında daha az motor sesi var. Elim hep arabanın üzerinde olduğu için takip edeceğim yağ seviyesini bakalım ne olacak.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bymurat___61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yağ yakmayan motor vardır, en azından yağ çubuğunda görülecek seviyede olmaz. Yüksek kilometrelere kadar da yakmayabilir. Elbette bir süre sonra yağ eksiltme yapabilir bu 200.000 km olur, 500.000 km olur değişir bu rakam. Honda bu arabaya 0w20 öneriyorsa, 0w40 koymanın bir anlamı yok. 0w20 eksiltme yaparsa çok istiyorsan 0w30 a geçersin (bence yanlış ama problem yaratmaz), işin doğrusu eğer araç yağ eksiltiyorsa yüksek kilometreler için tasarlanan yağı kullanmaktır, mümkün olduğunca viskoziteyi değiştirmeden. Fakat yine de bu, direk 0w40 koyarsın anlamına gelmiyor.

Fakat yeni motor rodajdan sonra yağ yakmamalı, eğer yakıyorsa sorun vardır. Çok agresif kullanılan araçta biraz anlarım da, özellikle Polo GTI gibi günlük kullanımda bile yağ yakan motorlar zaten sorunlu.

Edit: Yeni Honda motorlarında 0w20 önerilmesinin sebebi aslında yakıt ekonomisine katkıda bulunması. Amerikada standart olarak CAFE kuralları uygulandığı için şart koşuluyordu çoğu kompakt sınıf arabada 0w20 kullanılması. Şu anda çoğu marka 0w20 ya da 5w20 kullanıyor standart olarak. Bu sanırım Avrupa'ya da gelmiş. Gelecekte 0w16 ve 0w10 yağlar standart olarak kullanılmaya başlayacak, o zaman 0w20 için kalın diyeceğiz belki de

Corporate Average Fuel Economy - Wikipedia, the free encyclopedia

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kurtlukaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dediğiniz gibi , insan en büyük gafleti birşey bildiğini sanmaktır, bende onu anlamiyorum gereksiz polemik olusturma niyeti var arkadasin ,
    dediklerinize katiliyorum hocam , motor yagi uzun zamanlar sonra degisince faydali kurumlar denen o kurumlar yok oluyormus , bnde 0w 20 nin cok ince oldugunu dusunuyorum , 100000 km den sonra kullanilabilecek yag olduguna da inanasim gelmiyor
    Kardeş eğer polemik yaratmak olsaydı amacım, önceki yazdığın saçmalıklara cevap verirdim. Arka arkaya 5 tane mesaj yazınca haklı olmuyorsun. Eğer FB7 kasa Civic'i olan *** yani yeni arabaya*** 0w40 öneriyorsan seninle tartışacak bir konu yok. Castrol sana gereken cevabı vermiş zaten, 0w20 önermiş (hepimiz doğru anlamışız, bir sen yanlış anlamışsın, o zaman hatayı kendinde arayacaksın). 200.000 kilometredeki arabanın motor yağına 10.000 kilometre boyunca bakmıyorsan zaten kırmayı hak edersin, 0w20 ya da 10w60 koymuşsun fark etmez. 0w20 kullansan bile eksiltiyorsa zamanında tamamlarsan HİÇ BİR ŞEY OLMAZ!

Hala 0w20 nin çok ince olduğunu düşünüyorsun ya, anlat bakalım bize üstad neden ince geliyor, aydınlat bizi. Honda mühendisinin bilemediği, ama senin bildiğin ne var bizde öğrenelim. Ama bunu fikirlerinle değil (örneğin "bence 10 bin kilometre de yarım litre eksiltir" saçmalığını istemiyoruz), bilgilerinle ve belgelerinle anlat bize.

Edit: Neyse bu cümleyi sildim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeş eğer polemik yaratmak olsaydı amacım, önceki yazdığın saçmalıklara cevap verirdim. Arka arkaya 5 tane mesaj yazınca haklı olmuyorsun. Eğer FB7 kasa Civic'i olan *** yani yeni arabaya*** 0w40 öneriyorsan seninle tartışacak bir konu yok. Castrol sana gereken cevabı vermiş zaten, 0w20 önermiş (hepimiz doğru anlamışız, bir sen yanlış anlamışsın, o zaman hatayı kendinde arayacaksın).

Hala 0w20 nin çok ince olduğunu düşünüyorsun ya, anlat bakalım bize üstad neden ince geliyor, aydınlat bizi. Honda mühendisinin bilemediği, ama senin bildiğin ne var bizde öğrenelim. Ama bunu fikirlerinle değil (örneğin "bence 10 bin kilometre de yarım litre eksiltir" saçmalığını istemiyoruz), bilgilerinle ve belgelerinle anlat bize.

Aklınca laf sokuyorsun, fakat senin bildiğin kadar benim unuttuğum var motor yağı konusunda. Çok merak edersen geçmiş mesajlarıma bak, belki bir şeyler öğrenirsin.
    dou halen ukalalık peşindesin ben ne diyeyim ki , benim mesaj sayıma ve forumda takıldığım süreye bakarsan zaten bilgimin olmadığı konuda yorum yapmadığımı anlayacaksın , castrol bana gerekeni dedi de ben oraya da yazdım ama anlama noktasında sıkıntı çektiğin için bir daha anlatacağım , benim ilk başta öyle dememin sebebi hondanın 0 20 önerdiğini bilmememdir ,siz önerilen yağ olduğunu söyledikten sonrada ısrarla yanlış olur diye birşey de demedim, zaten yanlış olur BENCE diye yazmışım bakabilirsin yanlış olur kesinlikle konulmaz diye birşey de söylemedim , sonrasında sen benim için atıp tutuyorsun , bildiklerini unutmuşsun ya hatırlatmak istiyorum 100 bin km deki bir arabayla daha sıfır hiç aşınmamış bir motoru kıyaslayarak cahillik ediyorsun , castrol deki kişide o önerilen yağın sıfır motor için olduğunu söyledi motor 100 bin km deki bir araca 0w 20 koymak yanlış olur dedi , sen de tutturmuşsun yağ yakan motor sorunludur diye doğru km deki bir motora doğru yağı koymazsan o motor yağda yakar , bence unuttuğun bilgileri tazele, herhalde castrol den daha iyi bildiğinide iddaa etmiyorsun ,

bana anlat diyosun , anlamak isteyen anladı zaten sen yanlışını kabullenemediğin için anlamak da istemiyorsun , umarım doğru yolu bulmak istersin , bu zamana kadar bilmediğim bir konuya yorum yapmadım şimdiye kadar bu saatten sonrada yapmam

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bak anlamadığın nokta, 0w20 de kullansan 10w40 da kullansan, yağını eksik tutma hiç bir şey olmaz.

0w20 kullanmaman gereken nokta, piste çıkıyorsan ya da çok agresif kullanıyorsan. Çünkü orada yağ basıncı çok lazım ve ince yağ gereğinden fazla şekilde incelerek yağ basıncın düşer. Bak yine yağ eksiltip eksiltmemesi önemli değil önemli olan yağ basıncı.

Yağ yakan motor sorunludur, tekrar edeyim. Hiç bir problem olmasa, rodajı düzgün yapılmamıştır (Evet hala rodaj var yağ analizlerine göre). Fakat 250.000 km deki motor yağ yaksın bir zahmet ondan bahsetmiyorum.

Castrol'den daha iyi bildiğimi iddia etmiyorum, fakat klasik bir müşteri temsilcisinin çok bir şey bildiğini zannetmiyorum. 100 bin km deki araca 0w20 koymak yanlış olur demesinden belli zaten ne kadar bildiği. Bahsedilen araba 150.000 km garantili yani her koşulda servise gitmesi lazım ve 0w20 koyuluyor bu arabaya. Fabrika 150.000 km garanti veriyor motora yani kısaca. Onu bırak, sen Castrol'deki müşteri temsilcisinin, Honda mühendislerinden daha iyi bildiğini mi düşünüyorsun?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bak anlamadığın nokta, 0w20 de kullansan 10w40 da kullansan, yağını eksik tutma hiç bir şey olmaz.

0w20 kullanmaman gereken nokta, piste çıkıyorsan ya da çok agresif kullanıyorsan. Çünkü orada yağ basıncı çok lazım ve ince yağ gereğinden fazla şekilde incelerek yağ basıncın düşer. Bak yine yağ eksiltip eksiltmemesi önemli değil önemli olan yağ basıncı.

Yağ yakan motor sorunludur, tekrar edeyim. Fakat 250.000 km deki motor yağ yaksın bir zahmet ondan bahsetmiyorum.

Castrol'den daha iyi bildiğimi iddia etmiyorum, fakat klasik bir müşteri temsilcisinin çok bir şey bildiğini zannetmiyorum. 100 bin km deki araca 0w20 koymak yanlış olur demesinden belli zaten ne kadar bildiği. Onu bırak, sen Castrol'deki müşteri temsilcisinin, Honda mühendislerinden daha iyi bildiğini mi düşünüyorsun?
    dou böyle de canımı ye , konu başından beri laf sokmaya çalışıyosun , yağ yakan motor sorunlu kısmına katılmıyorum ama , çünkü üretici firmanın belirlediği değerler var bence bu değerlerin üzerinde yağ yakan motor sorunludur,
    castrol teknik servisini aradım sordum bana söylenen bu ne kadar işlerinin ehlilerdir bilemiyorum ama o işe de torplle gireceklerini de sanmıyorum , zaten cagdasi forumdaşımızda bizi bilgilendirecek bir sonraki yağ bakımına kadr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üreticilerin belirlediği değerler (misal 1 litre /1000 km) zaten 200 bin km den önce kolay kolay oluşmaz günümüz şartlarında. Nasıl kullandığın ve bakım durumuna göre 400 bin kilometre bile gidebilir.

Şu anda kullandığım araba 110.000 kilometreye geldi, 8400 rpm çevirmeme rağmen hiç yağ eksiltmiyor. 5w30 kullanıyorum sana göre oldukça ince bir yağ ve 7500 kilometrede bir değiştiriyorum. Ki Honda yağ eksiltir diye bilinir genelde. Motor teknolojisinin 2000 li yıllardan kalma olduğunu düşünürsek, günümüzde yağ eksilten araba kavramı bana pek sağlıklı gelmiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    30 viskoziteyi ince bulmuyorum 100 bin km deki araç için , mobilin benim aracım için önerdiği yağ 0w 40 almanyada önerdiği de 0w 40 , servisin koyduğu yağ 5w 30 , castrol ün önerdiği yağ tr de 5w 40 almanyada 5w 30 i gm almanya da dolumu mobile tr de petrol ofisine yaptırıyor , dexos2 denen bir onay istiyor yağda , sana görede benim koymuş olduğum yağ çok kalın o zamn , yanlış mı anladım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araban turbo mu?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)